با ما همراه باشید

اخبار 46

اگر طرح تفصیلی حرم به نفع مردم بود، چرا شورای شهر نسبت به آن نامحرم دانسته شد؟

منتشر شده

در

اگر طرح تفصیلی حرم به نفع مردم بود، چرا شورای شهر نسبت به آن نامحرم دانسته شد؟

ایسنا/خراسان رضوی رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به تصویب طرح تفصیلی حرم مطهر تصریح کرد: اگر این طرح به نفع مردم است، پس چطور ممکن است که نمایندگان مردم نسبت به اطلاعات مربوط به طرح نامحرم تلقی شده‌ باشند.

محمدرضا حیدری امروز در صدوبیست‌ویکمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، با اشاره به اینکه در مورد طرح ویژه تفصیلی بافت پیرامون حرم اطلاعاتی در اختیار شورا و شهرداری قرار نگرفته و فقط گزارش‌هایی توسط مشاور طرح تفصیلی به ‌صورت خلاصه به ما ارائه شده، گفت: همچنان نگرانی ما در خصوص طرح اطراف حرم و تحقق‌پذیری آن ادامه دارد و دغدغه‌ شورای پنجم در طول این چند سال خدمت، جز این نبوده است. با توجه به پیگیری‌های لازم توسط شورای شهر، به ویژه کمیته نظارتی کمسیون شهرسازی و معماری، برخی از دغدغه‌های جدی و مهم که بر آن اصرار داشتیم، در مصوبه کمیسیون لحاظ شد اما همچنان نکات مبهم و دغدغه‌ها بر قوت خود باقی است.

وی با بیان اینکه نکته مهم این است که آیا نکات و موارد ذکر شده در نشست‌ها و جلسات که به توافق رسید، در سند نهایی لحاظ شده یا خیر، افزود: براساس اطلاعات رسیده، موضوعاتی که مربوط به شارستان و برخی از ره‌باغ‌ها بود، اعمال شده است اما متاسفانه هنوز ابهاماتی در خصوص برخی از زمین‌ها همچنان وجود دارد.

حیدری با بیان اینکه بارها گفته شده که طرح به نفع مردم است که ما امیدواریم اینچنین باشد، بیان کرد: اگر این طرح به نفع مردم است، پس چطور ممکن است که نمایندگان مردم نسبت به اطلاعات مربوط به طرح نامحرم تلقی شده‌ باشند. مسئولان اشاره کرده‌اند که اطلاعات به شورای پنجم‌ اعلام شده اما متاسفانه هنوز اطلاعاتی در اختیار شورا و شهرداری قرار نگرفته و فقط گزارش‌هایی توسط مشاور طرح به ‌صورت خلاصه به ما ارائه شده است. قرار بر این بود جلساتی برگزار شود و طی آن مشاور به سوالات پاسخ دهد که متاسفانه نه جلساتی هماهنگ شد و نه زمانی برای آن پیش‌بینی گردید.

وزارت راه‌وشهرسازی طرح تفصیلی اطراف حرم را طرحی ویژه تعریف کرد تا راه برای خروج از مسیر برای آن راحت‌تر باشد

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: نقطه انحراف از روزی آغاز شد که وزرات مسکن و شهرسازی طرح تفصیلی را طرح ویژه‌ای تعریف کرد که این امر به خاطر این بود که بتواند مشاوری را انتخاب و خود از این مسیر خارج شود. نکته مهم در این طرح این است باید چهار رکن اساسی در آن وجود داشته باشد که شامل نقشه کاربری اراضی، سند دفترچه ضوابط و مقررات، سند طراز مالی و فیزیکی و مطالعات پیشتیبان طرح است که وجود این ارکان باید در اختیار کارشناسان و مردم قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر طرح مزبور تغییر کرده و مشخص نیست این تغییر براساس چه مطالعاتی پشتیبانی می‌شود و آیا چهار رکن مورد اشاره در این طرح وجود دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: متاسفانه شورا، شهرداری و حتی شهرداری ثامن از وجود این چهار رکن بی‌اطلاع است. بهترین مدل برای رونمایی از این طرح، این است که موضوعات به صورت شفاف در فضاهای عمومی ارائه شود زیرا پنهان کردن و عدم ارائه توسط آن‌ها ابهامات جدی را ایجاد می‌کند.

حیدری تاکید کرد:  ۲۵ سال قبل دستگاه‌های دولتی این طرح را به تصویب رساندند و سپس خود آن‌ها منتقد و مخالف طرح شدند اما خود آن‌ها موافق مجدد این طرح شدند. در حال حاضر نیز قصد دارند طرح جدیدی تصویب کنند اما در تمام مدت مردم و نمایندگان آن‌ها جدای از بخش دولتی جایگاهی در این طرح نداشته و ندارند.

