با ما همراه باشید

اخبار 46

احسان روحی: امکان برگزاری آنلاین شنبه‌های خوانش وجود ندارد

منتشر شده

در

احسان روحی: امکان برگزاری آنلاین شنبه‌های خوانش وجود ندارد

ایسنا/خراسان رضوی دبیر رویداد شنبه‌های خوانش گفت: برگزاری آنلاین این رویداد، نیازمند هزینه‌ها، امکانات و زیرساخت‌هایی است که در حال‌حاضر امکان برگزاری آنلاین این رویداد وجود ندارد.

احسان روحی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حدود ۶ سال است که رویداد «شنبه‌های خوانش» را با رویکرد اهمیت دادن به ادبیات نمایشی برگزار کرده‌ایم و شاهد نتایج مثبتی در این زمینه بودیم. در این مدت حدود ۱۵۰ اثر داخلی و خارج را خوانش کردیم. همچنین در آستانه دوره جدید فعالیت خود ایده‌ها و برنامه‌های زیادی داشتیم که متأسفانه وقوع بحران کرونا برنامه‌های ما را متوقف کرد.

وی افزود: فعالیت‌های ما همزمان با آغاز جشنواره استانی تئاتر در سال گذشته تعطیل شد، اما پس از اتمام جشنواره گروه‌هایی برای از سرگیری خوانش اعلام آمادگی کرده بودند که متأسفانه با کرونا مواجه شدیم. با این حال از آنجا که هیچ برنامه و زیرساختی برای تئاتر در شهر ما وجود ندارد و شنبه‌های خوانش هم در این دایره قرار می‌گیرد همچنان بعید به‌نظر می‌رسد بتوانیم این رویداد را امسال یا سال آینده مجدداً راه‌اندازی کنیم.

این هنرمند تئاتر مشهد با اشاره به گسترش این رویداد در سطح استان، تصریح کرد: شنبه‌های خوانش، پیش از شیوع ویروس کرونا در بعضی از شهرستان‌ها هم به‌طور متداول برگزار می‌شد و در این زمینه گزارش‌هایی به من رسیده است، اما متاسفانه کرونا همه معادلات ما را به‌هم ریخت و این رویدادها نیز تعطیل شدند.

وی خاطرنشان کرد: محل برگزاری این رویداد در مجتمع امام‌ رضا(ع) با هماهنگی انجمن هنرهای نمایشی و اداره ‌کل ارشاد و فرهنگ اسلامی به صورت حمایتی در اختیار ما قرار گرفته بود و ما هم سعی می‌کردیم با دعوت از صاحب‌نظران این حوزه از نویسندگان نوقلم حمایت کنیم تا آثارشان خوانده شده، به نقد کشیده شود و در نهایت همگی به رشد تئاتر مشهد کمک کنیم.

روحی بیان کرد: شنبه‌های خوانش برای هیچ‌کسی درآمد مالی ندارد و معتقدم یکی از عواملی که این رویداد را زنده نگه‌داشته است نبود منفعت مالی بود و همه شرکت‌کنندگان در این رویداد صرفاً با هدف رونق بخشیدن به تئاتر در آن حضور پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به این‌که «امکان برگزاری این رویداد به‌صورت آنلاین وجود ندارد»، خاطرنشان کرد: برگزاری آنلاین این رویداد نیازمند هزینه‌ها، امکانات و زیرساخت‌هایی است که بر مبنای آن بتوانیم فعالیت کنیم، اما در حال ‌حاضر اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و انجمن هنرهای نمایشی توان ایجاد این شرایط را برای ما ندارند. من شخصاً به افراد دیگری هم مراجعه کرده‌ام تا با هزینه‌ کمتری این کار را انجام دهند. با این وجود از آنجا که تاکنون هیچ بودجه‌ای برای این اتفاق در نظر گرفته نشده یا اگر هم در نظر گرفته شده به دست ما نرسیده، نمی‌توان برای اجرای مجازی این رویداد برنامه‌ریزی کرد. در این شرایط بعید می‌دانم که این مسئله در توان و یا اصلاً دغدغه انجمن هنرهای نمایشی و دوستان باشد.

دبیر رویداد شنبه‌های خوانش گفت: می‌توانم به جرأت بگویم خدمتی که شنبه‌های خوانش به تئاتر مشهد کرده، بسیاری از دوره‌های آموزشی نکرده‌اند. گواه آن هم افرادی است که از شنبه‌های خوانش رشد کردند و همین امسال در جشنواره‌ تئاتر فجر حضور دارند.

وی با گلایه از نگاه مسئولان شهر به این رویداد، افزود: متأسفانه شنبه‌های خوانش دغدغه بخش سیستماتیک نیست. با این ‌حال من بارها به دوستان گفته‌ام شنبه‌های خوانش متعلق به شخص من نیست و باید برای آن یک ساز و کار طراحی کنیم تا اگر روزی احسان روحی هم نبود، نفر بعدی بتواند طبق همان چارچوب فعالیت کند، اما متأسفانه هنوز این اتفاق رخ نداده است. در حال حاضر بیشترین بهانه دوستان موضوع کرونا است باید منتظر بمانیم و ببینیم بعد از کرونا چه اتفاقی می‌افتد.

روحی با بیان این‌که «عبور از این شرایط نیازمند نگاه ملی، به‌جای نگاه شخصی است»، اظهار کرد: برای نمونه انتقادات زیادی نسبت به برگزاری جشنواره فجر وجود دارد، اما افرادی  آن‌جا زحمت کشیدند تا این چرخه از بین نرود، چراکه جشنواره فجر با استقبال مردم مواجه شد و این نشان می‌دهد مردم حتی در شرایط کرونا همچنان علاقه‌مندند که فیلم ببینند. این نیازمند یک اتحاد همگانی است که در مشهد وجود ندارد و تا زمانی ‌که منافع شخصی به منافع عمومی ارجحیت داشته باشد نمی‌توانیم از این بحران یا بحران‌های مشابه، خارج شویم.

وی با دعوت از گروه‌های تئاتری به آغاز مجدد فعالیت‌هایشان، بیان کرد: آثاری که اخیراً در مشهد اجرا شده‌اند عموماً آثاری بودند که برای جشنواره تئاتر فجر یا جشنواره‌های دیگر تمرین می‌کردند و صرفاً برنامه‌ای برای اجرای عمومی در این وضعیت نداشتند. با این ‌حال ضررهای مالی گروه‌های تئاتر قبل از کرونا هم وجود داشته و بعد از آن خواهد بود. با این حال فکر می‌کنم با توجه به اشتیاقی که در حال حاضر مردم برای کمک به تئاتر دارند، همین ظرفیت بلیت‌فروشی ۵۰ درصد هم در انتها، هم از نظر آماری و هم از نظر ریالی رقم بزرگی خواهد شد؛ چراکه اگر هر شب ۵۰ درصد ظرفیت سالن هم بلیت‌فروشی داشته باشند، باز هم در میانگین، تفاوت چندانی با زمانی که ممکن بود یک کار بعضی شب‌ها با ۳۰ درصد بلیت‌فروشی اجرا شود، نخواهد کرد.

این نویسنده و کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: البته مسئله‌ای که باید بدانیم این است که سالن‌های خصوصی امکان کم‌کردن از درآمدشان را ندارند؛ چراکه چیزی از هزینه‌های آن‌ها کم نشده است. با این وجود در این شرایط سالن‌های دولتی مانند مجموعه تئاتر شهر که در حال حاضر تعطیل است و کسی هم پاسخگو نیست یا سالن حوزه هنری که این امکان را دارند می‌توانند سالن‌هایشان را رایگان در اختیار هنرمندان قرار بدهند و از آن‌ها حمایت کنند تا یک گروه تئاتری هم بتواند با همین ظرفیت محدود بلیت‌فروشی، هزینه‌های خودش را تأمین کند و ضرر اقتصادی متحمل نشود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها