کد خبر : 197702
تاریخ انتشار : یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۴:۵۱

افزایش عمر فرش با نگهداری از ریشه فرش

افزایش عمر فرش با نگهداری از ریشه فرش

  افزایش عمر فرش یکی از مواردی است که به آن بسیار اهمیت داده می شود و حتی به عنوان دغدغه ی افراد در قالیشویی ها هم می باشد که چه راهکار هایی را به کار بگیرند تا طول عمر فرششان افزایش یابد. حال در این قسمت از مقاله به این موضوع می پردازیم که

 

افزایش عمر فرش با نگهداری از ریشه فرش

افزایش عمر فرش یکی از مواردی است که به آن بسیار اهمیت داده می شود و حتی به عنوان دغدغه ی افراد در قالیشویی ها هم می باشد که چه راهکار هایی را به کار بگیرند تا طول عمر فرششان افزایش یابد. حال در این قسمت از مقاله به این موضوع می پردازیم که نگه داری از ریشه ی فرش می تواند باعث افزایش طول عمر فرش بشود یا خیر؟

 ریشه های فرش یکی از مهم ترین اجزایی هستند که به عنوان پایه و نگه دارنده در فرش یاد می شوند که این ریشه ها معمولا سفید و یا کرم رنگ هستند که در مدل های گره ای و زنجیری در فرش بافته می شوند. فرش ها در هر طرح و رنگی که باشند، چه تیره و چه روشن ریشه های سفید و کرم رنگ دارند و به طور کلی در معرض الودگی قرار دارند و از آن جایی که الودگی و گرد و غبار می تواند فرش ها را دچار آسیب کند به خصوص ریشه های فرش به همین دلیل استفاده از نکات مراقبتی و نگه داری اصولی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و هم چنین اگر ریشه های فرش آلودگی را به خود جذب کنند می توانند در طول سال بدنه ی فرش را هم با مشکل رو به رو کنند که در شرایط ممکن است شخص مجبور به تعویض فرش شود. برای این که طول عمر فرش را افزایش دهیم باید کار هایی را انجام دهیم که به ریشه ی فرش آسیبی نرسد که ساده ترین کار در خصوص جلوگیری از نفوذ آلودگی و گرد و غبار به فرش می باشد. هم چنین از رو فرشی هم جهت جلوگیری از نفوذ مواردی که می تواند به ریشه های فرش آسیب برساند هم استفاده می شود که این رو فرشی ها امروزه در طرح ها و رنگ های متنوعی هستند و در سبک هایی مدرن تولید می شوند و حتی در این موضوع جارو برقی هم می تواند نقش بسیار مهمی را داشته باشد چرا که اگر روزانه استفاده شود اجازه ی نفوذ گرد و غبار را به فرش ها و ریشه های فرش نمی دهد.

 

چرا نگه داری از ریشه فرش در افزایش عمر فرش مهم است؟

ریشه ی فرش در فرش نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و به طور کلی می توان گفت طول عمر فرش به ریشه آن بستگی دارد به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود از ریشه ی فرش به هر طریقی که می باشد نگه داری و مراقبت شود. ریشه وقتی در طول سال و گذر زمان به حالت اولیه خودشان باشند، نما و جلوه ی زیبای فرش نیز حفظ می شود و فرش به همین حالت تا سال ها باقی می ماند. هم چنین اگر ریشه های فرش آسیب نبینند و دچار پوسیدگی نشوند، آسیب دیگری نمی تواند فرش را تهدید کند و در این صورت است که ارزش کلی فرش، چه مالی و چه معنوی حفظ می شود به خصوص در فرش هایی که هم ارزش مالی دارند و هم ارزش معنوی که می توان در این زمینه به فرش های دستبافت و ابریشمی اشاره کرد.

 البته در خصوص فرش های دستبافت و ابریشمی که ذکر کردیم، این فرش ها بافتی بسیار حساس دارند و ریشه ی آن ها هم نسبت به سایر فرش ها حساس تر می باشد چرا که بافتی ظریف تر از سایر فرش ها دارند به همین دلیل نگه داری آن ها باید اصولی تر باشد و مراقبتشان کمی ویژه تر تا با این حساسیتی که دارند دیرتر دچار آسیب شوند. برای این که این فرش های حساس طول عمر بالایی داشته باشند راهکار های بسیار ساده ای وجود دارد و همین طور روش های شست و شویی بسیار ساده که در منزل به راحتی می توان به کار برد و فرش ها را به صورت سطحی شست و شو داد که این شست و شو ها به وسیله ی مواد شوینده هایی هستند که بدون استفاده از آب و با اسپری کردن و سپس پاک کردن توسط دستمال خشک به راحتی تمیز و مرتب میشوند.

 

چند روش نگه داری از ریشه ی فرش

در این  قسمت از مقاله در خصوص انواع نگه داری از ریشه ی فرش اطلاعاتی را ارائه می دهیم که هم کاربردی و هم کاملا در دسترس می باشد تا افرادی که از فرش های دستبافت و ابریشمی که بافتی حساس دارند، استفاده می کنند این روش ها را جهت افزایش طول عمر ریشه فرش به کار ببرند.

1- روش اول استفاده از انواع کاور است که این کاور ها با کاور های معمولی کاملا متفاوت می باشد و مخصوص ریشه های فرش می باشند که این کاور های مخصوص به صورت کاملا فیکس و محکم بر روی لبه ی فرش ها قرار می گیرند و از این که ریشه ها به حالت پراکنده و نامنظم قرار بگیرند جلوگیری می کند و حتی هیچ گونه آلودگی و گرد و غباری نمی تواند وارد آن ها شود. نکته ی بسیار کاربردی و مثبتی که این کاور های مخصوص دارند این است که به راحتی هوا را از خود عبور می دهند و از پوسیدگی ریشه کاملا جلوگیری می شود که این مورد کاملا برعکس در خصوص استفاده از چسب های پهن عمل می کند چرا که چسب پهن نمی تواند باعث ایجاد جریان هوا داخل ریشه های فرش شود که در نهایت پوسیدگی فرش را به دنبال دارد. به طور کلی کاور ها از دسته لوازم بسیار کاربردی و محافظتی برای فرش ها محسوب می شوند که بهتر است برای همه ی فرش ها از آن ها استفاده کرد.

2- مورد دوم گره زدن ریشه ی فرش است که می تواند طول عمر ریشه ها را افزایش دهد. گره زدن ریشه های فرش این گونه است که پس از خریداری فرش ریشه ها را به صورت و شکلی معمول گره باید زد که البته این روش می تواند کاملا سلیقه ای باشد چرا که بر ظاهر فرش و ریشه ها می تواند تاثیر گذار باشد. اما با این حال نقش محافظتی را دارد و با گره زدن می توان از ایجاد و بروز اتفاقات و آسیب های احتمالی پیشگیری کرد. گره زدن فرش از نظره عده ای می تواند فرش را زیبا کند و البته کار هر کسی هم نمی باشد و داشتن تخصص و مهارت در این زمینه بسیار پر اهمیت می باشد که برای انجام این کار به مراکز مخصوص مانند قالیشویی در مهرآباد باید سپرده شود. و البته گره زدن ریشه از کنده شدن ریشه ها به هر دلیلی جلوگیری می کند و این مورد را می توان جز فواید این روش ذکر کرد.

چرا نگه داری از ریشه فرش در افزایش عمر فرش مهم است؟

3-  لفافه دوزی ریشه های فرش روش دیگری است که جهت نگه داری و جلوگیری از آسیب رسانی به فرش انجام می شود، این گونه که پارچه یا متقالی را به دور ریشه ها می دوزند که می تواند کاری زمان بر و کمی سخت باشد اما کاربردی است که یکی از کاربرد مهم آن ها در مکان های پر رفت و امد است که معمولا اماکن مذهبی از جمله ی آن است و تخصص در انجام این کار هم مهم است که خوشبختانه قالیشویی ها با داشتن کادری حرفه ای و مجرب تمام این کار ها را در بالاترین کیفیت انجام می دهند.

این 3 روش از جمله روش های بسیار آسان هستند که بهتر است از آن ها استفاده شود تا از استفاده کردن اشتباهات رایج و معمول کاسته شود.

 

انواع کاور ریشه فرش جهت مراقبت

همان طور که گفته شد کاور ها می توانند جز لوازم مراقبتی برای مبل ها باشند که این کاور ها در انواع مختلفی هستند و جنس های مختلفی هم دارند. نوعی از کاور فرش، جنس توری یا شیشه ای دارد که این جنس مزیت هایی را با خود به همراه دارد که شامل موارد زیر می باشد :

1- مورد اول این که این کاور ها کاملا شفاف هستند و به راحتی می توان ریشه ها را ملاحظه کرد و نمای فرش را هم از بین نمی برد.

2- به گونه ای طراحی شده است که جریان هوا به راحتی عبور میکند.

3- نصبی آسان دارند و به راحتی توسط نوار باریکی از چسب به لبه ی فرش که همان ریشه ی فرش است متصل می شوند.

این کاور برای این که عملکردی بسیار مفید داشته باشد باید حتما هرزگاهی که لازم است تعویض شوند تا از ایجاد آلودگی فرش جلوگیری شود و شسته هم شوند چرا که به علت عبور جریان هوا ممکن است گرد و غبار هم تا حدودی وارد شود، به همین دلیل تعویض آن ها بسیار مهم می باشد. این کاور ها در قیمتی بسیار مناسب می باشند و در صورت نیاز می تواند این کاور های اقتصادی را تهیه کرد که البته در قالی شویی ها هم می توان به تنهایی این کاور ها را تهیه کرد و هم کادر متبحر در این زمینه در قالیشویی ها می توانند به راحتی کار نصب را انجام دهند.

انواع کاور ریشه فرش جهت مراقبت

شست و شو و سفید کردن ریشه فرش

پایه ی نگه دارنده ی فرش، ریشه ها هستند و باید همیشه در حالتی سالم و تمیز قرار داشته باشند تا فرش ها از کهنگی و پوسیدگی در امان باشند. برای این که ریشه ها همیشه تمیز و سفید باشند به خصوص پس از شست و شوی کلی فرش ها، بهتر است که پس از اتمام شست و شو، شامپو فرش را با کمی آب مخلوط کرده و بر روی ریشه ها بمالید که این کار هر گونه آلودگی که به درون ریشه نفوذ کرده است را از بین می برد و هم چنین ریشه ها کاملا تمیز باقی می مانند و دیگر به حالت زرد رنگ در نخواهند آمد. این کار هم می تواند ریشه ها را تمیز کند و هم نقش مراقبتی هم داشته باشند. البته با توجه به این که شست و شو اکثرا در قالیشویی ها انجام می شود به این که ریشه ها آسیب نبینند و تمیز باشند اهمیت ویژه ای داده می شود و حتی از مواد شیمیایی مخصوص هم استفاده می کنند تا طول عمر ریشه ی فرش را بالا ببرند.

 

یکی از مهم ترین اشتباهات رایج در خصوص نگه داری ریشه

همان طور که گفته شد جهت نگه داری از ریشه های فرش که همان پایه ی اصلی فرش هستند راهکار های متعددی وجود دارد اما برخی افراد بر این باورند که چسب زدن ریشه های فرش، آن هم چسب های پهن که قدرت چسبندگی نسبتا خوبی دارد می تواند ریشه های فرش را از هر گونه آسیب دور کند. در این قسمت باید گفت که این باور کاملا اشتباه بوده و نه تنها از ریشه ی فرش مراقبت نمی کند بلکه می تواند جز دسته ای موارد آسیب رسان قرار بگیرد و اصلا تحت هیچ شرایطی از این روش نباید استفاده کرد و دلیل این موضوع این است که این چسب ها هنگامی که برداشته می شوند ممکن است که مواد چسبنده هم چنان باقی بماند و حتی این مواد چسبنده هم با شست و شو ممکن است که پاک نشود که درصد پاک نشدن بسیار بالا می باشد به همین دلیل این مواد چسبنده به ریشه ها چسبیده و از آن جایی که مواد شیمیایی هستند بیش تر از سایر موارد آسیب رسان، فرش ها را دچار آسیب می کنند که در طولانی مدت ممکن است که فرش احتیاج به ترمیم داشته باشد. مورد دیگری که می توان گفت این است که فرش ها به دلیل این که استفاده مکرر از آن ها می شود ممکن است در طول زمان چسبندگی فرش از بین برود و شخص برای این که آن را تعویض کند باید چسب کهنه را بکند که در این حین ممکن است ریشه ی فرش هم کنده شود دلیل دیگری جهت ایجاد اسیب برای فرش ها شود به همین دلیل است که چسب های پهن نمی توانند گزینه ی مناسبی جهت نگه داری از ریشه های فرش باشند.

هم چنین در برخی موارد هم پیش آمده که شخص با استفاده ی مکرر از چسب پهن و تعویض آن فرش را در طول زمان از بین برده و فرش را دچار کهنگی و پوسیدگی کرده است که در این زمان تنها گزینه ی مناسب تعویض فرش بوده که بسیار هزینه بر و گران میباشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.