وی با اشاره به نگرانی مقام معظم رهبری در خصوص نوع مواجه شدن با مردم در تملک املاک آن‌ها و میزان این تملک، اظهار کرد: سوال آن‌جاست که آیا دغدغه‌ای که توسط مقام معظم رهبری اعلام شد، در این طرح اعمال شده است. ایشان اعلام کردند در این طرح باید نظر تولیت آستان قدس مدنظر قرار بگیرد. یکی از دغدغه‌های تولیت این است که سرمایه‌های اجتماعی در چه طرحی صرف می‌شود. آن‌ها مدام نگرانی‌های خود را از این طرح به صراحت اعلام کرده‌اند.

حیدری بیان کرد: شرایط به وجودآمده برای ساکنان و مالکان ذی‌مدخل در طرح زیست‌پذیر نبود. خیابان‌های خاکی، تاریکی و ناامنی ایجاد شد که شرایط برای ساکنان را دشوار کرده بود. در این راستا مدیریت شهری وارد عمل شد تمام این خیابان‌ها را احیا و زیرساخت‌ها را فراهم نمود. مساله حائز اهمیت دیگر برای شورای پنجم احیای مسیرهای تاریخی و بازسازی هویت‌های دینی و مذهبی است که در این زمینه تمام تلاش‌هایی کرده‌ایم و نمونه‌های آن به کرات گفته شده است. همچنین در این مدت ما به حضور مردم در این طرح تاکید فراوان داشته‌ایم و وجود دفاتر تسهیلگری نشان از این امر است؛ بنابراین نباید تلاش‌ها و زحماتی که در گذشته انجام شده را نادیده گرفت و اطلاعات نادرست به مردم داد.

برخی مدیران غیر بومی به وزارت راه‌و شهرسازی تعلق سازمانی دارند

وی با اشاره به اینکه برخی از مدیران غیربومی تعلق سازمانی به وزارت مسکن و شهرسازی دارند، افزود: این مدیران از در معرض قرار دادن برخی از طرح‌های جامع که باید اساتید و نخبگان درباره آن نظر می‌دادند، خودداری کردند تا به تعهد سازمانی خود عمل کنند. چند نکته باید به آن‌ها یادآوری شود؛ چند ماهی از پایان عمر دولت باقی نمانده و آن‌ها می‌دانند که به زودی باید از پست‌های خود خداحافظی کنند و از این شهر بروند. آن‌ها بدانند آنچه به یادگار خواهند گذاشت، کارهایی است که انجام داده‌اند؛ بنابراین تا فرصت باقی است، دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را برطرف کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در تمام این مدت ورود دولت، شهرداری و منابع برای تحرک توسعه بوده است. اگر ایرادات و اشکالات زیادی در این طرح وجود دارد که بنده و اعضای شورا نسبت به آن‌ها نقد داریم، قطعا انحرافاتی در طرح اتفاق افتاده است که باید بازبینی شود. ارزش اقتصادی املاک مردم در این طرح وابسته به موضوع اقتصاد زمین است. اگر تراکم‌ها کاهش یابد، توجیه اقتصادی این املاک از بین می‌رود و بازسازی صورت نخواهد گرفت. باید منطق و عقلانیت اقتصادی که قطعا در رفتار مردم و در موضوع هزینه و فایده وجود دارد را لحاظ کرد، در غیر صورت طرح شکست خورده و مردم آسیب خواهند دید. هنوز قضاوت ممکن نیست اما پیش‌بینی‌ها و داده‌ها حاکی از آن است.

حیدری ادامه داد: ما معتقدیم برای تحقق‌پذیری طرح باید دلسوزی کرد و اعتمادسازی را برای کسانی که در آن سرمایه‌گذاری کردند، دوباره زنده کرد. ما موظف هستیم، منطق و استدلال‌های خود را بیان و در حد توان تلاش کنیم ام بیش از این بر عهده کسانی است که تصمیم به اجرای طرح گرفته‌اند و باید پاسخگو باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: ما هر جا که احساس کنیم فضا به نفع مردم نیست، مداخله نمی‌کنیم؛ انتظار ما از شهردار نیز همین است اما هنوز فرصتی برای گفت‌وگو با وی نداشته‌ایم تا ادله خود را برای موضوع مصوبه کمیسیون ماده ۵ بیان کند. ما مصوبات را تعیین می‌کنیم و شهرداری مکلف به اجرای آن است. امید داریم با تمام تلاش، هم‌افزایی و تعامل این مسیر سپری شود. همچنین پیرو درخواست استاندار، همکاران ما طی جلسات و نشست‌های مشورتی حضور داشتند و چه خوب بود این جلسات ادامه داشت. متاسفانه یک‌باره جلسات قطع شد و خیلی از بحث‌ها نیمه‌کاره ماند. شورای شهر اعلام می‌کند آمادگی لازم برای آغاز این نشست‌ها و گفت‌وگوها را دارد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها