با ما همراه باشید

اخبار 42

جشنواره رسانه‌ای ابوذر در استان مرکزی پایان یافت/کسب رتبه سوم توسط خبرنگار ایسنا

منتشر شده

در

جشنواره رسانه‌ای ابوذر در استان مرکزی پایان یافت/کسب رتبه سوم توسط خبرنگار ایسنا

ایسنا/مرکزی جشنواره رسانه‌ای ابوذر با معرفی برگزیدگان در استان مرکزی به کار خود پایان داد.

حجت الاسلام دانشی مدیرکل ارشاد استان مرکزی، عصر روز گذشته، ۲۹ بهمن در آیین اختتامیه این جشنواره با بیان اینکه اتفاق بسیار ارزنده و مبارکی با برگزاری این جشنواره در عرصه رسانه رقم خورده است، افزود: ابوذر صحابی جلیل القدر پیامبر و راوی ارزش های ولایت بود و در روزهای تلخ حکومت باطل ارزش های الهی را روایت می کرد و غربت و تنهایی و مرگ در غربت را پذیرفت، اما برای روایت حق و پیام ولایت از پای نایستاد.

وی اظهار کرد: مجاهدت ابوذر الگویی برای تمام بشریت شد و صداقت و پایمردی او و صراحت لهجه و امانتداری و پایمردی و سرسختی اش در مقابل عثمانی ها و اموی ها می تواند الگوی همه ما باشد.

دانشی با بیان اینکه وقتی کاری با حضور بسیج آمیخته می شود ماندنی تر و موثرتر و نافذتر است، افزود: در کار بسیجی ارزش هایی که در کار ابوذر مشاده می کنیم وجود دارد.

وی گفت: استان مرکزی متاسفانه سهم کمی از رویدادهایی چون این جشنواره، نمایشگاه کتاب، کتاب سال، جشنواره مطبوعات و … دارد. سهم ما از رویدادهای فرهنگی هنری و مطبوعاتی کم است و اداره کل ارشاد در گذشته در این زمینه عملکرد خوبی نداشته است. در سال های اخیر بنا داشتیم که این رویدادها برگزار شوند ولی اولین دوره کتاب سال، نمایشگاه تابستانه و بهارانه کتاب و امثال آنها برگزار شد ولی به دلیل شیوع کرونا این رویدادها محدود شده است.

دانشی افزود: امید است این جشنواره استمرار داشته باشد و در اداره کل ارشاد نیز تلاش می کنیم رویدادهای فرهنگی در استان احیا شود. استان مرکزی ظرفیت های فرهنگی، صنعتی و اقتصادی فراوانی دارد و می تواند در عرصه های مختلف در صدر قرار بگیرد کما اینکه در برخی بخش ها در صدر است. جامعه مطبوعاتی در بخش هایی که کاستی احساس می شود مطالبه گر باشند و نقش موثری داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه از هر مجموعه ای که در استان کار فرهنگی می کند حمایت می کنیم، از اهالی رسانه برای ثبت نام در خانه مطبوعتک دعوت بعمل آورد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام عباسی مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: در نبرد تمدنی ما و لیبرالیسم رسانه ها پیشگامان جبهه هستند.

وی افزود: امروز همه دشمنان برای اینکه ما را زمینگیر کنند متفق القول هستند. هزاران شبکه ماهواره ای، سایت و رسانه دیداری، شنیداری و نوشتاری هجمه می کنند که صدای مردم ایران به مردم دنیا نرسد. در این شرایط رسانه ها می توانند صدای ملت ایران را به گوش مردم دنیا برسانند.

وی اظهار کرد: به آینده بسیار امیدواریم و یقین داریم که آینده از آن حزب الله است.

احسان ربیعی مسئول سازمان بسیج رسانه استان مرکزی نیز گفت: سازمان بسیج رسانه بر اساس تکلیف و مسئولیتی که بر دوش دارد باید زمینه را برای رشد هرچه بیشتر رسانه های استان از نظر تخصصی و محتوایی فراهم کرده و بسیج رسانه‌ ها را برای انقلاب با حضور رسانه‌ها، مسئولین و مردم شکل بدهد که این سه ضلع برای ما بسیار مهم و حیاتی هستند.

وی با بیان اینکه امروزه با گسترش فضای مجازی حضور مردم تسهیل شده است، افزود: اصحاب رسانه و مسئولین باید پای کار بیایند تا بشود ظرفیت‌های مردمی را به طور کامل پای کار جهاد رسانه‌ای برای انقلاب اسلامی آورد، اظهار کرد: در همین راستا جشنواره رسانه‌ای ابوذر به منظور بهتر دیده شدن آثار رسانه های استان و همچنین فعالان فضای مجازی در حیطه رسانه های حرفه ای و مردمی تدارک دیده شد که تاکنون ۶ دوره در سطح کشور برگزار شده و این نخستین دوره جشنواره ابوذر استان مرکزی است که امروز اختتامیه آن برگزار شد.

ربیعی گفت: این جشنواره هر ساله آثار تولیدی در فاصله زمانی آذر هر سال تا آذر سال بعد را دریافت و داوری می کند که آثار برتر هر استان در جشنواره استانی تقدیر می‌شوند و آثار برگزیده به دبیرخانه تهران ارسال می شود. با توجه به عدم برگزاری جشنواره در سال گذشته، آثار سال گذشته یعنی آثاری که شامل سال ۹۷ و ۹۸ بود هم در کنار آثار سال ۹۸ و ۹۹ داوری شد، تا از این بابت مقداری جبران مافات شده باشد.

وی از تشکیل دبیرخانه دائمی این جشنواره در استان خبر داد و گفت: این دبیرخانه در طول ساال پذیرای آثار برگزیده هر رسانه و هر فعال رسانه ای خواهد بود و از اهالی رسانه برای جشنواره سال بعد، از همین امروز برای آثاری که از آذرماه امسال تا پایان آذر سال ۱۴۰۰ تولید می شود، دعوت می کنیم.

علی حبیبی رئیس هیئت داوران جشنواره رسانه ای ابوذر استان مرکزی نیز در این آئین اظهار کرد: در این دوره از جشنواره ۳۲۵ اثر به دبیرخانه ارسال که این تعداد اثر در شش قالبِ خبر، گزارش، مصاحبه، یادداشت و تولیدات چند رسانه‌ای و ۱۰ محور موضوعی تولید شده بودند. از این تعداد ۴۸ خبر،  ۱۰۵ گزارش، ۶۳ مصاحبه،  ۹ یادداشت و ۱۰۰ اثر از تولیدات چند رسانه‌ای بود که توسط هیئت داوران بررسی شدند.

در پایان این مراسم از آثار برگزیده تجلیل شد.

یاسین یوسف پور خبرنگار خبرگزاری ایسنا در استان مرکزی موفق به کسب مقام سوم این جشنواره در بخش گزارش شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها