با ما همراه باشید

اخبار 53

تغییرات اقلیمی مهمترین تهدید تلاب هاست

منتشر شده

در

تغییرات اقلیمی مهمترین تهدید تلاب هاست

نشست علمی شناخت و اهمیت حفاظت از تالاب های کوهستانی ایران به همت تشکل‌های دانشجویی حامی محیط زیست برگزار شد.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، در این نشست صیاد شیخی ئیلانلو ـ دکتری تنوع زیستی از دانشگاه تهران درباره تالاب های کوهستانی ایران گفت: تالاب های کوهستانی از جمله منابع طبیعی ارزشمند هستند که در ایران به آن پرداخته نشده است و به طور کلی، تالاب های ایران دچار چالش های زیادی هستند.

وی افزود از جمله این کاربری‌ها می توان به تفرج و توریسم، صید و شکار، کشاورزی، استفاده از فراورده های طبیعی، جنگل داری و اسکان اشاره کرد که از این میان، توریسم یکی از کاربری های مهم بوده و می توان از آن به عنوان یک کاربری پایدار استفاده کرد.

شیخی درباره صید و شکار در تالاب‌های ایران گفت: در ایران و به خصوص در تالاب های شمالی و جنوبی، ظرفیت برد مناسب نداریم و صید و شکار بیش از ظرفیت وجودی تالاب انجام شده است. پیامدهای ناشی از کشاورزی و آلودگی ها معضل اصلی تالاب ها در جهان به شمار می روند، واگذاری مالکیت تالاب ها، عدم تعیین و تخصیص حق آبه و مدیریت نامناسب هم معضل اصلی تالاب های ایران به شمار می روند.

وی درباره تنوع زیستی کوهستان ها به پنج رده پرندگان، پستانداران، خزندگان و دوزیستان، ماهیان و بی مهرگان اشاره کرد و افزود: به دلیل عدم توسعه پذیری و دسترسی انسان به این اکوسیستم‌ها، کوهستان‌ها محدوده های زیستی خوبی برای گونه ها جانوری و گیاهی بوده و بسیاری از گونه های اندمیک و منحصر به فرد در این مناطق حضور دارند.

شیخی در ادامه به روش های تشکیل تالاب های کوهستانی اشاره کرد و گفت: تالاب‌های مناطق مرتفع از ذوب یخ‌ها و بارش برف و باران و تالاب های دره های کوهستانی از آب های زیرزمینی و چشمه های کوهستانی ایجاد می شوند.

وی با اشاره به عوامل تهدیدات تالاب، تغییرات اقلیمی را مهمترین تهدید دانست و اظهار کرد: کوهستان ها اولین قربانی تغییرات اقلیمی هستند زیرا با افزایش دما، گونه های مناطق دیگر به کوهستان ها پناه می برند ولی گونه های ارزشمند موجود در کوهستان ها از بین خواهند رفت.

در ادامه نشست، دکتر فرشته وطن دوست ـ دبیر کمیته حفظ محیط زیست کوهستان فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور، با اشاره به ارزش های کوهستان از جمله مراتع و جنگل های کوهستانی، تامین غذا، اقلیم کوهستان را منطقه ای ارزشمند از لحاظ اکولوژیکی و زیستی دانست.

وطن دوست در ادامه افزود: با وجود تمام این ارزش ها، اکوسیستم کوهستان بسیار شکننده بوده و بازسازی طبیعی در آن روال کندی دارد.

وی با اشاره به ارزش های اکوسیستمی بالای تالاب های کوهستانی افزود حفاظت از این تالاب ها به رونق اقتصادی در جامعه محلی و رونق گردشگری کمک می کند. زیرا بیشتر آسیب ها وارده به کوهستان، علاوه بر گردشگری، به جوامع محلی برمی گردد و در صورتی که سطح معیشت جوامع محلی پایین باشد آن ها از منابع طبیعی استفاده بیشتری خواهند کرد.

دکتر وطن دوست در ادامه به اصل ـ ردی نگذارید ـ که از اصول رفتاری در کوهنوردی بوده و در مورد آسیب های فیزیکی وارده در محیط زیست است اشاره و از انواع آن به نحوه کمپین زدن و یافتن محل های مناسب برای ایجاد چادر، کاهش رد و اثر در محل اقامت، کاهش و مدیریت پسماند در طبیعت گردی، عدم ورود به زیستگاه های حساس، کاهش آلودگی های صوتی و توجه به ظرفیت برد منطقه گردشگری اشاره کرد.

وی تاکید کرد: دستیابی به توسعه پایدار در کوهستان به سیاست ها و قوانین ویژه نیاز داشته و این قوانین باید بر اساس مشارکت جوامع محلی و کنشگران محیط زیستی باشد و یکی از عمده ترین چالش های مدیریت نواحی کوهستانی را تفاوت های فیزیوگرافی، تنوع و اختلافات فرهنگی ـ اجتماعی ـ اقتصادی دانست و افزود اتحادیه جهانی حفظ طبیعت برای حفاظت از مناطق کوهستانی عنوان کرده اگر نواحی کوهستانی را در گروه مناطق حفاظت شده قرار داده و آن را توسعه دهیم می توان در حوزه مدیریت و توسعه پایدار این مناطق قدمی برداریم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 53

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

منتشر شده

در

توسط

سوختهای فسیلی عامل میلیونها مورد فوت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک بررسی نشان می دهد: سوختهای فسیلی عامل ۸.۷ میلیون مورد فوت در جهان طی سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا، آلودگی هوای ناشی از سوختهای فسیلی از قبیل ذغال سنگ عامل فوت ۸.۷ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۸ بوده است که نشان می دهد از هر پنج مورد فوت گزارش شده در این سال سوختهای فسیلی عامل فوت یک نفر بوده است.

همچنین در این بررسی آمده است: کشورهایی که بیشترین میزان مصرف سوختهای فسیلی را داشته اند بالاترین آمار فوتیها را گزارش کرده اند و بیش از یک مورد از ۱۰ مورد فوتی در ایالات متحده و منطقه اروپا به دلیل آلودگی هوا ناشی از سوختهای فسیلی بوده است.

علاوه بر این، نزدیک به یک سوم از موارد فوتی در شرق آسیا از جمله چین بر اثر آلودگی هوا ناشی از این سوختها بوده است.موارد فوتی در آمریکای جنوبی و آفریقا به طور چشمگیری کمتر بوده است.

آمار فوتیهای ناشی از سوختهای فسیلی نسبت به آنچه پیش از این برآورد شده بود بالاتر بوده و حتی محققان این بررسی را نیز متعجب ساخته است.

یکی از محققان این مطالعه از کالج لندن گفت: ابتدا نسبت به نتایج بدست آمده تردید داشتیم اما با بررسیهای بیشتر تاثیر آلودگی ناشی از این سوختها بیشتر آشکار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، به گفته محققان فوت ۸.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که سوختهای فسیلی یکی از عوامل اصلی در بار جهانی بیماری و مرگ و میر است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 53

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

منتشر شده

در

توسط

عملیات نیروهای امنیتی عراق در غرب بغداد

فرماندهی عملیات عراق از آغاز عملیات امنیتی در مناطق غرب بغداد خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه شفق‌نیوز، فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد، فرماندهی عملیات بغداد، سامرا و الانبار با مشارکت حشد شعبی در الانبار و سامرا و با پشتیبانی جنگنده‌های ارتش و نیروی هوایی عملیات امنیتی مشترک و گسترده‌ای را در مناطق غرب بغداد و جزیره الکرمه و شرق دریاچه الثرثار آغاز کردند.

این عملیات برای پاکسازی این مناطق از تروریست‌های داعش و کنترل مرزها است.

اخیرا بعد از حملات انتحاری داعش در بغداد نیروهای عراقی عملیات امنیتی گسترده‌ای را برای بیرون راندن بقایای داعش آغاز کردند. این عملیات به کشته شدن مهم‌ترین تروریست‌های داعش از جمله ابویاسر العیساوی، “والی” داعش منجر شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 53

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

منتشر شده

در

توسط

ساخت میکرو نمایشگر OLED برای عینک واقعیت افزوده اپل

شرکت اپل با شرکت TSMC برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED که قصد دارد در دستگاههای واقعیت افزوده از آنها استفاده کند، پیمان شراکت بست.

به گزارش ایسنا، نشریه نیک کی آسیا گزارش کرد اپل با شرکت TSMC که تنها تامین کننده پردازنده های آیفون است، برای ساخت میکرو نمایشگرهای OLED همکاری می کند زیرا بسیار باریک و کوچک بوده و نیروی کمتری استفاده می کنند و از این رو برای استفاده در دستگاههای واقعیت افزوده پوشیدنی مناسبتر هستند.

طبق گزارش نیک کی، این نمایشگرها در دست ساخت بوده و کمتر از یک اینچ اندازه دارند.

بلومبرگ نیوز در ژانویه گزارش کرده بود که اپل همچنان سرگرم کار روی فناوریها برای عینک واقعیت افزوده خود با اسم کد N۴۲۱ است. به گفته منابع آگاه، برای عرضه این محصول به بازار چند سال دیگر زمان نیاز است اما اپل سال ۲۰۲۳ را برای رونمایی چنین محصولی هدف گذاری کرده است.

پروژه میکرو نمایشگر OLED با همکاری شرکت TSMC در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و چند سال زمان می برد تا به تولید انبوه برسد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکتهای اپل و TSMC در این باره اظهارنظر نکردند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها