با ما همراه باشید

اخبار 41

تکلیف ستاد تنظیم بازار چه می‌شود؟!

منتشر شده

در

تکلیف ستاد تنظیم بازار چه می‌شود؟!

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی نمودار جدید سازمانی خود را منتشر کرده است که تغییرات بسیاری در آن ایجاد کرده است؛ این تغییر معاونت‌ها و زیر مجموعه‌های آن‌ها که از چندی پیش با تغییر عنوان “معاونت امور معادن و صنایع معدنی” به “معاونت معادن و فرآوری مواد” آغاز شد، تا حدی فرا رفته است که در عجیب‌ترین اقدام ممکن، “ستاد تنظیم بازار” در معاونت بازرگانی داخلی سازمان وزارت صمت دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد این سازمان از زیر مجموعه وزارت صمت خارج شده باشد!!.

به گزارش ایسنا، نمودار جدید سازمانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تایید و امضای سیدرضا فاطمی امین وزیر  وزارتخانه مذکور ابلاغ و منتشر شده است.

در این نمودار جدید تغییرات بسیاری دیده می‌شود که از جمله مهمترین آن به خالی بودن جای ” ستاد تنظیم بازار” در این نمودار می‌توان اشاره کرد؛ در این راستا این سوال مهم مطرح است که آیا ستاد تنظیم بازار از حیطه مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شده است؟!

در اولویت تغییرات عنوان معاونت‌ها و تغییر زیرمجموعه‌های وزارت صمت، تغییر معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت بود که در اوایل کار فاطمی امین، به معاونت معادن و فرآوری مواد تغییر کرد و رضا محتشمی‌پور که پیش از این قائم مقام بورس کالای ایران بود، با حکم وزیر صمت به سمت معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صمت منصوب شد.

حال در نمودار جدید سازمانی ارائه شده تغییرات دیگری در معاونت‌ها و زیرمجموعه‌های آن‌ها دیده می‌شود که به شرح زیر است:

– معاونت امور صنایع با زیرمجموعه “صنایع فلزی، برق و الکترونیک”، “صنایع نساجی و پوشاک”، “صنایع غیرفلزی”، صنایع خودرو و نیرو محرکه” و “دفتر امور اقتصادی”  به معاونت صنایع عمومی تبدیل شده است که دفتر صنایع منسوجات و پوشاک، دفتر صنایع غذا و دارو، دفتر صنایع سلولزی، چاپ و نوشت‌افزار، دفتر صنایع لوازم خانگی و اداری و دفتر صنایع ورزشی و خلاق را زیر در زیر مجموعه خود جای داده است.

بر این اساس صنایع خودرو و نیرو محرکه از زیرمجموعه این معاونت خارج به زیر مجموعه معاونت دیگر (معاونت حمل‌ونقل) منتقل شده است و دفتر صنایع ورزشی و خلاق نیز جدید است.

– همانطور که اشاره شد، معاونت امور معادن و صنایع معدنی با زیر مجموعه “نظارت و بهره‌برداری”، “اکتشافات”، “صنایع معدنی” و “راهنمای معدنکاری” به معاونت معادن و فرآوری تبدیل شده و دفتر اکتشافات، دفتر بهره‌برداری معادن، دفتر صنایع معدنی، دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری و دفتر صنایع مواد پیشرفته را به خود اختصاص داده است.

-معاونت هماهنگی، حقوقی و امور مجلس با زیر مجموعه “اداره کل  امور مجلس” و ” اداره کل امور حقوقی” به معاونت حقوقی و امور مجلس مختصر شده است که تنها به دفتر حقوقی در آن بسنده شده است.

– معاونت طرح و برنامه با زیرمجموعه ” آمار و فرآوری داده‌ها”، “دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی” و “دفتر طرح‌ها و تامین مالی” جای خود را به معاونت هماهنگی و محیط کسب و کار داده است. این معاونت دفتر برنامه‌ریزی و پایش، دفتر فناوری و نوآوری، دفتر فناوری داده و اطلاعات و امنیت فضای مجازی، دفتر محیط کسب و کار و دفتر محیط کار و محیط زیست را زیرمجموعه خود دارد.

– معاون امور اقتصادی و بازرگانی نیز با زیرمجموعه “دفتر توسعه بازار کالا و خدمات و نظارت بر استاندارهای مصرف”، ” مرکز امور اصناف و بازرگانان”، “دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار”، ” دفتر هماهنگی امور خدمات بازرگانی” و “امور اجرایی ستاد بسیج اقتصادی کشور” به معاونت تجارت و خدمات تغییر نام یافته است و دفتر خدمات آماد و توزیع، دفتر خدمات نگهداری و تعمیر، دفتر خدمات کسب و کار و دفتر خدمات عمومی را در خود جای داده است.

-معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌ها با زیر مجموعه ” درگاه معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌ها”، ” اداره کل منایع انسانی و رفاه”، ” مرکز نوسازی و تحول اداری”، ” ادراه کل امور مالی و ذی‌حسابی”، ” دفتر امور مجامع و بودجه”، “ادراه کل امور پشتیبانی” و ” هسته مرکزی گزینش” دیگر با این عنوان وجود ندارد و خارج از معاونت‌های وزارتخانه مذکور، به مرکز سرمایه‌ انسانی، هسته گزینش و دفتر مالی اشاره شده است. در نهایت نیز واحدهای استانی مورد اشاره قرار گرفته است که جزئیات آن در این نمودار نیامده است.

– دفاتر مستقل نیز زیرمجموعه‌های خود شامل “دفتر امور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی”، “دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات”، ” مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور”، ” هیات حمایت از صنایع”، ” توانمندی‌های تولیدی و خدماتی کشور”، ” حمایت از مالکیت صنعتی” و ” دفتر مقررات  صادرات و واردات” برخی را به سایر معاونت‌هایی که در بالا ذکر شد، منتقل کرده و برخی نیز حذف شده‌اند.

در این نمودار از دو معاونت دیگر با نام‌های معاونت صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات و معاونت صنایع حمل‌ونقل یاد شده است.

معاونت صنایع ماشین‌آلات و تجیزات، دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات تولید، دفتر صنایع تجهیزات برقی و الکترونیک، دفتر صنایع ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی، ساختمانی و معدنی، دفتر صنایع نرم‌افزار و دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را در زیرمجموعه خود دارد.

معاونت صنایع حمل‌ونقل نیز دارای دفاتر صنایع خودرو، دفتر صنایع ریلی و دریایی و دفتر صنایع هوایی خواهد بود.

علاوه بر این‌ در بخش شورا و هیات‌های زیرمجموعه این وزارتخانه به شورای عالی توسعه صنایع دریایی، شورای عالی معادن، شورای عالی نظارت بر اتاق ایران، هیات عالی حمایت از صنایع، هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اشاره شده است.

همچنین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، سازمان توسعه و نوسازی معادن صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سازمان توسعه و تجارت ایران، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مرکز توسعه تجارت الکترونیک، صندوق ضمانت صادرات ایران، صندوق سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته و صندوق توسعه صنایع دریایی نیز زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

همانطور که اشاره شد، طبق نمودار سازمانی ارائه شده این سازمان، ستاد تنظیم بازار گویی از زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شده است!

انتهیا پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها