با ما همراه باشید

اخبار 25

آماده‌باش کادر درمان مشهد در نوروز/توصیه ما لغو سفرهای غیرضروری است

منتشر شده

در

آماده‌باش کادر درمان مشهد در نوروز/توصیه ما لغو سفرهای غیرضروری است

ایسنا/خراسان رضوی  معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کادر درمان در تمام بیمارستان‌های علوم پزشکی سراسر استان شیفت‌بندی شده‌ و حتی افراد بسیاری نیز به عنوان نیروی ذخیره و آماده‌باش در نظر گرفته شده‌اند زیرا شرایط اصلا قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است با توجه به زائرینی که ممکن است به مشهد بیایند و پذیرش‌ها در عید افزایش پیدا کند، مطمئنا در این شرایط نیروها فراخوان خواهند شد.

مهدی قلیان در جلسه ستاد مقابله با کرونای خراسان رضوی که در استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در هفته دوم اسفند ماه میزان ابتلا به کرونا در کل میانگین بستری‌ها ۴۷۶ نفر بوده که در هفته سوم نیز میانگین آمار به همین صورت است. طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی مشهد درصد مثبت شدن تست در خراسان رضوی در هفته دوم اسفند ماه ۱۲۲ مورد در روز گزارش شده و میزان مثبت شدن تست‌های تشخیص سریع در مراکز منتخب و در موارد سرپایی بین ۸ تا ۹ درصد است.

وی افزود: جایگاه خراسان رضوی براساس آمار از نظر میزان بروز از انتهای جدول و در قسمت کمترین بروز در رده چهارم قرار گرفته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در هفته گذشته نسبت به هفته‌های قبل شرایط تثبیت شده‌ای را شاهد بوده‌ایم، اما این موضوع نباید باعث عادی‌انگاری در بین مردم شود. در طول دو سه هفته گذشته میزان مراجعه افراد مشکوک به مراکز منتخب کرونا کاهش پیدا کرده و بخش‌های خصوصی نیز به همین صورت است. به صورت کلی میانگین مراجعین ما حدود ۱۰۰ نفر در روز کاهش پیدا کرده و این موضوع نگران‌کننده است که مبادا عده‌ای با توجه به مشغله‌های کاری که به واسطه عید برای آنها پیش آمده، از سلامتی خود غافل شده باشند و کمتر اهمیت بدهند.

قلیان بیان کرد: ممکن است برخی از افراد علائم را داشته باشند ولی باتوجه به مشغله کاری که برای آنها ایجاد شده، ‌چه افرادی که در بازار شاغل هستند و چه افرادی که برای خرید مراجعه می‌کنند نسبت به علائم بی توجه باشند و برایشان عادی انگاری شده باشد. به شدت به عموم مردم پیشنهاد می‌کنیم که با مشاهده کوچکترین علامت‌ها و یا در صورت ارتباط با فرد مشکوک حتما به مراکز منتخب مراجعه کنند و از سلامتی خود اطمینان حاصل نمایند.

در خوزستان بین ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد ابتلا به کرونا، کرونای انگلیسی است

وی در خصوص میزان ابتلا به کرونای انگلیسی گفت: کرونای انگلیسی نمونه جدید و جهش یافته ویروس کرونا است که در ایران در حال چرخش است؛ بنابراین بهتر است از به کار بردن واژه کرونا انگلیسی خودداری کنیم زیرا متاسفانه این ویروس بومی شده و در ایران شیوع پیدا کرده. در خوزستان بین ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد ابتلا به کرونا، کرونای انگلیسی است. درحال حاضر در شهرهای کوچکی از خراسان رضوی مواردی از بیماری کرونای انگلیسی را کشف کرده‌ایم. الان ۲۴ مورد ابتلا به کرونای انگلیسی ثبت شده داریم. حدود ۲۰ نفر از افراد مبتلا به کرونای انگلیسی  کسانی بودند که نه خودشان از کشور خارج شده بودند  و نه ارتباطی با افراد خارجی داشتند، حتی موردی داشتیم که فردی اصلا از شهرش خارج نشده ولی به کرونای انگلیسی مبتلا شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: تمام این موارد نشان می‌دهد که این ویروس کرونای انگلیسی درحال گردش در ایران و در خراسان است و باتوجه به خصایص این ویروس که میزان سرایت و واگیری آن چندین برابر ویروس قبلی است؛ لذا هوشیاری مردم بایستی بیشتر باشد که از حضور در تجمعات و مکان‌هایی که باعث انتقال این ویروس می‌شود جلوگیری بکنند.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم درعید و در ایام تعطیلات هم با این ویروس زندگی کنیم مشروط بر اینکه  درمقابل دشمن  خود را خلع سلاح نکنیم؛ یعنی علاوه‌بر ماسک و رعایت بهداشت، مهمترین کار که رعایت  فاصله گذاری اجتماعی است، را انجام دهیم. باتوجه به عید نوروز و سال تحویل مردم بایستی بسیار رعایت کنند و حتی‌المقدور از حضور در اماکن عمومی که منجر به گسترش و انتشار بیماری می‌شود خودداری کنند.

توصیه ما عدم انجام مسافرت‌های غیر ضروری است

قلیان درخصوص مسافرت‌های نوروزی گفت: یکشنبه به صورت قطعی مصوبات ستاد ملی کرونا و رنگ بندی‌ها اعلام می‌شود. فعلا براساس گزارش ۸ اسفند رنگ غالب استان زرد بوده است. ولی در یک کلام توصیه متولیان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی به عدم انجام مسافرت‌های غیر ضروری است. مطمئن باشید هر سفر باعث می‌شود افراد در قومیت‌های مختلف و استان‌های متفاوت جابه‌جا شوند و به راحتی ویروس را با خود جابه‌جا کنند و این ویروس منحوس را با خود سوغاتی ببرند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: قطعا ممنوعیت سفر از شهرهای قرمز و نارنجی را خواهیم داشت.افرادی که رنگ شهر آن‌ها قرمز است همانطور که اجازه ورود به شهرشان داده نخواهد شد، آنها نیز نمی‌توانند به مکان‌های مختلفی بروند. ستاد و قرارگاه کرونا تمهیداتی را در زمینه ایجاد محدودیت از طریق مسافرت با قطار، هواپیما واتوبوس از این شهرها به سایر نقاط کشور درنظر می‌گیرد.

واکسیناسیون ۲۰ درصدی کادر درمان

قلیان با اشاره به اینکه محموله واکسن از تهران در این هفته ارسال می‌شود، گفت: از این محموله ۴۰۰۰ سهمیه  کادر درمان است و ۱۱۷۰ سهمیه نیز متعلق به بخش بهداشت خواهد بود. مطمئنا سهمیه برای جانبازان وسالمندان نیز در نظر گرفته شده است. امیدواریم تا قبل از عید عده کثیری از خط مقدم بهداشت و درمان و سالمندان پرخطر که درمراکز تجمعی بهزیستی نگهداری می‌شوند واکسینه شوند. البته با این سهمیه سوم نیز پرسنل در حد ۲۰ درصد بیشتر واکسینه نخواهند شد .

وی افزود: همانطور که از ابتدا گفته شده کادر بهداشت و درمان در اولویت واکسن قرار خواهند گرفت. اولین سهمیه واکسن برای پزشکان و پرستارانی بود که در بخش آی‌سی‌یو و مراقبت‌های ویژه و در ارتباط با بیماران بدحال بودند. سهمیه بعدی به کسانی که در بخش داخلی و عفونی و در حوزه بخش بهداشت افرادی که در مراکز منتخب کرونا بیشترین میزان کشیک را از ابتداء کرونا داشته‌اند، تعلق گرفت. به همین روال سهمیه‌ای نیز در آینده به بخش خصوصی تعلق می‌گیرد زیرا آنها نیز جزو کادر ارائه دهنده خدمت هستند و در سلامت مردم نقش دارند.

مردم به شایعات خرید و فروش واکسن توجه نکنند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در زمان تزریق واکسن‌ها، کنترل‌های بسیاری از تطبیق کارت ملی گرفته تا حضور بازرس و حراست دانشگاه و… انجام شد. این اتفاق در حوزه ما با دقت بسیاری اتفاق می‌افتد و به مردم پیشنهاد می‌دهیم که به هیچ عنوان فریب افراد سودجو را نخورند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر وضعیت آماده باش کادر درمان در تعطیلات نوروز گفت: کادر درمان همواره جزء ادارات ضروری بوده و هستند، حتی در زمانی که بسیاری از ادارات با ۵۰ درصد نیرو کار می‌کردند، کادر درمان با صد درصد نیرو سرکاربودند. برنامه‌ریزی‌هایی برای کشیک و شیفت‌بندی این افراد شده است و کادر درمان در تمام بیمارستان‌های علوم پزشکی سراسر استان شیفت‌بندی شده‌اند، حتی افراد بسیاری نیز به عنوان نیروی ذخیره  و آماده باش در نظر گرفته شده‌اند؛ زیرا شرایط اصلا قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است با توجه به زائری که ممکن است به مشهد بیایند پذیرش‌ها درعید  افزایش پیدا کند، مطمئنا در این شرایط نیروها فراخوان خواهند شد.

قلیان افزود: در حوزه بهداشت تمام مراکز منتخب که ۱۶ ساعته  فعال بودند، هم اکنون نیز تا ساعت ۲۰ باز هستند و این ۴۲ مرکز در سراسر استان فعال خواهند بود و ارائه خدمات را به صورت کامل در زمینه بهداشت به مردم خواهیم داشت. تست سریع کرونا در تمام مراکز منتخب کرونا انجام می‌شود. تیم‌های رهگیری افرادی که تست آنها مثبت بوده را پیگیری می‌کنند؛ یعنی به سراغ خانواده و محیط کار و افرادی که با فرد مبتلا به کرونا در ارتباط بوده‌اند، می‌روند و به ازای هر تست مثبت، حدود ۱۰ نفر توسط تیم‌های رهگیری تست گرفته می‌شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها