با ما همراه باشید

اخبار 25

امکان عبور و ممنوعیت توقف در شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز/انجام ۲۱ هزار تست روزانه در خوزستان

منتشر شده

در

امکان عبور و ممنوعیت توقف در شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز/انجام ۲۱ هزار تست روزانه در خوزستان

وزیر کشور درباره انتخابات، آخرین وضعیت بیماری کرونا، ساخت منازل شهروندان آسیب‌ دیده از زلزله سی سخت،جزئیات انجام سفرهای نوروزی و … صحبت کرد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا رحمانی فضلی در یک برنامه تلویزیونی در تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور و شرایطی که در سال جاری پشت سر گذاشته‌ایم، گفت: سال ۹۹ سال بسیار خاصی برای کشور و به ویژه وزارت کشور بود. در سال قبل‌تر، یعنی ۹۸ ،مجموعه شرایطی در کشور حاکم شد که شروع آن با سیل و با ساخت و ساز فضای سیل ادامه پیدا کرد که همراه اینها فشارهای تحریمی وجود داشت. پس از آن انتخابات مجلس انجام شد لذا برآورد ما از سال ۹۹ با توجه به انتخابات آمریکا و ترامپ که به دنبال گرفتن امتیازاتی از کشور ما بود این بود که فشارها به سال ۹۹ منتقل خواهد شد. علاوه بر اینها، در اسفندماه سال گذشته نیز ویروس ناخوانده کرونا نیز شیوع پیدا کرد.

وزیر کشور افزود: شرایط تحریمی و تهدیدی و کرونا مجموعه‌ای از فضاهایی بود که موجب افزایش نارضایتی شد و مردم در سال ۹۹ با سختی بسیاری مواجه بودند. ما هم نگران بودیم و در این سال موضوعات امنیتی را به شکل مناسبی مدیریت و کنترل کردیم.

وی تاکید کرد: در وزارت کشور بحث دیگر مدیریت کرونا و فضاهای اقتصادی متأثر از این ویروس بود. در حوزه سیاسی با توجه به مقاومت مردم و فشاری که به افکار عمومی در آمریکا وارد شد و تاثیر آن در تعاملات سیاسی شکست ترامپ برای ما دفع یک شر بود.

وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه در حوزه کرونا در ابتدای کار مشکلاتی همچون تامین ماسک وجود داشت اما کمی بعد این مشکل حل و مدیریت شد، افزود: در سال ۹۹ با رشد مناسب نسبی در حوزه تولید و صادرات مواجه شدیم و برای سال ۱۴۰۰ نیز آماده انتخابات می‌شویم. مردم همه مشکلات را تحمل و استقامت کردند و امیدواریم لایق این مردم باشیم.

رحمانی فضلی درخصوص شرایط فعلی بیماری کرونا نیز گفت: در حال حاضر آخرین وضعیتی که ستاد ملی مبارزه با کرونا امروز ارائه کرد و براساس گزارش وزارت بهداشت، از آبان که با پیک سوم مواجه بودیم و مقام معظم رهبری که فضای جدیدی برای مقابله با این ویروس ایجاد کردند دستور تشکیل قرارگاه داده شد. وظیفه قرارگاه ایجاد هماهنگی و پشتیبانی لازم از جهادگران حوزه سلامت است. در ابتدای تشکیل قرارگاه ۴۸۰ فوتی روزانه داشتیم که بسیار نگران‌کننده بود. در همین راستا به صورت رسمی هفته‌ای دو جلسه با حضور رئیس‌جمهور برای کرونا جلسات برگزار می‌شد و ۴۸۰ مصوبه در همین راستا داشتیم که ۹۹ درصد آن اجرایی و یک درصد دیگر نیز در حال پیگیری برای اجرا است.

وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها در این حوزه کمک کردند و ساختار جدید با مسئولیت وزارت کشور تشکیل شد. تمام پیشنهادات در حوزه کمیته امنیتی اجتماعی وزارت کشور بررسی می‌شود و نهایتاً در ستاد ملی برای تصویب نهایی مطرح خواهد شد. از آذرماه روند نزولی فوتی و بستری‌ها را شاهد هستیم. تامین تجهیزات، منابع، تجهیز بیمارستان‌ها، تولید ماسک و… در دستور کار قرار گرفته و امروز به جایی رسیده‌ایم که ماسک را صادر می‌کنیم.

رحمانی فضلی ادامه داد: در سطح وسیع ممنوعیت‌هایی را ایجاد کردیم و خوشبختانه همه همکاری کردند تا از آذرماه با روند نزولی مواجه شدیم. امروز به صورت متوسط ۶۰ تا ۷۰ فوتی داشته‌ایم تا جایی که موضوع خوزستان مطرح شد. البته امروز چهار شهر خوزستان از وضعیت قرمز خارج شده است. در خوزستان با توجه به شرایط موجود روزانه از ۲۱ هزار نفر تست می‌گیریم که به تبع آن تعداد شناسایی‌ها هم افزایش یافته است. شناسایی، قرنطینه و درمان به خوبی دنبال می‌شود.

وزیر کشور درخصوص موضوع واکسن گفت: در حال حاضر هم تولید واکسن در داخل دنبال می‌شود و بنیاد برکت قولی داده که تا اواخر خرداد ماه واکسن را به بازار ارائه کند و موسسات رازی و پاستور هم موضوع تولید واکسن را دنبال می‌کنند. البته با توجه به پیگیری‌های انجام شده منتظر تولید واکسن در داخل نماندیم و برای گروه‌های پرخطر واردات را انجام دادیم. تا شب عید براساس قولی که وزیر بهداشت داده‌اند می‌توانیم گروه‌های پرخطر و بالای ۶۰ سال در حد قابل قبولی واکسیناسیونشان را انجام دهیم. ۶۰ تا ۶۴ درصد فوتی‌ها بالای ۶۰ سال هستند که با واکسیناسیون آنها ۶۰ تا ۶۴ درصد فوتی‌ها کاهش می‌یابد.

وی درخصوص انجام سفرهای نوروزی گفت: آنچه که در ستاد تصویب شد این است که به جز شهرهای قرمز و نارنجی بقیه شهرها برای سفر آزاد است اما با رعایت پروتکل‌های سخت‌تر. مقام معظم رهبری اعلام کردند که به سفر نمی‌روند و قطعا در سفر احتمال و امکان شیوع زیادتر است لذا این توصیه‌ها انجام شده است. فردا مقرر شده اسامی شهرهای قرمز و نارنجی به صورت عمومی اعلام شود. در طرح هوشمند مبنا شهرستان و شهر است و حتی در طرح شهید سلیمانی ما به سمت محلات نیز حرکت کرده‌ایم. در مورد شهرهایی که قرمز و نارنجی هستند عبور از کمربندی آنها امکان‌پذیر است حتی برای عبور از داخل این شهرها نیز مشکلی ایجاد نمی‌شود اما توقف در شهرهای قرمز و نارنجی ممکن نیست. باید اطلاع‌رسانی و راهنمایی درست برای شهروندان داشته باشیم.

وزیر کشور ادامه داد: بیش از یک سال است که تمامی ارتباطات و مناسبت‌ها تعطیل شده که این نشاط اجتماعی را کاهش داده لذا فشار زیادی ناشی از این بیماری وجود دارد. ما اثرات این موضوع را برای امروز و پس از کرونا باید به طور دقیق پیش‌بینی کنیم. سفر با خودروهای شخصی امکان‌پذیر است و نیاز به مجوز ندارد. البته برای شهرهای زرد و آبی. سفرهایی که در قالب تور انجام می‌شود صفر تا صد می‌بایست با پروتکل‌های وزارت گردشگری باشد. سفرهایی که در قالب تور نیستند و با وسیله شخصی انجام می‌شوند اما در سایت گردشگری ثبت‌نام می‌کنند تحت پوشش و نظارت وزارت گردشگری انجام خواهد شد اما کسانی که در مقصد خانه و زندگی دارند احتمال ایجاد مشکل در این موارد زیاد است که ما دعوت به رعایت و دقت در مورد پروتکل‌های بهداشتی داریم.

وزیر کشور درباره روند خریدهای نوروزی و برگزاری نمایشگاه‌های بهاره گفت:اصناف و اتحادیه‌ها بیشترین فشار اقتصادی را تحمل کردند و بیشترین همکاری را داشتند. دو سال است که دچار مشکلات اقتصادی هستند و امسال که ممنوعیت برگزاری نمایشگاه‌ها را گذاشتیم قبول کردند و به جای آن فروش فوق‌العاده را انجام دادند. یکی از نگرانی‌های ما دست‌فروشان بودند که طرح تهیه شده با همکاری شهرداری و نیروی انتظامی به خوبی اجرایی شد.

وی افزود: در وزارت کشور جریان عظیمی در حوزه کمک‌های مومنانه به راه افتاده است. ما حتی یک واحد تولیدی را در کشور تعطیل نکردیم در حالی که در ابتدای این بیماری با توجه به برخورد برخی کشورها پیشنهاد تعطیلی‌ها مطرح می‌شد. اگر چنین اتفاقی در کشور اتفاق می‌افتاد با توجه به شرایط تحریم امروز چه وضعیتی داشتیم؟ مردم با رعایت‌های خود به عنوان روح جمعی به ما در مدیریت این شرایط کمک کردند.

رحمانی فضلی درخصوص گلایه‌های وزیر بهداشت در مورد ایجاد محدودیت‌ها در مرزها گفت: هر یک از ما وظایفی برعهده داریم و وظیفه وزیر بهداشت و همکارانش بسیار خطیر و مهمتر از همه ما است. آنها بیشتر زیر فشار هستند و اگر دلسوزانه فریاد می‌زنند کسی نباید ناراحت شود. مساله مرزها توسط ایشان با نگرانی مطرح شد و ما هم دستور دادیم تا مرزها در اسرع وقت مسدود شوند. موضوع تست و قرنطینه نیز در مرزها مستقر شد. امروز اطمینان نسبی داریم و شرایط پایه‌دار است.

وزیر کشور همچنین در خصوص روند ساخت منازل مسکونی در سی‌سخت گفت: قطعا هنگامی که زلزله به وقوع می‌پیوندد مردم ناراحت و مضطرب هستند. وظیفه ما این است که در کوتاه‌ترین زمان خود را به آنها برسانیم و علاوه بر دلداری به سرعت احتیاجات آنها را تأمین کنیم. در اولین جلسه دولت پس از وقوع این حادثه برآورد خسارت‌ها به تصویب رسید و مقرر شد به جای کانکس به هر خانواده ۲۰ میلیون تومان داده شود تا بتوانند یک اتاق در همان محدوده برای خود اجاره کنند که با توجه به تجربه ما برای استفاده از کانکس در مناطق سرد تصمیم بهتری بود. علاوه بر این هیچ محدودیتی برای توزیع پتو و چادر قائل نشدیم. ان‌شاءالله سال آینده در این موقع شهروندان سی‌سخت در خانه‌های نو مستقر شده‌اند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در تشریح موضوع انتخابات گفت: انتخابات از برکات الهی و منت خداوند بر مردم ایران است. در دوره هشت ساله‌ای که در وزارت کشور در خدمت مردم بودم چند انتخابات برگزار کردیم که سال آینده نیز انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراها و در ۶ حوزه انتخابات میاندوره‌ای مجلس و انتخابات خبرگان رهبری را خواهیم داشت. به این ترتیب چهار انتخابات با چهار قانون باید برگزار شود.

وزیر کشور با اشاره به ۲۱ اردیبهشت‌ماه، زمان ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: تعرفه‌ها آماده و آموزش‌های لازم داده شده است. اما دغدغه‌ای نسبت به مشارکت در این انتخابات وجود دارد. در انتخابات مجلس شورای اسلامی، به هر دلیلی، مشارکت به ۴۲ درصد رسید. بیماری کرونا از اسفندماه سال گذشته شیوع پیدا کرده و یک سال از این موضوع گذشته،محدودیت‌های شدید بوده و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها اتفاق افتاده است. بر همین اساس همه ما باید زمینه و مقتضیات افزایش مشارکت را فراهم کنیم. تا امروز آرایش نیروهای سیاسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص نیست و تا سیزدهم فروردین فضای گردش و عید است و از ۲۵ فروردین تا ۲۵ اردیبهشت ماه رمضان است که فضای معنوی فضای سیاسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد لذا فرصتی نداریم و باید تلاش کنیم زمینه افزایش مشارکت فراهم شود.

وی درخصوص افزایش شعب در انتخابات پیش‌رو با توجه به شرایط شیوع کرونا گفت: در این انتخابات ۸ تا ۱۰ هزار شعبه را افزایش می‌دهیم و زمان اخذ رأی را افزایش می‌دهیم به این شکل که کار اخذ رأی را از صبح زودتر آغاز می‌کنیم.

وی در خصوص برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: انتخابات الکترونیک ۲۵ فرایند دارد که ۲۴ فرایند آن در همه انتخابات انجام می‌شود. درخصوص اخذ و شمارش آرا در این دوره در مراکز استان‌ها یعنی حدود هفت یا هشت استان رأی اخذ و شمارش الکترونیک انجام خواهد شد.

رحمانی فضلی درخصوص برگزاری تجمعات انتخاباتی نیز گفت: قطعا شور انتخابات در همین برگزاری تجمعات است. با شرایط فعلی برگزاری تجمعات محدودیت خواهد داشت چون جان و زندگی بر همه چیز اولویت قرار دارد. پروتکل‌های انتخابات در حال تدوین است و پس از عید نوروز برای تصویب به ستاد ملی ارائه خواهد شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها