با ما همراه باشید

اخبار

آغاز بازدیدهای سرزده از واحدهای ثبتی و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق به زودی

منتشر شده

در

آغاز بازدیدهای سرزده از واحدهای ثبتی و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق به زودی

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در همایش سراسری کاداستر، هشت ماموریت به مدیران ستادی و استانی این سازمان محول کرد.

  به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، همایش سراسری «بررسی عملکرد شش ماهه کاداستر و راهکارهای لازم جهت پیشبرد امور» با حضور ذبیح‌الله خداییان معاون رئیس دستگاه قضا و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، معاونین، مدیران کل ستادی و استانی سازمان به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد.
خداییان در این همایش با تسلیت ایام اربعین حسینی و با آرزوی قبولی عزاداری‌های همگان، ضمن ارزیابی وضعیت اجرای طرح کاداستر در استان‌ها طی شش ماهه سال ۱۴۰۰، به بیان نکات و توصیه‌هایی پرداخت.
با مدیرانی که نسبت به امور مردم بی تفاوت هستند، برخورد جدی شود
وی از خدمتگزاری به مردم به عنوان وظیفه و امانتی برای مسئولان یاد کرد و گفت: باید امانتدار خوبی باشیم و همواره برای گره گشایی از کار و مشکلات مردم اقدام لازم را صورت دهیم.
این مسئول عالی قضایی با اشاره به حدیث نبوی «خیر الناس أنفعهم للناس»، خطاب به مدیران ستادی و استانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد که برای گره گشایی از کار مردم و نفع‌رسانی به آن‌ها برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد و با مدیرانی که نسبت به امور مردم بی تفاوت هستند، برخورد جدی شود.
خداییان با تاکید بر اینکه باید همه اقدامات به درستی و مطلوب صورت گیرد تا نفع آن عاید مردم شود، گفت: ضروری است کار مراجعه کنندگان در سریع‌ترین زمان ممکن و به شکل صحیح و قانونی انجام شود و کوتاهی در این زمینه به هیچ وجه قابل قبول نیست.
برای هر فرآیند، زمان مشخصی تعیین شود
معاون رئیس قوه قضاییه در بیان نکته دوم «کنترل فرآیندهای امور» را مورد اشاره قرار داد و افزود: لازم است برای هر فرآیند، زمان مشخصی تعیین و در اجرای امور در این زمانبندی، نظارت صورت گیرد و اگر در مهلت مقرر اقدام لازم انجام نشد، موضوع فورا پیگیری شود.
وی اظهار کرد: کنترل فرآیندها، علاوه بر کمک به مبارزه با فساد، افزایش رضایت مراجعه کنندگان از سازمان ثبت اسناد و املاک را به همراه دارد.
بازرسی‌های سرزده به زودی آغاز می‌شود
عضو شورای عالی قوه قضاییه از «سرکشی به واحدهای ثبتی و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق» به عنوان نکته سوم یاد کرد و گفت: لزوم اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا و رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در کشور، موجب کاهش بازدیدها و سرکشی‌های ستادی و استانی شد که با توجه به انجام واکسیناسیون همگانی و تغییر وضعیت کرونا در استان‌ها، بازرسی‌های سرزده به زودی آغاز می‌شود و مدیران ستادی و استانی نیز در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشند.
مدیران استانی و ستادی اجرای تفاهم نامه‌ها را پیگیری کنند
«پیگیری اجرای تفاهم نامه‌های منعقد شده با سایر دستگاه‌ها» نکته چهارمی بود که مورد اشاره رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفت.
خداییان تصریح کرد: مدیران استانی و ستادی اجرای این تفاهم‌نامه‌ها را با پای کار آوردن مدیران سایر دستگاه‌ها به صورت مرحله به مرحله بررسی و عدم همراهی مسئولان دستگاه‌های مختلف را اعلام نمایند تا موضوع از ناحیه سازمان به وزیر مربوطه گزارش شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابراز امیدواری کرد که با عنایت خاص آیت الله رئیسی به اجرای کاداستر، این طرح با همکاری دولت به صورت کامل اجرا شود.
به صورت روزانه بر روند انجام امور پیمانکاران نظارت شود
«نظارت بر امور انجام شده از سوی پیمانکاران»، به عنوان نکته پنجم از سوی خداییان مطرح شد.
وی اظهار کرد: باید به صورت روزانه بر روند انجام امور پیمانکاران به خصوص در زمینه قراردادهای منعقد شده با بخش خصوصی در اجرای طرح کاداستر نظارت صورت گیرد.
عضو شورای عالی قوه قضاییه با خاطرنشان کردن اقدامات جهادی مدیران و کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در تثبیت اراضی ملی طی سال گذشته تاکنون، تاکید کرد که در انجام امور باید دقت و سرعت توامان مورد لحاظ قرار گیرد تا به عنوان مثال سند مالکیت صادر شده، تعارضی با ملک شخص دیگری نداشته باشد.
اعتبار تخصیص داده شده به صورت بهینه مصرف شود
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان نکته ششم «مصرف بهینه اعتبارات تخصیص داده شده» را مورد توجه قرار داد و افزود: اعتبار تخصیص داده شده باید به صورت بهینه و در جای خودش مصرف شود.
بخشنامه‌های صادره به صورت مرتب مرور و اجرا شود
«نظارت بر بخشنامه‌های صادره از سوی قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» به عنوان نکته هفتم در همایش سراسری «بررسی عملکرد شش ماهه کاداستر و راهکارهای لازم جهت پیشبرد امور» مورد تاکید خداییان قرار گرفت.
معاون رئیس قوه قضاییه ادامه داد: باید این بخشنامه‌ها به صورت مرتب مرور شده و بر اجرای آن‌ها علی الخصوص بخشنامه «ممنوعیت ارجاع امر کارشناسی به کارشناسان شاغل قضایی و اداری دادگستری و ثبت اسناد و املاک» نظارت لازم صورت گیرد.
بازرسی از واحدهای ثبتی و دفاتر ازدواج و طلاق تشدید شود
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور «مبارزه جدی و بی امان با فساد» را به عنوان نکته هشتم مورد تاکید قرار داد و گفت: باید با متخلفین، کارچاق کن‌ها و افرادی که با سوءاستفاده از نام کارکنان خدوم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اقدامات غیرقانونی انجام می‌دهند برخورد قاطع صورت گیرد.
خداییان راهبرد اصلی در این زمینه را ارزیابی وضع موجود و افزایش بازرسی‌ها و نظارت‌ها بر واحدهای ثبتی و دفاتر ازدواج و طلاق و اسناد رسمی دانست.
وی از جمله اقدامات واحدهای ثبتی در تثبیت اراضی را تثبیت قطعات در منابع طبیعی ذکر کرد و افزود: واحدهای ثبتی با یک کار جهادی در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ تعداد ۹۸۵۶۳ قطعه از اراضی منابع طبیعی و مستثنیات را تثبیت کرده که این میزان به نسبت مدت مشابه سال قبل که ۷۹۲۹ قطعه بود، رشدی ۱۱۴۳ درصدی را نشان می‌دهد.
در ادامه این همایش ویدئو کنفرانسی مدیران استانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به بیان مشکلات و دغدغه‌های خود پرداختند و دکتر خداییان پس از استماع اظهارات آن‌ها ارشادات لازم را مبذول داشت.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها