با ما همراه باشید

اخبار 42

رانندگی یعنی تصمیم‌گیری

منتشر شده

در

رانندگی یعنی تصمیم‌گیری

ایسنا/خراسان رضوی اگر مقررات راهنمایی و رانندگی وجود نداشته باشد، اگر همه به هرکجا که می‌خواستند، با هر سرعتی و بدون اطاعت از چراغ راهنمایی حرکت می‌کردند و یا اگر قانونی مانند رانندگی در سمت مشخص‌شده، نادیده گرفته می‌شد، چه اتفاقی رخ می‌داد؟ مقررات برای ترافیک ضروری است و مهم نیست که ازنظر شما، قوانین خوب، بد، منصفانه یا ناعادلانه هستند، این مقرارت وجود دارند و باید به آن‌ها احترام گذاشته شود.

ایمنی راه و جریان ترافیک بر اساس اصول و ارزش‌های همزیستی است. اگر در حال آموزش برای دریافت گواهینامه رانندگی هستید یا اخیرا گواهینامه دریافت کرده‌اید، مطمئنا این قوانین را می‌شناسید. اما اگر به آن‌ها احترام نگذارید، این دانش، استفاده چندانی برای شما نخواهد داشت. بزرگراه عمومی یک فضای مشترک است که نیاز به همبستگی، مسئولیت و احترام دارد. همه ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که همواره عجله داریم و نمی‌توانیم وقت خود را تلف کنیم اما عجول بودن می‌تواند دردسرهای بیشتری به همراه داشته باشد و اساسا تاخیر بیشتری ایجاد کند. همه این موارد بستگی به این مورد مهم دارد که همه ما به قوانین راهنمایی و رانندگی که دولت پیش روی ما قرار داده است، احترام بگذاریم. در ذیل مهمترین موارد برای رانندگی ایمن ذکر شده است:

سرعت

سرعت، یکی از مهمترین عوامل در پیشگیری از آسیب‌های رانندگی است و امن‌ترین سرعت و یا سرعت مناسب، به عوامل زیادی مانند حجم ترافیک، وضعیت خودرو، آب‌وهوا، وضعیت جسمی و عاطفی و  موارد دیگر بستگی دارد و فرد باید به‌طور مداوم سرعت خود را با این شرایط تطبیق دهد. بعضی از رانندگان خود را ایمن می‌دانند زیرا سرعت خودرو آنان بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیست. اما سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت اگرچه ممکن است سرعت قانونی باشد اما می‌تواند خطرناک نیز باشد. سرعت را باید با توجه به شرایط غالب در هر زمان تنظیم کرد، فراموش نکنید که محدودیت‌های سرعت کلی و خاص وجود دارد. همچنین نباید فراموش کنید که رانندگی بیش‌ازحد آهسته نیز می‌تواند خطرناک و غیرقانونی باشد (به یاد داشته باشید که حداقل سرعت مجاز در یک بزرگراه در شرایط عادی ۶۰ کیلومتر در ساعت است). تقریبا در همه کشورهای غربی محدودیت سرعت کلی وجود دارد که بر اساس نوع جاده، نوع وسیله نقلیه و تجربه راننده تعیین می‌شود، به‌عنوان‌مثال، برای خودرو سواری حداکثر سرعت مجاز ۱۲۰ کیلومتر در ساعت در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها، ۹۰ کیلومتر در ساعت و در جاده‌های عادی  ۵۰ کیلومتر در ساعت در شهرهاست.

رانندگی یعنی تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری یعنی برای عمل به روشی خاص خود را با شرایط فعلی سازگار کنیم. حالا «تصمیم» را حذف کنید و «رانندگی» را به‌جای آن قرار دهید و خواهید دید که تعریف در هر دو مورد صادق است. تصمیم‌گیری در رانندگی ایمن، عاملی کلیدی و یک فرایند سه مرحله‌ای است:

با اطلاعات دریافتی هماهنگ شوید

شما باید آنچه در اطراف شما اتفاق می‌افتد را درک کرده و مهم را از غیر مهم تشخیص دهید.

از دانش و تجربه خود استفاده کنید

شما در حال حاضر «درک می‌کنید که چه اتفاقی می‌افتد» و این شما هستید که فکر می‌کنید و تصمیم می‌گیرید و از بین همه آن‌ها، مناسب‌ترین را انتخاب می‌کنید. در اینجا نیز تجربه، یک مزیت است و اگر یک‌بار شرایط مشابه یا مشابهی را پشت سر گذاشته باشید، همه‌چیز آسان‌تر می‌شود.

اقدام کنید اما مراقب باشید

بعضی‌اوقات بهتر است به‌جای اینکه سریع عمل کنیم، خوب عمل کنیم. این مورد هیچ ارتباطی با «واکنش‌های خوب» ندارد بلکه عکس‌العمل‌ و انجام مناسب‌ترین اقدام در کوتاهترین زمان ممکن است.

پیش‌بینی

رانندگی خوب شامل پیش‌بینی نیز می‌شود. تصور کنید، بدانید که چند دقیقه آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد، در این صورت شما بهترین راننده در جهان خواهید بود و این پیش‌بینی را با آموزش غرایز خود، افزایش تمرکز و تحقق تجربه خود توسعه داده‌اید.

قوانین راهنمایی و رانندگی در برخی کشورها

بلژیک

رانندگانی که از سمت راست حرکت می‌کنند معمولا در اولویت قرار دارند اما نسبت به آن‌ها اتوبوس‌ها و تراموا مقدم‌تر هستند. استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی مجاز نیست، اما می‌توان تماس تلفنی با هندزفری برقرار کرد. در بلژیک باید به  قوانین چراغ‌های راهنمایی، هنگام گردش‌ آگاه باشید همچنین، مناطق با محدودیت سرعت را بدانید. راننده و کلیه سرنشینان باید کمربند ایمنی ببندند. رانندگان در بلژیک همچنین ملزم به داشتن کپسول آتش‌نشانی و جعبه کمک‌های اولیه در خودرو هستند.

فرانسه

رانندگی در فرانسه بسیار ساده و قوانین آن با اکثر قوانین ملت‌های اروپا سازگار است. برخی از قوانین دیگر که باید به خاطر بسپارید این است که استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی ممنوع است. گردش‌به‌راست در زمان روشن بودن چراغ‌قرمز مجاز نیست. همه مسافران باید کمربند ایمنی ببندند و کودکان زیر ۱۰ سال باید در صندلی عقب خودرو بنشینند. وسایل نقلیه خارجی نیز باید برچسب ورود داشته باشند تا مشخص شود که کشور مبدا کجاست. بوق زدن در شهرها غیرقانونی است مگر اینکه برای جلوگیری از برخورد قریب‌الوقوع باشد.

 آلمان

یکی از مواردی که باید از آن آگاه باشید، مناطق سبز زیست‌محیطی این کشور است. لازم است که همه وسایل نقلیه، حتی وسایل نقلیه خارجی نیز نشان زیست محیطی را برای عبور از این مناطق داشته باشند. عبور در ترافیک در حال حرکت باید در سمت چپ باشد و عبور از سمت راست فقط در ترافیک ثابت مجاز است. قوانین دیگری که باید از آن‌ها آگاه باشید؛ رانندگی با هدفون غیرقانونی است و استفاده از تلفن همراه فقط با استفاده از دستگاه هندزفری مجاز است. محدودیت سرعت در مناطق شهری، مناطقی با شرایط جاده‌ای غیراستاندارد یا مناطقی که حادثه‌خیز هستند، متفاوت است. شایان ذکر است که محدودیت‌هایی نیز در مناطق ساختمانی و محدودیت‌هایی نیز برای شرایط خاص آب و هوایی خاص تعیین‌شده است و این موارد، سختگیرانه اجرا می‌شوند.

 ایتالیا

علامت مثلث قرمز و سفید وارونه نشان می‌دهد که حق تقدم با شما نیست. در زمان قرمز بودن چراغ‌ راهنمایی گردش به راست مجاز نیست. یکی از رایج‌ترین جریمه‌هایی که رانندگان تازه‌کار در ایتالیا دریافت می‌کنند ورود به جاده‌های مخصوص عابر پیاده است حتی بسیاری از سیستم‌های GPS نیز این جاده‌ها را مشخص نمی‌کنند. علائم راهنمایی و رانندگی اغلب شامل علامت راهنما نیستند و محدودیت سرعت اغلب با دوربین اعمال می‌شود.

 لوکزامبورگ

لوکزامبورگ به دلیل جاده‌های باکیفیت و شبکه‌ای از بزرگراه‌های بدون عوارضی مشهور است. عبور باید در سمت چپ انجام شود. استفاده از تلفن همراه با هندزفری مجاز است. راننده و همه مسافران باید کمربند ببندند و بوق فقط در شرایط اضطراری استفاده می‌شود.

 هلند

قوانین راهنمایی و رانندگی در هلند کاملا استاندارد است؛ حرکت از سمت چپ مجاز است. قوانین مربوط به استفاده از تلفن همراه و کمربند ایمنی نیز در هلند مانند بقیه کشورهاست. رانندگان باید از دوچرخه‌سواران آگاهی داشته باشند. وسایل نقلیه‌ای که از سمت راست می‌آیند در اولویت هستند و اتوبوس‌ها و تراموا مقدم‌تر هستند.

 پرتغال

پرتغال یکی از کشورهایی است که در آن رانندگی بسیار دشوار است. حرکت از سمت راست می‌تواند به جریمه ۱۰۰۰ یورویی منجر شود. در بزرگراه‌ها  سه لاین وجود دارد که لاین میانی برای عبور است. عدم توقف در زمان مشاهده تابلوی توقف نیز می‌تواند منجر به جریمه نقدی بالا شود. استفاده از تلفن همراه با جریمه ۶۰۰ یورویی همراه است. همچنین رانندگان ملزم به داشتن یک پوشش بازتابنده و یک مثلث هشداردهنده هستند که در صورت خرابی خودرو باید از هر دو آن‌ها استفاده شود. بدانید که جاده‌های پرتغال روشنایی زیادی ندارند و رانندگان وسایل نقلیه موتوری با نور وسیله خود جاده را روشن و با سایر کاربران تقسیم می‌کنند.

 روسیه

جاده‌های روسیه، بزرگ و شلوغ هستند و ترافیک زیادی وجود دارد. در ترافیک آرام باشید؛ رانندگان روسی به ترافیک عادت کرده‌اند و ناامید نمی‌شوند. معمولا در این زمان افرادی را مشاهده می‌کنید که مشغول خوردن غذا هستند، آرایش و یا مطالعه می‌کنند و یا با تلفن‌های همراه خود سرگرم هستند. برخی از قوانینی که باید از آن‌ها آگاهی داشت این است که رانندگان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. رانندگی با اتومبیل کثیف، به‌خصوص هنگامی‌که پلاک خودرو با گل پوشانده شده باشد منجر به جریمه نقدی می‌شود.

 اسپانیا

رانندگان در اسپانیا علاوه بر لباس بازتابنده که باید در خارج از وسیله نقلیه در کنار هر بزرگراه بپوشند، باید دو مثلث هشداردهنده قرمز داشته باشند. این کت‌ها را باید در اتومبیل نگهداری کرد و نه در صندوق‌عقب، تا بتوان آن‌ها را قبل از پیاده شدن از خودرو پوشید. رانندگانی که از عینک استفاده می‌کنند نیز باید عینک یدک در خودرو داشته باشند. استفاده از تلفن همراه ممنوع است و عبور در بیشتر موارد باید از سمت چپ انجام شود. اسپانیا همچنین قوانین سختگیرانه در مورد استفاده از مشروبات الکلی در زمان رانندگی دارد.

سوئیس

سوئیس به جاده‌های باکیفیت شهرت دارد و مهمترین نکته‌ای که باید از آن آگاهی داشته باشید این است که برای استفاده از جاده نیاز به برچسب عوارض دارید که به ویکتینت معروف است و به رانندگان امکان استفاده نامحدود از جاده‌ها را می‌دهد. اتومبیل‌ها باید در صورت تصادف دارای یک مثلث هشداردهنده باشند. رانندگانی که نیاز به استفاده از عینک طبی دارند لازم است که یک عینک یدک نیز در اتومبیل داشته باشند. استفاده از تلفن همراه ممنوع است و کلیه مسافران ملزم به استفاده از کمربند ایمنی هستند.

قوانین عجیب‌وغریب رانندگی در برخی کشورها

تایلند

قانونی ساده اما بسیار سختگیرانه در این مقصد محبوب آسیایی این است که رانندگان زن و مرد بدون توجه به وضعیت هوا همواره باید پیراهن برتن داشته باشند. این قانون برای رانندگان خودروها و اتوبوس نیز صدق می‌کند.

افریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی برای هر پنج شهروند فقط یک ماشین وجود دارد، اما همچنان برای محافظت از دام‌ها قوانین سختگیرانه وضع می‌شود. راننده وسیله نقلیه در جاده عمومی باید به درخواست یا با علامت‌دهی برای عبور هر حیوان گاو، اسب، الاغ، قاطر، گوسفند، بز، خوک یا شترمرغ در جاده توقف کند و هرکسی که عملکرد مناسب نداشته باشد تا ۵۰۰ دلار جریمه می‌شود.

ژاپن

پاشیدن آب به عابر پیاده هنگام رانندگی در ژاپن غیرقانونی است. ظاهرا، اجرای این قانون در ماه ژوئن با سختگیری بیشتری اجرا می‌شود زیرا زمانی است که به دلیل طوفان، آب زیادی روی جاده‌ها باقی می‌ماند.

فیلیپین

مردم مانیل نمی‌توانند در مناطق خاصی بر اساس روز هفته و  رقم پلاک خودرو خود رانندگی کنند و جریمه می‌شوند. البته این قانون در مناطق خاصی از پاریس نیز صادق است، اما به دلیل طغیان فصلی تحت تاثیر طوفان این قانون در مانیل به دلیل ایمنی سختگیرانه‌تر اجرا می‌شود.

ایالات‌متحده

در مونتانا، داشتن گوسفند در قسمت بار خودرو غیرقانونی است مگر اینکه فردی در کنار آن حضورداشته باشد و در آلاباما رانندگی با چشمان بسته غیرقانونی است زیرا خطرناک و احمقانه است.

روسیه

رانندگی با خودرو کثیف (داخل و خارج خودرو) جریمه تا ۵۵ دلار را رقم می‌زند. در اصل برای قابل‌مشاهده نگه‌داشتن پلاک‌ها در ماه‌های بسیار سرد، زمانی که نمک و مواد معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند، این قانون اجرا می‌شود و برای برخی رانندگان مشکل‌ساز شده است، زیرا تمیز کردن خودرو در هرجایی خارج از خانه غیرقانونی است. بدتر اینکه این‌که چه چیزی «کثیف» است و چه چیزی نیست، به عهده افسر است.

آلمان

توقف در آزادراه برای هر موردی غیر از شرایط اضطراری غیرقانونی است. ظاهرا اتمام سوخت نیز شامل جریمه می‌شود، زیرا این امر به‌عنوان سهل‌انگاری راننده در نظر گرفته می‌شود. اگر پلیس مشاهده کند راننده بدون هیچ دلیلی توقف کرده است، مجرم می‌تواند تا پنج سال زندانی شود.

اسپانیا

فردی که نیازمند عینک است، باید حتما یک عینک یدک در خودرو داشته باشد. این قانون یک دستورالعمل در سطح کشور است و در مورد اینکه آیا راننده جریمه شود یا خیر به اختیار افسر پلیس  گذاشته شده است.

قبرس

رانندگانی که بی‌جهت دست خود را از روی فرمان بلند می‌کنند با جریمه‌های شدید مواجه شوند. در سال‌های اخیر تصادفات آن‌قدر زیاد شده است که  حتی خوردن و نوشیدن هر چیزی هنگام رانندگی در این جزیره غیرقانونی است.

سنگاپور

عابران پیاده حق عبور از ترافیک را ندارند. اما  هیچ راننده‌ای نیز نمی‌تواند در فاصله ۵۰ متری از آن‌ها قرار گیرد و جریمه نقض این قانون نیز بسیار سنگین است، شهر آن‌قدر خوب برنامه‌ریزی و طراحی‌شده است که احتمال وقوع آن تقریبا وجود ندارد. سنگاپور یکی از منظم‌ترین شبکه‌های جاده‌ای رادارند.

دانمارک

فقط تصور کنید که شما در دانمارک زندگی می‌کنید و برای کار یا یک جلسه مهمی عجله‌ دارید اما طبق یک قانون، قبل از استفاده از خودرو، باید زیر وسیله نقلیه را چک کنید شاید کودکی خردسال زیر خودرو باشد.

دنور

رانندگی با خودرو مشکی‌رنگ در روزهای یکشنبه در دنور پرجمعیت‌ترین شهر ایالت کلرادو در ایالات متحده شامل جریمه می‌شود، حتی خرید اتومبیل نیز مجاز نیست. دنور در این قانون تجدیدنظر کرده است اما به هر دلیلی هنوز هم افراد به نمایندگی‌های فروش خودرو دسترسی ندارند.

چین

به رانندگان در چین گفته می‌شود که هنگام مواجهه با عابر پیاده‌ای که غیرقانونی در حال عبور است، سرعت خود را افزایش دهند. این قانون خطرناک و عجیب‌وغریب به دلیل ترافیک ناشی از هجوم عابران پیاده‌ای است که به‌طور غیرقانونی در خیابان حرکت می‌کنند. مقابله با چنین مشکلی گیج‌کننده‌ای است و امیدواریم هیچ کشور دیگری این قانون خطرناک را اجرا نکند.

تایلند

ظاهرا مقامات دولت تایلند طرفدار دوچرخه‌سواری نیستند و استفاده از دوچرخه در پل‌ها یا تونل‌ها ممنوع است.

تغییر عملکرد افراد با همه‌گیری کرونا

مقایسه‌های مختلفی بین بیماری کووید-۱۹ و مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات جاده‌ای انجام می‌شود و برخی بیان می‌کنند که مقیاس مشکل ایمنی جاده‌ای، جدی بودن بحران کووید-۱۹ را در چشم‌انداز قرار می‌دهد اما می‌توان به‌جای مقایسه میزان رنج و مرگ ناشی از این دو علت وحشتناک درس‌های گسترده‌تری برای نجات زندگی افراد فراگیریم. درحالی‌که قرنطینه تاثیرات اقتصادی و اجتماعی بسیار زیادی داشته است اما کاهش حمل‌ونقل منافع چشمگیری در کاهش تلفات تصادفات جاده‌ای داشته است.

افرادی که به دلیل ابتلاء به کووید-۱۹ از بین می‌روند، تسلیم تصمیم فردی می‌شوند که این عملکرد مشابه مرگ‌ به دلیل تصادفات جاده‌ای است. پیش از اجرای طرح قرنطینه، اتخاذ تدابیر فاصله اجتماعی به عهده خود شخص گذاشته‌شده است. اتکاء به مسئولیت فردی بارها و بارها نشان داده است که ما را شکست می‌دهد، ازجمله در مورد ایمنی جاده‌ها و بیماری کووید-۱۹ همه ما ناقص هستیم، همه ما گاهی اوقات خطر را اشتباه ارزیابی کرده و اشتباه می‌کنیم و در شرایط مختلف به‌جای خواسته‌های گسترده‌تر بر خواسته‌های آنی خود تمرکز می‌کنیم. بنابراین، ما سرعت می‌گیریم، خطرات دیگری را می‌پذیریم و به‌سادگی اشتباه می‌کنیم. فقط ممکن است یک‌لحظه تمرکز کاهش یابد تا یک تصادف مرگبار ایجاد شود.

به‌عنوان موجوداتی اجتماعی که دوست داریم در کنار دوستان باشیم ممکن است فقط یک لغزش در عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی داشته باشیم و دیدار با یک دوست بدون علامت موجب ابتلاء به بیماری و گسترش آن شود. قربانیان ممکن است کاملا بی‌گناه باشند؛ راننده‌ای که با سرعت زیاد به دیگران آسیب می‌رساند و یا زندگی با شخصی که فاصله اجتماعی را دنبال نکرده است.

مسئولیت فردی می‌تواند کمک کند اما سلامت جمعی ما نباید متکی به هر انسان نقض‌کننده باشد که می‌داند چه‌کاری انجام می‌دهد، می‌خواهد آن را انجام دهد و موفق به انجام آن ‌می‌شود. سیاستمداران می‌توانند این وضعیت‌ها را از یک‌سو با جاده‌های ایمن‌تر ازجمله موانع تصادف، وسایل نقلیه ایمن و سرعت مطمئنه که نتایج خطاهای انسانی را از مرگ به خسارت‌های مالی کاهش می‌دهد مانند قرنطینه‌ای که عفونت را کاهش می‌دهد، اجرا کنند.

سرانجام، پاسخ به کووید-۱۹ نیز می‌تواند از اپیدمی ایمنی جاده تقلید کند؛ مدیریت قرنطینه‌های موثرتر که اجتناب از ردیابی را به حداقل می‌رساند و بازدارندگی در اجتماعات را به حداکثر می‌رساند. ارتباطات و اجرای خوب نه‌تنها رفتارها را دگرگون می‌کند بلکه هنجارهای اجتماعی را نیز ارتقاء می‌بخشد. فشار اجتماعی همچنین ممکن است کمک کند افرادی که قرنطینه را دنبال نمی‌کنند، دوره سخت را برای همه طولانی کنند، همان‌طور که سرعت غیرمجاز خطر برای کاربران جاده را افزایش می‌دهد.

تجربه مهیج کنونی با کووید-۱۹ مواردی را برای طراحی مجدد کار و معماری شهرها و همچنین ایجاد پاسخگویی دولت برای موارد بهداشتی ناشی از ترافیک، به‌ویژه تصادفات جاده‌ای و تلفات جانی ایجاد کرده است و با همه رنج‌ها، از دست دادن‌ها و تحولات ناشی از بیماری کووید-۱۹ فرصت تکامل یافتیم.

مسائل و مشکلات موجود در جاده‌ها هرگز حل نخواهد شد و برای همیشه باقی خواهد ماند مگر اینکه شهروندان واقعا بدانند رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی ضروری است. به‌عنوان راننده، در مسیر صحیح با سرعت مناسب حرکت کنیم و از هر نشانه راهنمایی و رانندگی پیروی کنیم. به‌عنوان عابر پیاده انتظار می‌رود که در مکان مناسب و در زمان مناسب عبور کنیم. در صورت همکاری هر یک از طرفین می‌توانیم به یک جریان هماهنگ از ترافیک دست‌یابیم.

منابع

fundacionmapfre.org

cars۲۴.com

motorbiscuit.com

thetravel.com

businessinsider.com

worldbank.org

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 42

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

منتشر شده

در

توسط

اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد نیاز جامعه دینی است

ایسنا/فارس مدیر حوزه علمیه فارس تاکید کرد که اسلامی سازی علوم انسانی و اقتصاد که نیاز جامعه دینی است، با تعریف کار ویژه‌های مشترک قابل تحقق است.

حجت‌الاسلام محمد استوار میمندی شنبه ۲۷ آذر در نخستین جلسه هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که با حضور روسای دانشگاه‌های مستقر در شیراز و مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه‌های فارس، برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: نگاه ما به این جلسه یک نگاه عملیاتی و کاربردی است، چرا که نقطه نظرات می‌تواند به تعاملات حوزه و دانشگاه برای فعال کردن ظرفیت‌ها، منجر شود.

او با بیان اینکه بیش از سه هزار طلبه در حوزه علمیه استان فارس مشغول به تحصیل هستند و بیش از همین میزان یعنی حدود ۴ هزار نفر روحانی هم وارد عرصه‌های اجرایی، تبلیغی و فرهنگی اجرایی شده‌اند، افزود: این تعداد طلاب برادر هستند و حدود ۴ هزار نفر نیز طلبه خواهر وجود دارد. ۵۰ مدرسه علمیه و ۴ مرکز آموزش تخصصی نیز در استان فعال است.

به گفته مدیر حوزه علمیه فارس، ۳ هزار طلبه‌ای که در استان تحصیل می‌کنند در شمار طلابی هستند که دروس پایه یک تا درس خارج را فرا می‌گیرند.

استوار میمندی به وجود حدود ۶۰۰ مبلغ  طرح هجرت، مبلغان آزاد، روحانیون مستقر و ۲۰۰ مبلغ طرح امین در مدارس اشاره وعنوان کرد: ۳۲۰ استاد در حوزه علمیه در استان نیز مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

او با اشاره به سابقه درخشان حوزه علمیه فارس و تربیت بزرگانی از عرصه علم و دانش سخن گفت که برخی تبدیل به چهره بین‌المللی شده‌اند و افزود: افتخار می‌کنیم که حوزه کهن و پرستاره‌ای داشته‌ایم که همچنان می‌درخشد.

استوار میمندی تصریح کرد: شیراز در میان اندیشمندان به دلیل حوزه علمیه فارس معروف به دارالعلم شده است و اگر امروز دانشگاه‌های شیراز جایگاه ویژه‌ای در سطح کشور دارند، حوزه علمیه فارس نیز ۴۰۰ سال اعتبار شیراز محسوب می‌شود که از بزرگانی می‌آمدند تا علوم خود را تکمیل کنند.

او خاطرنشان کرد: اگرچه ما امروز با گذشته فاصله داریم، اگر چه شاهد افول هستیم اما ظرفیت‌های مطلوبی داریم،ث. به عنوان مثال؛ امروز ۲ هزار و ۵۰۰ طلبه استان فارس در شهر قم مشغول به فعالیت‌های علمی و دینی هستند.

مدیر حوزه علمیه فارس با بیان اینکه امروز استان فارس پس از خراستان و قم، در میان همه استان‌ها دومین استان پرتعداد است، در خصوص وحدت حوزه و دانشگاه نیز گفت: حداقل چهار و پنج تفسیر برای حوزه و دانشگاه وجود دارد، البته همه این‌ها مطلوب است اما آیا کافی است یا نه؟ تفسیر نخست که از فرمایشات ابتدایی امام راحل محسوب می‌شود این است که باید در کنار هم زیست مسالمت آمیز داشته باشند.

استوار میمندی با بیان اینکه وحدت بر محور دغدغه‌ها و اهداف مشترک یکی دیگر از تفاسیری است که در خصوص حوزه و دانشگاه وجود دارد، اظهار کرد: برگزاری همایش‌ها و سمینار ها می‌تواند تحقق بخش این معنا باشد.همچنین تفسیر سوم نیز وحدت با محوریت کارویژه‌های مشترک است که نه تنها یک همایش گرفته شود و دغدغه‌ها را فریاد بزنند بلمه کار عملیاتی نیز انجام شود.

او ادامه داد: تفسیر چهارم وحدت میان حوزه و دانشگاه، وحدت با محوریت فلسفه واحد است.همه علوم یک فلسفه‌ای دارند، علومی که دارای فلسفه غربی هستند باید با فلسفه توحید اسلامی محقق شوند همانگونه که قرآن و عترت را فلسفه واحد تعریف می‌کند.

مدیر حوزه علمیه فارس عنوان کرد: امروز در ۱۶ حوزه دانشی بیش از ۴۰۰ رشته و گرایش تخصصی تعریف شده که طلاب بتوانند در این رشته‌ها تخصص لازم را کسب کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 42

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

منتشر شده

در

توسط

تولیدکنندگان نفت محتاط بمانند

عربستان سعودی از اعضای گروه اوپک پلاس که آماده می‌شوند افزایش بیشتر تولید نفت را در نشست ماه آینده بررسی کنند، دعوت کرد احتیاطشان را حفظ کنند.

 به گزارش ایسنا، قیمتهای نفت تحت تاثیر بهبود تقاضا و محدودیت عرضه گروه اوپک پلاس، در معاملات نیویورک به بالای مرز ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کرده که بالاترین قیمت در بیش از یک سال اخیر است. با این حال ادامه روند همه گیری ویروس کرونا، باعث شده ابهامات به قوت خود باقی بمانند و کاهش تولید نفت به دلیل طوفانهای قطبی در آمریکا بعید است ادامه پیدا کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، روز چهارشنبه در کنفرانس آنلاینی که از سوی مجمع انرژی بین المللی در ریاض برگزار شد، اظهار کرد: ما در مقایسه با یک سال پیش در موقعیت بسیار بهتری قرار داریم اما باید بار دیگر نسبت به رضایت از وضعیتمان هشدار دهم. ابهامات بسیار بالایی وجود دارد و بایستی فوق‌العاده محتاط باشیم. وی همچنین گفت: باید به آن دسته از افراد که تلاش می‌کنند حرکت بعدی اوپک پلاس را پیش‌بینی کند بگویم سعی نکنید غیرقابل پیش بینی را پیش بینی کنید.

وزیران گروه اوپک پلاس به ریاست مشترک عربستان سعودی و روسیه روز چهارم مارس برای تصمیم گیری درباره تسهیل بیشتر محدودیت عرضه دیدار خواهند کرد. این گروه در حال حاضر تولیدش را بیش از ۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۷ درصد از عرضه جهانی محدود کرده و قرار است امسال حدود یک و نیم میلیون بشکه در روز از محدودیت مذکور را احیا کند که این اقدام با توجه به شرایط بازار انجام خواهد گرفت.

ریاض و مسکو درباره روند احیای محدودیت عرضه اختلاف نظر دارند و روسیه به طور کلی اشتیاق بیشتری برای ازسرگیری سریع تولید دارد. هنگامی که اعضای اوپک پلاس ماه گذشته دیدار کردند سعودی‌ها به طور یک جانبه کاهش تولید داوطلبانه به میزان یک میلیون بشکه در روز در ماه های فوریه و مارس را اعلام کردند.

افزایش قیمتهای نفت باعث نگرانی واردکنندگان بزرگ شده است. دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند که یکی از بزرگ‌ترین خریداران نفت اوپک است، در همین کنفرانس اعلام کرد قیمتهای بالاتر نفت به روند احیای اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.

هشدارهای شاهزاده عبدالعزیز نشان می دهد که در جلسه آینده اوپک و متحدانش بحث دیگری به وجود خواهد آمد.

عراق که یکی از اعضای موافق با افزایش تولید در اوپک پلاس است، هفته گذشته اعلام کرده بود این گروه احتمالاً در نشست ماه آینده حفظ سطح فعلی تولید را انتخاب خواهد کرد.

روسیه و امارات متحده عربی که در دیدارهای گذشته اوپک پلاس خواستار افزایش تولید شده بودند، هنوز نظرات خود را ابراز نکرده اند. با این حال اظهارنظر روز چهارشنبه وزیر انرژی عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور تمایل دارد محدودیت عرضه فعلی حفظ شود.

در این بین، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران سعودی گزارش کرد عربستان سعودی قصد دارد تولید نفت را در ماههای آینده افزایش دهد. انتظار می‌رود عربستان در نشست هماهنگی سیاست تولید در ماه  آینده برنامه‌هایش را به تولیدکنندگان اوپک اعلام کند.

آمار رسمی منتشره در وب سایت سازمان JODI نشان داد صادرات نفت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۲۰ برای ششمین ماه متوالی رشد کرده و به بالاترین میزان در ۸ ماهه اخیر رسیده است. صادرات این کشور در دسامبر به ۶.۴۹۵ میلیون بشکه در روز رشد کرد که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ و بالاتر از ۶.۳۵ میلیون بشکه در روز در نوامبر بود. مجموع صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی عربستان سعودی در دسامبر به ۷.۷۱ میلیون بشکه در روز رشد کرد.

طبق آمار رسمی، تولید پالایشگاهی عربستانی سعودی در دسامبر ۰.۴ درصد کاهش یافته و به ۲.۳۳ میلیون بشکه در روز رسید و مصرف مستقیم نفت ۵۳ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و به ۲۶۷ هزار مشکل در روز رسید. تولید نفت این کشور تغییر چندانی نداشت و در ۸.۹۸ میلیون بشکه در روز ایستاد.

بر اساس گزارش رویترز، محمد بارکیندو دبیر کل اوپک در همین نشست اظهار کرد: دلایلی برای خوشبینی وجود دارد که سال ۲۰۲۱ سال احیا خواهد بود اما ابهامات متعدد دیگری پیش رو قرار دارند. وی همچنین گفت چشم انداز پیک مصرف نفت در افق نزدیک دیده نمی شود.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 42

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

صادرات اقلام شوینده و صابون آزاد شد

صادرات انواع صابون و شوینده‌ها تا اطلاع ثانوی بلامانع است.

به گزارش ایسنا، بر اساس نامه سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) به گمرک ایران صادرات انواع صابون ذیل تعرفه ۳۴۰۱ و انواع شوینده‌ها تحت ردیف تعرفه های ۳۴۰۲۲۰۱۰، ۳۴۰۲۲۰۲۹ و ۳۴۰۲۲۰۹۰ تا اطلاع ثانوی با رعایت سایر ضوابط و مقررات مربوطه بلامانع است.

پیش‌تر هم ستاد تنظیم بازار با صادرات صابون رختشویی تا اطلاع ثانوی موافقت کرده بود.

حدود ۱۰ روز پیش هم سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از رفع ممنوعیت صادرات آب ژاول و تسریع در ثبت سفارش ملت بلون خبر داد و برای درخواست سازمان غذا و دارو مبنی بر قیمت گذاری اقلام ضدعفونی کننده با پایه الکلی دارای پروانه دائم با کاربرد در مراکز درمانی و بیمارستانی نیز شرایط جدیدی اعلام کرد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها