کد خبر : 178938
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۹

اضافه شدن ادبیات به حوزه فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت

اضافه شدن ادبیات به حوزه فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت

در جلسه شواری هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به تصویب شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیش از دستور  شصت و چهارمین شورای هنر

اضافه شدن ادبیات به حوزه فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت

در جلسه شواری هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت به تصویب شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پیش از دستور  شصت و چهارمین شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی که در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، با تأکید بر نافذ بودن مصوبات شورای هنر، خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای هنر به عنوان شورای تخصصی و اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شده است.  بر اساس این آئین‌نامه، مصوبات شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از دو هفته تصویب در آن شورا، به استحضار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی رسانده می‌شود و در صورت عدم اعتراض اعضا به عنوان مصوبه تلقی می‌شود و قابلیت ابلاغ از طرف رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد. البته اگر دو نفر از اعضا نسبت به مصوبه اعتراض داشته باشند، در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار می‌گیرد.

همچنین اصغر عبدالهی، مشاور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره روند ابلاغ و اجرای مصوبات شورای هنر، خاطرنشان کرد: مصوبات شوراهای اقماری که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل می‌شوند، بعد از دو هفته از تصویب در آن شورا، حکم مصوبه را دارد و لازم‌الاجراست.

در ادامه علیرضا اسماعیلی، رییس فرهنگستان هنر با توجه به دستور اول جلسه که به بررسی ماهیت حقوقی موسسه «فرهنگی و هنر صبا» و مؤسسه «متن» اختصاص داشت، توضیح داد: بخشی از وظایف و فعالیت‌های ده‌گانه فرهنگستان هنر شامل حوزه تجسمی و نشر توسط مؤسسه فرهنگی و هنری صبا و  مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) انجام می‌شود.

او در ادامه به ارائه توضیحاتی درباره تاریخچه شکل‌گیری، وظایف و دستاوردهای این دو مؤسسه پرداخت و گفت: اساسنامه این دو مؤسسه توسط شورای هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و شامل مقررات مؤسسات غیرانتفاعی است.

اسماعیلی با بیان این‌که در مورد ماهیت حقوقی موسسه فرهنگی و هنری صبا و موسسه متن مشکلاتی وجود دارد، افزود: پیشنهاد فرهنگستان هنر این است که این دو مؤسسه به صورت مؤسسه عمومی غیردولتی فعالیت داشته باشند و همچنین ماده واحده‌ای به «ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت» اضافه شود که بر اساس آن این مؤسسات بتوانند از امکانات فرهنگستان هنر استفاده کنند و به فعالیت خود ادامه دهند.

در ادامه اعضای جلسه تأکید کردند که انتشارات یکی از ارکان فرهنگستان هنر است و بسیاری از کتاب‌های مؤسسه متن نیز مرجع و منبع دانشگاهی است، همچنین یکی از اهداف تشکیل مؤسسه فرهنگی هنری صبا این بوده است که نبض اکسپو کشور را بر عهده گیرد و پیشنهاد دادند که این دو مؤسسه «به صورت مؤسسه عمومی غیردولتی فعالیت کنند. همچنین از آن‌جا که امکان تفکیک وظایف این دو موسسه از فرهنگستان هنر وجود ندارد، «این دو مؤسسه به فرهنگستان هنر ملحق شوند اما درآمد خودکفا داشته باشند»، همچنین می‌توان بررسی کرد «این دو مؤسسه ادغام شوند و به عنوان یک بنیاد فعالیت داشته باشند.»
پس از بحث و بررسی اعضا، تصویب شد موسسه فرهنگی و هنری صبا و موسسه متن در حکم مؤسسه عمومی غیردولتی فعالیت کنند.

دستور دوم این جلسه به ارائه گزارش در مورد مصوبه پیشنهادی شورای عالی معماری و شهرسازی درباره سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی_ اسلامی اختصاص داشت که این گزارش توسط دکتر محمود حاجیلویی معاون خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و پس از بحث و بررسی اعضا برخی از اصلاحات پیشنهادی شورای عالی معماری و شهرسازی در متن سند ملی معماری و شهرسازی ایرانی ـ اسلامی در جلسه به تصویب رسید.

در ادامه نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درباره دستور آخر این جلسه که به بررسی موضوع اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت اختصاص داشت، خاطرنشان کرد: مؤسسه هنرمندان پیشکسوت بر اساس مصوبه ۵۸۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۸۵ تأسیس و در سال ۱۳۹۱ راه‌اندازی شده است و وظیفه اصلی آن ارائه خدماتی به هنرمندان پیشکسوت و درجه یک هنری بالای ۶۰ سال است. تقریباً ۷۰۰ هنرمند پیشکسوت در زمینه‌ هنرهای مختلف مانند هنرهای نمایشی، سنتی، تجسمی و… عضو مؤسسه هنرمندان پیشکسوت هستند و این مؤسسه به عنوان مؤسسه‌ای که اکثر هنرهای مختلف در آن جمع هستند، مطرح است.

مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت درباره خدمات ارائه‌شده توسط این مؤسسه، گفت: بیشترین خدمات این مؤسسه در زمینه کمک‌های معیشتی، رفاهی، پزشکی، پرستاری و… به هنرمندان پیشکسوت عضو مؤسسه بوده است.  پیشنهاد مؤسسه هنرمندان پیشکسوت این است که اصلاحاتی در اساسنامه این مؤسسه بابت افزایش گروه‌های شمول فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت اعمال شود.

همچنین سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع «اضافه شدن «شعر و ادبیات داستانی» به حوزه شمول فعالیت‌های مؤسسه هنرمندان پیشکسوت» گفت: حوزه شعر و ادبیات داستانی به عنوان هنر مکتوب و کلامی مطرح هستند و این حوزه نسبت روشن و مشخصی با مؤسسه هنرمندان پیشکسوت دارد.  حوزه شعر و ادبیات داستانی در آئین‌نامه ارزشیابی هنرمندان نیز مشمول دریافت گواهی‌نامه مدارج هنری، انتخاب دبیر هنری و… است.
منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها