کد خبر : 181203
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۵

بارش برف و باران و وزش شدید باد در بیشتر مناطق کشور/ با احتیاط به ارتفاعات صعود کنید

بارش برف و باران و وزش شدید باد در بیشتر مناطق کشور/ با احتیاط به ارتفاعات صعود کنید

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از نفوذ سامانه بارشی، بارش برف و باران، کاهش محسوس دما، وقوع تگرگ و رعد و برق در مناطق مستعد و وزش باد شدید در ۲۲ استان خبر داد و توصیه‌هایی را به کشاورزان، عشایر و … ارایه کرد. به گزارش ایسنا در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش

بارش برف و باران و وزش شدید باد در بیشتر مناطق کشور/ با احتیاط به ارتفاعات صعود کنید

سازمان هواشناسی با صدور دو هشدار از نفوذ سامانه بارشی، بارش برف و باران، کاهش محسوس دما، وقوع تگرگ و رعد و برق در مناطق مستعد و وزش باد شدید در ۲۲ استان خبر داد و توصیه‌هایی را به کشاورزان، عشایر و … ارایه کرد.

به گزارش ایسنا در هشدار زرد رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش برف و باران همراه با مه و کاهش دید افقی طی روز سه‌شنبه (۲۸ بهمن) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، ارتفاعات قزوین، تهران و البرز و طی روز چهارشنبه (۲۹ بهمن) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین، مرکزی، همدان، ایلام، زنجان، کردستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، لرستان، خوزستان، ارتفاعات تهران، گیلان، البرز و مازندران پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس این هشدار بارش برف و باران طی روز پنجشنبه (۳۰ بهمن) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، قزوین، مرکزی، همدان، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، فارس، قم، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، گیلان، مازندران، گلستان، شمال خراسان رضوی و سمنان قابل پیش‌بینی است.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که در پی فعالیت این سامانه بارشی در مناطق ذکر شده، احتمال افزایش حجم روان‌آب و آبگرفتگی معابر، اختلال در تردد، احتمال تاخیر یا لغو پروازها و احتمال کولاک در گردنه‌های برف‌گیر و کوهستانی وجود دارد. از این‌رو در سفرهای برون شهری به‌ویژه در مناطق کوهستانی احتیاط شود و از سفرهای غیر ضروری پرهیز شود. احتیاط در صعود به ارتفاعات، آمادگی تجهیزات برف روبی، تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی و کنترل و بازگشایی آبروها از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از وزش باد شدید تا خیلی شدید در برخی مناطق کشور طی روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه (۲۸ تا ۳۰ بهمن) خبر داده است.

بر این اساس این شرایط طی روز سه‌شنبه (۲۸ بهمن) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، ایلام، کردستان، کرمانشاه، همدان، خوزستان، لرستان و اردبیل پیش‌بینی می‌شود.

این سازمان در ادامه هشدار خود از نفوذ هوای سرد به کشور طی روزهای پنجشنبه (۳۰ بهمن) تا شنبه (۲ اسفند) خبر داده است.

این شرایط جوی طی روز پنجشنبه (۳۰ بهمن) در شمال غرب و غرب کشور، طی روز جمعه (۱ اسفند) در نیمه شمالی مرکزی و نیمه غربی کشور و طی روز شنبه (۲ اسفند) در استان‌های شمال شرق و شرق پیش‌بینی می‌شود.

از این‌رو احتمال افزایش مصرف سوخت، احتمال خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی و یخ‌زدگی و لغزندگی جاده‌ها وجود دارد.

سازمان هواشناسی توصیه کرده است که در این شرایط توزیع انرژی مدیریت و انرژی به‌صورت بهینه مصرف شود. محافظت از تاسیسات کشاورزی و سیستم‌های آبیاری، احتیاط در تردد، استفاده از کودهای پتاسه و آمینو اسید جهت مقابله با تنش سرمایی ناشی از کاهش دما از توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ نیز آورده است: وزش باد شدید تا خیلی شدید ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت و خیزش گرد و خاک سه‌شنبه (۲۸ بهمن ماه) برای استان‌های اردبیل، ایلام، زنجان، همدان، کردستان و خوزستان، چهارشنبه (۲۹ بهمن ماه) برای استان‌های خوزستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، اردبیل، گیلان، زنجان، قزوین، گلستان، بوشهر، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، مرکزی، یزد، لرستان، شمال اصفهان و کرمان و پنج‌شنبه (۳۰ بهمن ماه) برای استان‌های اصفهان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی پیش‌بینی می‌شود و در این شرایط آسیب دیدن گلخانه‌ها و احتمال شکستن درختان وجود دارد.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال کاهش دید و کیفیت هوا و اختلال در تردد جاده‌ای، احتمال بروز خسارت به تاسیسات سبک شهری و روستایی، احتمال آسیب به سازه‌های موقت، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی، سقوط اجسام از ارتفاع به‌ویژه در کارگاه‌های ساختمانی، احتمال شکستن درختان فرسوده و کولاک در گردنه‌های برف‌گیر و کوهستانی وجود دارد.

از این‌رو سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی محکم شوند و در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه کاره نیز احتیاط شود.اتخاذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و ترددهای کوهستانی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدر و اتخلذ سایر اقدامات پیشگیرانه از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

در این شرایط جوی سازمان هواشناسی نسبت به استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی به‌ویژه روغن ولک، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها،عایق‌بندی و محافظت از کندوها، تسریع در برداشت گوجه فرنگی و صیفی‌جات در جنوب کشور و استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه‌کن شدن درخت نیز توصیه می‌کند.

با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری‌ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب‌های سالن‌ها اقدام کنند. سالن‌های مرغداری برای تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند همچین خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل وزش باد، پایش و مبارزه با آفت ملخ صحرائی در جنوب کشور و اطلاع‌رسانی به مراکز جهاد کشاورزی با توجه به باد جنوب غربی و مساعد شدن شرایط جوی برای هجوم ملخ از آفریقا و عربستان از دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

در ادامه، این هشدار از وقوع رگبار و رعد و برق و احتمال بارش تگرگ چهارشنبه (۲۹ بهمن ماه) در استان خوزستان و پنج‌شنبه (۳۰ بهمن ماه) در استان‌های خوزستان، بوشهر و فارس خبر داده است و در این شرایط وارد شدن  خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی به صاحبان مزارع و باغات نسبت به زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها، عدم انجام آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها، استحکام سازه‌های باغی در برابر طوفان، مبارزه با آفت چوبخوار نخیلات بعد از شرایط ناپایدار جوی، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف و حفاظت از مزارع گوجه فرنگی در برابر تگرگ توصیه می‌کند.

تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها، استحکام و ترمیم سقف گلخانه‌ها در برابر طوفان و تگرگ، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش از توصیه‌های ارایه شده برای صاحبان سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار و تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها، عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها و جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان‌آب به داخل سالن‌ها توصیه‌های ارایه شده برای صاحبان سالن‌های مرغداری و دامداری است.

سازمان هواشناسی به صاحبان استخرهای پرورش ماهی نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما، به عشایر و زنبورداران نسبت به خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‏، عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع طوفان و تگرگ توصیه می‌کند علاوه بر آن محافظت از ماشین‏‌آلات و ادوات کشاورزی هنگام وقوع طوفان و تگرگ در دستور کار قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها