با ما همراه باشید

اخبار 56

در مرحله “استارتاپ خوب” و “استارتاپ بد” قرار داریم/دلسردی آفت اکوسیستم نوآوری کشور

منتشر شده

در

در مرحله "استارتاپ خوب" و "استارتاپ بد" قرار داریم/دلسردی آفت اکوسیستم نوآوری کشور

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ایجاد برخی جریان‌ها در سرمایه گذاری در حوزه استارتاپ‌ها با تاکید بر اینکه در حال حاضر در مرحله “استارتاپ خوب” و “استارتاپ بد” قرار داریم، گفت: در این فضا هر کدام از استارتاپ‌ها که متعلق به خودشان است را تقویت می‌کنند و مابقی را کنار می‌زنند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد آذری جهرمی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از برنامه «سرمایه‌گذاری جسورانه در ایده‌های نوآورانه» صندوق نوآوری و شکوفایی که به صورت آنلاین برگزار شد، ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر، با بیان اینکه با توجه به دلاوری‌های جوان غیور کشور هیچ دشمنی نمی‌تواند به کشور حمله کند و ما را از بین ببرد، افزود: اما متاسفانه یک سری ساختارها در درون کشور داریم که خود این‌ها کشور را ضعیف و ما را نابود می‌کنند.

وی هنر استارتاپ‌ها و فعالیت‌های نوآور و خلاق را تخریب ساختارهای ناکارآمد و بازسازی برای کارایی بهتر سیستم دانست و اظهار کرد: در برابر این تغییر بزرگ همواره مقاومت وجود دارد و این مقاومت و مخالفت از سوی کسانی صورت می‌گیرد که در سیکل سنتی دستی بر آتش دارند و بزرگترین موانع رشد این اکوسیستم هستند.

جهرمی با بیان اینکه می‌گویند کارتن خواب‌ها ارزهای صادراتی را بردند و برنگرداندند، یکی دیگر در این زمینه لیست می‌دهد و دادگاه برگزار می‌کنند، با مفاسد برخورد می‌کنند، یادآور شد: هر روز کلی تیتر داریم که با فساد برخورد شده است، ولی برخورد با این موضوع کار، در سال ۲۰۲۱ و قرن ۲۱ که وارد شده‌ایم و کم کم در آستانه ورود به قرن ۱۵ شمسی هستیم، کار دشواری نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با طرح این سوال که اگر کسی می‌خواهد صادراتی انجام دهد، مگر می‌شود پرونده مالیاتی در کشور  نداشته باشد، مگر امروز ما سیستم مالیاتی در درون کشور نداریم، خاطر نشان کرد: امروز در کشور هم سیستم مالیاتی داریم و هم سیستم امکان اتصال به دستگاه‌ها و سازمان‌ها وجود دارد، اینکه چرا این اتفاق نمی‌افتد، باید پرتقال فروش را پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه در این راه سختی‌هایی وجود دارد، اظهار کرد: در جریان استارتاپی که در کشور ایجاد شده باز نیز عوامل حاکمیتی مشخصی از جریان‌ها ایجاد شدند و شروع به سرمایه گذاری این اکوسیستم کردند، در این فضا هر کدام از استارتاپ‌ها که متعلق به خودشان است را تقویت می‌کنند و مابقی را کنار می‌زنند. از این رو ما در حال حاضر در مرحله “استارتاپ خوب” و “استارتاپ بد” قرار داریم که استارتاپی که مال ما است، استارتاپ خوب است و استارتاپ‌های دیگران بد است و به این طریق انحصارگری‌هایی آغاز می‌شود.

آذری جهرمی اضافه کرد: نمونه نوین این امر اختصاص ۱۰ درصد درآمد و مالیات بخش فناوری و اطلاعات کشور به صدا و سیمای انحصارگر است تا در این بخش انحصارگری کند. این، نوبر ماجرا است.

وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات با بیان اینکه این بخش و این جریان و این فرآیند نیز می‌گذرد و این جریان پشت در نمی‌ماند، تاکید کرد: چه ما باشیم و چه نباشیم،  این وضعیت قابل استقامت ومقاومت نیست، کسی نمی‌تواند در مقابل این جریان مقاومت کند؛ چرا که تغییر به نفع مردم و پیشرفت کشور است.

وی با بیان اینکه تغییر همواره با هزینه و دشواری همراه است، یادآور شد: اعضای اکوسیستم نوآوری کشور در برابر این تغییرات نباید دلسرد شوند، باید بدانیم دشمن اکوسیستم، تغییر و پیشرفت هیچکدام از این موانعی که گفته شد نیست، اینها طبیعی است؛ آفت این اکوسیستم “دلسرد” شدن است.

وی با بیان اینکه اگر دولت‌ها بدون هیچ ضوابطی در حوزه خطرپذیر سرمایه گذاری کنند، بدانید که بزرگترین فسادها رخ خواهد داد، گفت: از سوی دیگر اگر به بهانه جلوگیری از فساد سرمایه گذاری دولت‌ها به عنوان یک بازیگر بزرگ اقتصادی در اکوسیستم استارتاپی را ما محدود کنیم، به بخش خصوصی ظلم کردیم. این نقطه دقیق سیاستگذاری‌های دولت ها است که سرمایه گذاری در حوزه خطرپذیر را در چه نقطه تعادلی انجام دهند.

وزیر ارتباطات سیاستگذاری این وزارتخانه را حول ۳ محور برای سرمایه گذاری خطر پذیر دانست و در این باره توضیح داد: “پیدا کردن “مچ فاند” در بخش خصوصی”، “اعطای وام کم بهره” و “اعطای پاداش به موفقیت‌های ملموس” از سیاستگذاری‌های این وزارتخانه در سرمایه گذاری خطرپذیر است.

آذری جهرمی با اشاره به تعامل مناسب ایجاد شده میان وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی، اظهار کرد:  سیاستگذاری‌های انجام شده در راستای محدود کردن دولت از یک سو و سرمایه گذاری موثر از سوی دیگر بوده و تقویت ۳ دیدگاه مذکور در سرمایه گذاری خطر پذیر بوده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها