با ما همراه باشید

اخبار 46

حوزه علمیه، وامدار مردم قم است

منتشر شده

در

حوزه علمیه، وامدار مردم قم است

ایسنا/قم آیت الله اعرافی گفت: مردم بودند که حوزه را پذیرفتند و رشد دادند و در سخت ترین روزها دین و ارزش های دینی خود را صیانت کردند و حوزه نیز وامدار مردم به خصوص مردم قم هست.

آیت الله اعرافی عصر امروز در دیدار با کارکنان بخش پشتیبانی حوزه های علمیه کشور در مدرسه معصومیه(س) عنوان کرد: مساله مهدویت از جمله موارد موکد پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) بوده است ولی در عصر امام رضا(ع) اتفاقی رخ داد که صحنه تاریخ و جریان تشیع را تغییر داد.

وی با اشاره به اینکه آخرین ترفندی که از دستگاه خلافت متصور بود، دعوت از امام در حضور در دستگاه خلافت و هضم ایشان در این دستگاه بود، افزود: این دسیسه شیطانی با هدف دفن جریان امامت با حکم ولایت عهدی امام رضا(ع) در دستگاه ننگین خلافت بود که این ماجرا از عاشورا هم پیچیده تر بود. پیچیده ترین توطئه، همین توطئه بود. پس از اینکه دستگاه متوجه شد راهی برای نزدیک کردن خط سبز امامت به خط غاصبانه خلافت نیست، پس از شهادت امام رضا(ع) شدت عملیات علیه شیعیان و ائمه اطهار(ع)، افزونی یافت.

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: شخصیت امام رضا(ع) و ورود امام در صحنه های سیاسی، اجتماعی و علمی با ایجادجاذبه ای عجیب جامعه را مجذوب کرد و همین مساله باعث شد که مامون و خلفای بعدی سعی کنند که ائمه و خاندان پیامبر را در خفا نگاه دارند. به همین دلیل که ائمه ما در جوانی شهید شدند و در سخت ترین شرایط این ائمه همام را در زندان نگاه داشتند.

وی گفت: هر سه امام پس از امام رضا(ع) جامعه شیعی و اسلامی را آماده ورود به عصر غیبت کردند و این مساله کار بسیار سختی بود؛ زیرا شیعیان در طول دهه های اخیر، یک نقطه محوری داشتند که این سه امام(ع) باید جامعه را برای دوران غیبت آماده می کردند.

آیت الله اعرافی یادآورشد: قم در این ۱۳۰۰ سال هیچ گاه از حوزه علمیه خالی نبوده است. چه در زمان پایه ریزی حوزه در قم که از یمن و کوفه و بصره و بغداد، بزرگانی به قم آمدند و علم ترویج معارف الهی را برافراشتند، چه در دوره های بعد این جریان ادامه یافت. در برخی از نقل های تاریخی آمده است که در قم بیش از ۱۰۰ هزار محدث در یک دوره زمانی می زیسته اند. حتی اگر مبالغه ای هم در این گزارش وجودداشته باشد بازهم نشان دهنده اوج عظمت این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه قم جدید، تاریخی یک صد ساله دارد، افزود: در فروردین ۱۳۰۱، مرحوم شیخ عبدالکریم حائری از اراک به قم مهاجرت کرد و قم رابازسازی کرده و حوزه علمیه قم وارد عصر جدید شد. از نکات جالب توجه آن است که در این شش مرحله ای که حوزه علمیه قم تا کنون طی کرده است، با تحولات گسترده و عجیبی مواجه بوده است که از جمله آنها می وان به هجمه عظیم رضا شاه به حوزه اشاره کرد.

مدیر حوزه های علمیه کشور بیان کرد: گستره حوزه در یک صد سال گذشته در حال جمع آوری است و اسناد حوزه در حال جمع آوری است زیرا باید مشخص شود که این حوزه با چه زحمات و برنامه هایی کار می کرده است.

وی گفت: همه ما در مقابل رسالت ها و آرمان هایی که امام هادی(ع) برای آنها به شهادت رسید، خادمی کوچک هستیم و باید ببالیم که به این حوزه بزرگ و این همه برکات و شعاعی که در عالم ایجاد کرده است، خدمت می کنیم. باید قدردان این جایگاه خدمت را بدانیم و همگان باید خود را در مقابل این اهداف بلند کوچک و خادمی فداکار بدانیم.

آیت الله اعرافی یادآورشد: فعالیت کارمندی و خدمت به یک نهاد و جامعه، خدمت به همه جامعه است. باید بدانیم این مردم قم و کشور بودند که حوزه را پذیرفتند و رشد دادند و در سخت ترین روزها دین و ارزش های دینی خود را صیانت کردند و حوزه نیز وامدار مردم به خصوص مردم قم هستند.

وی بابیان اینکه کسانی که در کاری فعالیت دارند، باید در کار خود اخلاق داشته باشند، افزود: خدمت روزمره باید با اخلاق همراه باشد و امر اخروی فعالیت ها نیز باید در نظر گرفته شود، می توان کارهای روزمره خدمتی و حتی اداری را با یک نیت درست به عبادت مبدل کرد.

مدیرحوزه های علمیه کشور با اشاره به اینکه هر کسی در هر شاخه ای که فعالیت می کند باید با برنامه کار کند، بیان کرد: امروز حوزه علمیه در سخت ترین دوران بودجه ای خود فعالیت می کند و شاید هیچ گاه، با چنین کمبود بودجه ای مواجه نبودیم. با همین شرایط اسناد جامع و برنامه های پنج ساله تدوین شده است و ۲۰۰ برنامه تخصصی دیگر تدوین شده تا ثابت شود که با همه سختی های اقتصادی حوزه ما هیچ گاه وظیفه خود در قبال مردم و اجتماع و کشور را فراموش نمی کند.

وی گفت: دانش و مهارت لازم، از دیگر بایسته های کارکنان در هر بخشی است. همه فعالان بخش های مختلف باید نسبت به کاری که انجام می دهند دانش و توانایی لازم را داشته باشند. دین اسلام دین درست کاری و اتقان در عمل است. اتقان کار و انجام درست کارها، نیازمند یک دانش اولیه و پویا در حین کار است.

آیت الله اعرافی یادآورشد: همبستگی نیروها و رعایت مقررات و ضوابط از جمله عوامل موفقیت در همه امور کاری و اجرایی است که باید رعایت شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها