با ما همراه باشید

سیاسی

ایران یا آمریکا؛ چه‌کسی برتری نظامی متحدانش در منطقه را حفظ کرده است؟

منتشر شده

در

روز گذشته وزیر دفاع آمریکا در دیدار با وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفته است که کشورش به حفظ برتری نظامی اسرائیل متعهد است.

بر اساس گزارش واشنگتن پست، لوید آستین در این دیدار به بنی گانتس گفته است که واشنگتن به برتری نظامی و اطمینان از قدرت دفاعی اسرائیل در برابر آنچه او آن را تهدید ایران خوانده است، متعهد خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
دیدار بنی گانتس و لوید آستین

این صحبت‌های وزیر دفاع آمریکا در حالی منتشر می‌شود که چند روز بیشتر از نبرد 12روزه میان ارتش رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطینی نمی‌گذرد؛ نبردی که طی آن برای نخستین مرتبه جنبش حماس و جهاد اسلامی راکت‌هایی با برد، دقت و قدرت تخریب بیشتر نسبت به گذشته را به‌کار گرفتند که سامانه پدافند گنبد آهنین را نیز با چالش جدی مواجه کرد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
اصابت راکت‌ به تأسیسات نفتی عسقلان در جریان جنگ 12روزه در حالی که سامانه‌ گنبد آهنین در نزدیکی این تأسیسات مستقر شده است

به‌نظر می‌رسد تعهد آمریکا به حفظ برتری نظامی رژیم صهیونیستی اما با تردیدهایی همراه باشد، این صحبت مقامات آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که همین دو ماه پیش فرانک مکنزی فرمانده سنتکام به از دست رفتن برتری هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیا توسط پهپادهای ایرانی اعتراف کرده بود.

25 بهمن سال 96 نیز دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا به هدر دادن هفت‌هزار میلیارد دلار در منطقه اذعان کرده بود. ترامپ در این باره گفته بود که “ما هفت‌هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کردیم، در واقع هدر دادیم، مهمتر از همه، خیلی‌ها جان‌شان را از دست دادند. نزدیک به دو ماه پیش هزینه‌کرد ما در خاورمیانه به 7هزار میلیارد دلار رسید.”

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

از سوی دیگر آمریکا روند خروج نیروهای خود از منطقه را نیز سرعت بخشیده است و بعد از حدود 20 سال از حمله به افغانستان و اشغال این کشور، حالا مجبور به ترک افغانستان شده است، این در حالی است که هنوز هم بخش‌های وسیعی از افغانستان عملاً در کنترل طالبان است.

چند روز پیش نیز پس از حمله به محل استقرار هواپیمای سیا در اربیل عراق، یک مقام آمریکایی گفته بود که “تهدید در حال تکامل پهپادها، بزرگترین نگرانی عملیاتی ارتش آمریکا در عراق است.”

شاید بتوان آخرین مرتبه‌ای را که حمایت آمریکا موجب پیروزی صهیونیستها در منطقه شده است به جنگ 1973 اعراب با اسرائیل نسبت داد. در جریان این نبرد، کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به رژیم صهیونیستی مانع از آن شد که سوریه و مصر به تمامی اهداف خود دست پیدا کنند و در نتیجه صهیونیستها موفق شدند بخش‌هایی از خاک سوریه در بلندی‌‌های جولان و صحرای سینا را  به اشغال خود درآورند.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
هواپیمای C-5 ارتش آمریکا در حال تخلیه تانک در فرودگاه تل‌آویو در جریان نقل و انتقال تجهیزات در جنگ 1973

از سال 2006 و پس از شکست ارتش اسرائیل در جنگ 33روزه قدرت نظامی این رژیم به‌طور محسوسی کاهش پیدا کرده است. در جریان این جنگ بود که رژیم صهیونیستی بار دیگر پس از عقب‌نشینی از جنوب لبنان در سال 2000، شکست دیگری را تجربه کرد و بعد آن در جنگ‌های سه‌گانه با گروه‌های فلسطینی در نوار غزه نیز از دستیابی به اهداف خود باز ماند.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
تخلیه مجروحان ارتش رژیم صهیونیستی در جریان جنگ 33روزه

در نبرد اخیر نیز ارتش رژیم صهیونیستی نتوانست علی‌رغم حملات هوایی گسترده، مانع از شلیک راکت‌ توسط حماس و جهاد اسلامی شود و حتی از درگیری زمینی با گروه‌های مقاومت نیز خودداری کرد.

همزمان با این اتفاقات و خصوصاً طی سال‌های اخیر، جبهه مقاومت با تجهیز به انواع تسلیحات و به‌ویژه قدرت پهپادی در حال افزایش قدرت و برتری نظامی خود در منطقه است و بررسی وضعیت میدانی نشان می‌دهد تا حد چشمگیری نیز در این روند موفق بوده‌اند.

عربستان سعودی متحد آمریکا در منطقه علی‌رغم دریافت حمایت‌های گسترده آمریکا نتوانسته است در جبهه یمن به توفیقی دست یابد و تلاش می‌کند تا هرچه زودتر به این جنگ پایان دهد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
تصاویر هوایی از آثار حملات پهپادی انصارالله به تأسیسات نفتی آرامکو

حملات گسترده و دقیق پهپادی انصارالله علیه مراکز حساس حیاتی عربستان مانند تأسیسات نفتی آرامکو و همچنین پایگاه‌های نظامی آل‌سعود و ناتوانی سامانه‌های پدافندی آنها از مقابله با پهپادهای یمن یکی از معضلات و مشکلات جدی عربستان است. در جبهه زمینی نیز عربستان با وجود خرید‌های گسترده تسلیحاتی نتوانسته است مقابل نیروهای یمنی کاری از پیش ببرد.

جمهوری اسلامی ایران , کشور آمریکا , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,
پهپاد شهاب متعلق به حماس/ این پهپاد شباهت‌های زیادی به پهپاد قاصفK-2 یمن و ابابیل2 ایرانی دارد

در این بین، جمهوری اسلامی ایران نقش قابل‌توجهی در افزایش قدرت جبهه مقاومت و به چالش کشیدن برتری نظامی آمریکا و متحدانش در منطقه داشته است؛ موضوعی که مقامات آمریکایی نیز به آن اذعان دارند و مدعی هستند در نتیجه حمایت‌های ایران است که گروه‌های مقاومت قدرت خود را افزایش داده‌اند و این امر موجب نفوذ بیش از پیش ایران در منطقه شده است.

پیام‌های تشکر فرماندهان جهاد اسلامی و حماس در جریان نبرد «شمشیر قدس» را شاید بتوان نمونه‌ای از حمایت‌های ایران از گروه‌های مقاومت دانست.

بررسی این روند نشان می‌دهد که آمریکا در حفظ برتری نظامی خود و متحدانش در منطقه با چالشی جدی مواجه است و روند قدرت‌افزایی آمریکا در منطقه سیر نزولی پیداکرده است، حال باید بار دیگر این سؤال را پرسید؛ آیا  آمریکا قادر به حفظ برتری نظامی خود و متحدانش در منطقه خواهد بود؟

منبع :تسنیم

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیاسی

عذرخواهی روحانی از مردم/بایدونبایدهای کابینه سیزدهم/آخرین خبر از نتایج انتخابات شورای شهر

منتشر شده

در

توسط

عذرخواهی روحانی از مردم/بایدونبایدهای کابینه سیزدهم/آخرین خبر از نتایج انتخابات شورای شهر

دولت سیزدهم/ اظهارات رییس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم/ طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی از موضوعات و اخبار پربازدید سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا، با نزدیک شدن به مراسم تنفیذ و تحلیف رییس‌جمهور منتخب و زمان ارائه لیست کابینه دولت سیزدهم از سوی سید ابراهیم رئیسی جهت اخذ رای اعتماد، این روزها بحث در رسانه ها و فضای مجازی در مورد ترکیب کابینه آینده بیشتر از قبل افزایش یافته است؛چنان‌چه در این راستا برخی از رسانه‌ها اقدام به انتشار لیست‌هایی به عنوان لیست‌های احتمالی کابینه دولت آینده کرده‌اند.

احتمال دعوت از محمدجواد ظریف برای حضور در کابینه آتی از سوالاتی بود که خبرنگاران در حاشیه جلسه امروز هیات دولت از ظریف پرسیدند و او در  پاسخ گفت که ما دعوت شده‌ایم که برای کابینه جدید دعا کنیم و همین کار را هم خواهیم کرد.

اسدالله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه اسلامی وظیفه همه فعالان سیاسی را کمک به رییسی در دولت آینده دانست و از اصلاح طلبان هم خواست که به دولت رییسی کمک کنند و افزود:  گفت: رییسی تا الان با تدبیر عمل کرده و خود را به یک مجموعه وابسته نکرده و از بقیه هم جدا نکرده است و می گوید من رئیس جمهور همه هستم. وظیفه ما همراهی و کمک به اوست. همه مردم باید کمک کند حتی اصلاح طلبان هم باید کمک کنند. دولت موجود هم باید به او کمک کند و مثل دورههای گذشته، دوگانه دولت موجود و منتخب شکل نگیرد. اینکه روحانی بعد از اعلام نتایج به دیدار رئیسی رفت کار خیلی خوبی بود.اگر مشکلات کشور حل شود همه در رفاه خواهند بود و نه فقط یک گروه خاص و اگر  وضعیت خراب شود، همه ضرر می کنند.

همچنین هادی بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم ناظر و مطالبه گر است،‌ در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:‏به آقای ‎رئیسی پیشنهاد می‌کنم زیر بار ‎سهم خواهی‌ها با سوء استفاده از نام مجلس و هر نهاد دیگر نروند، پس از طی این مرحله ضعف‌های آن وزیر یا مدیر به نام شما تمام خواهد شد.

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ با حضور رهبر انقلاب اسلامی و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام در حسینیه‌ی امام خمینی (ره) برگزار و منتخب ملت ایران توسط ولی فقیه به سِمت «ریاست جمهوری» منصوب می‌شود.

بنا بر اعلام سعید خطیب‌زاده،  سخنگوی وزارت امور خارجه نیز نزدیک به چند ده هیات از کشورهای مختلف برای شرکت در مراسم تحلیف به تهران سفر می‌کنند. این هیات ها در سطح روسای جمهور ، روسای دولت ها ، روسای مجلس ، وزیران امورخارجه و فرستادگان ویژه هستند.

عذرخواهی روحانی از مردم در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم نیز از خبرهای پربازدید امروز بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در بخشی از این جلسه  با بیان اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحتند و حق آنها هم هست، باید ببینیم در شرایط جنگ چه کار می‌توانستیم انجام دهیم، ادامه داد: چندین بار تاکید کردم که سیاست اقتصادی من، وفور در بازار است و ما توانمان را در این زمینه بکار گرفتیم؛ اما معنای این کار این نیست که کار ما بی نقص بوده است، حتماً نقص داشتیم و ما معصوم نیستیم و تلاش ما بر این بوده که عیب و نقصی مان کمتر باشد، اما اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌کنیم، برای اینکه در حد توانمان در آن شرایط اقدامات خود را انجام دادیم.

در حاشیه همین جلسه رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی ابهامات زیادی دارد، تاکید کرد: مجلس برای این تشکیل نشده که حق را محدود کند، حتماً برای بخش محتوای نامناسب و غیراخلاقی در فضای مجازی دولت و مجلس باید مدیریت کند، اما به بهانه این نباید کل فضای مجازی را فیلتر و مسدود کرد. به نظرم مردم ما آنچه که مورد استفاده روزمره‌شان قرار می‌گیرد حق‌شان محسوب می‌شود.

دیگر اخبار مرتبط با طرح صیانت از فضای مجازی را می توانید در لینک های زیر بخوانید.

