با ما همراه باشید

اخبار 46

رادیو هنوز زنده است!

منتشر شده

در

رادیو هنوز زنده است!

حدود ۷۵ سال قبل در چنین روزهایی رادیو برای نخستین بار به ایالات متحده آمریکا وارد شد و بعدها روز جهانی رادیو بر اساس همین تاریخ نام گذاری شد.

به گزارش ایسنا، الجزیره در گزارشی نوشت: «روز ۱۳ فوریه روز جهانی رادیو نام گذاشته شده است. امسال دهمین سالی است که این روز به انتخاب سازمان یونسکو در جهان گرامی داشته شد.

اختراع رادیو یک اتفاق بزرگ در زندگی بشر به شمار می‌آید. رادیو قبل از اینکه در زمینه‌های مختلف فرهنگی ـ هنری و ادبی مورد استفاده قرار بگیرد، این امکان را برای حکومت ها به وجود می‌آورد تا برای اطلاع رسانی و راهنمایی شهروندانشان در بحران‌ها و شرایط خاص خیلی سریع تر عمل کنند، اما امروزه رادیو در سیطره رسانه‌های قدرتمند تصویری قرار گرفته و دیگر آن محبوبیت سابق را ندارد.

عرب‌ زبان ها از ابتدا علاقه زیادی به رادیو از خود نشان دادند؛ به ویژه پس از  اینکه شبکه رادیویی «خاور نزدیک» به زبان عربی در شهر  یافا واقع در فلسطین افتتاح شد.

این شبکه وابسته به سفارت انگلیس بود. پس از اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، عده‌ای از کارکنان این رادیو به قبرس، بیروت و دمشق رفته و  دفاتری وابسته به این رادیو را راه اندازی کردند؛ این مسئله سبب شده بود تا برنامه‌های شبکه نامنظم و پراکنده پخش شود تا اینکه در سال۱۹۵۶ حمله سه جانبه علیه مصر صورت گرفت. در این تاریخ از سویی رژیم صهیونیستی و از سویی دیگر فرانسه و بریتانیا برای بازپس گیری کانال سوئز و برکناری جمال عبدالناصر، رییس جمهور وقت مصر، این کشور عربی را اشغال کردند؛ در همین زمان از کارکنان این شبکه رادیویی عرب زبان خواسته شد تا به جانبداری از اشغالگران مصر برنامه‌هایی را پخش کنند؛ اما گردانندگان عرب زبان این شبکه رادیویی نه تنها تن به این خواسته ندادند بلکه سرودهایی ملی در حمایت از فلسطین اشغالی و رییس جمهور مصر پخش کردند. این کار انگلیسی‌ها را خشمگین کرد و سبب شد تا آن‌ها این شبکه رادیویی عرب زبان را به طور کلی منحل کنند.

هرچند این شبکه عرب زبان که در فلسطین کارش را آغاز کرد، فرجام خوشی نداشت، اما گویندگان و کارکنانی شناخته شده را از سراسر کشورهای عربی در خود جای داده بود که بعدها شاگردانی حرفه‌ای در این حوزه تربیت کردند.

در سال‌های اخیر و با پیشرفت شگرف رسانه‌های تصویری، برای خیلی‌ها مرگ رادیو امری طبیعی و ناگزیر است اما کشورهای مصر و سوریه با راه اندازی چندین شبکه رادیویی تخصصی و تولید برنامه‌هایی در جهت سرگرمی برای جذب مخاطب جوان و تربیت نیروهای جوان در این حوزه، برای حفظ رادیو که یک میراث رسانه‌ای محسوب می‌شود تمام تلاش خود را می‌کنند.»

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 46

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

منتشر شده

در

توسط

تعلل در همسان سازی حقوق بازنشستگان پذیرفتنی نیست

ایسنا/ایلام دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام بر ضرورت اجرای هرچه زودتر همسان‌سازی و تناسب‌سازی حقوق مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی تاکید کرد.

«سعید انوری‌پور» در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به شرایط معیشتی امروز نیاز است تا همسان سازی و یکسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی شود.
وی با بیان اینکه لازم است مسئولان و متولیان خود را به جای یک کارمند بازنشسته عائله مند و بعضا مستاجر بگذارند، تصریح کرد: هر روز بازنشستگان زیادی به ما مراجعه می‌کنند و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و دستمزدشان هستند اما این مهم نیازمند توجه و اهتمام جدی دولت و نظام است.
دبیر حزب رفاه ملت استان ایلام ابراز امیداوری کرد تا پایان سال تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان و کارگران مشخص شده و به سال آینده موکول نشود.
انوری پور از  چند شغله بودن برخی مدیران انتقاد کرد و گفت: در حالی که خانواده‌های متعددی دارای یک یا چند فرزند فارغ‌الحصیل بیکار دارند این رویه اصلا قابل قبول نیست و باید برای این مهم چاره‌اندیشی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

منتشر شده

در

توسط

مسولیت‌های اجتماعی دانش‌بنیان‌ها بررسی می‌شود

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، “گراف‌دی” رویدادی در حوزه روابط‌عمومی است که در نظر دارد گروهی از کارشناسان و فعالان این حوزه را گرد هم جمع آورده و زمینه‌ای را برای ایجاد ارتباط پایدار و عمیق میان آنها فراهم کند.

سومین گردهمایی روابط‌عمومی‌های اکوسیستم فناوری و نوآوری (گراف‌دی) که با حضور جمعی از مدیران شرکت‌های بانکی، فناوری، ارتباطی و استارتاپی با هدف انتقال تجربه و تعامل برگزار می‌شود به موضوع “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان”  اختصاص داده شده است.

سومین رویداد “گراف دی” روز 10 اسفند ماه سال جاری در محل صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، به بررسی تجربیات “مسوولیت اجتماعی در ایران و جهان” می پردازد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 46

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

منتشر شده

در

توسط

حمله چین به آمریکا بابت متهم کردنش به عدم شفافیت درباره منشاء کروناویروس

چین به آمریکا از بابت اتهام زنی‌های کاخ سفید مبنی بر این که پکن جلوی رسیدن بخشی از اطلاعات درباره منشاء کروناویروس را به بازرسان سازمان بهداشت جهانی گرفته، حمله کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،  جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت، واشنگتن “نگرانی‌های عمیقی درباره نحوه اعلام یافته‌های اولیه تحقیقات مربوط به کووید-۱۹ و همچنین پرسشهایی درباره فرآیند مورد استفاده برای رسیدن به آنها دارد”.

او با اشاره به تحقیقات هیات سازمان بهداشت جهانی درباره منشا همه گیری بیماری در شهر ووهان چین که نخستین بار در آن کروناویروس در اواخر ۲۰۱۹ شناسایی شد، اظهار کرد: “ضروری است که این گزارش مستقل باشد و یافته‌های کارشناسی به دور از مداخله یا تغییر از سوی دولت چین باشد.”

چین در پاسخ به این اظهارات در بیانیه‌ای که از سوی سفارتخانه‌اش در واشنگتن طی امروز یکشنبه انتشار یافت، گفت، آمریکا تاکنون ” آسیب شدیدی به همکاری بین‌المللی برای مقابله با کووید ۱۹ وارده کرده” و حالا “انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگری که به طور متعهد از سازمان بهداشت جهانی حمایت کرده‌اند و حتی به سمت خود سازمان بهداشت جهانی، نشانه گرفته است”.

بر اساس این بیانیه، چین همچنین در ضمن استقبال از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای لغو اقدام دولت دونالد ترامپ برای ترک سازمان بهداشت جهانی اظهار امیدواری کرد که آمریکا “به عالی‌ترین استانداردها پایبند باشد، یک نگرش جدی، مصمم، شفاف و مسئولانه اتخاذ کند، مسئولیت حقیقی خود را به عهده بگیرد، از فعالیت سازمان بهداشت جهانی با اقدامات واقعی حمایت کند و مشارکت مناسب را در همکاری بین‌المللی در مقابله با کووید-۱۹ به عمل بیاورد.”

در پی مطرح شدن اتهامات در نیویورک تایمز و دیگر رسانه‌ها درخصوص اینکه چین از دادن بخشی از داده‌ها خودداری کرده، پیتر داشاک، یک عضو تیم تحقیقات در واکنش به این گزارش در توئیتی نوشت: “من چنین تجربه‌ای در هیات سازمان بهداشت جهانی نداشتم.”

داشاک توئیت کرد: من به عنوان رهبر کارگروه جانوری/محیط زیستی اعتماد و باز بودن را نزد همتایان چینی خودم یافتم. ما قطعا به داده‌های جدید حساس در کل ماموریت دسترسی پیدا کردیم. ما قطعا درکمان را از راه‌های احتمالی سرایت افزایش دادیم.

تیا کولسن فیشر، یک عضو دیگر تیم از دانمارک هم گفت، چنین تجربه‌ای نداشته و به این اشاره کرد که برخی اظهار نظرها در رسانه به غلط منعکس شده‌اند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها