با ما همراه باشید

سیاسی

ایران یا آمریکا؛ چه‌کسی برتری نظامی متحدانش در منطقه را حفظ کرده است؟

منتشر شده

در

روز گذشته وزیر دفاع آمریکا در دیدار با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفته است که کشورش به حفظ برتری نظامی اسرائیل متعهد است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، لوید آستین در این دیدار به بنی گانتس گفته است که واشنگتن به برتری نظامی و اطمینان از قدرت دفاعی اسرائیل در برابر آنچه او آن را تهدید ایران خوانده است، متعهد خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
دیدار بنی گانتس و لوید آستین

این صحبت‌های وزیر دفاع آمریکا در حالی منتشر می‌شود که چند روز بیشتر از نبرد 12روزه میان ارتش رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطینی نمی‌گذرد؛ نبردی که طی آن برای نخستین مرتبه جنبش حماس و جهاد اسلامی راکت‌هایی با برد، دقت و قدرت تخریب بیشتر نسبت به گذشته را به‌کار گرفتند که سامانه پدافند گنبد آهنین را نیز با چالش جدی مواجه کرد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
اصابت راکت‌ به تأسیسات نفتی عسقلان در جریان جنگ 12روزه در حالی که سامانه‌ گنبد آهنین در نزدیکی این تأسیسات مستقر شده است

به‌نظر می‌رسد تعهد آمریکا به حفظ برتری نظامی رژیم صهیونیستی اما با تردیدهایی همراه باشد، این صحبت مقامات آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که همین دو ماه پیش فرانک مکنزی فرمانده سنتکام به از دست رفتن برتری هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیا توسط پهپادهای ایرانی اعتراف کرده بود.

25 بهمن سال 96 نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به هدر دادن هفت‌هزار میلیارد دلار در منطقه اذعان کرده بود. ترامپ در این باره گفته بود که “ما هفت‌هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کردیم، در واقع هدر دادیم، مهمتر از همه، خیلی‌ها جان‌شان را از دست دادند. نزدیک به دو ماه پیش هزینه‌کرد ما در خاورمیانه به 7هزار میلیارد دلار رسید.”

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

از سوی دیگر آمریکا روند خروج نیروهای خود از منطقه را نیز سرعت بخشیده است و بعد از حدود 20 سال از حمله به افغانستان و اشغال این کشور، حالا مجبور به ترک افغانستان شده است، این در حالی است که هنوز هم بخش‌های وسیعی از افغانستان عملاً در کنترل طالبان است.

چند روز پیش نیز پس از حمله به محل استقرار هواپیمای سیا در اربیل عراق، یک مقام آمریکایی گفته بود که “تهدید در حال تکامل پهپادها، بزرگترین نگرانی عملیاتی ارتش آمریکا در عراق است.”

شاید بتوان آخرین مرتبه‌ای را که حمایت آمریکا موجب پیروزی صهیونیستها در منطقه شده است به جنگ 1973 اعراب با اسرائیل نسبت داد. در جریان این نبرد، کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به رژیم صهیونیستی مانع از آن شد که سوریه و مصر به تمامی اهداف خود دست پیدا کنند و در نتیجه صهیونیستها موفق شدند بخش‌هایی از خاک سوریه در بلندی‌‌های جولان و صحرای سینا را  به اشغال خود درآورند.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
هواپیمای C-5 ارتش آمریکا در حال تخلیه تانک در فرودگاه تل‌آویو در جریان نقل و انتقال تجهیزات در جنگ 1973

از سال 2006 و پس از شکست ارتش اسرائیل در جنگ 33روزه قدرت نظامی این رژیم به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده است. در جریان این جنگ بود که رژیم صهیونیستی بار دیگر پس از عقب‌نشینی از جنوب لبنان در سال 2000، شکست دیگری را تجربه کرد و بعد آن در جنگ‌های سه‌گانه با گروه‌های فلسطینی در نوار غزه نیز از دستیابی به اهداف خود باز ماند.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
تخلیه مجروحان ارتش رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 33روزه

در نبرد اخیر نیز ارتش رژیم صهیونیستی نتوانست علی‌رغم حملات هوایی گسترده، مانع از شلیک راکت‌ توسط حماس و جهاد اسلامی شود و حتی از درگیری زمینی با گروه‌های مقاومت نیز خودداری کرد.

همزمان با این اتفاقات و خصوصاً طی سال‌های اخیر، جبهه مقاومت با تجهیز به انواع تسلیحات و به‌ویژه قدرت پهپادی در حال افزایش قدرت و برتری نظامی خود در منطقه است و بررسی وضعیت میدانی نشان می‌دهد تا حد چشمگیری نیز در این روند موفق بوده‌اند.

عربستان سعودی متحد آمریکا در منطقه علی‌رغم دریافت حمایت‌های گسترده آمریکا نتوانسته است در جبهه یمن به توفیقی دست یابد و تلاش می‌کند تا هرچه زودتر به این جنگ پایان دهد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
تصاویر هوایی از آثار حملات پهپادی انصارالله به تأسیسات نفتی آرامکو

حملات گسترده و دقیق پهپادی انصارالله علیه مراکز حساس حیاتی عربستان مانند تأسیسات نفتی آرامکو و همچنین پایگاه‌های نظامی آل‌سعود و ناتوانی سامانه‌های پدافندی آنها از مقابله با پهپادهای یمن یکی از معضلات و مشکلات جدی عربستان است. در جبهه زمینی نیز عربستان با وجود خرید‌های گسترده تسلیحاتی نتوانسته است مقابل نیروهای یمنی کاری از پیش ببرد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
پهپاد شهاب متعلق به حماس/ این پهپاد شباهت‌های زیادی به پهپاد قاصفK-2 یمن و ابابیل2 ایرانی دارد

در این بین، جمهوری اسلامی ایران نقش قابل‌توجهی در افزایش قدرت جبهه مقاومت و به چالش کشیدن برتری نظامی آمریکا و متحدانش در منطقه داشته است؛ موضوعی که مقامات آمریکایی نیز به آن اذعان دارند و مدعی هستند در نتیجه حمایت‌های ایران است که گروه‌های مقاومت قدرت خود را افزایش داده‌اند و این امر موجب نفوذ بیش از پیش ایران در منطقه شده است.

پیام‌های تشکر فرماندهان جهاد اسلامی و حماس در جریان نبرد «شمشیر قدس» را شاید بتوان نمونه‌ای از حمایت‌های ایران از گروه‌های مقاومت دانست.

بررسی این روند نشان می‌دهد که آمریکا در حفظ برتری نظامی خود و متحدانش در منطقه با چالشی جدی مواجه است و روند قدرت‌افزایی آمریکا در منطقه سیر نزولی پیداکرده است، حال باید بار دیگر این سؤال را پرسید؛ آیا  آمریکا قادر به حفظ برتری نظامی خود و متحدانش در منطقه خواهد بود؟

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

بهادری جهرمی: دیپلماسی دولت پویا، نتیجه‌گرا و همه‌جانبه است

منتشر شده

در

توسط

سخنگوی دولت گفت: دیپلماسی در ‎دولت مردمی به ‎میدان وسیع منافع ملی توجه دارد. پویا، همه‌جانبه و نتیجه‌گرا.

 علی بهادری جهرمی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت:

«‏رئیس جمهور در تدارک سفر روسیه و وزیر خارجه در چین است، وزیر راه در سوریه بود،‌ وزیر ارشاد به محل اکسپو رفت و آقای باقری بر مذاکرات وین متمرکز است.

هفته پیش هم چندین مقام خارجی در ایران حضور داشتند.

دیپلماسی در ‎دولت مردمی به ‎میدان وسیع منافع ملی توجه دارد. پویا، همه‌جانبه و نتیجه‌گرا.»

 

ادامه مطلب

بین الملل

امیرعبداللهیان: موضوعات راهبردی در دستور کار ایران و چین است

منتشر شده

در

توسط

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: موضوعات راهبردی در دستور کار تهران ـ پکن قرار گرفته است به نحوی که این موضوعات ادبیات جدیدی را در مکاتبات روسای جمهور دو کشور ایجاد کرده است.

 حسین امیرعبداللهیان در بدو ورود به چین گفت: ما در پنجاهمین سالگرد روابط تهران و پکن هستیم، ضمن اینکه تاکید می کنم در چهار ماه گذشته بیش از ۷ بار بین وزیر خارجه چین و بنده تماس‌ها و دیدارهایی انجام شد و در سطح روسای جمهور تماس و ارتباطات خیلی روان انجام می شود و این نشان دهنده اهمیت و رشد و توسعه روابط دو کشور است و در دولت جدید این مساله شتاب بیشتری گرفته است.

وی ادامه داد: در مناسبات دو جانبه ما از هماهنگی های خوب و تنوع در موضوعات مختلف برخوردار هستیم در راستای منافع دو طرف پیشرفت های خوبی در موضوعات مختلف داشتیم و موضوعات راهبردی در دستور کار دو کشور است که این موضوعات ادبیات جدیدی را در مکاتبات روسای جمهور دو کشور ایجاد کرده است.

 

ادامه مطلب

بین الملل

دیدار امیرعبداللهیان با امیر قطر در یک “مکان دلچسب”

منتشر شده

در

توسط

سفیر ایران در قطر با اشاره به دیدار اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با امیر قطر در دوحه ، مکان این دیدار را دلچسب توصیف کرد .

 حمیدرضا دهقانی با انتشار تصاویری از دیدار اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با امیر قطر در دوحه در صفحه اینستاگرام خود نوشت : «جدای از محتوای امیدبخش، مکان دیدار جناب آقای دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با جناب آقای شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر بسیار دلچسب بود. »

دیدار امیرعبداللهیان با امیر قطر در یک مکان دلچسب 

بر اساس این گزارش ، این دیدار روز گذشته و در فضایی باز برگزار شده بود .

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها