با ما همراه باشید

استانها

افزایش چشمگیر بستری کودکان کرونایی در استان مرکزی/پیش‌بینی رشد آمار فوتی‌ها

منتشر شده

در

افزایش چشمگیر بستری کودکان کرونایی در استان مرکزی/پیش‌بینی رشد آمار فوتی‌ها

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شاهد افزایش چشمگیر آمار بستری کودکان در استان هستیم.

دکتر سید محمد جمالیان سوم مردادماه در جلسه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان مرکزی با قدردانی از نماینده ولی فقیه دراستان مرکزی به دلیل اختصاص مصلی بیت المقدس به مرکز واکسیناسیون و روسای دانشگاه ها به دلیل اهتمام جهت تجهیز آن اظهار کرد: از ۸ صبح تا ۱۰ صبح امروز ۶۰۰ نفر بدون تجمع در مصلی واکسینه شده اند و ۲۰ ایستگاه در این مکان فعال است که می توان روند واکسیناسیون بدون شلوغی را تسریع بخشید.

وی بیان کرد: متاسفانه از زمان قرمز شدن وضعیت کرونایی اراک، تمامی تجمعات، ترددها، مراسم های جشن و عروسی ها بیشتر و پارک ها نیز شلوغ تر شده است درحالی که مقرر بود مدیریت هوشمند انجام گیرد. کادر خسته درمان از این وضعیت گلایه دارند و تجهیزات موجود دیگر توانی برای ارائه خدمت ندارند.

جمالیان تصریح کرد: پیش بینی می شود که آمار فوتی در هفته جاری افزایش یابد، سن مرگ به زیر ۶۵ سال رسیده است و متاسفانه میزان بستری کودکان به صورت چشمگیر در حال افزایش است و زنگ خطر سلامت فرزندان و کودکان به صدا درآمده است. اگر عادی انگاری ادامه یابد و پیگیری نشود تاوان سختی پرداخت خواهیم کرد و در واقع تاوان عادی انگاری بزرگترها را کودکان پرداخت خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه بسیار نگران محلات هستیم، افزود: متاسفانه هیچ برنامه ای برای شهرستان وجود ندارد و اگر پیگیری نشود بیمارستان محلات پاسخگوی بیماران نخواهد بود و مسلما استان هم توانی برای پاسخگویی به محلات ندارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: خواهش می کنم که مراسم عروسی تعطیل شود، این مراسم ها بلایی بر سر ما آورده است که جوابگو نیستیم، اکثر بیماران فعلی و بستری در بیمارستان در هفته گذشته در مراسم های عروسی حضور داشته اند و این شرایط نشان می دهد که وضعیت مراسم ها و عروسی ها بسیار بد است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بیمارستان ها اصلا ظرفیت خالی ندارند که بخواهیم تخت اختصاص دهیم و حتی ظرفیت بیمارستان های خصوصی و تامین اجتماعی نیز پر است و به سمتی حرکت می کنیم که پیش بینی های خوبی را نداریم.

جمالیان افزود: آمار واکسیناسیون در استان مطلوب است و تا روز پنجشنبه به غیر از ساوه و خمین در گروه سنی بالای ۸۰ سال به ۸۵ درصد رسیده است، همچنین واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ تا ۸۰ به ۸۴ درصد، گروه سنی ۷۰ تا ۷۵ به ۸۳ درصد، ۶۵ تا ۷۰ به ۷۶ درصد و ۶۰ تا ۶۵ نیز به ۶۴ درصد رسیده است و از دیروز نیز واکسیناسیون گروه سنی ۵۸ تا ۶۰ سال آغاز شده است. طبق آمار جهانی اگر ۷۵ درصد یک گروه سنی واکسینه شوند وضعیت مطلوب است و در این راستا وضعیت استان قابل قبول است.

وی با اشاره به معاینه دانش آموزان، گفت: معاینات این قشر در شهرهای قرمز متوقف است و آموزش و پرورش باید به این امر توجه کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: مراسم های ورزشگاه امام خمینی(ره) چالش آفرین شده است، گزارشاتی مبنی بر فعالیت برخی از استخرها در استان وجود دارد که باید اداره کل ورزش و جوانان به این امر ورود کند، همچنین برای مراسم های عید غدیر نیز باید ترتیبی اتخاذ شود که مشکلی بروز نکند، از طرفی باید بر مراسم هایی که در مساجد در حال برگزاری است باید نظارت کافی اعمال شود.

وی افزود: بدهی های دارویی دانشگاه بسیار زیاد شده و درخواست داریم با توجه به شرایط قرمز موجود، بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی قدری از مطالبات را پرداخت کنند تا بتوان تامین دارو را دنبال کرد و در این پیک به کمبود دارو بر نخوریم.

رشد ۸۵ درصدی فوتی ناشی از کرونا در استان مرکزی

به گزارش ایسنا، در این جلسه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به وضعیت شیوع بیماری کرونا در هفته چهارم و قیاس آمار با هفته سوم تیرماه اظهار کرد: ۲۰۷۲ مورد مثبت کرونا در هفته سوم تیرماه در هفته چهارم به ۲۰۷۱ مورد رسیده است.

دکتر علی علیمحمدی افزود: موارد بستری در استان با رشد ۱۶ درصدی از ۱۷۴ نفر به ۲۰۲ نفر رسیده است، موارد سرپایی نیز از ۱۸۶۹ به ۱۸۹۸ مورد رسیده و حاکی از رشد ۲ درصدی است.

وی با اشاره به رشد ۸۵ درصدی موارد فوت در طول یک هفته اخیر در استان مرکزی گفت: ۱۳ مورد فوتی در هفته سوم تیرماه به ۲۴ مورد در هفته چهارم رسیده است.

علی محمدی بیان کرد: تاکنون در استان مرکزی ۱۴۰ هزار و ۳۴۳ تست رپید انجام شده است که از این تعداد ۲۳ هزار و ۲۹۷ مورد معادل ۱۷ درصد تست ها مثبت بوده است.

بازی با جان مردم به بهانه مباحث اقتصادی غیرقابل بخشش است

سیاوش آقاخانی نماینده سازمان های مردم نهاد استان مرکزی نیز اظهار کرد: در آغاز پاندمی کرونا، استان در مقابله با بیماری بسیار خوب عمل کرد و امیدواریم که در روزهای پایانی دولت نیز این تجربه تکرار شود، اما از وضعیت اصناف گلایه مند هستیم.

وی تصریح کرد: هر بار به وضعیت اصناف نقد شد، مسائل اقتصادی مطرح شد، اما متاسفانه در حال حاضر وضعیت رعایت پروتکل ها از سوی اصناف اصلا خوب نیست و حتی رستوران ها نیز وضعیت بسیار بدی دارند و هر بار که گلایه می کنید مسئله حمایت بیان می شود.

آقاخانی با تاکید بر اینکه بازی کردن با جان مردم به بهانه مباحث اقتصادی غیرقابل بخشش است، گفت: علیرغم قول اصناف و اتحادیه برای رعایت پروتکل ها، متاسفانه این موارد اجرایی نشد و در شرایط قرمز کرونایی نیز نظارت مناسبی بر عملکرد اتحادیه ها و اصناف صورت نمی گیرد و می توان از ظرفیت بازرسان سازمان های مردم نهاد برای بررسی عملکرد اتحادیه ها و اتاق اصناف استفاده کرد.

وی با اشاره به فعال بودن باشگاه ها و تالارها در استان بیان کرد: این فعالیت ها قابل درک نیست. در کنار لزوم رعایت از سوی مردم، مجموعه قضایی نیز باید نظارت داشته باشد.

آقاخانی اضافه کرد: بازرسی سازمان های مردم نیز از امروز آغاز شده است و گزارشی از اجرای پروتکل ها در سطح دستگاه های اجرایی نیز در جلسه آتی ارائه می شود و پیشنهاد می شود که عملکرد اتحادیه ها و اتاق اصناف را نیز ارزیابی بشود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها