با ما همراه باشید

سیاسی

اصولگرایان برای تعریف و انتقاد از دولت عقد اخوتی با هیچکس نبستند/ تیم اقتصادی دولت به دلیل ناهماهنگی مدام گل به خودی می‌زند

منتشر شده

در

فعال سیاسی اصولگرا گفت: اگرچه تیم اقتصادی دولت سیزدهم پرستاره است اما به دلیل عدم هماهنگی مدام گل به خودی می‌زنند.

حسین کنعانی‌مقدم فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره اینکه اصولگرایان قبل از آمدن رئیس دولت سیزدهم حمایت زیادی از او انجام دادند اما با گذشت کمتر از یک سال از عمر دولت سرعت انتقادات از او بالا رفته و اینکه ریشه این کار به کجا برمی‌گردد، گفت: قطعا یک دولت انقلابی و مردمی باید مورد انتقاد قرار بگیرد. چون امر به معروف و نهی از منکر یکی از اصول اصولگرایان است که در قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است. بنابراین هر دولتی بر سر کار بیاید، باید از وظیفه شرعی خود برای اصلاح امور دولت، بهبود شرایط و حل مشکلات مردم بهره بگیریم.

کنعانی‌مقدم افزود: امر به معروف و نهی از منکر کردن هم قطعا با نقد آغاز و بعد با اعمال قدرت ادامه پیدا می‌کند. این نقد می‌تواند تصمیم‌سازی‌های دولت را تحت تاثیر قرار دهد. ما هیچ عقد اخوتی برای تعریف و انتقاد از دولت با کسی نبستیم. کسی که می‌آید و مسئولیت مدیریت دولت را بر عهده می‌گیرد، بر اساس وعده‌هایی است که در شعارهای انتخاباتی خود مطرح کرده و اگر به آن وعده عمل نکند، مصداق آیه قرآن « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ. کَبُرَ مَقْتًا عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ که به معنای ای کسانی که ایمان آوردید، چیزی را نگویید که به آن عمل نمی‌کنید و خداوند سخت می‌گیرد بر کسانی که چیزی را می‌گویند و به آن عمل نمی‌کنند.» قرار می‌گیرد و نقدها باید انجام شود اما نقد نباید با تخریب همراه باشد.

وی تاکید کرد: بعضی‌ها نقد را همراه با تهمت، تخریب، بی‌انصافی، بی‌عدالتی و اقدامات مخرب انجام می‌دهند که ما این موضوع را نمی‌پذیریم. زیرا با شرایطی که امر به معروف و نهی از منکر دارد، تطبیق ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد، این نقد درونی که روش جریان اصولگرایی و همچنین امر به معروف و نهی از منکر بوده، مربوط به اصل جریان اصولگرایی و انقلابی است.

کنعانی‌مقدم در پاسخ به این سوال که در مجلس یکی از نمایندگان طرح عدم کفایت ریاست‌جمهوری را کلید زده در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد،گفت: طبیعتا با یک گل بهار نمی‌شود. حالا یک نفر در مجلس بر حسب تکلیف شرعی خود احساس کرده که باید در این زمینه اقدامی انجام دهد. حالا ۲۹۰ نماینده داریم که باید همه نمایندگان به تصمیم مشخص برسند. بنابراین برای بررسی طرح عدم‌کفایت سیاسی رئیس‌جمهور باید مقدماتی فراهم شود که امروز آن شرایط برای این کار وجود ندارد.

این فعال سیاسی در پاسخ به این سوال که به کدام بخش‌های دولت انتقاد وارد است، گفت: دولت باید در بحث کارآمدی وزرایی که در وزارتخانه‌های مختلف مشغول به کار هستند، تجدیدنظری انجام دهد. قاعده کار هم به این شکل است که دولت‌ها بعد از مدتی تغییراتی را ایجاد می‌کنند تا کارآمدی بیشتری داشته باشند. نکته بعدی هم آنکه با آنکه تیم اقتصادی دولت، تیم پرستاره‌ای است اما چون کار تیمی را تا به حال انجام نداده‌اند، اکثرا گل به خودی می‌زنند. کار تیمی و گروهی نیازمند هماهنگی است که این هماهنگی وجود ندارد.

کنعانی‌مقدم در پاسخ به کنار رفتن محسن رضایی از کمیسیون اقتصادی دولت در نهایت چه نتیجه‌ای خواهد داشت، گفت: آقای محسن رضایی تئوریسین مسائل اقتصادی دولت بوده و آقای رئیسی هم بنا به تجربه ایشان در سیاست‌گذاری‌ها و مباحث اقتصادی، آقای رضایی را به عنوان معاون اقتصادی منصوب کرده است قطعا بیرون رفتن او از کمیسیون اقتصادی دولت می‌تواند موجب این شود که شاهد تغییراتی در تیم اقتصادی دولت باشیم.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

 «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس، گفت که واشنگتن و هم‌پیمانان آن از مدت‌ها قبل آماده توافق بوده‌اند و اکنون نوبت ایران است که جدیت خود را نشان دهد.

وی افزود که همانطور که پیش از این نیز اعلام کرده‌ایم، چند مسأله کوچک باقی مانده‌ است. معتقدیم که این مسائل قابل حل و فصل بوده و می‌توان توافق را به سرعت و به طور موثر به نتیجه رساند.

پرایس مدعی شد که دستیابی به توافق، منوط به جدی بودن تصمیم ایران است.

وی بار دیگر از تبادل اطلاعاتی کشورش با رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران خبر داد و گفت که این مشورت‌ها به‌طور پیوسته در جریان است.

پرایس با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران، گفت که آمریکا و اسرائیل در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران موضع مشترکی دارند و آن، جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای است.

 

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

رئیس جمهور در این جلسه گفت: اصل بر اعتماد به خوداظهاری مردم است لذا مبلغ کمک معیشتی ماه اول، به حساب این افراد نیز واریز شود تا به محض تأیید درخواست متقاضیان از سوی دستگاه‌های مسئول، این مبلغ توسط آنها قابل برداشت گردد و در ماه‌های آتی نیز همانند سایر مشمولان، بتوانند مبلغ کمک معیشتی را دریافت نمایند.

دکتر رئیسی در این جلسه  تصریح کرد: وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه، این درخواست‌ها را بررسی و نتیجه نهایی را به سرپرستان خانوار اعلام نماید.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب

سیاسی

رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ارقامی که در طرح جدید اقتصادی پرداخت شده با محاسبه انجام شده است و دولت سعی کرده افزایش قیمت‌ها را جبران کند. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که نظر شما درباره طرح جدید اقتصادی دولت برای افزایش یارانه‌ها چیست و آیا باعث بهبود وضعیت معیشت مردم خواهد شد یا خیر، گفت:  بله. اگر مردم به استدلال‌های رئیس‌جمهور، وزرا و مسئولان دقت کنند، می‌بینند که کشور به چنین جراحی اقتصادی احتیاج دارد. اما مردم توجه دارند که جراحی اقتصادی کار سختی است. هیچ مریضی به خاطر سختی جراحی از طبیب روگردان نمی‌شود. اگر کسی به خاطر سختی درمان از جراحی پرهیز کند، معالجه نخواهد شد. تحمل سختی جراحی، سلامتی درازمدت را برای بیمار تضمین می‌کند. اخیرا جراحی که در اقتصاد اتفاق افتاده است باعث شد تا مردم با افزایش قیمت‌ها رو به رو شوند اما مردم توجه کنند، قبل از آنکه افزایش قیمت‌ها حاصل شود، پول به حساب مردم ریخته شده است. اما بعضی از رسانه‌های بیگانه با تاکید بر افزایش قیمت‌ها اذهان را آشفته می‌کنند. رسانه‌های داخلی باید در این زمینه بیدار و مراقب باشند.

حداد عادل در پاسخ به این سوال که آیا رقم واریز شده رقم مناسبی است یا خیر، گفت: پرداخت این ارقام با محاسبه انجام شده است. دولت سعی کرده تا افزایش قیمت را جبران کند. حتی در دهک‌های اولیه مقداری هم اضافه‌تر واریز شده است. اما ممکن است در مقام اجرا نواقصی وجود داشته باشد. آن‌هایی که اعتراض دارند ثبت نام کنند و در نهایت به این اعتراضات رسیدگی خواهد شد. نقایص جزیی نباید ما را از فواید این کار غافل کند.

منبع: ايلنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها