با ما همراه باشید

اخبار 53

با عدالت و معنویت در جامعه می توان از پیشرفت سخن گفت

منتشر شده

در

با عدالت و معنویت در جامعه می توان از پیشرفت سخن گفت

دبیر اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت گفت: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، بستری برای حرکت در مسیر عدالت و معنویت توأم با عقلانیت است. با حضور این دو عنصر در جامعه می‌توان از پیشرفت همه‌جانبه سخن گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدکاظم سیدباقری در گفت و گویی به تبیین دستاوردهای عدالت و معنویت در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداخت.
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: حضور عناصر عدالت و معنویت در سند الگو، حکایت از پیشرفتی متفاوت و همه‌سونگرانه دارد و روشی دیگرگون برای پویایی جامعه اسلامی ترسیم می کند. با حضور این دو عنصر در جامعه می‌توان از پیشرفت همه‌جانبه سخن به میان آورد همان که قرآن کریم از آن به حیات طیبه تعبیر می کند و زندگی به معنای واقعی کلمه است.
وی افزود: عدالت غالبا به معنای اعطای حقوق به صاحبان آن تعریف شده است و یکی از حقوق مسلم انسان در شریعت اسلام، توجه به بعد روحانی و داشتن حیات معنوی در جهان است اما معنویت در ساحت عمل و حرکتِ اجتماعی، عدالت‌ورزی را نیز به همراه دارد و یا باید به همراه داشته باشد و معنویت بدون عدالت، ناقص است، بنابراین یکی از لوازم حضور معنویت در اجتماع، عدالت‌ورزی در عرصه‌های فردی و اجتماعی است.
دبیر اندیشکده عدالت مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اظهار کرد: به معنای عام، در پیشرفت، نوعی پویایی وجود دارد که از وضع موجود به سمت وضع مطلوب در حرکت است اما پیشرفت در سند الگوی اسلامی ایرانی، فراگردی است که در بردارندۀ پویایی بهبودیابندۀ همیشگی در همۀ حوزه‌های مادی و معنوی زندگی انسانی است و با بهبود شرایط زندگی در ساحت‌های مختلف، بستر برای رسیدن به سعادت دنیوی و اخروی فراهم می‌شود. در این فرایند، نوعی مدیریت آگاهانه باید وجود داشته باشد. بدون معنویت و آموزه‌های الهی، اصولا نمی‌توان به گوهر و حقیقت عدالت اجتماعی دست یافت و اگر در جامعه‌ای عدالت اجتماعی برقرار نباشد پایه معنویت هم متزلزل خواهد بود. میان عدالت و معنویت، تعاملی سنجیده در جامعه انسانی برقرار است. توجه به معنویت، انسان را به حیات حقیقی خویش و قوه عامله انسانی را به عدالت‌ورزی فرا می‌خواند از سوی دیگر، رفتار عادلانه، خود، مصداق عمل معنوی و همسو با تقویت بعد روحی انسانی است.
باقری در پایان گفت: با توجه به این منظر می‌توان گفت که مشخصه سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، حضور عناصر معنویت اجتماعی، عدالت اجتماعی و عقلانیت در همۀ ساحت‌های آن است و طراحی الگو، به‌منزله ارائه نقشه راه تحصیل حیات طیبه است. با تعامل عدالت و معنویت در پرتوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، جامعه و فرد، به سمت حیات طیبه که همان حرکت به سوی زندگی شایسته و مطلوب قرآنی است حرکت می‌کند.
انتهای پیام

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها