با ما همراه باشید

اخبار 52

حال و هوای لطیفی و فرهاد قائمیان از روایت کتاب صوتی سردار سلیمانی

منتشر شده

در

حال و هوای لطیفی و فرهاد قائمیان از روایت کتاب صوتی سردار سلیمانی

همزمان با دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی، مجموعه ایرانصدا مراسم بزرگداشت این سردار شهید را به همراه رونمایی از دو کتاب گویای «همراه» و «هم‌سایه» با همکاری هنرمندانی چون محمدحسین لطیفی، فرهاد قائمیان، محمد سلوکی، سیروس دهقان شیری و سارا عشقی‌نیا برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، در این‌ مراسم که دوشنبه ـ ۱۳ دی ماه ـ در سالن معاونت صدا ساختمان شهدای رادیو برگزار شد، علاوه بر هنرمندان بالا، سردار علی فضلی جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، علی بخشی‌زاده معاون صدا و جمعی از خانواده شهدا، مدیران و هنرمندان رادیو و اصحاب رسانه نیز حضور داشتند.

محمد سلوکی و سیروس دهقان شیری راوی و گوینده کتاب «همراه» و محمدحسین لطیفی، فرهاد قائمیان و سارا عشقی‌نیا، راویان کتاب گویای «هم‌سایه» هستند.

مهدی شاملو ـ مدیر ایرانصدا ـ در مراسم بزرگداشت سردار سلیمانی در رادیو گفت: هرگاه حادثه بزرگی در تاریخ اتفاق می‌افتد، حوزه فرهنگ رسالت‌هایی از جمله شکل دادن آن اتفاق در بستر هنر و تبدیل آن به یک اثر هنری به گونه‌ای که هنرمندان در آن مشارکت کنند و در ماندگاری آن نقش داشته باشند را عهده‌دار است. ما برای سردار سلیمانی و یارانشان مدت زیادی دنبال مبدأ می‌گشتیم که اثری تولید کنیم. در «ایران صدا» دو اثر تولید کردیم که یکی «کتاب همراه» است که زحمت آقای دهقان شیری است و توسط هنرمندان رادیو اجرا شد. کتاب دوم «همسایه» است که استاد لطیفی و آقای فرهاد قائمیان آن را اجرا کردند.

سیروس دهقان‌شیری ـ نویسنده و راوی کتاب همراه و همرزم و محافظ شهید سلیمانی ـ هم در این مراسم چنین گفت: افتخار پیدا کردم ۱۰ سال سردار سلیمانی را درک کنم و از نزدیک ببینم. شاهد بودم که دغدغه‌مندان کشورمان کارهای فرهنگی برای سردار تولید کرده‌اند اما برخی از این کتاب‌ها روایت‌هایی داشت که اذیت‌کننده بود. به همین جهت تصمیم گرفتم سال‌شمار اتفاقاتی که رخ داد را بنویسم و زوایای شخصیتی سردار را هم مکتوب کردم. دوستان در این مسیر کمک کردند و کار ویرایش را انجام دادند. جلسه‌ای با آقای بخشی‌زاده برگزار شد و نسخه صوتی کتاب تهیه شد.

در این نشست همچنین مادر شهید شهروز مظفری‌نیا، همراه و محافظ شهید سلیمانی گفت: پسرم عاشق شهادت و سردار سلیمانی بود. اگر شهروز با سردار سلیمانی شهید نمی‌شد واقعا به او شک می‌کردیم چون عاشقش بود؛ عاشق اینکه شانه به شانه‌اش برود و همراهش باشد. خدا را شکر که به چیزی که می‌خواست رسید.

محمدحسین لطیفی ـ کارگردان و راوی کتاب صوتی هم‌سایه با موضوع سردار سلیمانی ـ نیز بیان کرد: از عدم حضور دو ساله حاج قاسم بین خودمان خیلی محزونم ولی وقتی اینجا می‌نشینم، می‌بینم روحش کاملا محسوس و اثر گذاشته است. روزی که خبر این حادثه را شنیدم برایم غیر قابل باور بود. گفتم شایعه است. اما خب هر چه خواستِ خدا باشد همان می شود. ایشان را حداقل چند بار از نزدیک دیدم. برای یکی از فیلم‌ها درباره عزیزان جانباز با ناامیدی دعوتشان کردیم، ولی در کمال ناباوری آمدند و فیلم را دیدند که این امر نشان می‌داد سردار سلیمانی تا چه حد برای فرهنگ این مملکت ارزش قائل بودند. خیلی کمتر از این بودم که برای کتاب صوتی «همسایه» جای ایشان کلمات را بگویم و آقای قائمیان به من قوت قلب می‌دادند. خوشحالم که صدای ما توانست بخشی از واقعیت‌های وجود حاج قاسم را بیان کند.

فرهاد قائمیان ـ بازیگر ـ هم در ادامه صحبت‌های لطیفی درباره کتب صوتی همراه خاطرنشان کرد: افتخاری بود که در خدمت دوستان بودم‌. دو سال است دل‌نوشته‌های من از تلویزیون پخش می‌شود و حرف‌هایم را آنجا زده ام. در زمانی که در اختیار دارم، صدایی که دیشب پخش شد را برایتان پخش می‌کنم.

در همین راستا دلنوشته قائمیان درباره شهید سلیمانی برای حاضران پخش شد.

حال و هوای لطیفی و فرهاد قائمیان از روایت کتاب صوتی سردار سلیمانی

عبدالله علایی ـ تهیه‌کننده کتاب صوتی همراه ـ هم در سخنانی اظهار کرد: شاید تا چند سال قبل از قضیه داعش، چیزی درباره سردار نمی‌دانستیم ولی کتاب همراه را که بخوانید می‌بینید سردار از اول بوده‌اند. ایشان بچه‌های شهدا را تفریح می‌بردند. به بچه‌ها می‌گفتند دعایی می‌کنم آمین‌ بگویید و بعد دعا می‌کردند که خودشان شهید شوند.
در بخش دیگر این نشست سردار فضلی با اشاره جایگاه شخصیت سردار سلیمانی خاطرنشان کرد: ایشان برای دوستان منشأ خیر و امید و برای دشمنان منشأ ناامیدی بود. در زمان جنگ شاخص‌ترین شخصیت استان را به عنوان فرمانده انتخاب می‌کردند و آن روز وقتی می‌خواستند انتخاب کنند برجسته‌ترین و شایسته‌ترین فرد کرمان حاج قاسم سلیمانی بود که بعدها تشکیل گردان و لشکر دادند و هر جا نیاز امت اسلامی است آن‌جا حضور داشتند. ایشان در همه حوادث برون‌مرزی حضور چشمگیر و صد درصدی داشتند. وقتی در کشور بودند هم در هیچ فتنه‌ای نبود که مقابلش نقش‌آفرینی و مبارزه نکرده باشند. در فتنه سال ۸۸ مبتکر این شدند که باید به برخی شخصیت‌ها تذکر داده شود. شب ۲۳ تیر ماه ایشان با نیروهایشان در معرض باران شدیدی قرار گرفتند. وقتی ایشان را دیدم سرتا پا خیس بودند اما شاکر بودند که گامی در جهت مبارزه با فتنه‌گران بردارند. خدا را شاکریم که اینچنین شخصیت‌هایی به عنوان الگو در همه ابعاد داریم.

جانشین معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یادآور شد: ما همسایه دیوار به دیوار بودیم. روزی به من گفتند آمادگی ماموریت در آفریقا را داری، گفتم من سرباز سپاهم. گفتند باید برای رفتن به ماموریت آماده شوید. فرمودند می‌روی و جغرافیا را ارزیابی می‌کنی عین دفاع مقدس است باید شرایط جغرافیا و دشمن را ارزیابی کنی. ایشان از شهادت باکی نداشتند قبل از شهادت شهید شده بودند در چهره صیاد شیرازی هم همین نگاه را می‌دیدم. ای کاش توفیق پیدا کنیم که به همه شهدا بپردازیم.

مهدی طهماسبی، گوینده و راوی دیگر کتاب‌های صوتی با موضوع سردار سلیمانی گفت: روزی که به من‌ زنگ زدند علیرغم اینکه درگیر کار دیگری بودم، تا نام حاج قاسم را شنیدم گفتم می‌آیم. بامداد ساعت حدودا شش بود که به من‌ زنگ زدند هر جا هستی به سرعت خودت را به پخش برسان. به سرعت رفتم پشت میکروفن و آن روز توانستیم برنامه را به سرانجام برسانیم. لحظاتی که داشتم متن را می‌خواندم، به آنچه می‌خواندم فکر کردم. تا قبل از خوانش کتاب فکر می‌کردم خیلی درباره حاج قاسم می‌دانم اما بعدش فهمیدم چیزی نمی‌دانم. روزیِ من این بود که این کتاب را بخوانم و شهید من را انتخاب کرده است. ممنونم که از بعد ۲۸ سال گویندگی و اجرا این فرصت را برای خوانش این کتاب داشتم.

حال و هوای لطیفی و فرهاد قائمیان از روایت کتاب صوتی سردار سلیمانی

علی بخشی‌زاده ـ معاون صدا ـ دیگر سخنران این مراسم بود که در جملاتی گفت: درباره حاج قاسم استنادم به آیه‌ای از سوره مریم در قرآن کریم است. انّ الّذین امنوا و عملوا الصّالحات … . کسانی که ایمان می‌آوردند را خدا محبوب می‌گرداند. این فرمول خدا است. انسان‌هایی که بر فطرتشان خاک ننشسته بود، همه در فراق سردار دل‌ها نالیدند.

معاون صدا با روایت خاطره‌ای از دوران اسارتش در اردوگاه عراقی‌ها، یادآور شد: من وقتی مجروح شدم، بعد از بهبودی، یک شب عاشورا بعثی‌ها بچه‌ها را خیلی زدند، افسر عراقی وقتی داشت می‌رفت، بیرون دوست ما گفت ما در این اتاق‌ها که نمی‌توانیم خارج شویم و کاری نمی‌توانیم بکنیم. افسر گفت شما حسین (ع)، حسین (ع) می‌کنید، گریه می‌کنید و باید دنبالتان بگردیم. این گریه‌ها گریه ذلت نیست گریه حماسه است. صحبت حاج قاسم که می‌شود چشم‌ها پر از اشک می‌شود و انگار این داغ قرار نیست سبک شود.

بخشی‌زاده در ادامه با مقایسه مالک اشتر و سردار سلیمانی به ویژگی‌های مشترک این دو شخصیت مانند سرسختی، در قید مادیات دنیا نبودن، کم‌حرفی، مستمع بودن و عمل به گفته‌ها پرداخت و گفت: حاج قاسم دنیارا جور دیگری می‌دید و معنا می‌کرد. ما باید هرکداممان به نوبه خود، اسلحه افتاده حاج قاسم را برداریم و راهش را ادامه دهیم.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 52

بررسی طرح “تاسیس خانه تهران” روی میز شورا

منتشر شده

در

توسط

بررسی طرح "تاسیس خانه تهران" روی میز شورا

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از بررسی طرح تأسیس خانه تهران در جلسه فردا سه شنبه شورا خبر داد.

به گزارش ایسنا، علیرضا نادعلی با اشاره به برگزاری سی و هفتمین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ( فردا) گفت:  این جلسه با بررسی طرح تأسیس خانه تهران و گزارش مشترک کمیسیون های برنامه و بودجه ، فرهنگی و اجتماعی برگزار خواهد شد.

 

نادعلی در ادامه افزود: همچنین انتخاب شش نفر نماینده شورا از شخصیت های صاحب نظر در حوزه های ماموریتی موضوع بند (چ) ذیل تبصره دوم مصوبه «اصلاحیه مصوبه اعطای نشان های شهروندی» نیز در این جلسه صورت خواهد گرفت.

 

در پایان نادعلی تاکید کرد: همچنین در این جلسه ۸ مورد پرونده پلاک ثبتی باغات تعیین تکلیف می‌شوند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 52

معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد

منتشر شده

در

توسط

 معاون رئیس جمهور: تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت می‌گذرد
عکس آرشیوی است.

ایسنا/فارس معاون امور مجلس ریاست جمهوری با اشاره به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف، تاکید کرد که ایران امروز در حوزه‌های گوناگون علمی، پژوهشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به هیچ عنوان قابل قیاس با قبل از انقلاب نیست و تداوم مسیر رشد و تعالی از شاهراه وحدت و تقویت همدلی می‌گذرد.

حسینعلی امیری چهارشنبه در مراسم بزرگداشت ۲۲ بهمن در شیراز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با حضور جمع زیادی از زنان و مردان انقلاب و حامی نظام اسلامی در میدان شهدا برگزار شد، گفت: دستاوردهای انقلاب اسلامی در ۴۲ سال گذشته هر کدام، گامهای بزرگی به سمت توسعه و پیشرفت کشور است.

او با اشاره به اینکه امروز و دیروز ایران را می‌توان در لابلای سطور نوشته‌های شخصیت‌های مختلف ایرانی و غیرایرانی جست و جو کرد، گفت: امروز شرکتهای دانش بنیان در ایران اقداماتی را پایه گذاری کرده و انجام میدهند که با کشورهای پیشرفته جهان برابری میکند.

امیری یکی از دستاوردهای انقلاب را امنیت در ابعاد مختلف برشمرد و این داشته را مدیون تلاشهای نیروهای مسلح، دستگاه های امنیتی و انتظامی دانست و تاکید کرد که توان ایران در این بخش بسیار فراتر از دوران قبل از انقلاب است.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در سالهای ابتدایی دولت تدبیر و امید، گامهای بلند و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف به ویژه اقتصاد برداشته و رشد قابل توجهی حاصل شد، اقدامات نابخرادانه رئیس جمهور پیشین آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه و همه جانبه و دشمنی‌ها را عامل بروز مشکلات مختلف دانست.

امیری در عین حال گفت: علیرغم آن همه تحریمهای سخت و جنگ اقتصادی که دشمنان ایران اسلامی راه انداختند، این همه کار توسعه ای و عمرانی در کشور اجرایی شده است و هر هفته شاهده افتتاح طرحهای بزرگ و تاثیرگذار در ابعاد مختلف توسط رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستیم.

او با بیان اینکه بررسی وضعیت ایران پیش و بعد از انقلاب برای جوانان منجر به روشنگری خواهد شد، لزوم بیان و تاکید بر دستاوردهای بی شمار انقلاب اسلامی تاکید و اضافه کرد: این مقایسه برای طیف های مختلف انقلاب حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به بیان  دستاوردهای انقلاب داشته باشد البته امام خمینی (ره) نیز با پشتیبانی مردم ایران توانست انقلاب را به پیروزی برساند.

امیری در عین حال یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب را برچیدن نظام سلطنتی دانست و گفت: در نظام سلطنتی مردم هیچ جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشتند و اگر انتخاباتی در دوران قبل از انقلاب برگزار می شود صرفا انتصابات بود و رای مردم جایگاهی در تصمیم گیری های سیاسی نداشت.

امیری با بیان اینکه هیچ نظام سیاسی در جهان نیست که در سال اول استقرار انتخابات برگزار کند، انجام رفراندوم در روزهای پیروزی انقلاب را یکی از مهمترین دستاوردهای ماندگار دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی ایران شاهد بودیم که نسبت به برگزاری انتخابات اقدام شد تا دیدگاه مردم به عنوان اصلی‌ترین ملاک در تصمیم گیری های سیاسی لحاظ شود.

او بازگشت اقتدار به منطقه و بهبود وضعیت کشورهای اسلامی را بعد از پیروزی انقلاب یادآور و متذکر شد: پس از انقلاب، ایران دستاوردهای مختلفی نظیر استقلال سیاسی، آزادی و دمکراسی دینی را به ارمغان آورد؛ انقلاب اسلامی در ادبیات سیاسی جهان نیز نقش مهمی داشته و توانست جهان سیاسی را از دو قطبی بودن خارج و خود را به عنوان یکی از قطب های سیاسی در جهان معرفی کند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد فرصتهای برابر آموزشی برای همه افراد جامعه از دستاوردهای انقلاب بوده است، گفت: برخی تصور کردند خارج شدن آمریکا از برجام موجب لطمه خوردن اقتصاد ایران خواهد شد اما فرامین مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و تعیین سیاستهای کلی اقتصادی، موجب جلوگیری از آسیب در این حوزه شد.

امیری اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را موجب شکوفایی کشور دانست و تاکید کرد که علیرغم تمام تحریمها و فشارها، تنها در استان فارس 1146 پروژه با اعتباری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان، در این ایام به بهره برداری رسیده است.

معاون رئیس جمهور گفت: تا قبل از انقلاب در همین استان فارس تنها یک سد ساخته شده بود، حال آنکه روز گذشته در قالب طرحهای افتتاح شده به مناسبت دهه مبارک فجر، 2 سد در این استان به بهره برداری رسید.

او گفت: اگر انقلاب اسلامی تا الآن با صلابت و اقتدار به سمت آرمانهایش حرکت کرده به خاطر یکپارچگی و وحدت است؛ طی 42 سال گذشته در هر صحنه‌ای مردم با هم همدل و همراه بودند و با هم حرکت کردند و از عهده مشکلات برآمدند و حتی مشکلاتی که از بیرون تحمیل میشده را تحمل کرده اند.

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه برای توسعه بیشتر و فائق آمدن بر مشکلات، نیازمند تداوم و استحکام وحدت هستیم، گفت: میدانیم که مردم با مشکلات متعددی مواجه‌اند، منکر گرانیها و شرایطی که عمدتا ناشی از تحریمها بوده، نیستیم، اما برای فائق آمدن بر این مسائل، نیازمند همراهی و همدلی هستیم.

او با اشاره به اینکه فارس یکی از استانهای دارای ظرفیتهای متعددی‌ست که یک دهم این ظرفیتها را در کمتر استانی میتوان یافت، گفت: در این استان همه بسترها برای توسعه همه جانبه فراهم است.

امیری با قدردانی از نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، آیت‌الله دژکام را محور وحدت در فارس معرفی و از استاندار این استان به عنوان شخصیتی کارشناس و پرتلاش یاد و دستگاه قضایی را به عنوان مجموعه‌ای همراه و همدل ارزیابی کرد و یادآور شد که نمایندگان مردم فارس در مجلس و فرماندهان نظامی و انتظامی و مسئولان امنیتی این استان هم همراهی و همدلی مطلوبی دارند.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد که با وجود ظرفیت‌های فارس و همدلی و همراهی و توانمندی مسئولان ارشد و دستگاه‌های مختلف، همه ابزارها برای توسعه و پیشرفت فراهم است و هیچ عذری از ما پذیرفته نیست.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 52

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

منتشر شده

در

توسط

نعیم قاسم: روابط ما با تهران بر اساس مصلحت نیست

معاون دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه حمایت از محور مقاومت حق ایران است تاکید کرد که روابط ایران و حزب الله بر اساس منافع نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری العهد، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان سمیناری مجازی به مناسبت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار کرد.

شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب الله لبنان که در این سمینار مشارکت کرد در سخنانی گفت: غنی سازی اورانیوم و حمایت از محور مقاومت در منطقه حق ایران است.

وی تاکید کرد: حزب الله به روابط خود با تهران افتخار می کند زیرا این روابط حزب الله را در دفاع از استقلال و آزادی سرزمین تقویت می کند.

معاون سید حسن نصرالله همچنین خاطرنشان کرد که ایران در مقابل روابط خود با حزب الله هیچ درخواستی از این حزب ندارد و این روابط بر اساس مصلحت و منافع نیست.

شیخ نعیم قاسم در بخشی از صحبت های خود گفت: ما سرزمین خود را آزاد کردیم و کرامت خود را بازگرداندیم و این نمونه از خدمات و حمایت های ایران است .

از سوی دیگر، عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در بیروت در این سمینار گفت: یکی از اهداف عالی جمهوری اسلامی ایران در زمینه سیاست خارجی، رهایی از تبعیت ابر قدرت ها است به ویژه اینکه در مرحله قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران تابع آمریکا و قدرت های غربی بود.

وی تاکید کرد: تحلیلگران غرب بر این باورند که یکی از دلایل شکل گیری انقلاب اسلامی ایران استبداد حکومت وقت و تبعیت مطلق از بیگانگان است.

عباس خامه یار خاطرنشان کرد: استقلال ما در زمینه سیاست خارجی بسیار مهم است؛ منظور از استقلال در اینجا استقلال در تمامی زمینه ها از جمله سیاسی، نظامی و اقتصادی است.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها