با ما همراه باشید

بین الملل

از تبادل همکاری با صندوق کودکان یونیسف در ایران تا ثبت اصفهان به عنوان شهرکاندیدای دوستدار کودک

منتشر شده

در

از تبادل همکاری با صندوق کودکان یونیسف در ایران تا ثبت اصفهان به عنوان شهرکاندیدای دوستدار کودک

امضاء موافقتنامه همکاری با کشورهای لهستان و قرقیزستان، تفاهم نامه برگزاری مراسم اربعین میان وزارت کشور ایران و عراق، توسعه همکاریهای استانی در عرصه روابط خارجی بالاخص همسایگان مرزی، توسعه دیپلماسی شهری، اقدام در جهت ایجاد دبیرخانه دیپلماسی شهری و تهیه دستورالعمل دبیرخانه دیپلماسی شهری، امضاء و تبادل برنامه همکاری با صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در ایران، امضاء و تبادل تفاهم نامه همکاری سه جانبه با وزارت بهداشت و دفتر ایدز سازمان ملل متحد در ایران و ثبت شهر اصفهان به عنوان شهر کاندیدا دوستدار کودک یونیسف از جمله اقدامات حوزه بین الملل در دولت های یازدهم و دوازدهم است.

به گزارش ایسنا،اهم اقدامات حوزه بین الملل در دولت های یازدهم و دوازدهم اعلام شد.

بر اساس پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، این اقدامات به شرح ذیل می باشد:

– امضاء موافقتنامه همکاری با کشورهای لهستان و قرقیزستان.
– امضاء یادداشت تفاهم نامه همکاری با کشورهای سوریه؛ ارمنستان و عراق.
-همکاری با کشورهای همسایه مخصوصاً عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان، آذربایجان و ترکیه
-انجام اقدامات و هماهنگی های لازم جهت سفر وزراء کشورهای ترکیه، عراق، آذربایجان و تاجیکستان به تهران.
-برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم جهت سفر مقامات و مسئولین استانی به کشورهای هدف.
-برگزاری نشست های کارگروه مشترک همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای چین، پاکستان و ترکیه جهت اجرائی کردن اسناد همکاری فیمابین.
-هماهنگی اجرای تفاهم نامه برگزاری مراسم اربعین میان وزارت کشور ایران و وزارت کشور عراق.
-توسعه همکاریهای استانی در عرصه روابط خارجی بالاخص همسایگان مرزی.
-برگزاری نشست مجازی نقاط تماس پلیس ایران و ترکیه.
-برگزاری نشست های مجازی مسئولین استانی با مسئولین ذیربط کشورهای ترکیه و روسیه با توجه به تحریم ها و شرایط کرونا تمرکز بر توسعه دیپلماسی شهری و ارتقاء نقش و جایگاه شهرها در تعاملات بین المللی و منطقه ای.
-اقدام در جهت ایجاد دبیرخانه دیپلماسی شهری و تهیه دستورالعمل دبیرخانه دیپلماسی شهری.
-افزایش قابل توجه تعداد قراردادهای خواهر خواندگی منعقده شهرهای کشورمان با سایر شهرهای دنیا به طور نمونه در یک سال گذشته بین ۱۲ شهر کشورمان تفاهم نامه خواهرخواندگی با شهرهای دنیا منعقد شد.
-زمینه سازی عضویت شهرهای بندرعباس و سنندج در شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو به ترتیب در حوزه صنایع دستی و هنرهای فولکلور و موسیقی
پیگیری و انجام ملاقات با روسای دفاتر نمایندگی های سازمانهای بین المللی از جمله کمیساریای عالی پناهندگان، یونیسف، برنامه جهانی غذا، صندوق جمعیت ملل متحد، دبیرکل اکو، معاون نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد در امور افغانستان و ..  باهدف توسعه همکاریها.
همکاری با دفاتر سازمان های بین المللی و منطقه ای از جمله صندوق جمعیت ملل متحد (UNFPA) کمیساریای عالی امور پناهندگان (UNHCR)، آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکاJICA )، کمیسیون ملی یونسکو، سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و …
-امضاء و تبادل اسناد پروژه همکاری با صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) در زمینه های مختلف از جمله کاهش مرگ و میر کودکان در مدیریت بحرانها و بلایای طبیعی، تصادفات و سوانح جاده، شهر دوستدار کودک و …
-امضاء و تبادل تفاهم نامه همکاری سه جانبه با دفتر ایدز سازمان ملل متحد در ایران (UNAIDS) و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.
-همکاری با آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکاJICA) و پیگیری و اجرای طرح ها و پروژه های مشترک با آژانس مذکور در زمینه پسماند و حمل و نقل، مدیریت بحران و …. با هدف آموزش کارشناسان و استفاده از تجربیات موفق.
-همکاری با سازمان همکاری اقتصادی (اکو) از جمله مشارکت و حضور در نشست های سالیانه شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو و نشست تدوین چارچوب منطقه ای مدیریت ریسک بلایای طبیعی و پیگیری موضوعات مرتبط از جمله اکوپل.
-پذیرش هیات های اروپایی از جمله هیات هایی از اتحادیه اروپا، کشورهای آسیایی و …
-شرکت در نشست ها و مجامع بین المللی از جمله؛
شرکت وزیر محترم کشور و هیات همراه هفتادمین اجلاس کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد در ژنو و نشست عالیرتبه در زمینه کاهش بی تابعیتی.
-حضور معاونت امنیتی انتظامی در نشست شش جانبه ترکیه.
-اعزام هیات تخصصی به کنفرانس بین المللی شهرهای دوستدار کودک یونیسف کلن آلمان با هدف انتقال تجربیات و اقدامات کشورمان در حوزه کودکان  و ارائه گزارش در دو پنل تخصصی کنفرانس
هماهنگی و تسهیل سفرهای خارجی کارکنان وزارت کشور (ستاد و صف) و شهرداران و کارکنان شهرداری ها به منظور شرکت در نشست ها و فروم های بین المللی تخصصی مرتبط.
-پیگیری موضوع ساماندهی کودکان خیابانی اتباع خارجی با همکاری نهادهای داخلی و بین المللی ذیربط و سفارت افغانستان.
-پیشبرد پروژه شهر دوستدار کودک با همکاری معاونت های ذیربط وزارت متبوع  و دفتر یونیسف در ایران و زمینه سازی پیوستن شهرها به شبکه شهرهای دوستدار کودک.
-ثبت شهر اصفهان به عنوان شهر کاندیدا دوستدار کودک یونیسف و اعطای لوگوی کاندیداتوری شهرهای دوستدار کودک یونیسف به شهر اصفهان برای اولین بار از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

افقانستان جدید و سیاست خارجی جدید در منطقه

منتشر شده

در

توسط

افقانستان جدید و سیاست خارجی جدید در منطقه

به عقیده یک مقام ارشد حوزه خلیج فارس، تحولات اخیر نمایانگر کنار رفتن کامل دکترین منسوخ شده کارتر – تعهد یک آمریکای وابسته به نفت به استفاده از نیروی نظامی به منظور دفاع از منافعش در حوزه خلیج فارس – است.

 به نقل از روزنامه گاردین، این مقام که نامش را فاش نکرد، بیان داشت که ۲۰ سال جنگ، جنگی که قرار بوده”نبرد علیه آنهایی که اسلام را ربوده بودند باشد، در افغانستان هیچ میراثی به جا نگذاشته و تصاحب قدرت توسط طالبان باعث نگرانی رهبران حوزه غرب آفریقا و منطقه “ساحل” نسبت به ظهور یک افراطگری اسلامی جدید با اعتماد به نفس بالا می شود.

او می‌گوید: خروج پرآشوب و سریع آمریکا از افغانستان پرسشهایی جدی را برای کشورهای حوزه خلیج فارس از بابت ارزش داشتن قول آمریکا در خصوص تامین امنیت طی ۲۰ سال آینده مطرح می‌سازد. افغانستان یک زلزله است یک زلزله بسیار قدرتمند و آثارش قرار است برای مدت زمانی بسیار طولانی نزد ما باقی بماند. آیا ما واقعا می توانیم برای ۲۰ سال آینده متکی به چتر امنیتی آمریکا باشیم؟ من فکر می کنم هم اکنون این بسیار غامض است.

این مقام اضافه کرد، توقع ندارد طالبان نسبت به زمانی که قبلا در قدرت بود متفاوت رفتار کند  و گفت: آنها اساسی مثل قبل هستند اما درک بیشتری از جهان پیدا کرده‌اند.

به گفته این مقام بزرگترین شگفتی مربوط به ناشایستگی محض عملیات آمریکا و بروز نشانه های درگیری بروکراتیک داخلی است که تفکر آمریکا را خدشه دار ساخت، است.

او تاکید کرد، افغانستان احتمالا به نشانه پیروزی پاکستان و فرصتی برای چین در حالی که آمریکا نقشی جزئی ایفا می کند، نگریسته می شود. این مقام بیان داشت: اگر درگیری ژئوپلتیکی بر سر افغانستان وجود دارد ما شاهد پاکستان و چین در یک سمت و هند، ایران و روسیه در سمت دیگر خواهیم بود. و من فکر نمی کنم که آمریکایی ها قرار باشد بخشی از نزاع ژئوپلتیکی بر سر افغانستان باشند.

بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس شروع به تنظیم مجدد سیاست خارجی خود و لحاظ کردن کاهش اتکای آمریکا به نفت و انزوای مردمی فزاینده آمریکا کرده اند اما مقام مذکور اظهار کرد، انتظار تسریع این فرآیند و در ادامه اعمال تغییر شکل و آرایش در ائتلافها و تمایل برخی رقبای تاریخی برای ایجاد روابطی عملگرایانه تر را دارد. به گفته او، هدف کلی کاستن از تنشها در منطقه خواهد بود.

این مقام گفت که انتظار مذاکرات بیشتر بین عربستان و ایران در آینده و همچنین بین امارات متحده عربی و ایران را دارد. او به امضای یک توافق دفاعی بین عربستان و روسیه به عنوان نشانه این که در عصر پساکربن کشورهای حوزه خلیج فارس خواستار تنوع بخشیدن به منابع امنیتی خود جدای از آمریکا هستند اشاره کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

دیدار رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با سفیر کشورمان در ایروان

منتشر شده

در

توسط

دیدار رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با سفیر کشورمان در ایروان

گوستانیان، رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با  ظهوری سفیر ایران در ارمنستان در مورد راهکارهای تقویت ارتباطات بخش‌های اقتصادی و تجاری سفارت ایران در ایروان و سفارت ارمنستان در تهران گفت‌وگو کردند.

  در این دیدار که با حضور معاون سفارت، رایزن تجاری و کارشناسان اقتصادی سفارت کشورمان در ایروان برگزار گردید اولویتها و برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، تقویت و توسعه شناخت تجار و فعالین اقتصادی دو کشور از یکدیگر، تداوم و توسعه ارتباطات بخش های اقتصادی دو نمایندگی برای رفع موانع همکاریهای اقتصادی و تجاری، برگزاری نمایشگاهها، نشستهای خبری، ملاقاتها و دیدارها از صنایع و فعالیتهای اقتصادی و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

سخنرانی مهم وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره تغییر سیاست در قبال غزه

منتشر شده

در

توسط

سخنرانی مهم وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره تغییر سیاست در قبال غزه

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی تاکید کرد: دوره‌های درگیری در غزه منجر به کاهش توانمندی‌های ارتش رژیم صهیونیستی و خسارات بین‌المللی شده است.

  به نقل از خبرگزاری تاس، یائیر لاپید، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در سخنرانی امروز خود گفت: طرح تل‌آویو امروز مبتنی بر اقتصاد مقابل امنیت است.

لاپید تصریح کرد: این چارچوب بهتر از بازسازی مقابل خلع سلاح است.

این مقام اسرائیلی در کنفرانسی تاکید کرد: تل‌آویو باید گام‌های چندساله در غزه بردارد.

او افزود: هدف از این گام ایجاد ثبات در دو طرف مرزها خواهد شد.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی افزود: این پیشنهاد مذاکره با حماس نیست زیرا اسرائیل هرگز جوایزی به این سازمان نخواهد داد و آن را تروریست می‌داند و تشکیلات خودگردان فلسطین که با آن همکاری می‌کند، تضعیف می‌کند.

لاپید ادامه داد: مرحله اولیه طرح بازسازی انسانی غزه مقابل مبارزه با افزایش قدرت حماس است. تشکیلات خودگردان فلسطین مدیریت اقتصادی و مدنی غزه را برعهده خواهد گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها