با ما همراه باشید

اخبار

تکمیل ۹۶ پروژه طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی اهواز

منتشر شده

در

تکمیل ۹۶ پروژه طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی اهواز

  سرپرست شهرداری اهواز از تکمیل ۹۶ پروژه طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز خبر داد.

علیرضا عالیپور در هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر اهواز که امروز (۱۵ شهریورماه) برگزار شد، با بیان اینکه مشکل آب‌های سطحی یک مشکل بین دستگاهی است، اظهار کرد: پس از بارندگی و آبگرفتگی آذرماه سال ۹۸، موضوع جمع‌آوری و دفع آب‌های سطحی اهواز مورد توجه جدی قرار گرفت و در نتیجه، اجرای طرح ضربتی اصلاح شبکه موجود و تقویت ایستگاه‌های پمپاژ برای ۵۶ نقطه بحرانی در قالب ۱۴۲ پروژه در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به عملکرد خود در مدت یک ماه تصدی سرپرستی شهرداری اهواز، افزود: تکمیل اقدامات باقیمانده طرح ضربتی، برنامه‌ریزی عملیاتی طرح علاج‌بخشی، عقد قراردادهای ترک تشریفات، لایروبی و رفع انسداد خطوط و برخی دیگر اقدامات کوتاه مدت از جمله اهم اقدامات انجام‌شده هستند.

سرپرست شهرداری اهواز با اشاره به تکمیل ۹۶ پروژه، گفت: از مجموع پروژه‌های طرح جمع‌آوری آب‌های سطحی ۷۴ پروژه از این تعداد سهم شهرداری، ۵۳ نقطه مربوط به آبفا و ۱۵ پروژه نیز مشترک هستند. تاکنون ۶۲ پروژه شهرداری به صورت صددرصد اجرا شده است اما آبفا تنها ۲۶ پروژه از مجموع پروژه‌های خود را تکمیل کرده است. هشت پروژه از مجموع پروژه‌های مشترک این دو سازمان نیز تکمیل شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۱۲ پروژه شهرداری اهواز، ۱۰ پروژه آبفا و شش پروژه مشترک در حال اجرا هستند و شرکت آبفا هنوز کار اجرای ۱۷ پروژه را آغاز نکرده است.

عالیپور افزود: اگر طرح جامع ساماندهی آب‌های سطحی به صورت صحیح اجرا شود، در زمان بارندگی‌های با دوره بازگشت پنج ساله که در هر نیم ساعت ۲۵ میلیمتر بارندگی رخ می‌دهد، هیچ لکه آبگرفتگی در شهر وجود نخواهد داشت هر چند بر اساس طرح ضربتی جمع‌آوری آب‌های سطحی و علاج‌بخشی، حداکثر مدت زمان آبگرفتگی باید شش تا هشت ساعت باشد و آب وارد منازل نشود.

وی با تاکید بر لزوم تامین منابع مالی اجرای طرح علاج‌بخشی آب‌های سطحی، گفت: مسائل مالی و معارض یعنی اشخاص حقیقی یا عوارض زیرساختی (تداخل با خطوط تاسیسات) دو مانع اصلی هستند که موجب می‌شوند زمان‌بندی اجرای پروژه از حالت عادی خارج شود. در حالت عادی، پروژه‌های این طرح در مدت سه تا چهار ماه اجرا می‌شوند.

سرپرست شهرداری اهواز با اشاره به انجام لایروبی کانال‌ها به صورت سنتی و تخصصی و لزوم کمک سایر دستگاه‌ها در این خصوص، عنوان کرد: وجود رسوبات در مجاری فاضلاب موجب می‌شود سیستم فاضلاب موجود هم کار نکند. اگر بتوان از شبکه فاضلاب موجود اهواز با تمام راندمان بهره‌بردای کرد، در صورت بارندگی ۳۰ میلیمتری در یک شبانه‌روز، باید هیچ مشکلی در اهواز رخ ندهد.

وی با اشاره به اینکه برخی نقاط اهواز با بارندگی معمولی به مدت ۷۲ ساعت دچار آبگرفتگی می‌شوند، بیان کرد: در حال حاضر در فصل تابستان در یک هزار نقطه در شهر اهواز فوران فاضلاب داریم که لایروبی نشدن و ریزش خطوط، علل اصلی این وضعیت هستند. اگر آبفا شبکه فاضلاب بی نقصی داشت، این همه بحران در اهواز نداشتیم.

عالیپور افزود: در بالغ بر ۳ هزار نقطه مشکل نبود درب منهول وجود دارد که تاکنون اقدام چشمگیری در خصوص تامین درب این منهول‌ها انجام نشده است در حالی که مسئولیت تامین، حفاظت و نگهداری تاسیسات آبفا بر عهده این شرکت است.

وی با بیان اینکه اهواز دارای طرح جامع دفع آب‌های سطحی است، گفت: پایگاه پشتیبانی تاسیسات و آب‌های سطحی در اهواز برای مدیریت بحران تاسیس شده و مجهز به ۱۲ پمپ سیار است و تجهیزات دیگر در این مکان مستقر خواهند شد تا به نوعی واحد واکنش سریع در خصوص بحران آبگرفتگی در شهرداری اهواز راه‌اندازی شود.

سرپرست شهرداری اهواز با اشاره به دیگر اقدامات انجام‌شده در مدت یک ماهه تصدی سرپرستی عنوان کرد: لکه‌گیری آسفالت و رفع چاله‌ها در حال انجام است و در این یک ماه، به میزان ۱۰ هزار و ۸۱۴ تن آسفالت لکه‌گیری انجام شده است.

وی با بیان اینکه هر شرکتی که شکافی در خیابان‌ها ایجاد می‌کند باید نسبت به ترمیم آسفالت آن نیز اقدام کند، گفت: در حال حاضر به دلیل این مساله، شهرداری اهواز بعضا جلوی اجرای کار پروژه‌های جدید آبفا را می‌گیرد. شرکت آبفا در طرحی که با ۵۰ میلیون یورو اعتبار از صندوق توسعه ملی اجرا خواهد کرد، مجددا ۱۰۴ کیلومتر از معابر اهواز را می‌شکافد و بیش از پیش شاهد شکاف شهر خواهیم بود. در این خصوص پیشنهاد دادیم پس از اجرای کار در ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر، پروژه متوقف شود و به تعهدات خود عمل کنند و مجددا مجوز ادامه کار را دریافت کنند تا شاهد این همه شکاف و به هم ریختن فضای شهر نباشیم.

عالیپور در خصوص انتقاد یکی از شهروندان از عدم تکریم ارباب رجوع در شهرداری اهواز، تصریح کرد: برخی کارکنان به دلیل ذات و مسائل شخصی شاید به خوبی به این وظیفه خود عمل نکنند اما برای تکریم ارباب رجوع باید شبکه مکانیزم، نظارت و زمان‌بندی داشته باشیم و کارها به صورت هوشمند انجام شوند. برخی کارها نیز مانند راه‌اندازی سامانه پرداخت عوارض خودرویی یا عوارض ملکی انجام شده که با چنین اقداماتی نیز ارباب رجوع تکریم می‌شود اما اطلاع‌رسانی خوبی انجام نشده است.

وی با اشاره به مشکلات زیاد منطقه ۶ شهرداری اهواز گفت: در این راستا باید مجددا طرح پنجشنبه‌های جهادی در دستور کار قرار بگیرد.

سرپرست شهرداری اهواز با بیان اینکه مجددا و به صورت موقت سایت جمع‌آوری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد در صفیره راه‌اندازی می‌شود، افزود: در پارک شهروند سالنی با وسعت حدود چهار هکتار در این خصوص در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مشاهده حیوانات اهلی از جمله گاومیش در شهر، بیان کرد: برای سامان‌دهی این وضعیت باید روستای دامپروری در مجاورت رودخانه احداث شود که در دزفول این کار به خوبی انجام شده است. طرح دیگری نیز به نام اکوتوریست وجود دارد. این موارد باید بررسی شوند تا در صورت تامین منابع مالی یکی از این طرح‌ها اجرا شوند.

عالیپور با بیان اینکه تاکنون چنین شورای با انضباطی در اهواز نداشته‌ایم، گفت: شش نفر از اعضای شورای شهر اهواز شماره تماس من را ندارند و من هم شماره تماس آن‌ها را ندارم و تنها از طریق هیات رئیسه همه کارها را پیگیری می‌کنند. خدا را شکر می‌کنیم که پس از مدت‌ها چنین شورایی در اهواز تشکیل شده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

منتشر شده

در

توسط

آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت طی امروز(۲۴ آبان ماه) خبر داد.

صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا افزود: براساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، امروز(۲۴ آبان ماه) در اکثر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است و برای شهرهای صنعتی و پرجمعیت انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: سه شنبه (۲۵ آبان ماه) شمالی شدن جریانات روی دریای خزر برای استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش آغاز خواهد شد و با گذر امواج تراز مبانی، در بخش‌هایی از کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، مرکزی، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز به تدریج اصفهان، شمال بوشهر، شمال فارس، غرب، یزد، خراسان شمالی و خراسان رضوی بارش باران، وزش باد شدید موقت و در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف پیش‌بینی می‌شود. بیشینه مقادیر بارش در این روز برای سواحل دریای خزر انتظار می رود و در نواحی جنوب غرب بارش همراه با رعد و برق خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: چهارشنبه (۲۶ آبان ماه) فعالیت سامانه بارشی با شدت کمتر در استان‌های ساحلی دریای خزر، لرستان، ارتفاعات خوزستان، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خراسان رضوی ادامه خواهد داشت. از اواخر وقت چهارشنبه سامانه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۷و ۲۸ آبان ماه) مجدد جوی پایدار بر کشور حاکم خواهد شد و در شهر های پرتردد و صنعتی افزایش غلظت آلاینده‌ها انتظار می‌رود.

وی افزود: طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) در نواحی غرب، سواحل دریای خزر، اردبیل، خراسان شمالی و چهارشنبه در نواحی شرق، شمال شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز کاهش محسوس دما بین ۸ تا ۱۲ درجه سانتیگراد رخ خواهد داد. همچنین در این دو روز برای نواحی شمال شرق و شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به گفته ضیاییان اوایل وقت امروز (۲۴ آبان ماه) تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج پیش بینی می‌شود همچنین سه شنبه و چهارشنبه (۲۵ و ۲۶ آبان ماه) دریای خزر مواج و توفانی خواهد بود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا ( ۲۵ آبان ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری با حداقل دمای ۷ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و طی ‌چهارشنبه ( ۲۶ آبان ماه) نیمه‌ابری تا ابری همراه با بارش باران و وزش باد و در اواخر وقت به‌تدریج کاهش ابر با حداقل دمای ۳  و حداکثر دمای ۸  درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۴  و ۲۵ آبان ماه) بندرعباس با دمای ۳۱ و۳۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اراک با  دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان‌ کشور هستند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

منتشر شده

در

توسط

اهدای ۱۰۰ هزار جلد کتاب بین جامعه‌ی هدف تا پایان امسال در ایلام

ایسنا/ایلام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام گفت: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

«عمران خودآموز» در گفت‌وگو با ایسنا، به اهمیت هفته کتاب و کتابخوانی در کشور اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان ایلام با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته و اخیراً با افتتاح کتابخانه‌ی تخصصی فرهنگ، هنر و ارتباطات گامی مهم در این زمینه برداشته شده است.

وی گفت: استمرار فعالیت کتابسرا با رویکردی جدی، تخصصی و حرفه‌ای در حوزه‌ی توزیع هدفمند کتاب، خرید حداکثری کتاب از مؤلفان و ناشران بومی، برگزاری برنامه‌های مختلف در فضای مجازی با محوریت کتاب و کتابخوانی، برگزاری مستمر جایزه‌ی کتاب سال استان از سال ۱۳۹۵ تاکنون و… زیرساخت‌های توسعه‌ی کتابخوانی در استان‌ تقویت شده و تلاش داشته‌ایم با شناسایی نیازهای جوامع هدف یار مهربان به‌ صورت حداکثری و گسترده و با سهولت در دسترس مخاطبان قرار گیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: دبدار با نماینده ولی‌فقیه در استان با حضور نمایندگان ناشران و نویسندگان با نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه ایلام ،دیدار با ناشران استانی و اصحاب پیشکسوت قلم به‌صورت محدود و شرکت در مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام شهر ایلام با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

خودآموز بازدید از کتابفروشی‌های شهر ایلام و بررسی مسائل و مشکلات این قشر پرتلاش فرهنگی و  بازدید از کتابخانه‌های عمومی با همراهی مسئولان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و گفت: ویژه‌ برنامه‌های کتاب و کتابخوانی در شهرهای مختلف استان و در مجتمع‌های فرهنگی، هنری ادارات تابعه نیز برگزار خواهد شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام  با بیان اینکه با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس و مساجد در مناطق محروم و البته رعایت تناسب گروه سنی جوامع هدف بر اساس محتوا و موضوع، کتاب‌های مناسب بین آنها توزیع خواهد شد، گفت: کتاب‌های کمک ‌آموزشی در مناطق محروم در پایه‌های تحصیلی (ابتدایی تا دبیرستان) نیز در هفته‌ی کتاب امسال اهدا خواهد شد.

خودآموز با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۳۶۰۰ جلد کتاب کمک ‌آموزشی در میان دانش‌آموزان مستعد کم‌برخوردار در مناطق محروم استان توزیع و اهدا شده است، در خصوص اهدای هدفمند و برنامه‌ریزی ‌شده‌ی کتاب در میان جوامع هدف تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۶۰‌ هزار جلد کتاب در میان جوامع هدف توزیع شده و هدف‌گذاری ما تا پایان سال جاری، اهدای ۱۰۰هزار جلد کتاب به علاقه‌مندان در مناطق محروم و کم‌برخوردار استان براساس ذائقه مخاطبان و به یاد و نام ۳۰۰۰ شهید ارزشمند استان است.

وی گفت: هر چند در طول سال کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان در مناطق محروم و کم‌برخوردار با موضوعات مختلف ادبی، مذهبی، دفاع مقدس، آیینی، هنری، ورزشی، تخصصی، علمی، سیاسی، اجتماعی، اعتقادی و… اهدا می‌شود.
وی فرهنگ اهدا کتاب را تقویت بنیادهای انگیزشی مخاطبان عنوان کرد و افزود: یکی از اهداف کلان و بلندمدت این اداره‌کل، توسعه و ترویج حداکثری فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جامعه مخصوصاً در میان افراد محروم و نیازمند و به‌دور از امکانات فرهنگی بوده است.
خودآموز گفت: یکی از برنامه‌هایی که بسیار مورد استقبال جوامع هدف قرار گرفته، آیین تجلیل از فعالان، خادمان حوزه‌ی نشر، ناشران، نویسندگان، کتابفروشان، ویراستاران، طراحان و … است که هر سال از سوی این اداره کل برگزار شده و امیدواریم بتوانیم در هفته‌ی کتاب به‌ صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌های شایسته و در خور و شان مخاطبان برگزار کنیم.
وی ادامه داد: بازدید از کتابفروشی‌های استان و خرید کتاب با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای اجرای طرح کتابگردی، برگزاری برنامه نقد و بررسی کتاب با حضور استادان و اهالی قلم و منتقدان به‌صورت مجازی و رونمایی از تازه‌های نشر در سال ۱۴۰۰ از برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام در هفته‌ی کتاب است.
بیست ‌و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همزمان با سراسر کشور و همراه با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از امروز ۲۴ تا ۳۰ آبان‌ماه با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار

تداوم آلودگی هوای تهران

منتشر شده

در

توسط

تداوم آلودگی هوای تهران

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز(۲۴ آبان ماه) هوای تهران در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد که ناشی از پایداری جو، انباشت آلاینده‌ها و ترافیک صبحگاهی است.

به گزارش ایسنا پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران نشان می‌دهد که در صبح روز دوشنبه (۲۴ آبان ماه) همزمان با افزایش ترافیک صبحگاهی، کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده‌ ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از حاکمیت پایداری و سکون جو و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

تداوم این شرایط جوی و عدم وزش باد مؤثر در طول روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد و کیفیت هوا در وضعیت نامطلوب باقی خواهد ماند. پایداری جو تا اواخر وقت دوشنبه (۲۴ آبان ماه) ادامه خواهد داشت و با افزایش ترافیک شامگاهی بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد که برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود.

در صبح روز سه‌شنبه (۲۵ آبان ماه) با آغاز تردد خودروها بر غلظت ذرات معلق افزوده خواهد شد و آسمان غبارآلود ناشی از برقراری وضعیت ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس حاکم می‌شود.

رشد تدریجی ناپایداری جوی در طول روز همراه با افزایش تندی باد تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. به‌تدریج با افزایش تندی باد همراه با رشد ابرناکی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت سه‌شنبه از میزان غلظت آلاینده‌ها کاسته خواهد شد و در نتیجه بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۴۶ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۱۲۰ و کیفیت هوا در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

برترین ها