طرحی نهایی نشده/ با فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی و محدودکردن کسب‌وکارها مخالفیم

بدون توجه به توسعه کسب و کارهای اینترنتی طرحی در مجلس تصویب نمی‌شود

بسیاری از موافقان طرح صیانت در توییتر و تلگرام حساب کاربری دارند

فضای مجازی شبیه مرزهای یک کشور است / اینترنت آمریکا، دست نظامیان است

***

ابطال نتایج انتخابات شوراها در ۱۰ شهر بنا بر اعلام هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور هم از خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.

پس از بررسی شکایت واصله از هیئت‌های عالی استان ها و با توجه به اسناد و مدارک تخلفات انتخاباتی، انتخابات رودهن، بومهن، پردیس، قرچک، باقرشهر، کهریزک، گرمدره، ماهدشت، بهارستان اصفهان و کامیاران باطل اعلام شده است.

پیامی خداحافظی راب مک ایر  به مناسبت اتمام ماموریتش در ایران که در صفحه رسمی اینستاگرام سفارت انگلیس در ایران منتشر شده، از اخبار پرمخاطب بامداد امروز بود.

در پیام سفیر انگلیس آمده است: از رفتن ناراحتم و احساس می‌کنم که کار من در اینجا تمام نشده، اما می‌دانم که جانشین من این مسوولیت را همراه با احساسی مشابه ادامه خواهد داد. من شاهد رنج مردم ایران از تحریم‌ها بوده‌ام، ما در تلاش هستیم تا راهی دیپلماتیک برای بازگشت به توافقی پیدا کنیم که امیدواری به اقتصاد ایران و اعتماد بین ایران و جامعه بین‌المللی را بازگرداند.

ادامه مطلب

استانها

مزایا و معایب «صیانت از کاربران فضای مجازی» از زبان نماینده مخالف طرح

منتشر شده

در

توسط

مزایا و معایب «صیانت از کاربران فضای مجازی» از زبان نماینده مخالف طرح

  نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی به بررسی و اصلاح نواقص طرح «صیانت از کاربران فضای مجازی» تاکید کرد.

مصطفی طاهری ظهر امروز (۱۰ مردادماه) در نشست خبری که در سالن شهید شهریاری جهاددانشگاهی زنجان برگزار شد، به طرح صیانت از کاربران فضای مجازی اشاره و اظهار کرد: این طرح از جنبه‌های مختلف از جمله محتوایی، زیرساختی، اجرایی و ساختاری قابل بررسی است؛ چراکه ۸۰ میلیون ایرانی که زندگی آن‌ها با فضای مجازی عجین شده است را، تحت تاثیر قرار می‌دهد. در واقع جامعه در خصوص این تصمیم اغنا نشده و برای کارهایی به این عظمت، باید روشنگری لازم انجام شود. بنده از مخالفان این طرح بودم و معتقدم باید نقاط قوت و ضعف آن بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس به واقع‌نگری و آینده‌نگری در خصوص صیانت از فضای مجازی تأکید کرد و گفت: سرعت پیشرفت دنیای اطلاعات، ارتباطات و الکترونیک بسیار زیاد است و باید نیازهای جامعه و جهان آینده را در این‌گونه تصمیمات در نظر بگیریم. فضای مجازی نامش مجازی است؛ در حالی که با فضای حقیقی و زندگی مردم گره خورده است.

وی با اشاره به اینکه طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی برای اجرا مصوب نشده است، بلکه برای بررسی و رفع نواقص تصویب شده و محتوای آن کامل نیست، یادآور شد: موافقان طرح به دنبال حکمرانی دیجیتال و فضای مجازی هستند؛ چراکه در حال حاضر با استفاده از اینترنت بین‌المللی بسیاری از پلتفرم‌ها و به تبع آن اطلاعات و برنامه‌ها در اختیار سرورهای خارج از کشور است و برای ساماندهی این موضوع، این طرح جا برای کار کردن دارد.

طاهری با اشاره به اینکه مطرح شدن این طرح در صحن مجلس می‌توانست مفیدتر باشد، تصریح کرد: در کشور، شورای عالی فضای مجازی داریم که افراد حقیقی و حقوقی و سه قوه نیز عضو آن هستند. در عین حال کمیسیونی زیرمجموعه آن درست کردیم که از خود شورا بزرگ‌تر است و وظایفی برای این کمیسیون تعیین شده و در اینجا بروز تناقض بین شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون صیانت از فضای مجازی، یکی از چالش‌های این طرح به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در حوزه فضای مجازی قانون نداریم و بسیاری از اصناف در فضای دیجیتال شکل گرفته که مجوزهای آن‌ها به دلیل نبود قانون با مشکل مواجه است، اظهار کرد: این طرح نکات مثبتی هم دارد؛ پلتفرم‌ها نباید اطلاعات اضافی از کاربران بگیرند و برای حمایت از بخش‌های داخلی امکان فیلتر نرم‌افزارهای داخلی وجود نداشته باشد. البته در این خصوص که برخی نرم‌افزارها، پیام‌رسان‌ها یا سایت‌ها فیلتر شوند و برخی بتوانند با اخذ مجوز از فیلترشکن استفاده کنند، شفافیت وجود ندارد و ممکن است در اجرا موفق نباشد.

نایب‌رئیس فراکسیون دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس این طرح، اگر کسی محتوایی تولید کرده و باعث درآمد پلتفرمی شده است، این پلتفرم باید سودی به تولیدکننده محتوا ارائه دهد و این موضوع هم به تولید محتوا و هم درآمد افراد کمک می‌کند. امکان جرم‌انگاری برای لو رفتن اطلاعات کاربران در این طرح وجود دارد و باید پلتفرم‌ها امنیت شغلی را ایجاد کنند. همچنین نرم‌افزارهایی که می‌خواهند رفع فیلتر شوند، در چارچوب‌های قانونی که تعیین می‌شود، این امکان را پیدا می‌کنند.

وی در ادامه به انتقادات در رابطه با حمایت از کاندیداهای انتخابات شورای شهر اشاره کرد و یادآور شد: در انتخابات شورای شهر از یک تیم حمایت کردیم و این اقدام مورد هجمه افکار عمومی قرار گرفت که نماینده مجلس باید نماینده همه مردم باشد و جبهه‌گیری در این خصوص نداشته باشد. در انتخابات شورای شهر عقیده داشتیم بهترین حالت این است که یک تیم برگزیده شود که هم برنامه ارائه دهد، هم پاسخ‌گو باشد و نیازهای شهر را بشناسند. قانون اشاره صریح به دستگاه‌ها و نهادها کرده که اجازه حمایت از کاندیدایی ندارند و این موضوع اشاره به افراد ندارد و افراد به جز کارکنان نیروهای مسلح، فارغ از سمت خود می‌توانند فعالیت انتخاباتی داشته باشند و ورود ما به این حوزه منع قانونی نداشت.

طاهری با اشاره به اینکه ۲۳۰ نفر در شهر زنجان کاندیدای شورای اسلامی شهر شدند، عنوان کرد: جریان‌های انقلابی، ائتلاف و شورای وحدت به دنبال این بودند که یک لیست ارائه دهند و در نهایت تصمیم بر این شد که از بین افراد معرفی شده، اعضای شورای ائتلاف و شورای وحدت برای انتخاب ۹ کاندیدا رای‌گیری کنند؛ اما صد درصد نامزدها را از اعضای خودشان انتخاب کردند و از اعضای جریان انقلاب فردی نبود و ما هم تصمیم گرفتیم از اعضایی که فکر می‌کنیم برای شهر مفیدتر و اصلح‌تر هستند، حمایت کنیم.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، همچنین مسئله آب را یکی از دغدغه‌های مهم استان و کشور برشمرد و گفت: در استان زنجان ۸۰ درصد آب شرب مردم و ۹۵ درصد آب مورد نیاز صنعت از دشت‌های ممنوعه تامین می‌شود؛ در حالی که منابع آب‌های زیرزمینی رو به اتمام است و عقب‌ماندگی استان زنجان در خصوص تخصیص آب‌های سطحی نسبت به میانگین کشوری قابل مقایسه نیست.

وی با بیان اینکه ۱۵ هزار هکتار درخت زیتون در طارم داریم که ارزش آن‌ها از یک پراید بیشتر است و باید برای اشتغال، معیشت و خوراک مردم حفظ شود، تصریح کرد: تنها منبع آب شرب شهر زنجان سد تهم است که نسبت به نیاز استان کافی نیست. حجم مخزن سد مشمپا قرار بود ۷۰۰ میلیون مترمکعب باشد که در سایه غفلت مسئولان استان، این میزان به ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است و با توجه به این میزان حجم مخزن، اعتبار ساخت اختصاص می‌دهند که در حال حاضر به دلیل مسائل زیست‌محیطی و مطالبات قرارگاه خاتم، احداث سد متوقف شده است و تکمیل آن بزرگ‌ترین سرمایه آبی استان به‌شمار می‌رود و می‌توانیم آب صنعت را از آن تامین کنیم.

این مسئول با اشاره به اینکه سدهای مراش و بلوبین نیز ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ابراز کرد: اعتبارات احداث سدهای استان قطره‌چکانی است. هم‌اکنون سدهای قابل استفاده استان چندان حجم چشم‌گیری ندارد و تکمیل سدهای در دست احداث ضروری است. در طارم ۱۸ رودخانه داریم که به قزل‌اوزن می‌ریزد و با هزینه کم می‌توان سدهای کوچک برای تامین معیشت اهالی منطقه ایجاد کرد و هزینه ساخت این سدهای کوچک بسیار کمتر و زودبازده‌تر است.

طاهری، طرح‌های آبخیزداری در مدیریت منابع آب را مهم خواند و افزود: میانگین تبخیر آب سدها ۷۰ درصد بوده و فقط ۳۰ درصد آب در تابستان قابل استفاده است که آب مفید نیز تبخیر شده و نمک و املاح باقی مانده است که کیفیت مناسبی هم ندارد. در عین حال طرح‌های آبخیزداری کم‌هزینه و پرراندمان است، این در حالی است که اعتبارات دست وزارت نیرو است تا سدهای بزرگ و پرهزینه احداث کند، در حالی که آبخیزداری منابع جزئی در اختیار دارد.

وی در مورد وضعیت اقتصادی تصریح کرد: در حال حاضر کشور با تورم ۵۰ درصدی مواجه است و این یک اقدام ناجوانمردانه در اواخر کار دولت دوازدهم است. افزایش درآمدها متناسب با متوسط هزینه‌ها نیست و در واقع شاهد تراز عملیاتی منفی و اختلاف زیاد بین درآمد و هزینه هستیم و دولت عملاً با افزایش قیمت‌ها هم ارزش پول ۸۰ میلیون ایرانی را پایین آورده هم برای تامین منابع و افزایش حقوق‌ها دست در جیب مردم کرده و این خیانت قابل پیگیری است.

طاهری تاکید کرد: اولویت نخست دولت آینده باید این باشد که ابتدا باید درآمد دولت اصلاح شود و معتقدیم با توجه به منابعی که در کشور وجود دارد، می‌توان جمهوری اسلامی را اداره کنیم و باید درآمد و هزینه مدیریت شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

فقهی‌زاده:حساسیت‌ها نشانه رشد مطالبات جامعه قرآنی است

منتشر شده

در

توسط

فقهی‌زاده:حساسیت‌ها نشانه رشد مطالبات جامعه قرآنی است
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن قدردانی از همه افرادی که در این مدت به نقد دلسوزانه مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم پرداختند، گفت: نقدهای اخیر، نشان‌دهنده اهمیت مراسم خادمان قرآن کریم است و توانست نگاه عالمانه و دلسوزانه برخی از ناقدان را به خود جلب کند.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت قران و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته، نهم مردادماه در برنامه تلویزیونی زنده مصباح شبکه قرآن و معارف سیما به برخی نقدهای مطرح شده در مورد بیست و ششمین مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم پاسخ داد.

وی در ابتدا ضمن قدردانی از همه افرادی که در این مدت به نقد دلسوزانه مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم پرداختند، گفت: این موضوع نشان‌دهنده اهمیت مراسم خادمان قرآن کریم است و توانست نگاه عالمانه و دلسوزانه برخی از ناقدان را به خود جمع کند.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد دلایل عجله معاونت برای برگزاری این مراسم، افزود: نه تنها عجله‌ای در برگزاری مراسم وجود نداشته، بلکه بیست و ششمین دوره تجلیل از خادمان قرآن کریم با سه ماه تأخیر برگزار شده است. همه آحاد جامعه قرآنی می‌دانند که بر اساس یک رویه در بیش از بیست سال گذشته این مراسم در ماه مبارک رمضان و طی مراسمی که گاه با حضور رئیس‌جمهور و گاه با حضور وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده، برگزار شده است. سال گذشته قرار بود این مراسم در ماه رمضان و با حضور رئیس جمهور برگزار شود، اما با وضعیت قرمز کرونایی مواجه شدیم و لذا مراسم تا بهمن‌ماه به تعویق افتاد و آن ماه ناگزیر به اجرای دو دوره از این مراسم شدیم.

فقهی‌زاده تصریح کرد: مقرر شد، امسال این مراسم بدون تأخیر و در ماه مبارک رمضان برگزار شود، در آن زمان باز هم با تجدید وضعیت قرمز کرونایی در بسیاری از شهرها مواجه شدیم و همین امر منجر به تأخیر مراسم شد. در نهایت نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روز چهارم مردادماه برگزار شد. این برنامه یکی از مسئولیت‌های دولت دوازدهم بود و اگر برگزار نمی‌شد کار نیمه تمامی تحویل داده می‌شد، لذا برای من تعجب‌آور است که این موضع حمل بر تعجیل در اجرای مراسم شده است. بر همین اساس از همه جامعه قرآنی به خاطر این تأخیر عذرخواهی می‌کنم.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به نقدهای مطرح شده در مورد نقش روابط در انتخاب خادمان قرآن بیان کرد: قبل از پایان سال ۹۹ روندی را آغاز کردیم که امیدوار بودیم، سلیقه، کمترین نقش را در آن داشته باشد. به همین منظور با دستگاه‌های مختلف قرآنی و دینی، مکاتبات متعددی انجام دادیم. همچنین با تمامی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها که به عنوان بازوان اجرایی ما مطرح هستند نیز مکاتبه کردیم، با وجود اینکه اغلب این دستگاه‌ها پاسخ دادند، اما برخی هم پاسخی به مکاتبات صورت گرفته نداند. تمامی پاسخ‌ها و گزینه‌های ارائه شده در جلسات مکرر و متناوب در انجمن خادمان مورد بررسی قرار گرفت. نقش انجمن خادمان قرآن یکی از نقش‌های بسیار مهم در تصمیم‌سازی است. ما نیز کمک کردیم تصمیم‌سازی‌های مناسبی با اشراف بر چهره‌های مطرح در حوزه‌های مختلف صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر ابهامی وجود دارد برای این دوره نبوده و از قبل وجود داشته است، افزود: اگر در این دوره مقداری حساسیت‌ها بیشتر شده به دلیل رشد مطالبات جامعه قرآنی است و ما هیچ حس منفی‌ای نسبت به این مطالبات نداریم. بر همین اساس در هفته جاری و طی یک نامه رسمی از انجمن خادمان قرآن کریم درخواست می‌کنم تا به تبیین دقیق‌تر شاخص‌ها و سنجه‌ها بپردازند و نتیجه بازنگری در فرایند کلی انتخاب را در فرصت کوتاهی تا پایان تابستان ۱۴۰۰ ارائه کنند تا به این ترتیب به وظیفه خودمان در زمینه‌سازی برای تصمیم گیری شفاف در دوره‌های آینده عمل کرده باشیم.

فقهی‌زاده با تأکید بر اینکه برای انتخاب خادمان قرآنی دو شاخص به صورت عرف در معاونت قرآن و عترت، انجمن و هیئت انتخاب مد نظر قرار گرفته است،‌ گفت: یکی از این دو شاخصه تلبُّس به خدمت به قرآن در مدت نسبتاً طولانی و شاخص دوم نیز داشتن سابقه،‌ طرح یا خدمت مشخص در سطح ملی و ارائه آن به جامعه است. انجمن خادمان قرآن کریم متشکل از خادمان برجسته است که پیشنهادهای ارائه شده را مورد بررسی قرار می‌دهد، در نهایت ۹۰ درصد از این موارد در هیئت انتخاب مورد تصویب قرار می‌گیرد. هیئت انتخاب نیز افرادی هستند که در زمره خادمان قرآن کریم دارند و به طور مشخص متشکل از سیدعلی سرابی، محمدعلی خواجه‌پیری و محمدرضا پورمعین است، تمامی پرونده‌ها در جلسات متعدد از سوی این افراد مورد بررسی قرار گرفته است. در نهایت هیئت انتخاب آراء خود را می‌دهند و وزرای وقت، گاه با جرح و تعدیل مختصر و گاه به صورت دقیق به رئیس‌جمهور پیشنهاد می‌دهند تا الواح خادمان صادر شود.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در چهار سال حضور خود در این معاونت با افرادی برخورد کرده که در برابر دریافت نشان خادمی قرآن مقاومت کرده‌اند،‌ گفت: برخی از فعالان بزرگوار قرآنی بوده‌اند که به عنوان خادم قرآن مشخص شده اما هر کاری کرده‌ایم یا نپذیرفته‌اند و تواضع کرده‌اند و خود را لایق این ندانسته‌اند و یا اگر پذیرفته‌اند، زمینه‌ای برای گسترش فعالیت‌های قرآنی بوده است. به عنوان نمونه در سال ۱۳۹۷ استاد علامه محمدرضا حکیمی به سختی و بعد از چندین دوره که رد می‌کردند، پیشنهاد خادمی قرآن را پذیرفتند و هدیه خود را تقدیم فقرا کردند. امسال نیز ۱۳ خادم قرآن انتخاب شده بود، که یک نفر از پذیرش این عنوان خودداری کرد، اما قول داد که در سال‌های آینده بتواند این مدال افتخار و مدال خدمت را بپذیرد و این جای تشکر و قدردانی دارد.

فقهی‌زاده همچنین درباره حضور نداشتن بانوان در بین خادمان این دوره، اظهار کرد: شاید تنها دوره‌ای که در بین خادمان معرفی شده هیچ یک از بانوان فعال قرآنی حضور ندارند، همین دوره بوده است. بارها پرونده‌های رسیده به هیئت انتخاب مورد بررسی قرار گرفت، اما هیچ یک از بانوان معرفی شده امتیاز لازم برای احراز خادمی را به دست نیاوردند و لذا پیش‌بینی ما این است که در دوره‌های آتی حتماً از حضور بانوان برجسته خادم قرآن استفاده خواهیم کرد.

وی در بخش پایانی این گفت‌وگو در مورد اهدای هدیه خود به فعالان قرآنی مناطق کمتر توسعه‌یافته و نیز انتخاب خود به عنوان خادم قرآن گفت: اگرچه سعی شد انتخاب‌ها بر اساس معیارها و شاخص‌ها و قابل دفاع باشد، اما به هر حال ممکن است در هر کاری درصد و ضریبی از خطا وجود داشته باشد. من خودم را کمتر از بسیاری از خادمان قرآن تلقی می‌کنم و زمانی که این پیشنهاد مطرح شد، بیش از یک ماه از پذیرش آن سر باز زدم در نهایت تصمیم گرفتم هدیه‌ای که ارزش مالی آن نسبت به ۱۰ سال قبل کمتر شده است، به مناطق محروم اهدا کنم و این را با تأخیر اندکی و روز بعد از مراسم انجام داد.

ادامه مطلب

برترین ها