با ما همراه باشید

اخبار 46

درخواست از بایدن برای فشار بر بن‌سلمان جهت آزادی ولیعهد مخلوع سعودی

منتشر شده

در

درخواست از بایدن برای فشار بر بن‌سلمان جهت آزادی ولیعهد مخلوع سعودی

یک افسر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا با ۳۰ سال سابقه خدمت از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور خواست پس از موفقیت در آزادی لجین الهذلول، مسؤولان عربستانی را برای آزادی محمد بن نایف، ولیعهد سابق این کشور تحت فشار بگذارد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بروس ریدل، در مقاله‌ای در سایت موسسه بروکینگز آمریکا نوشت، آزاد شدن لجین الهذلول به این معنا است که فشار خارجی بر عربستان ممکن است نتایج مثبتی داشته باشد.

ریدل تاکید کرد: از سر وفاداری به بن نایف برای آزادی او نامه می‌نویسم و درخواست می‌کنم ولیعهد سابق را که در دوره فعالیت در وزارت کشور جان صدها آمریکایی را نجات داده و شکست‌های بزرگی را به تشکیلات القاعده وارد آورد، آزاد کنند.

او در ادامه مقاله خود علت بازداشت بن نایف از مارس سال گذشته را بدون هیچ جرمی دانست و نوشت: او تنها مشکلی برای محمد بن سلمان، ولیعهد فعلی است.

ریدل تاکید کرد: اعمال فشار بر رهبران عربستان درباره این مساله احتمالا اقدامی غیرعادی است اما باید ماموریتی فوری باشد چرا که شرایط بن نایف با توجه به مشارکت بزرگی که در امنیت آمریکا داشته، ویژه است و علاوه بر این جان او در معرض خطر بزرگی است.

او در ادامه نوشت: همانگونه که دولت آمریکا با خردورزی پایان جنگ در یمن به هدایت عربستان را خواستار شده و برخی قراردادهای تسلیحاتی را به حالت تعلیق درآورد، باید به اعمال فشار برای آزادی سایر فعالان حقوق بشر بازداشت شده در عربستان به اتهام‌های دروغین و نیز شهروندان آمریکایی بازداشت شده توسط ریاض ادامه دهد.

ریدل تاکید کرد: در خاندان حاکم در عربستان، بن نایف وفادارترین شاهزاده این کشور نسبت به آمریکایی‌ها است و او در ایالت اورگان تحصیل کرده و در دفتر تحقیقات مرکزی و اسکاتلندیارد آموزش دیده است.

این افسر بازنشسته اطلاعات آمریکا روایت کرد: اولین بار سال ۱۹۹۸ زمانی که معاون امور خاورمیانه و آسیای جنوبی بیل کلینتون بودم، با بن نایف در ریاض ملاقات کردم. سپس متوجه شدیم که وزارت کشور عربستان توطئه القاعده برای حمله به کنسولگری آمریکا در جده را در حالی که معاون رئیس جمهوری آمریکا داخل ساختمان بوده، خنثی کرد.

او افزود: حملات تشکیلات القاعده به عربستان از ابتدای سال ۲۰۰۳ و در مقابل عملیات‌های امنیتی بن نایف که به نابودی این تشکیلات ختم شدند، بن نایف را که آن زمان مرد جوانی بود، به شریک ویژه آمریکا تبدیل کرد. جرج تنت، مدیر وقت آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی آی ای) نیز درباره بن نایف گفت: بن نایف در جنگ علیه القاعده مهمترین جدل‌کننده است.

ریدل ادامه داد: نایف به نابودی القاعده در عربستان اکتفا نکرد و به کمک‌های خود به آمریکایی‌ها در جنگ علیه القاعده در خارج این کشور ادامه داد. از جمله اینکه اطلاعات عربستان در سال ۲۰۱۰ انفجار یک فروند هواپیمایی که از یمن به سمت ایالت شیکاگو آمریکا در حرکت بود، خنثی کرد، القاعده بمب‌هایی را در هواپیما کار گذاشته بود و آمریکا در آستانه انتخابات کنگره قرار داشت.

این افسر باسابقه اطلاعات مرکزی آمریکا در ادامه گفت: بن نایف با کاخ سفید تماس گرفت و به جان برنان، مشاور اوباما در پرونده‌های تروریستی شماره پیگیری بارهای مواد منفجره را داد، سپس هواپیماها در دبی و شرق میدلند در انگلیس توقیف شده و تمامی بمب‌ها خنثی شدند.

ریدل افزود: تلاش برای ترور بن نایف در سال ۲۰۰۹ او را به یک قهرمان مردمی تبدیل کرد زیرا او اصرار داشت شخصا به استقبال عبدالله عسیری، یکی از اعضای القاعده بروند که مدعی شده بود از گذشته خود توبه کرده اما هنگام دیدار با بن نایف با بمبی که همراهش پنهان کرده بود، خود را منفجر کرد. بن نایف در این ترور زخمی شد اما این آخرین باری نبود که بن نایف هدف ترور قرار گرفت، او چهار بار هدف ترور قرار گرفت.

این افسر آمریکایی در ادامه به نقل از لیون پانتا، مدیر سابق سی آی ای گفت: بن نایف در میان هم‌نسلان خود باهوش‌ترین و موفق‌ترین است.

ریدل گفت: محمد بن سلمان یک سال کامل است که پسر عموی خود را از دنیای خارج دور نگه داشته و او را به اتهام خیانت بازداشت کرده و به نظر می‌رسد به او اجازه نمی‌دهد خدمات پزشکی و یا دارو دریافت کند و احتمالا جانش در خطر است. او محاکمه قضایی نشده و اتهام خیانتی که به او زده شده، احمقانه است، او در زندان است چرا که جایگزینی مقبول در داخل و خارج عربستان برای پسر عموی بی‌پروای خود است. بن سلمان می‌خواهد کاندیدای اصلی جایگزینی پدرش برای حاکمیت را نابود کند.

او در پایان نیز تاکید کرد: تیم بایدن به ویژه رهبران اطلاعاتی جدید او باید بن سلمان را برای آزادی بن نایف تحت فشار بگذارند، ما به همین اندازه مدیون او هستیم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها