با ما همراه باشید

اخبار 21

به من سکوت بیاموز!

منتشر شده

در

به من سکوت بیاموز!

چگونه با پنج دقیقه سکوت، مغز خود را توسعه دهیم و به آرامش برسیم؟

به گزارش ایسنا، سواد زندگی نوشت: «شاید باور نکنید اما گاهی پنج دقیقه سکوت برای بازیابی آرامش، تعادل و رهایی از استرس کافی است. فقط یک لحظه کوتاه از سروصدا و مکالمات بی‌پایان فاصله می‌گیریم و ناگهان مغز ما در سطح دیگری شروع به کار می‌کند. مطالعات مختلف علمی هم نشان می‌دهد، مغز انسان برای ایجاد ارتباطات و توسعه سلول‌های مغزی جدید به سکوت نیاز دارد.

 

البته نکته مهم این است که این سکوت باید انتخابی باشد. دانشمندان پی برده‌اند که لذت‌بردن از یک لحظه سکوتِ خودخواسته و غیراجباری، عملی با قدرت درمانی بزرگ است. این سکوت باید «خودخواسته» و «انتخابی» باشد، زیرا آزمایش‌های مختلف نشان داده‌اند که وقتی انسان‌ها برای روزها یا هفته‌ها در معرض انزوا و سکوت کامل و اجباری قرار می‌گیرند، (مثل زندان انفرادی) اثرات نامطلوبی بر روی فرد به جای می‌گذارد.

ما افرادی اجتماعی هستیم و برای زندگی و رشد به تعامل و محیط‌های پر از محرک نیاز داریم و حالا می‌دانیم همان طور که به تجربیات پر از گفتگو، موسیقی و معاشرت نیاز داریم، مغز ما نیز نیاز به لحظه‌های سکوت خود را دارد. این یک هوا و هوس نیست. این اصلی فیزیولوژیکی است، مانند خوردن یا خوابیدن. در واقع، تقریباً امروز می‌توانیم بگوییم که سکوت نیز باید بخشی از سطوح سلسله نیازهای اساسی مزلو باشد.

پنج دقیقه در سکوت باش و مغز شما تغییر می‌کند

اما آیا واقعاً فقط پنج دقیقه بودن در سکوت می‌تواند این همه فواید داشته باشد؟ راستش را بخواهید، بله. مطالعه‌ای که در مجله “Brain, Structure and Function”  منتشر شده است این واقعیت را آشکار می‌کند.

از نظر علم اعصاب، سکوت در عصر سروصدا، روزبه‌روز، وزن و اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ تا جایی که صنعت گردشگری برای راحتی دستیابی به سکوت، برنامه‌ریزی کرده است. امروزه در کشورهایی مانند فنلاند مکان‌هایی معروف به «سکوت‌گاه‌» “silence retreats” بخشی از بسته‌های توریستی است که به گردشگران فرصت  مناسب می‌دهد تا بتوانند آرامش را در آغوش بگیرند و به مغز خود فرصت توسعه و تکامل بدهند. با این حال ما باید قبل از غرق‌شدن در ایده این گونه تعطیلات، با منطقی آشنا شویم که بتوانیم این پدیده را برای خودمان اعمال کنیم.

در واقع لازم نیست برای به آرامش رسیدن مغزمان، به سراسر جهان سفر کنیم. کافی است روزانه پنج دقیقه «در سکوت بودن» را برای خودمان مهیا کنیم.

سکوت به ما کمک می‌کند تا سلول‌های مغز را توسعه دهیم

چند لحظه سکوت، احساس خوب‌بودن را در ما بهبود می‌بخشد. ما نسبت به درک خودمان، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنیم و هنگام تصمیم‌گیری متمرکزتر می‌شویم. پس از پنج دقیقه سکوت، ما احساس می‌کنیم بیشتر به زمان حال متصل هستیم و برای آن چه امروز می‌تواند برای ما به ارمغان بیاورد، آماده‌ایم.

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که از سروصدا اشباع شده است: تلویزیون، ترافیک، مکالمات روزانه، موسیقی پس‌زمینه در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها، صدای خوانندگان محبوبمان در هدفون توی گوشمان و … . ما در شهرهایی زندگی می‌کنیم که سکوت وجود ندارد؛ جایی که صدا، بخشی از زندگی است و ما را در خود می‌بلعد.

حالا اگر بتوانیم در روز از پنج دقیقه سکوت کامل لذت ببریم، چند اتفاق می‌افتد: یکی این که سلول‌های جدید در اَسبک مغز (hippocampus) رشد می‌کنند. اَسبک مغز با حافظه و احساسات ما مرتبط است. اَسبک از سازواره‌های دستگاه لیمبیک است که شکلی همانند اسب دریایی دارد و در اعماق لوب گیجگاهی جای گرفته‌ است. اَسبک مسئول حافظه نزدیک است و پیش‌مغز را از آزموده‌های گذشته ما آگاه می‌کند. این مجموعه خاطرات گذشته را به شکل کوتاه یا درازمدت حفظ می‌کند. این ناحیه از مغز جزء اولین نواحی مغز است که در بیماری آلزایمر آسیب می‌بیند.

دومین اتفاقی که می‌افتد این است که این سلول‌ها به ما امکان می‌دهند که شفاف‌تر فکر کنیم و بهتر با محیط و خودمان ارتباط برقرار کنیم.

سکوت، حساسیت و همدلی ما را بهبود می‌بخشد

این واقعیت جالبی است. همان طور که می‌دانیم مناطق زیادی در مغز وجود دارد که با حساسیت و همدلی مرتبط است. یکی از این حوزه‌ها، کالیکولوس فوقانی سمت راست مغز است. مشاهده شده است که وقتی این ناحیه آسیب می‌بیند، همدلی ما کاهش می‌یابد، هنگام تصمیم‌گیری، کندتر می‌شویم و کمتر به آن چه در اطرافمان می‌گذرد، علاقه نشان می‌دهیم. مطالعات نشان داده‌اند که فقط پنج دقیقه سکوت در هر روز باعث بهبود عملکرد کالیکولوس فوقانی می‌شود. در نتیجه، در سکوت بودن، توانایی مغز ما را برای احساس همدلی و هیجان بیشتر افزایش می‌دهد.

استرس کمتر، تصمیمات بهتر

هنگامی که در محیط ما سروصدا، بیش از حد باشد، آمیگدال فعال می‌شود. این ساختار کوچک از ما در برابر خطرات و تهدیدات محافظت می‌کند. به این ترتیب که مخاطرات اطراف ما و خطراتی را که باید از آنها فرار کنیم، تفسیر می‌کند. صداهای بلند یا صدای ترافیک برای این ناحیه از مغز آزاردهنده است. این صداها سیگنالی دفاعی ایجاد می‌کند که با تحریک ترشح کورتیزول، موجب بروز واکنش استرس در ما می‌شود.

حالا به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا باید روزانه پنج دقیقه سکوت داشته باشیم. همان طور که مطالعه‌ای منتشرشده در انجمن روانشناسی آمریکا نشان می‌دهد، سکوت نه‌تنها راهی عالی برای کاهش استرس است بلکه باعث ترشح سروتونین، اندورفین و اکسی‌توسین نیز می‌شود.

علاوه بر این، چند لحظه سکوت، احساس خوب‌بودن را در ما بهبود می‌بخشد. ما نسبت به درک خودمان، اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنیم و هنگام تصمیم‌گیری متمرکزتر می‌شویم.

همچنین نمی‌توان سکوت و تأثیر مثبت آن را بر فرآیندهای شناختی خود نادیده گرفت. سکوت حافظه ما را تقویت می‌کند، توجه ما را بهتر متمرکز می‌کند، به ما امکان می‌دهد اطلاعات را سریع‌تر پردازش کنیم و باعث می‌شود احساس کنیم وجدان ما «بیدار شده است.»

پس از پنج دقیقه سکوت ما احساس می‌کنیم بیشتر به زمان حال متصل هستیم و برای آن چه امروز می‌تواند برای ما به ارمغان بیاورد، آماده‌ایم.

خلاصه

همان طور که فریدریش نیچه گفت: «راه دستیابی به همه چیزهای بزرگ، از سکوت می‌گذرد.»

بنابراین اجازه دهید بیشتر از سکوت بهره بگیریم. بیایید یاد بگیریم که هر از چند گاهی، کلید خاموشی دنیای پر سروصدای بیرون را بزنیم و در جهان درون خاموش خود قدم بزنیم.

وقتی روزی پنج دقیقه، دنیای بیرون را خاموش کنی و در سکوت به تعلیق درآیی، بعد دیگر آن آدم سابق نیستی. به همین سادگی به معجزه می‌ماند.»

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 21

23 اثر متقاضی حضور در جشنواره تئاتر اردبیل بودند

منتشر شده

در

توسط

23 اثر متقاضی حضور در جشنواره تئاتر اردبیل بودند

ایسنا/اردبیل دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل گفت: علاوه بر نمایش منتخب جشنواره مغان و خلخال، ۲۳ اثر ارسالی دیگر بر اساس فراخوان انتشاریافته در ۲ بخش اولی‌ها و مسابقه متقاضی حضور در این دوره از جشنواره بودند که در نهایت با تصمیم هیئت داوران ۹ اثر از پنجم تا هفتم آذرماه باهم به رقابت خواهند پرداخت.

جاوید رخشانی سوم آذر ماه با اعلام این خبر افزود: «کاغذ باطله» با نویسندگی نسرین احمدخانی و کارگردانی فرید معتمدی، «دور از دسترس اطفال نگهداری شود» به نویسندگی فرشته فرشاد و کارگردانی حسین پورقلی، «پنجره» به نویسندگی و کارگردانی سیدسعید افخمی، «بیتل‌ها» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی زهرا منصوری، «سندرومی به نام دنیا» به نویسندگی و کارگردانی یونس امانی، «آفتابگردان» به نویسندگی فرزاد فرزانه، «ستاره‌های شط» به نویسندگی و کارگردانی لیلی سلمانی، «سرزمین آسمان» به نویسندگی محمد چرمشیر و کارگردانی یوسف دادجو و «حرمان» به نویسندگی مهدی حسن‌زاده و کارگردانی اکبر محمدی و محمد رزمی از اثرهای حاضر در بیست و نهمین دوره  جشنواره تئاتر استانی اردبیل هستند.

وی بیان کرد: از مجموع آثار منتخب سه اثر از اردبیل، ۲ اثر از پارس‌آباد، ۲ اثر از خلخال، یک اثر نیز از شهرستان‌های مشکین‌شهر و بیله‌سوار برای رقابت در بخش اولی‌ها و آزاد جشنواره تئاتر استانی اردبیل حضور خواهند داشت.

دبیر بیست و نهمین دوره جشنواره تئاتر استانی اردبیل اضافه کرد: در این دوره از جشنواره نگاه‌ها به شناسایی استعدادهای جدید در کنار آموزش و توانمندسازی نسل جوان است؛ اگرچه در سال‌های اخیر کمتر آموزشگاه‌هایی داشتیم که بتوانند آموزش رسمی ارائه دهند و این خلأ در انجمن هنرهای نمایشی استان اردبیل احساس می‌شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 21

تصفیه‌خانه قیطریه مجهز به نانوحباب شد

منتشر شده

در

توسط

 تصفیه‌خانه قیطریه مجهز به نانوحباب شد

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش بنیان از اجرای موفق سامانه نانوحباب تولید شده در قیطریه به عنوان یکی از تصفیه‌خانه‌های شهر تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، عارف دادگستر، مدیرعامل این شرکت فناور با بیان اینکه بیش از یک سال قبل، اجرای پایلوت هوادهی با نانوحباب در تصفیه‌خانه قیطریه را شروع کردیم، گفت: آزمایش‌های متعددی روی پساب‌های این تصفیه‌خانه برای بررسی عملکرد سیستم نانوحباب توسط آزمایشگاه معتمد شرکت آب و فاضلاب انجام شد و در نهایت این فناوری مورد تایید شرکت آب و فاضلاب قرار گرفت.

دادگستر افزود: در حال حاضر سیستم‌های هوادهی در تصفیه‌خانه‌ها وارداتی بوده و علاوه بر مشکلات تحریم، هزینه سنگینی برای تعمیر و نگهداری به تصفیه‌خانه‌ها تحمیل می‌کند. این فناوری بومی می‌تواند به حل این مشکل کمک شایانی کند و از آن می‌توان به‌عنوان انقلابی در حوزه آب و پساب در داخل کشور یاد کرد. ما در آزمایش‌های انجام شده موفق شدیم با همان مقدار گاز مصرفی پیشین و با استفاده از فناوری‌ نانوحباب، عملکرد گندزدایی را دو برابر افزایش دهیم که دلیل این امر افزایش سطح اکسیژن آب و فعالیت بیشتر میکرواورگانیسم‌ها است.

مدیر عامل این شرکت فناور، مهمترین مزیت‌های هوادهی توسط ژنراتورهای نانوحباب را افزیش قابل توجه میزان اکسیژن محلول و توزیع یکنواخت آن در اعماق، عدم نیاز به دیفیوزر و خطوط انتقال هوا، تعمیرات و نگهداری آسان، کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری، کاهش میزان مصرف انرژی، ارتقای ظرفیت و کیفیت تصفیه، کاهش حجم لجن و کاهش بو دانست.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به وضعیت فعلی تاسیسات در مدار بهره‌برداری فاضلاب کشور و اهمیت تامین اکسیژن محلول در راکتورهای هوادهی، ژنراتورهای نانوحباب به راحتی قابلیت نصب و راه‌اندازی را داشته و باعث ارتقای میزان اکسیژن محلول و کیفیت پساب خروجی بدون کوچکترین تغییرات در تاسیسات موجود در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب می‌شوند.

این شرکت دانش‌بنیان به عنوان شرکت پیشگام ایرانی در دستیابی به دانش فنی فناوری نانوحباب موفق به طراحی و ساخت دستگاه‌های تولیدکننده نانو گاز برای گازهایی از قبیل هوا، اکسیژن، ازن، کلر، نیتروژن و دی اکسید کربن شده است.

دستگاه‌های تولیدکننده نانوحباب این شرکت می‌توانند گاز را با راندمان بسیار بالا توسط یک فرایند خاص انتقال دو فازی به داخل مایع تزریق کنند. به بیانی دیگر این دستگاه‌ها ظرفیت انتقال گاز را در مقایسه با تجهیزات مرسوم به طور قابل توجهی افزایش داده و در تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب علاوه بر بهبود قابل توجه کارایی واحدهای هوادهی، ازن‌زنی و کلرزنی موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری و مصرف انرژی می‌شوند.

به نقل از ستاد نانو، فرایند هوادهی و اکسیداسیون یکی از مراحل مهم در عملیات تصفیه پساب‌های صنعتی و فاضلاب‌های شهری محسوب می‌شود. در حال حاضر سیستم‌های متداول هوادهی که به انواع هواده‌های سطحی و یا بلوئرها وابسته هستند، انرژی قابل توجهی را مصرف می‌کنند ولی راندمان انتقال اکسیژن بسیار پایینی دارند. علاوه بر هزینه‌های بالای این تجهیزات که از کشورهای خارجی خریداری و تامین می‌شوند، تعمیرات و تجهیزات جانبی از قبیل دیفیوزرها و سیستم لوله‌کشی نیز هزینه‌های مجزایی را به کشور تحمیل می‌کند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 21

دلار عقب نشست

منتشر شده

در

توسط

دلار عقب نشست

پس از چهار روز صعود متوالی ارزش دلار سرانجام کم کاهش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، برای چهارمین هفته متوالی، ارزش یورو در برابر دلار در کانال ۱.۱۲ باقی مانده که این عدد کمترین ارزش ثبت شده ارز واحد اروپایی در برابر اسکناس سبز طی ۱۶ ماه اخیر بوده است.

فرانسوا ویلروی- مدیر ارشد بانک مرکزی اروپا- با بیان اینکه به نظر می رسد دیگر ضرورتی برای خرید گسترده اوراق توسط این نهاد وجود ندارد، گفت: احتمالا این برنامه در مارس سال آینده به طور کامل متوقف می شود. البته این مدیر اروپایی به زمان افزایش نرخ بهره اشاره نکرد که باعث ناامیدی بازار شد.

 

همان طور که پیش از این نیز انتظار می رفت، دولت بایدن که از عملکرد جروم پاول- رئیس کنونی بانک مرکزی آمریکا- رضایت داشت، وی را بار دیگر برای این سمت نامزد و برای اخذ رای اعتماد به مجلس سنا معرفی کرده است.

پاول اگر چه در دوره ترامپ به این سمت منصوب شد اما با وی اختلافات زیادی داشت و ژانت یلن- وزیر خزانه داری- که خود نیز سابقه ریاست بر فدرال رزرو را در دوره زمامداری باراک اوباما در کارنامه دارد، بارها از تمدید ریاست پاول بر بانک مرکزی آمریکا حمایت کرده بود.

 

بانک های مرکزی بزرگ کماکان ترجیح می‌دهند به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه دهند.

بانک مرکزی چین تقریبا هر دو هفته یک بار معادل ۱۰۰ میلیارد دلار به بازار تزریق می کند و بانک مرکزی ژاپن نیز اعلام کرد حدود نیم تریلیون دلار برای کاستن از تبعات کرونا بر روی اقتصاد این کشور به بازارها تزریق خواهد کرد. این بسته محرک، سومین بسته محرک بزرگ از نوع خود در طول همه گیری کرونا و یکی از بزرگ ترین بسته‌های اعتباری در طول تاریخ معاصر ژاپن محسوب می شود.

 

وخیم تر شدن وضعیت اقتصادی به ویژه در حوزه تورم و رشد اقتصادی در دیگر نقاط به کمک دلار آمده و تقاضا را برای خرید اسکناس سبز افزایش داده است.

آمریکا احتمالا به نخستین کشوری در بین اقتصادهای پیشرفته تبدیل خواهد شد که بانک مرکزی آن نرخ بهره را افزایش می دهد. در حالی که مدیران بانک های مرکزی اروپا و ژاپن کماکان سیگنال مثبتی از احتمال افزایش نرخ بهره مخابره نمی کنند این مساله ممکن است در آمریکا تا پایان همین امسال (کمتر از دو ماه دیگر) رخ دهد.

 

با وجود عبور متوسط تورم کشورهای عضو منطقه یورو از چهار درصد در ماه اکتبر، رئیس بانک مرکزی اروپا تلویحا احتمال افزایش نرخ بهره در سطح منطقه یورو را رد کرده است. کریستین لاگارد با بیان اینکه چشم انداز تورمی کوتاه مدت و میان مدت در منطقه یورو در وضعیت نامناسبی قرار دارد، گفته است احتمال افزایش نرخ بهره در سال آینده اگر چه غیرممکن نیست اما بسیار بعید است. نرخ بهره منطقه یورو اکنون در قعر تاریخی منفی ۰.۲۵ تا منفی ۰.۵ درصدی قرار دارد.

 

پس از چندین ماه کشمکش، لایحه حمایتی عظیم یک تریلیون دلاری آمریکا با هدف تقویت سرمایه گذاری در زیرساخت های این کشور با امضای جو بایدن- رئیس جمهور این کشور- به قانون تبدیل شد. با این لایحه انتظار می رود رشد اقتصادی آمریکا تقویت شود و این در حالی است که در اردوگاه رقیب دلار یعنی یورو، کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا- با رد درخواست‌ها برای افزایش نرخ بهره از قعر تاریخی فعلی گفته است که بازارهای مالی از نظر وی هنوز آمادگی چنین چیزی را ندارند.

 

افزایش تورم در اقتصادهای بزرگ اروپایی خبر خوبی برای ارز واحد اروپایی نخواهد بود. نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر باز هم بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده و طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است. این نرخ تورم، بالاترین تورم ثبت شده در ۲۸ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود.

 

همزمان با افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش کمک های دولتی به کسب و کارها برای جبران خسارات ناشی از کرونا که میزان مخارج دولت آمریکا را به شدت کاهش داده است، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد کسری بودجه این کشور در ماه اکتبر به ۱۶۵ میلیارد دلار رسیده که این رقم، ۱۱۹ میلیارد دلار کمتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه سال قبل بوده است. کاهش کسری بودجه به ویژه در شرایطی که تورم وضعیت مناسبی ندارد خبر خوبی محسوب می شود.

 

مشکل کارفرمایان آمریکایی در متقاعد کردن نیروهایشان برای بازگشت به سر کار، رفته رفته در حال جدی تر شدن است. تنها در ماه سپتامبر بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار آمریکایی به طور داوطلبانه از سمت خود استعفا داده‌اند که این رقم رکورد جدیدی از زمان ثبت این آمار از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون محسوب می شود. این استعفاها که بیشتر در بخش های تفریح و سرگرمی، تولید و مراقبت های درمانی بوده، هم به دلیل یافتن شغل بهتر و هم به دلیل دریافت مزایای بیکاری بوده است.

 

وضعیت کرونا در اروپا نسبت به بیشتر کشورهای جهان وخیم تر است و همین مساله نیز باعث افزایش فشار روی یورو مقابل دلار شده است. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، شمار مبتلایان روزانه در تمامی مناطق جهان به جز اروپا سیر نزولی خود را حفظ کرده است. میزان قربانیان کرونا به ویژه در بین اقتصادهای بزرگ نظیر انگلیس مجددا رو به افزایش است. از سوی دیگر کمیسیون اروپا اعلام کرد انتظار دارد متوسط رشد اقتصادی امسال کشورهای عضو اتحادیه اروپا معادل پنج درصد باشد.

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، تاکنون بیش از ۲۵۸ میلیون و ۷۵۷ هزار و ۶۱ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین پنج میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶۵۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۷۹۵ هزار و ۱۷ نفر، برزیل با ۶۱۲ هزار و ۸۴۲ نفر، هند با ۴۶۶ هزار و ۱۴۷ نفر، مکزیک با ۲۹۲ هزار و ۵۲۴ نفر و روسیه با ۲۶۶ هزار و ۵۷۹ نفر بوده است. (بروزرسانی تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت گرینویچ)

ماریو هدیجیاکاروس – استراتژیست ارشد ارزی در موسسه بروکریج ایکس ام – گفت: برای معامله گران بازار ارز رویکرد فعلی بانک مرکزی اروپا قابل درک نیست و این در بلندمدت به ضرر یورو تمام خواهد شد. انتظارات تورمی بازار با سرعت زیادی رو به افزایش است اما بانک مرکزی اروپا کماکان نه حاضر به توقف برنامه خرید اوراق قرضه شده و نه نرخ بهره را افزایش داده است. با این حال فکر می‌کنم به زودی مجبور به این کار شوند.

شاخص دلار (نرخ های زیر بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است)

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز گذشته، در سطح ۹۶.۵۱۰ واحد بسته شد.

شاخص دلار معمولا در برابر شش ارز مهم جهانی یا ۱۰ ارز برتر جهانی بیان می‌شود که شاخص دلار در گزارشات ایسنا،  شاخص ۱۰ ارزی و در بردارنده تغییرات قیمتی دلار مقابل ارزهای یورو، پوند انگلیس، روپیه هند، دلار استرالیا،  دلار کانادا،  دلار سنگاپور،  فرانک سوییس، رینگیت مالزی،  ین ژاپن و یوان چین است.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۷۱ دلار اعلام شد.

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات،  پوند با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۳۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۱ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۴ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۹ درصد کاهش به ۱۱۵.۰۲۷ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۸۵ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۳۹۱ یوان چین اعلام شد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

برترین ها