با ما همراه باشید

سلامت

توان فعلی سیستم درمانی در اکسیژن‌رسانی به ۷۰ هزار بیمار به طور همزمان

منتشر شده

در

توان فعلی سیستم درمانی در اکسیژن‌رسانی به ۷۰ هزار بیمار به طور همزمان

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر کمتر نقطه ای در کشور وجود دارد که مراکز بهداشتی و درمانی نداشته و سربازی از نظام سلامت در آنجا حضور نداشته باشد.

 دکتر سید کامل تقوی نژاد در مراسم تکریم و قدردانی از خدمات دکتر سعید نمکی؛ وزیر سابق بهداشت که با حضور دکتر عین اللهی و مدیران ارشد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات فراوانی از سوی وزارت بهداشت در مقابله با کرونا انجام شد. به عنوان مثال تا قبل از کرونا می توانستیم به ۲۰ هزار بیمار به طور همزمان اکسیژن رسانی کنیم که امروز می توانیم به حدود ۷۰ هزار نفر، اکسیژن رسانی کنیم.

وی افزود: در بخش توسعه مراکز بهداشتی و درمانی و تخت های بیمارستانی به ویژه بخش های مراقبت های ویژه در این دوره موفقیت های بزرگی داشتیم البته باید از تلاش های معاونین وزارت بهداشت در این دوره تشکر کنیم. یکی از دغدغه های دکتر نمکی، معیشت همکاران ما در نظام سلامت بود.

تقوی نژاد تصریح کرد: امروز متوسط حقوق همکاران رسمی ما نسبت به روز اول مسئولیت دکتر نمکی، حدود ۲ و نیم برابر شده و در سال گذشته برای اولین بار، رکورد تخصیص اعتبارات تا ۱۶۰ درصد شکسته شد و رشد ۱۱۶ درصدی اعتبارات هزینه ای دانشگاه های علوم پزشکی از محل درآمدهای عمومی کشور، بی نظیر بود.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت یادآور شد: در قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده اتفاق بی نظیری رخ داد. حدود ۵ ماه است که این قانون اجرایی می شود و بدون مراجعه به سازمان برنامه و بودجه، یک درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده به طور مستقیم به وزارت بهداشت واریز خواهد شد و سال آینده می توان از این محل، ۲۰ هزار میلیارد تومان منابع پایدار در اختیار داشت البته می توانیم نظام سلامت را ارزان تر کنیم.

وی تاکید کرد: ۵۳ هزار نفر در طول ماه های اخیر استخدام شده اند و در بخش های آموزش، درمان و بهداشت و دانشجویی اقدامات بسیار ارزشمندی انجام شده است و در روزهای آخر که دکتر نمکی وزارت بهداشت را ترک کرده بود، تاکید داشت که افزایش حقوق دستیاران حتما انجام شود.

تقوی نژاد افزود: در دوران دفاع مقدس هر قدر خطر بیشتر بود، داوطلب برای جبهه ها بیشتر بود. نمونه همان ایثارگری ها و شجاعت رزمندگان را امروز می توان در نظام بهداشتی و درمانی کشور پیدا کرد. امروز نیروهای سلامت خودشان را به خطر می اندازند تا بتوانند جان هموطنان مان را نجات دهند. اگر خدمتگزاری در نظام جمهوری اسلامی، مقدس و در بخش سلامت، مقدس تر است دکتر نمکی در یکی از سخت ترین دوران نظام سلامت که شاید در طول تاریخ کشور بی سابقه بوده، مسئولیت حساس و مهم را پذیرفت.

بنابر اعلام وبدا، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت، گفت: روحیه جهادی و تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر فرمانده ارشد مبارزه با کرونا یعنی وزیر سابق بهداشت به ما کمک کرد تا بتوانیم اقداماتی را در این وزارتخانه انجام دهیم. رمز موفقیت ما، در میدان عمل بودن فرمانده این میدان بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سلامت

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

منتشر شده

در

توسط

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا در کشور تا امروز

آمار تفکیکی واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا امروز سه شنبه، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ اعلام شد.

  بنابر اعلام وبدا، آمار واکسیناسیون کرونا تجمعی از ابتدا تا ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

– اسپوتنیک نوبت اول: ۴۵۵۵۹۹

– اسپوتنیک نوبت دوم:  ۳۶۷۷۱۳

– سینوفارم نوبت اول:  ۱۸۰۷۱۶۰۲

– سینو فارم نوبت دوم: ۹۵۵۶۱۳۷

– بهارات نوبت اول: ۵۹۳۸۹

– بهارات نوبت دوم: ۵۴۲۱۸

– آسترازنکا نوبت اول: ۳۸۷۹۱۲۳

– آسترازنکا نوبت دوم: ۱۵۴۰۹۰۰

– برکت نوبت اول: ۲۶۲۸۰۷۱

– برکت نوبت دوم: ۱۲۵۳۷۹۹

– مجموع نوبت اول: ۲۵۰۹۳۷۸۴

– مجموع نوبت دوم: ۱۲۷۷۲۷۶۷

بر این اساس کل واکسن تزریق شده ۳۷۸۶۶۵۵۱ دز است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

منتشر شده

در

توسط

رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد

مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت اعلام کرد که رکورد ثبت‌نام در سامانه نوبت‌دهی واکسن شکسته شد.

  مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه ای اعلام کرد: از پنجشنبه شب که سامانه salamat.gov.ir برای دانشجویان و طلاب سراسر کشور باز شد تا ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه جمعه (۱۹ شهریور) بیش از ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام و بلافاصله نوبت دریافت کرده‌اند.

بنابر اعلام مرکز مدیریت آمار وزارت بهداشت رکورد قبلی، ۱۳۰ هزار ثبت‌نام در یک شبانه روز بود. هم‌اکنون ظرفیت تعریف شده در بسیاری از شهرها پر شده‌ است. در حال هماهنگی با دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت افزایش ظرفیت ثبت‌نام هستیم. با توجه به حجم واکسن وارد شده به کشور قطعاً هیچ مشکلی برای نوبت‌دهی به کل دانشجویان و طلاب طی روزهای آینده نخواهد بود.

به گزارش وبدا، در این اطلاعیه آمده است: از تمامی عزیزانی که هنوز موفق به دریافت نوبت واکسیناسیون نشده‌اند، تقاضا می‌کنیم حتما طی دو تا سه روز آینده مجدداً برای ثبت‌نام و دریافت نوبت تلاش کنند و از مراجعه بدون نوبت یا در خارج از زمان به پایگاه‌های تزریق واکسن جدا خودداری کنند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سلامت

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

منتشر شده

در

توسط

پرستاران به مرخصی نیاز دارند

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران در ۱۸ ماه گذشته بدون استراحت و مرخصی، شبانه روز در خدمت بیماران کرونا بوده اند، سختی کار و فشار کاری مضاعف، مشاهده مرگ بیماران و کمبود نیرو آنان را خسته کرده است و به شدت به مرخصی و استراحت نیاز دارند.

  یوسف رحیمی، گفت: تبعیض در هر جایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری است با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پرستاران نزدیک به ۲ سال با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و مبارزه با این بیماری یک نبرد فرسایشی برای آنها است، برای جلوگیری از خستگی و فرسایشی شدن پرستاران نیاز به جذب نیرو در سیستم درمان کشور داریم. به خصوص در این شرایط که بخش‌های غیر فعال بیمارستان نیز به دلیل افزایش کرونا فعال شده است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری اظهار کرد: افزایش بیماران و نبود پرستار کافی به کار و زحمت بیشتر پرستاران منجر می‌شود و همین امر باعث آسیب و فرسایش پرستاران و کاهش خدمات با کیفیت درمانی برای بیماران است.

رحیمی ادامه داد: اولین معضل در گروه پرستاری، کمبود نیرو است و لازم است به صورت کارشناسی و سازمان یافته در این خصوص تصمیم گرفته شود تا به استانداردهای جهانی نسبت پرستار به جمعیت نزدیک شوم. وجود نیروی کافی کیفیت خدمات پرستاران افزایش می دهد و از فرسودگی پرستاران جلو گیری می کند.

وی افزود: فوت بیمار فشار روحی و روانی زیادی را برای پرستاران ایجاد می کند، شایسته است مرخصی هایی در نظر گرفته شود تا التیام بخش روحی برای پرستاران باشد. متاسفانه در بحران کرونا نه تنها پرستاران مرخصی نداشتند، بلکه در شیفت های طولانی مدت در حال ارائه خدمات به بیمار هستند.

عضو شورای عالی نظام پرستاری در خصوص تبعیض میان نیروی شرکتی و رسمی در گروه پرستاری، تصریح کرد: تبعیض در هرجایی که باشد، سبب اختلاف و کاهش انگیزه است. تفاوتی که بین نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری هست با وجود تحصیل و خدمات یکسان، اختلاف و کاهش انگیزه را در بر دارد. از مسئولان می خواهیم به این موضوع به طور جدی بپردازند.

بنابر اعلام پایگاه خبری سازمان نظام پرستاری، رحیمی خاطر نشان کرد: در بحران کرونا و تعطیلات، مشاغل دیگر تعطیل و دور کار بوده اند، در حالی که پرستاران شبانه روز مشغول ارائه خدمت هستند، بنابراین مناسب است امتیازاتی برای این عزیزان در نظر گرفته شود که کمکی برای معیشت و التیام سختی آنها باشد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها