با ما همراه باشید

اخبار 20

تاخت دست اندرکاران برای تکمیل پیست «باغلق» به پایان می رسد؟

منتشر شده

در

تاخت دست اندرکاران برای تکمیل پیست «باغلق» به پایان می رسد؟

ایسنا/خراسان شمالی در شرایطی که در خارج از مرزهای ایران، اسب، صنعتی پول ساز با گردش مالی بالا محسوب می شود و افراد بسیاری را برای نگهداری و پرورش آن همچنین سرمایه گذاری بر روی آن ها به سوی خود جذب کرده است، اما ایران با داشتن اسب هایی از نژادهای مختلف هنوز اندر خم یک کوچه است و در پله اول آن در جا می زند.

نگهداری و پرورش سنتی “اسب”، این ظرفیت بالقوه که با صنعتی شدن آن می توان فرصتی ثروت ساز را برای کشور رقم زد، حکایت از آن دارد که هنوز در کشور اسب صرفا یک دام محسوب می شود نه یک کالای سرمایه ای.

در روزگار کنونی که نگاه ها به این ظرفیت بالقوه ثروت ساز تیزبینانه نیست و متولی اصلی آن ناشناخته و زیرساخت هایش آماده نشده، اسب در این میدان غفلت، تماشاچی است و احوالش همانند قایقی در کویر لوت.

در همین راستا، سهم خراسان شمالی از این تماشاچیان نیز هزار سر اسب ترکمن استقامتی و پرشی است که به صورت سنتی و معیشتی نگه داری و پرورش داده می شوند اما سال ها است نظاره گر این هستند که سرانجام دست اندرکارانِ پیگیر استان برای آماده سازی حداقل زیرساخت ها از جمله مهمترین آنها که یک پیست سوارکاری است؛ به خط پایان می رسند یا خیر!

بخش جرگلان در شهرستان مرزی راز و جرگلان نقش بسیار مهمی در تولید و پرورش اسب ترکمن اصیل دارد؛ اسبداری در این منطقه آنقدر مهم است که در سال های خیلی گذشته پروژه ساخت پیست سوارکاری باغلق در این بخش کلید خورد اما هنوز که هنوز است، مطالبه مهم مردم این منطقه تکمیل نشده و چابک سواران این منطقه که معمولا برندگان مسابقات کورس پیست های گنبد و آق قلا هستند نمی دانند که بالاخره به آروزی خود می رسند که در پیست باغلق به تاخت بپردازند و یا خیر.

ن

چابک سواران جرگلانی در پیست های سایر استان ها

امید یزدانی یکی از چابک سواران منطقه مرزی جرگلان در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه ویترین اسب ها برای به نمایش گذاشتن پیست های اسب دوانی است، گفت: متاسفانه در این استان و در این شهرستان هیچ مکانی نه برای دویدن و نه برای پریدن اسب ها وجود ندارد که بتوانند خودی نشان دهند.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد مردم شهرستان مرزی راز و جرگلان درگیر پرورش اسب اصیل ترکمن هستند، اظهارکرد: تقریبا هر دو خانواده در این منطقه یکی دو اسب ترکمن دارند که در حال پرورش آن ها هستند.

یزدانی با گلایه از نبود یک پیست سوارکاری در این استان و شهرستان راز و جرگلان تصریح کرد: بیشتر چابک سوارانی که در این منطقه مشغول به کار هستند برندگان مسابقات کورس های آق قلا و گنبد هستند و در حقیقت این افراد مجبور هستند برای امرار معاش و کسب مخارج زندگی در پیست های اسب دوانی آن شهرها به مسابقه بپردازند.

وی تاکید کرد: اگر پیست اسب دوانی باغلق در بخش جرگلان راه اندازی شود علاوه بر اینکه یک مزیت اقتصادی برای استان و اسب داران منطقه ایجاد می شود، شغل های جانبی همچون علوفه فروشی، ساخت ابزار آلات مورد نیاز اسب و … نیز جان می گیرد و از سوی دیگر هزینه های چابک سواران نیز به شدت کاهش می یابد.

یزدانی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال برای حضور در مسابقات اسب دوانی در گنبد باید اسب از جرگلان به گنبد منتقل و مبلغی حدود چهار میلیون تومان پرداخت شود، علاوه بر آن از آنجاییکه در این منطقه زمین مناسبی برای تمرین آخر اسب که به منظور آمادگی برای حضور در مسابقات کورس باید انجام شود، وجود ندارد ما مجبور هستیم چهار روز قبل از شروع مسابقات در پیست گنبد حضور پیدا کنیم که هزینه خورد و خوراک نیز باری است که بر ما اضافه می شود.

وی با اشاره به اینکه تا پایان مسابقات باید یک هفته در مجموعه پیست گنبد باشیم، گفت: اما در این پیست امکانات مناسبی برای اقامت چابک سواران وجود ندارد و چند فقره چادر برپا شده که مجبور هستیم تا پایان مسابقات در آن چادرها بمانیم.

این چابک سوار جرگلانی در ادامه توضیح داد: آب و هوای شهرستان راز و جرگلان برای بدنسازی اسب بسیار مناسب است اما حیف از اینکه یک مکان مناسب و استاندارد برای تاخت و تمرین اسب وجود ندارد و از سوی دیگر استان های دیگر بهره های اصلی را از قهرمان های کورس که اغلب اهل خراسان شمالی هستند، می برند.

خ

دوندگی اسب های خراسان شمالی برای استان گلستان

دهش یکی دیگر از چابک سواران جرگلانی در ادامه در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: تاخت و تاز در پیست اسب دوانی نیمه تمام باغلق همیشه این هراس را در دل چابک سوار ایجاد می کند که مبادا اسب به زمین بخورد و مشکلات بعدی را هم برای اسب و هم برای چابک سوار ایجاد کند.

وی بیان کرد: تقریبا چابک سواری شغل اول و آخر بسیاری از چابک سواران در جرگلان است اما نبود یک پیست درست و درمان در این منطقه سبب می شود تا در استان های دیگر به رقابت بپردازیم تا نانی را به خانه بیاوریم اما هزینه ها بالا است و اندک درآمد کسب شده صرف پرداخت همین هزینه ها می شود.

دهش افزود: قهرمانان مسابقات کورس گنبد اغلب متعلق به شهرستان راز و جرگلان هستند اما حیف که تبدیل به افرادی افسرده شده اند چراکه مسئولان به صنعت اسب در این استان اهمیتی نمی دهند.

وی خاطرنشان کرد: نبود یک پیست مناسب برای مسابقات، چابک سواران این منطقه مرزی را ناامید کرده است، در واقع چابک سواران و اسب های این استان هرچقدر دوندگی می کنند برای استان گلستان است و چیزی عاید ما نمی شود.

دهش افزود: اگر به اسب ها و چابک سواران خراسان شمالی میدان داده شود، حداقل اقتصاد مردم شهرستان راز و جرگلان از اینی که است بهتر می شود، متاسفانه اسب های راز و جرگلان هیچ ویترینی برای نشان دادن خود ندارد و فقط تبدیل به تماشاچی شده اند.

ن

پیشرفت فیزیکی۵۰ درصدی پیست باغلق بعد از گذشت ۱۶ سال

فرهی معاون توسعه منابع و مدیریت اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: ساخت پیست اسب دوانی باغلق در بخش جرگلان شهرستان راز و جرگلان از سال ۸۴ آغاز شده و در حال حاضر ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: اختصاص اعتبار به صورت قطره چکانی از دلایل عدم تکمیل این پروژه بوده است و از سوی دیگر اختصاص اسناد خزانه در چند سال اخیر سبب شده تا اعتبار اختصاصی به طور کامل جذب نشود.

فرهی افزود: در حال حاضر پیست به طول ۱۵۰۰ متر مربع راه اندازی، گاردریل ها نصب و جایگاه ویژه و سکوی تماشاچیان به صورت نیمه ساخته شده است.

وی با اشاره به اینکه هر ساله اعتباری برای تکمیل این پروژه اختصاص می یابد، ادامه داد: درصدد هستیم تا برای استفاده از آن، تکمیل سکوی تماشاچیان، جایگاه ویژه و ساخت سرویس های بهداشتی را در دستور کار قرار دهیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه آهن آلات این پروژه از سال ۸۴ نصب شده است، تصریح کرد: دیگر بعد از گذشت این مدت از زمان این پروژه نیمه تمام در حال فرسوده شدن است و باید برای تکمیل آن اعتبار بیشتری اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون برای تکمیل این پروژه رقم دو تا سه میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 20

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

منتشر شده

در

توسط

ارتقای رتبه کشور در تجارت فرامرزی/ نقش گمرک در مقابله با کرونا

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت، رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است، جزئیات نقش گمرک در مقابله با کرونا و تحقق جهش تولید در سال جاری را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، فرهاد دژپسند در نشست “هم اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا” و برنامه‌های گمرک در سال جهش تولید اظهار کرد: گمرک در جایگاه مرزبان اقتصادی کشور، در صادرات غیرنفتی به عنوان موتور رشد اقتصادی و همچنین در تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مواد اولیه که حدود ۸۵ درصد واردات کشور را شامل شده و سهم مهمی در فرآیند تولید کشور دارد، نقش ویژه‌ای در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

وزیر اقتصاد در این نشست که معاون اول رئیس جمهور در محل گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) برگزار شد، با بیان اینکه حداقل کردن کنترل‌های مزاحم و بکارگیری کنترل‌های غیر مزاحم و هوشمند، سیاستی است که در گمرک دنبال می‌شود، گفت: نمونه آن استفاده از RFID  به صورت الکترونیکی است.

وی افزود: پیگیری این سیاست سبب تسریع و تسهیل ترخیص کالاها از گمرکات کشور شده است و نمونه آن ترخیص کالاها ظرف مدت ۴۸ ساعت است که رتبه کشور را در شاخص‌های جهانی از جمله در تجارت فرامرزی ارتقا داده است.

طبق اعلام وزارت اقتصاد، این مقام مسئول خاطرنشان کرد: علاوه بر این، گمرک با پیگیری این سیاست، نقش برجسته‌ای در کشفیات و مبارزه با قاچاق کالا و همچنین بهبود محیط کسب و کار ایفا کرده است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

منتشر شده

در

توسط

تماس تلفنی آیت الله رییسی با مراجع عظام قم و اصفهان

رییس قوه قضاییه با مراجع عظام قم و اصفهان در تماس های تلفنی سال جدید و فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت.

به گزارش ایسنا به نقل از  مرکز رسانه قوه قضاییه؛ آیت‌الله رییسی صبح امروز در تماس‌های تلفنی جداگانه با حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی، وحید خراسانی، صافی گلپایگانی، جوادی آملی، جعفر سبحانی و مظاهری سال جدید و اعیاد شعبانیه بویژه فرا رسیدن سالروز ولادت بقیه‌الله‌الاعظم (عج) را به ایشان تبریک گفت.

رییس قوه قضاییه در تماس‌های مورد اشاره گزارشی کوتاه از اهم اقدامات و عملکرد دستگاه قضایی در سال ۱۳۹۸ و اقدامات این قوه از مقطع شیوع بیماری منحوس کرونا را به استحضار مراجع عظام رساند.

بنابر این گزارش، در این تماس‌ها، مراجع بزرگوار تقلید ضمن تبریک متقابل، از اقدامات انجام شده دستگاه قضایی در سال گذشته و در ارتباط با بیماری کرونا تقدیر و تشکر نموده و آن را مایه امید و دلگرمی مردم دانستند.

همچنین، حضرات آیات برای موفقیت بیش از پیش رییس قوه قضاییه و سایر مسئولان نظام قضایی کشور دعا کردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 20

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو

منتشر شده

در

توسط

آبگیری ۹۹۴ آبخوان در فارس/ کنترل تردد عشایر کوچ‌رو
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس مدیر کل منابع طبیعی استان فارس گفت: بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری ۹۹۴ آبخوان و آبخیز در ۲۱ شهرستان فارس شده است.

منصور منتصری با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری فارس با اعتبارات صندوق توسعه ملی احداث شده است، میانگین بارشهای سال آبی جاری را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: این بارش‌ها موجب آبگیری کامل پروژه‌های آبخیز و آبخوانداری ۲۱ شهرستان استان فارس شده است.

منتصری ادامه داد: با توجه به میزان ورودی و نفوذ آب انجام شده توسط این بندها و سازه های آبخیزداری، تخمین زده می شود که چیزی نزدیک به ۴۲ میلیون  مترمکعب آب حاصل از سیلاب ها ذخیره شود که این میزان آبگیری نقش بسزایی در بهبود و تغذیه سفره های آب زیر زمینی استان ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول بشترین حجم آبگیری را به ترتیب مربوط به شهرستان‌های مهر، فسا، جهرم و لارستان دانست و گفت: خوشبختانه بر اساس بازدیدها و نظارت های انجام شده در زمان بارش‌ها، هیچ گونه خسارتی به این طرحها وارد نشده است.

منتصری کنترل سیل و کاهش خسارات سیلاب، تغذیه آبخوان‌ها و قنوات ، افزایش سطح سفره های آب زیر زمینی ، کاهش حجم رسوب ، جلوگیری از فرسایش خاک و تخریب اراضی کشاورزی را از مزایای این پروژه ها عنوان و اضافه کرد: اجرای این پروژه ها در راستای اهداف عالی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور انجام شده که علاوه بر اهداف فوق الذکر موجب بهبود وضعیت معیشت بهره برداران و ساکنان حوزه های آبخیز نیز خواهد شد.

طرح مدیریت کوچ و کنترل تردد عشایر در فارس

مدیرکل منابع طبیعی فارس همچنین گفت: همزمان با اجرای طرح مدیریت چرا و کنترل ورود و خروج دام به مراتع ییلاقی، تمامی مبادی ورودی و خروجی مراتع استان با استقرار کمپ کنترل کوچ بهاره تحت رصد کامل است.

منتصری با اشاره به تشکیل جلسه ستاد کوچ استان فارس که با حضور مسئولان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، گفت: در این جلسه مقرر شد دامداران و عشایر کوچ رو استان با رعایت تقویم کوچ بهاره، برنامه زمانبندی حرکت کوچ را تنظیم و به هشدارهای لازم توجه کنند.

وی افزود: دامداران و بهره ‌برداران باید از ورود زود هنگام و خارج از تقویم زمان بندی کوچ به مراتع ییلاقی خودداری نمایند در غیر اینصورت برابر مقررات با متخلفان برخورد خواهد شد.

منتصری با بیان اینکه کوچ زود هنگام موجب تخریب پوشش گیاهی در مراتع ییلاقی خواهد شد، افزود: در حال حاضر اکیپ های کنترل کوچ در ۲۰ نقطه و ایستگاه‌های ثابت و سیار در مبادی و گلوگاه‌های ورودی در ۱۵ شهرستان استان مستقر هستند و از کوچ غیر مجاز دامداران و عشایر در ایل راه ها جلوگیری خواهند کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس افزود: در این راستا تعدادی از دامداران متخلف نیز که اقدام به کوچ زودهنگام کرده و از مراتع قشلاقی به مقصد مراتع ییلاقی استان در حرکت بودند، توسط ماموران منابع طبیعی شناسایی و ضمن توقیف خودروهای حامل دام آنان و پس از اعمال قانون به مبدأ خود بازگردانده شدند.

وی با بیان اینکه ماموران منابع طبیعی به صورت شبانه روزی درکمپ های کنترل کوچ مستقر هستند، گفت: این اقدامات برای کنترل محورهای مواصلاتی و خروجی شهرستان ها و نیز به منظور جلوگیری از کوچ زودهنگام و خارج از فصل دامداران و انتقال دام به مناطق ییلاقی انجام و طی آن از تردد کامیون های حمل دام غیر مجاز ممانعت و دامداران متخلف نیز مورد اعمال قانون قرارخواهند گرفت.

منتصری با تاکید بر توجه دامداران و عشایرکوچ رو به هشدارهای لازم از سوی مسئولان ادارات منابع طبیعی در زمینه رعایت تقویم کوچ بهاره ، از آنان خواست تا در زمان مشخص شده کوچ خودرا آغاز نمایند تا با مشکلات قانونی مواجه نشوند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها