با ما همراه باشید

اخبار 54

آخرین چکش‌ کاری‌های طرح “سازگاری با کم آبی” کرمانشاه

منتشر شده

در

آخرین چکش‌ کاری‌های طرح "سازگاری با کم آبی" کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه نشست کارگروه “سازگاری با کم آبی” برای آخرین چکش‌کاری‌های طرح سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر نیرو برگزار شد.

در این نشست که ظهر امروز (20 بهمن) در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، ابتدا بهرام درویشی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه گزارشی از وضعیت منابع آبی استان کرمانشاه ارائه داد و گفت: استان کرمانشاه از نظر شرایط آب و هوایی و اقلیمی محدوده‌های متعددی از خشک و نیمه خشک تا مناطق مرطوب را در بر می‌گیرد.

وی پتانسیل تبخیر آب استان کرمانشاه بر اساس متوسط 10 سال گذشته را سالانه 907 میلی‌متر اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با اشاره به وضعیت حوزه‌های آبریز استان و با بیان اینکه 54 درصد وسعت استان کرمانشاه در حوزه آبریز کرخه و 46 درصد مابقی در حوزه آبریز مرزی غرب قرار دارد،  افزود: در کرمانشاه 32 محدوده مطالعاتی داریم که تولیت 23 محدوده با آب منطقه‌ای کرمانشاه است و از 23 محدوده 14 محدوده مطالعاتی در حوزه آبریز کرخه و 9 محدوده در حوزه آبریز مرزی غرب قرار دارد.

به گفته درویشی، از این 23 محدوده مطالعاتی 10 محدوده دارای شرایط بهره‌برداری آزاد، 9 محدوده دارای شرایط بهره‌برداری ممنوعه و دو محدوده دارای شرایط ممنوعه بحرانی است.

وی از کسری مخازن استان هم یاد کرد و ادامه داد: متوسط کسری مخازن آب زیرزمینی استان طی حدود 20 سال اخیر سالانه 44 میلیون مترمکعب و مجموع کسری مخازن آب زیرزمینی استان هم اکنون 971 میلیون مترمکعب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه متوسط تغییرات سطح آبهای زیرزمینی استان را نیز حدود 20 سانتیمتر در سال اعلام کرد.

درویشی در ادامه با اشاره به اجرای طرح احیا و تعادل بخشی دشت‌های استان از سال 1386 تاکنون، صرفه‌جویی صورت گرفته از اجرای این طرح در این سال‌ها را 130 میلیون مترمکعب اعلام کرد که حاصل اجرای برنامه‌هایی مانند صرفه‌جویی در مصرف آب، انسداد چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتورهای هوشمند و… بوده است.

وی همچنین از پیگیری و چکش‌کاری 1.5 سال اخیر برای طرح سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه یاد کرد و گفت: اگرچه این برنامه در استان دیر استارت خورد، اما کارهای آن نهایی شده و مورد تایید استان قرار گرفته است.

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه، برنامه سازگاری با کم آبی استان کرمانشاه برای افق 1425 و برای جمعیت دو میلیون و 97 هزار نفر در نظر گرفته شده است.

درویشی تاکید کرد: بر اساس این برنامه و همچنین تا انتهای برنامه هفتم توسعه باید صرفه جویی 254 میلیون مترمکعبی در منابع آبی استان صورت بگیرد که سهم هر بخش از جمله بخش کشاورزی، آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب، حوزه صنعت و … مشخص است.

طرح سازگاری با کم آبی نیازمند پیوست فرهنگی است

در ادامه این نشست هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز از برنامه سازگاری با کم آبی به عنوان یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با چالش آب که طی سال‌های آینده به یک معضل اساسی تبدیل می‌شود یاد کرد و افزود: اجرای این برنامه نیازمند الزامات و اقداماتی است تا اعداد و ارقام در نظر گرفته شده روی کاغذ باقی نماند.

وی یکی از مهمترین ملزومات برنامه سازگاری با کم آبی را داشتن پیوست فرهنگی دانست و افزود: اجرای این طرح نیازمند همکاری و مشارکت مردم است، اما متاسفانه عموم جامعه خیلی در جریان اینگونه طرح‌ها نیستند.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: یکی دیگر از نیازهای اجرای طرح سازگاری با کم آبی، رسیدن به ادبیات مشترک بین سه وزارتخانه اصلی درگیر این طرح یعنی وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است که متاسفانه این ادبیات مشترک اکنون چندان احساس نمی‌شود.

بازوند با تاکید بر لزوم پرهیز از بخشی نگری در اجرای این طرح، یادآور شد: البته گاهی دستگاه‌هایی مانند جهاد کشاورزی و وزارت صنعت نیز دلایل بجایی دارند و برای ایجاد اشتغال، تولید و سرمایه‌گذاری تلاش می‌کنند.

وی موضوع دیگری که برای اجرای طرح سازگاری با کم آبی ضروری است را اصلاح ساختار مدیریت آب در کشور دانست و عنوان کرد: اینکه هر استانی متولی حوزه آبریز خود باشد مشکلاتی را ایجاد می‌کند و نیاز است هر حوزه آبریز که گاهی چند استان را شامل می‌شود ساختار مدیریتی خاص خود را داشته باشد.

استاندار کرمانشاه ایجاد تبعیض بین استان‌ها را ناشی از همین ساختار مدیریتی نادرست دانست و گفت: برای مثال در بالا دست یک حوزه آبریز استانی حق کاشت برنج دارد، اما استان دیگر چنین حقی ندارد.

بازوند اجرای طرح سازگاری با کم آبی را بدون تخصیص اعتبارات غیرممکن اعلام کرد و افزود: برای مثال یکی از بخش‌های مهم این طرح جلوگیری از پرت شبکه‌های آب است که شرکت‌های آب و فاضلاب پول کافی برای این کار ندارند.

وی معتقد است، برای اجرای درست طرح سازگاری با کم آبی لازم است تصمیم‌گیران بودجه، نمایندگان مجلس و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی نیز برای اجرای این طرح توجیه شوند.

اصلاح ساختار مدیریتی حوزه‌های آبریز در آینده نزدیک

در پایان این برنامه رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز با بیان اینکه طرح سازگاری با کم آبی در گام اول به اهداف خود رسیده، افزود: تاکید استاندار کرمانشاه برای وجود پیوست فرهنگی برای این طرح مورد تایید و از اولویت‌های ما برای اجرای برنامه سازگاری با کم آبی است.

وی همچنین پرهیز از بخشی نگری را نیز مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: اصلاح ساختار حوزه‌های آبریز نیز بر اساس تقسیمات کشوری نهایی شده و پست‌های مدیریتی برای حوزه‌های آبریز 9 گانه تا پایان امسال تعیین تکلیف خواهد شد.

اردکانیان معتقد است، با اجرای این طرح دیگر شاهد تبعیض‌هایی که به آن اشاره شد، بین استان‌ها نخواهیم بود.

وی ابراز امیدواری کرد با پیگیری‌های انجام شده، تا پایان این دولت طرح‌های سازگاری با کم آبی همه استان‌ها به تصویب برسد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها