کد خبر : 121331
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸

ارتباط کار منزل با نرخ باروری

ارتباط کار منزل با نرخ باروری

ایسنا/خراسان رضوی نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، زوج‌هایی که در انجام کارهای خانه همکاری بیشتری دارند احتمال بالاتری برای پدر و مادر شدن خواهند داشت به‌عنوان مثال در کشورهایی مانند فرانسه و نروژ که مردان معمولا در خانه کار می‌کنند نرخ باروری بیشتر است و کشورهایی مانند ژاپن و کره که زنان بیشتر کارهای خانه را انجام

ارتباط کار منزل با نرخ باروری

ایسنا/خراسان رضوی نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، زوج‌هایی که در انجام کارهای خانه همکاری بیشتری دارند احتمال بالاتری برای پدر و مادر شدن خواهند داشت به‌عنوان مثال در کشورهایی مانند فرانسه و نروژ که مردان معمولا در خانه کار می‌کنند نرخ باروری بیشتر است و کشورهایی مانند ژاپن و کره که زنان بیشتر کارهای خانه را انجام می‌دهند نرخ باروری پایین‌تر است و این تحقیق می‌تواند پیامدهای جدی برای کشورهایی که جمعیت آنها در حال پیری است داشته باشد.

به نقل از ویفروم، نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد، زنانی که همسران آنان در کار منزل همکاری دارند نسبت به افرادی که خودشان به تنهایی کارهای خانه را انجام می‌دهند، احتمال باروری بیشتری دارند.

روزنامه نیکی ژاپن (Japan’s Nikkei) داده‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در سال ۲۰۱۹ تجزیه و تحلیل و اعلام کرد: در کشورهایی که مردان در انجام کارهای خانه سهیم هستند در مقایسه با کشورهایی که زنان فعالیت بیشتری دارند نرخ باروری بالاتر است.

والدین در کشورهایی مانند فرانسه، سوئد و نروژ از مزایایی مانند کمک هزینه فرزند، مرخصی والدین، مراقبت روزانه یا سایر کمک‌های مربوط به خانواده برخوردار می‌شوند و این می‌تواند به تشویق هر دو نفر کمک کند تا  انجام کارهای خانه مانند نظافت، خرید و تربیت فرزندان را باهم شریک شوند.

در مقابل، زنان در کشورهایی مانند ژاپن و کره بارسنگین‌تری بر عهده دارند و نرخ تولد نیز پایین‌تر است. داده‌های OECD در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد که زنان در ژاپن روزانه ۴.۷۶ ساعت بیشتر از مردان و زنان کره جنوبی نیز ۴.۴۳ ساعت بیشتر از مردان برای کارهای خانه و مراقبت از کودکان وقت صرف می‌کنند.

به گزارش نیکی آسیا (Nikkei Asia)، نرخ زاد و ولد در ژاپن برای هر زن در سال ۲۰۲۰ به ۱.۳۴ فرزند رسید که  از ۱.۳۶ سال قبل و از هدف ۱.۸ دولت برای ثابت نگه داشتن جمعیت این کشور کاهش یافته است. در حال حاضر متوسط نرخ باروری جهانی ۲.۵ فرزند به ازای هر زن است و نسبت فرزند به زن زیر ۱.۵ نشان‌دهنده کاهش جمعیت است.

طبق تحقیقات، در حالی که مردان به‌طور قانونی در ژاپن از مرخصی والدین برخوردارند تنها ۱۲.۶۵ درصد از مردان در سال ۲۰۲۰ از مرخصی پدری و بیش از ۸۰ درصد زنان از مرخصی زایمان استفاده کردند.

نتایج بررسی ۱۹ کشور اروپایی در سال ۲۰۱۶ توسط  پروفسور ماتیاس دوپکه از دانشگاهی در کرکلند ایالت واشینگتن و فابیان کیندرمن دانشگاه رگنسبورگ آلمان نشان داد که چرا زنان اروپایی به بچه دارشدن (بیشتر) نه می‌گویند و این نشان از سهم نامتناسب زنان در وظایف مراقبت از کودک است که تمایل آنان به فرزندآوری را کاهش می‌دهد.

مشارکت زنان در نیروی کار یکی از چهار ستون کلیدی شاخص جهانی شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد است که تفاوت‌های جنسیتی را در کشورهای سراسر جهان نشان می‌دهد و پیشرفت را در کاهش شکاف جنسیتی دنبال می‌کند.

در گزارش شکاف جنسیتی ۲۰۲۱، کشورهایی مانند نروژ و سوئد که معمولا مردان در انجام کارهای خانه و مراقبت از کودکان کمک می‌کنند در رده ۱۰ کشور برتر قرار دارند، در مقایسه ژاپن و کره خارج از ۱۰۰ کشور برتر (از ۱۴۵) هستند و  نتایج این تحقیق می‌تواند راهکاری برای تغییرات سیاستی با هدف تحریک نرخ تولد برای کشورهایی با جمعیت سالخورده باشد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها