با ما همراه باشید

اخبار 54

خطر انقراض گیاهان دارویی تهدیدی جدی است

منتشر شده

در

خطر انقراض گیاهان دارویی تهدیدی جدی است

ایسنا/فارس رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس اعلام کرد که برداشت بی‌رویه گیاهان دارویی که به شکل خودرو در طبیعت رشد می‌کند، خطر انقراض بعضی از گونه‌های این نوع از گیاهان را به دنبال دارد.

ابراهیم زارع دوشنبه ۲۰ بهمن در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نیازمند اصلاح سیاست گذاری‌ها در قیمت ذرت دانه‌ای هستیم، تاکید کرد که راه نجات صنعت دامپروری و خروج از بحران در این حوزه، تقویت تولید داخلی ذرت و سویا و استفاده از خوراک‌های جایگزین است.

وی با اشاره به اینکه معرفی ارقام جدید زراعی و باغی یکی از رسالت‌های مرکز تحقیقات کشاورزی است، گفت: از سال ۹۴ تاکنون ۵۷ رقم جدید زراعی و باغی توسط این مرکز به بخش کشاورزی استان معرفی شده است.

زارع خاطرنشان کرد که ۱۴ رقم از مجموع ارقام معرفی شده مربوط به امسال است و افزود: چهار رقم گندم آبی، دو رقم گندم دیم، دو رقم گندم ماکاورنی، دو رقم جدید جو آبی، یک رقم جدید ذرت، یک رقم جدید لوبیا سبز و دو رقم جدید چغندر قند از جمله ارقامی هستند که امسال معرفی شده‌اند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس، اضافه کرد: علاوه براین ارقام که امسال معرفی شده‌اند چند رقم جدید مرکبات نیز که مقاوم به بیماری جاروهک هستند، آماده نامگذاری هستند.

فقر بسیاری از مراتع 

زارع با بیان اینکه در بحث منابع طبیعی نیز با چند موضوع مواجه هستیم، گفت: بسیاری از مراتع استان فارس متاسفانه با خطر فرسایش و ضعف مواجه هستند و بسیاری از مراتع عملا فقیر شده‌اند.

او با بیان اینکه کمک به بازسازی مراتع از اهمیت زیادی برخوردار است، عنوان کرد: بعضی از بذر گونه‌های مرتعی در طبیعت به سختی ریشه می‌زنند و اما برخی از این گونه‌ها با روش‌های فیزیکی و شیمیایی و تحریک شدن در محیط آزمایشگاهی جوانه دار شدند.

خطر انقراض گیاهان دارویی 

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس اضافه کرد: گیاهان دارویی نیز عمدتا از طبیعت گردآوری می‌شوند و با توجه به استقبالی که از این گیاهان در سطح جامعه شده، ممکن است به دلیل برداشت بی رویه در خطر انقراض قرار گیرند.

زارع اضافه کرد: در این مرکز موفق شدیم چهار گونه آویشن شیرازی، آویشن دنایی، مرزه بختیاری و «گانشرویا» را در آزمایشگاه‌ها با روش کشت بافت، تکثیر کنیم.

او با بیان اینکه یک اتفاق خوب نیز در حوزه شیلات رقم خورده است، عنوان کرد: بسیاری از گونه‌های ماهی در فارس در آبگیرها زندگی می‌کردند و با خشک شدن بسیاری از چشمه و برکه‌ها در خطر انقراض قرار گرفتند و برخی از بین رفتند.در این مرکز تلاش کردیم تا از بین رفتن گونه‌های آبزی جلوگیری کنیم که خوشبختانه موفق شدیم یکی از گونه‌هایی که در معرض انقراض بود را تحت عنوان ماهی گوره‌خری ‌پارسی در آزمایشگاه نگهداری و تکثیر کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس به اقدامات انجام شده برای شناسایی انگور قابل کشت در مناطق جنوبی استان هم اشاره کرد و گفت: ارقام روچه، کشمشی بوانات، داراب یک، فلیم، پرلت و رطبی مناسب کاشت در مناطق گرم استان هستند.

زارع همچنین با بیان اینکه طی ماههای اخیر در کشور درگیر بحران موضوع مرغ و تخم مرغ هستیم، این مهم را ناشی از وابستگی صنعت مرغ به واردات خوراک دام و طیور دانست و گفت: اگرچه سطح زیر کشت ذرت دانه‌ای در استان تا میزان ۵۰ هزار هکتاردر گذشته بود اما به دلیل سیاست‌گذاری‌های اشتباه در قیمت گذرای، سطح زیر کشت ذرت دانه‌ای کم شد.

او ادامه داد: سویا نیز قبلا در فارس کشت نمی‌شد چون جواب نمی‌داد اما امروز هم در تولید ذرت دانه‌ای و هم سویا اتفاقات خوبی افتاده است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس اظهار کرد که امروز ارقام ذرت زودرس به میزان کافی در دسترس داریم. در حوزه سویا نیز ارقام جدیدی از آن در فارس کشت شده و اکنون امکان رشد سویا در سطح استان به وجود آمده است.

زارع همچنین با اشاره به اینکه در فارس ۵ گونه جدید سخت پوست نامگذاری و در دنیا در موزه آمستردام ثبت شده است، گفت: در حوزه باغبانی نیز ۲ بستر کاشت نیاز داریم و با توجه به افزایش ۷ برابری قیمت نرخ ارز از حدود یکسال پیش شروع به کار کردیم که می‌شود بستری ایجاد کرد که جایگرین بستر خارجی شود.

آرمان بخشی، معاون آموزشی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی فارس نیز گفت: تعداد ۳ هنرستان تحقیقات جهاد کشاورزی در استان راه‌اندازی شده و در حال فعالیت هستند که ۲ واحد در علی آباد و سعادت شهر و یک واحد آن در کلانشهر شیراز مستق است که سال آینده با احداث یک هنرستان در شهرستان جهرم به ۴ هنرستان افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها