کد خبر : 6827
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۹

دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ منتشر شد

دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ منتشر شد

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ منتشر شد. به نقل از معاونت علمی و فناوری، دومین شماره سالنامه مهاجرتی ایران توسط رصدخانه مهاجرت ایران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شد. این سالنامه نمایانگر آخرین و به روزترین آمار و اطلاعات حوزه مهاجرت‌های بین‌المللی در ایران

دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ منتشر شد

معاونت علمی و فناوری اعلام کرد دومین سالنامه مهاجرتی ایران ۱۴۰۰ منتشر شد.

به نقل از معاونت علمی و فناوری، دومین شماره سالنامه مهاجرتی ایران توسط رصدخانه مهاجرت ایران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شد.

این سالنامه نمایانگر آخرین و به روزترین آمار و اطلاعات حوزه مهاجرت‌های بین‌المللی در ایران و جهان است و نسبت به سالنامه مهاجرتی سال ۹۹ بهبودهایی دارد.

دومین سالنامه مهاجرتی در ۱۰ فصل تلاش دارد تا تصویری واضح از وضعیت ایران در مهاجرت‌های بین‌المللی و آخرین روندهای جهانی مهاجرت ارائه و ذهن مخاطب را نسبت به این مسئله روشن کند.

یکی از جذابیت‌های این کتاب وجود نمودارها و جداول متعدد در آن است که برای هر مبحث مهم به این داده‌ها اتکا شده است.

این سالنامه به مخاطب خود برای نخستین بار این امکان را می‌دهد تا رصد و پایش جریان‌های مهاجرتی در طول دو سال پیاپی در کشور را انجام دهد.

نمایش جمعیت ایرانیان در کشورهای اصلی مقصد

البته دومین سالنامه علاوه بر جمع آوری داده و اطلاعات از منابع مختلف آماری که نشان دهنده وضعیت مهاجرتی ایرانیان در گروه‌های مختلف دانشجویی، پناهجویی و اقتصادی است جمعیت ایرانیان در کشورهای اصلی مقصد و جریان‌ها و کانال‌های مهاجرتی آنها را نشان داده است.

همچنین برای نخستین بار در آن گزارشی از وضعیت مهاجرت استعدادهای برتر و مشمولین بنیاد ملی نخبگان آورده شده و روند مهاجرتی آنها را در گروه‌های مختلف علمی نشان داده است.

در یکی از فصل‌ها داده‌های مرتبط با بازگشت متخصصان ایرانی خارج از کشور در برنامه همکاری با متخصصان غیر مقیم و پیشران‌ها ارائه شده است. اتفاقی که در چند سال اخیر توسط معاونت علمی و فناوری با برنامه‌ای مدون رخ داد.

در این سالنامه، جایگاه ایران در شاخص‌های کلیدی مهاجرت‌های بین المللی با اتکا به داده‌های معتبر و بر اساس شاخص‌ها مشخص شده است.

بررسی خروج و بازگشت برگزیدگان کنکور سراسری

همچنین چکیده‌ای از مهمترین گزینه‌های سیاستی پیش روی ایران با توجه به روندهای آماری و چالش‌های مهاجرتی در حوزه‌های مختلف اعم از جابجائی بین‌المللی دانشجویان، مهاجرت‌های کاری و اقتصادی، مهاجرت‌های اجباری و پناهجوئی در این سالنامه ارائه شده است.

تجزیه و تحلیل اثرات گسترش کرونا بر مهاجرت

همچنین سالنامه از گسترش ویروس کووید -۱۹ و اثری که روی بسته شدن مرزها، محدودیت در جابجایی در بسیاری از کشورها و مهاجرت‌های بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ داشت، غافل نشده و در بخشی به این اثرات اشاره شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند.

بطور کلی، سالنامه مهاجرتی ایران- ۱۴۰۰ شامل دو بخش اصلی است. بخش روند مهاجرت‌های بین المللی در جهان و بخش وضعیت و جایگاه ایران در مهاجرت‌های بین‌المللی.

در بخش اول این اثر، به بررسی آماری روند مهاجرت‌های بین المللی در حوزه‌های مختلف جابجایی‌های دانشجویی، مهاجران اقتصادی- کاری و مهاجرت‌های اجباری-پناهجویی و همچنین مهاجرت‌های بازگشتی پرداخته شده است.

در بخش دوم نیز آمارهای مرتبط با اتباع ایرانی در جهان، شامل اتباع ایرانی حاضر در سایر کشورها، دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های کشورهای مختلف، پناهندگان و پناهجویان ایرانی در جهان و مهاجران ایرانی بازگشتی به کشور مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

منبع:خبرگزاری مهر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها