کد خبر : 3801
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۸

تقاضای عضو شورای شهر تهران برای بسته شدن سد گتوند در اسرع وقت

تقاضای عضو شورای شهر تهران برای بسته شدن سد گتوند در اسرع وقت

یک عضو شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر خوزستان از دولت درخواست کرد که در اسرع وقت برای بسته شدن سد گتوند دستور صادر شود تا آب شور به سرزمین های حاصلخیز ورود پیدا نکند. به گزارش ایسنا، زهرا نژاد بهرام در سیصد و سیزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به

تقاضای عضو شورای شهر تهران برای بسته شدن سد گتوند در اسرع وقت

یک عضو شورای شهر تهران با اشاره به حوادث اخیر خوزستان از دولت درخواست کرد که در اسرع وقت برای بسته شدن سد گتوند دستور صادر شود تا آب شور به سرزمین های حاصلخیز ورود پیدا نکند.

به گزارش ایسنا، زهرا نژاد بهرام در سیصد و سیزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به وقایع اخیر در خوزستان در تذکری گفت:  وقوع حوادث قابل پیشگیری را پیش از وقوع، باید تدبیر کرد. دانشی که در خدمت اراده و تصمیم درست قرار نگیرد دانش کتابخانه ای است که کاربردی ندارد. کارشناسان گرامی، مهندسین و زمین شناسان گرامی که ما در برابر دانش شما قطره ای هم نیستیم؛ چه شد که وقتی، لوله گذاری را از سر شاخه های دز و کرخه به سوی مرکز کشور، سوق دادید و نهضت سد سازی را بدون توجه به اکولوژی و محیط زیست منطقه، رونق بخشیدید و افتخار آفریدید به تصمیم گیران یادآوری نکردید که این سرزمین که پیشینه ای ۳ هزار ساله دارد و همواره با کم آبی و خشکسالی روبرو بوده است برای حفظ آب آن و استفاده بهینه از آن، صنعت قنات سازی را نمایندگی می کرده است چگونه شد که به یکباره، قنات ها رها شد؟!

وی افزود: به نظر شما پدران و مادران ما درکی برای انتقال آب، نداشتند؟ کسانی که کانال سوئز را حفر کردند بلد نبودند در پیشینه این کشور، آب را انتقال دهند؟ چرا بلد بودند اما این کار را به نفع سرزمین و مردم آن، نمی دانستند.

عضو هیات رییسه شورا با بیان اینکه همواره گلایه از مدیران می کنیم و این صحیح و به حق است چون تصمیم گیران، آنها بودند ادامه داد: اما تصمیم سازان شما بودید. مردم خوزستان و سیستان و بلوچستان که روزگاری اولی، بهشت ایران بود و دومی، انبار غله ایران بود امروز برای آب معترض است و به حق هم معترض هستند. چون تصمیم سازان، فراموش کرده اند منافع کشور در استفاده بهینه و حفظ اکولوژی منطقه است. نهضت سد سازی افتخار بود اما در کجا و چگونه؟ روی کوه نمک!!

وی تاکید کرد: تذکر می دهم به دولت و شخص رئیس محترم جمهور، نخست که بسیاری از عوامل منجر به مهاجرت با از دست دادن سرمایه ملی و از کار افتادن رونق اقتصادی در خوزستان و سیستان و بلوچستان، ناشی از تصمیم گیری های مستقیم دولت بوده است.

وی با بیان اینکه اکنون کرونا امان کشور را بریده است و روزانه براساس آمار رسمی، بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ نفر جان خود را از دست می دهند، از آنچه آنرا اقدامات امنیتی بخاطر اعتراض در خوزستان خوانده است، تاکید کرد که پرهیز شود.

وی ادامه داد: به دولت تذکر می دهم؛ اگر چه دولتی است که در روزهای پایانی کار است اما تا آخر، دولت جمهوری اسلامی ایران است و باید تصمیم سخت و آسان بگیرد. لذا تقاضا دارم در اسرع وقت برای بسته شدن سد گتوند دستور صادر شود تا آب شور به سرزمین های حاصلخیز ورود پیدا نکند و همچنین ضروریست مسیر انحرافی رودخانه را از مسیری امن ایجاد کنید. شما نشان داده اید که در سیل اخیر، می توانید با ایجاد مسیرهای انحرافی برای رودخانه ها و سدها مانع از بروز فاجعه شوید.

این عضو هیات رییس شورا با بیان اینکه به دولت تذکر می دهم نسبت به بررسی سریع لوله گذاری سرشاخه ها درخصوص مواردی که اقدام صورت نگرفته و یا در دست اقدام است دستور توقف بدهید افزود:باید میزان آب انتقالی را محدود به شرب مناطق مرکزی کنید و از ورود آب به صنایع آب بر جلوگیری کنید تا با سیستم فاضلاب همان صنایع از محل فاضلاب و تسویه آن، آب مورد نیازشان را تامین کنند. تمام موافقت های اصولی در مورد صنایع آب را از مرکز کشور با توجه به نظارت محیط زیست متوقف کنید تا مرهمی باشد بر دل رنجیده خوزستان، خوزستان ایران که فریاد سلحشوری و ایرانی بودن آن در همیشه تاریخ نگین پایداری و استواری و ایثار بوده است.

وی تاکید کرد: خوزستان، مردم ایران به شما مدیون است. ما مدیون ثروت های بی انتهای شما هستیم که سرزمین ایران را برای سال های سال تغذیه کرده است. ما را ببخشید و از شما پوزش می طلبیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها