با ما همراه باشید

اخبار 57

راهکار مقابله با کوله بری و قاچاق کالا در شهرهای مرزی برخورد قهری نیست

منتشر شده

در

راهکار مقابله با کوله بری و قاچاق کالا در شهرهای مرزی برخورد قهری نیست

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اگر ما بازارچه ها مرزی را تقویت کنیم و فرصت کسب و کار و تجارت را برای آن ها فراهم کنیم مطمئن باشید دیگر شاهد کوله بری نخواهیم بود.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به سفر هفته گذشته چند تن از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به حوزه‌های انتخابیه استان آذربایجان غربی و بازدید از پایانه های مرزی رازی، تمرچین و کیله؛ بیان کرد: پایانه های مرزی فرصت بسیار مناسبی برای رونق کسب و کار و تجارت و اشتغال زایی در شهرهای مرزی کشور می باشند. بنابراین ضروری است که ما این ظرفیت بالقوه را به بالفعل درآورده و از این پایانه ها برای تقویت تجارت و صادرات با کشورهای همسایه استفاده کنیم.

وی در ادامه اظها کرد: خیلی از کالاها و محصولات به ویژه در بخش کشاورزی و مواد غذایی در کشور در برخی از فصول سال بیش از نیاز کشور تولید می شوند که این پایانه های مرزی می توانند نقش بسیار موثری در صادارات آن ها به کشورهای همسایه داشته باشند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از مزایای دیگر پایانه های مرزی بحث اشتغال افراد بومی شهرهای مرزی می باشد. وقتی ما بتوانیم فرصت کسب و کار را برای این عزیزان فراهم کنیم قطعا به سراغ کوله بری و مصائب آن نخواهند رفت و ما دیگر شاهد کوله بری و از بین رفتن جوانان تحصیل کرده عزیز کشورمان در کوه ها نخواهیم بود. متاسفانه در سالیان گذشته به دلیل دوری شهرهای مرزی از مرکز کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و زیرساخت های عمرانی این مناطق همگام با دیگر نقاط کشور توسعه نیافته است.

وی در ادامه تاکید کرد: برخی از راه های مواصلاتی این شهرها و جاده های بین شهری اصلاً وضعیت مناسبی ندارند و متاسفانه هر سال شاهد از دست دادن تعداد زیادی از هموطنان مان در تصادفات این جاده ها هستیم. در حوزه مقاوم سازی مسکن روستاهای مرزی نیز هنوز کارهای زیادی بر زمین مانده است و می بایست با یک عزم جهادی هرچه سریعتر به این امر مهم بپردازیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در بازدیدی که به اتفاق همکاران کمیسیون عمران از سه پایانه مرزی غرب کشور شامل پایانه رازی خوی، پایانه تمرچین پیرانشهر و پایانه کیله سردشت داشتیم، ظرفیت های بسیار خوب این پایانه ها برای تقویت مبادلات کالا با دو کشور دوست و شریک تجاری خوب مان کشورهای ترکیه و عراق مورد بازدید قرار گرفت. در صورتی که ما بتوانیم زیرساخت های عمرانی این مناطق را تقویت کنیم و روند توسعه آن ها را سرعت ببخشیم یقینا بدانید شاهد اتفافات خوبی هم در حوزه اشتغال و هم در حوزه رونق کسب و کار و تجارت در استان های مرزی غرب کشور خواهیم بود.

وی افزود: بنده اعتقاد دارم راهکار مقابله با کوله بری و قاچاق کالا در شهرهای مرزی، برخورد قهری نیست. به دلیل نبود امکانات و زیرساخت های لازم است که هموطنان مرزنشین ما مجبور به کوله بری شده اند. اگر ما بازارچه ها مرزی را تقویت بکنیم و فرصت کسب و کار و تجارت را برای آن ها فراهم کنیم مطمئن باشید دیگر شاهد کوله بری نخواهیم بود.اگر آن جوان عزیز و تحصیل کرده مرزنشین ما بتواند در بازارچه های مرزی برای خودش شغلی مناسبی داشته باشد آیا به سراغ کوله بری خواهد رفت؟

وی در ادامه با اشاره به اینکه با توسعه و رونق بازارچه های مرزی شاهد مهاجرت معکوس خواهیم بود، تصریح کرد: در این صورت مرزنشینان عزیز ما که در سال های دفاع مقدس جانانه در خط مقدم دفاع از سرزمین مان جانفشانی کردند دیگر مجبور نیستند برای امرارمعاش به تهران و یا دیگر مناطق کشور مهاجرت بکنند و به شغل های کاذب روی بیاورند.در صورت احیای این بازارچه های مرزی و توسعه زیرساخت های لازم مثل جاده ها و راه آهن و حتی احداث فرودگاه در شهرهایی که ظرفیت احداث فرودگاه را دارند در حوزه گردشگری نیز با توجه به پتانسیل بسیار عالی مناطق مرزی غرب کشور اشتغال زایی خوبی ایجاد خواهد شد.

وی در پایان افزود: در جلسات آینده کمیسیون عمران از همکاران خود و نمایندگان حوزه های انتخابیه شهرهای مرزی غرب کشور دعوت خواهیم کرد تا ضمن بررسی نتایج این سفر، کمبودها و مشکلات زیرساخت های عمرانی و راهکارهای های تسریع توسعه این شهرها به ویژه پایانه ها و بازارچه های مرزی را در دستور کار قرار دهیم. امیدواریم با توسعه این مناطق و کمک به اقتصاد استان های مرزی و در کل کمک به اقتصاد کشور با همراهی و حمایت مجلس انقلابی گام های موثری برداریم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 57

تشکیل شرکت های تعاونی آموزشگاهی/ پیگیری مسائل صنفی واحدهای آموزشی

منتشر شده

در

توسط

تشکیل شرکت های تعاونی آموزشگاهی/ پیگیری مسائل صنفی واحدهای آموزشی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات تفاهم با وزارت آموزش و پرورش در 11 حوزه همکاری مشترک را اعلام و اظهار کرد: نهادینه کردن مشارکت جویی در ذهن دانش آموزان در مقاطع مختلف آموزشی در دستورکار است و در همین راستا پایلوت تشکیل شرکت های تعاونی آموزشگاهی در چهار استان انجام شده و نتایج خوبی داشته است.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در حاشیه گفت وگوی هفته وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امروز در زمینه های گوناگونی گفت وگو کردیم گفت: یک سال قبل هم در یک جلسه برنامه های مشترک در زمینه های مختلف را مرور کرده و با همفکری وزیر آموزش و پرورش امور را سامان دادیم.

وی افزود: یکی از حوزه های اساسی همکاری مشترک ما با وزارت آموزش و پرورش، آموزش فنی و حرفه ای است که اعلام آمادگی صورت گرفته و در عمل اثبات خواهیم کرد که تمام ۶۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای کشور و ۶۰۰۰ کارگاه آموزشی سازمان آموزش های فنی و حرفه ای به علاوه استفاده از پتانسیل ۱۱ هزار آموزشگاه آزاد در سطح کشور به عنوان مراکزی که می تواند آموزش عملی را در اختیار دانش آموزان قرار دهد در چارچوب برنامه مشترکی که میان ما به تفاهم می رسد قابلیت استفاده دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تلاش برای تحقق تامین هدف قانونی ۵۰ درصد از دانش آموزان دارای مهارت یا هر دانش آموز دارای یک مهارت در نظام آموزشی کشور اظهار کرد: همچنین همکاری بخش تعاون برای نهادینه کردن مشارکت جویی در ذهن دانش آموزان در مقاطع مختلف آموزشی در  دستورکار است که کمک می کند تا وقتی در آینده به بازار کار می آیند از اثرات آن بهره مند شده و آن را مورد توجه قرار دهند.

شریعتمداری افزود: در تفاهم نامه ای که امروز به امضا رسید و حاصل مشارکت و همفکری طولانی مدت دو وزارتخانه است بدون تردید زمینه های تحقق عملیاتی و اجرایی اش فراهم است و پیش از امضای این تفاهم نامه در چهار استان تهران، گلستان، فارس و خوزستان چهار پایلوت برای  تشکیل شرکت های تعاونی آموزشگاهی را انجام و نتایج خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه از این طریق هم موضوع ارتقای فرهنگ کار و تلاش را در میان دانش آموزان در سطوح مختلف توسعه می دهیم و هم همکاری میان معلمان و دانش آموزان را در تعاونی های آموزشگاهی پیگیری می کنیم گفت: این تفاهم نامه حتما نتایج عملیاتی ثمربخشی را در ادامه کار رقم خواهد زد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حوزه روابط کار و تامین اجتماعی نیز برای پیگیری مسائل صنفی واحدهای آموزشی که از هردو نوع نیروی رسمی و  نیروی تحت قانون کار استفاده می کنند، همکاری مشترکی را با آموزش و پرورش شکل خواهیم داد.

شریعتمداری با اشاره به اینکه در زمینه توسعه تعاونی مصرف حوزه آموزش و پرورش و معلمان نیز معاونت برنامه ریزی  در جلسه حاضر بودند و تعهداتی را پذیرفتند تا بتوانیم در باقی مانده عمر دولت تدبیر و امید قدم های خوبی را در حوزه های گوناگون برداریم گفت: ۱۱ حوزه همکاری مشترک با آموزش و پرورش داریم و برای ادامه همکاریها به تفاهم رسیدیم که یکی از مهمترین آنها همکاری موسسات پژوهشی دو وزارتخانه است و امیدواریم در زمینه هایی چون مشارکت جویی، انصاف، صداقت، کارآفرینی و ارتقای فعالیت های آموزشی و پرورشی اثرات خوبی در آینده برجای بگذارد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 57

پرداخت ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونایی در آذربایجان‌غربی

منتشر شده

در

توسط

پرداخت ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونایی در آذربایجان‌غربی

ایسنا/آذربایجان غربی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: امسال در راستای حمایت از مشاغل آسیب‌دیده در حوزه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات کرونایی پرداخت شده است.

جلیل جباری، امروز ۱۹ بهمن ماه در جلسه هم‌اندیشی با جامعه هتل‌داران استان که در هتل رضا ارومیه برگزار شد، برای پیگیری مشکلات آنها با اشاره به خسارت ۱۱۱۵ میلیارد ریالی کرونا به حوزه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی استان عنوان کرد: امسال برای جبران خسارت واحدهای آسیب‌دیده تسهیلات کرونایی در نظر گرفته شده بود.

وی تصریح کرد: در سطح استان ۳۵۹ مورد درخواست برای تسهیلات کرونا ارائه شده بود که از این تعدادی ۱۸ مورد مربوط به تاسیسات گردشگری، ۱۱۴ مورد مربوط به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و مابقی مربوط به حوزه صنایع‌دستی است.

جباری خاطرنشان کرد: مجموع تسهیلات درخواستی واحدهای آسیب‌دیده از کرونا در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی ۱۶۰ میلیارد ریال بوده که از این میزان تاکنون ۶۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه در سال ۹۸ روند رو به رشدی را از نظر توسعه گردشگری در استان شاهد بودیم، اظهار کرد: همچنین آذربایجان‌غربی در تحقق برنامه‌های سالانه نیز جزء چهار استان برتر کشور بود.

جباری افزود: در ۱۰ ماهه امسال مجموع اقامت در استان ۹۵ هزار و ۱۴ نفر است که این آمار در سال گذشته بیش از یک میلیون نفر بود و با مقایسه این آمار، کاهش ۹۵ درصدی در تعداد اقامت در مراکز اقامتی استان مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین امسال بازدید از موزه‌ها کاهش ۷۶ درصدی داشته است و این خود موجب کاهش درآمدها شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی تصریح کرد: در سطح استان ۶۴ درصد از مراکز اقامتی و ۶۹ درصد از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام‌ کرده‌اند.

جباری با اشاره به اینکه بسته‌های حمایتی کرونا در حوزه گردشگری امسال سه مورد بوده است، عنوان کرد: واحدهایی که برای دریافت تسهیلات بسته سوم کرونایی ثبت‌نان کرده‌اند تا پایان بهمن فرصت دارند تا از این تسهیلات استفاده کنند.

وی با اشاره به اهمیت استانداردسازی مراکز اقامتی استان گفت: در آذربایجان‌غربی تعدادی واحدهای اقامتی استاندارد استان ۴۳ مورد بوده و اقدامات لازم برای استانداردسازی ۱۶ واحد اقامتی در حال انجام است.

جباری با تاکید بر لزوم تشکیل انجمن حرفه‌ای هتل‌دارات اضافه کرد: برای تشکیل انجمن‌های حرفه‌ای نیاز است که هتل‌داران نهایت همکاری را با اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان داشته باشند تا مطالبات آنها از طریق این انجمن پیگیری شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در پاسخ به گله‌مندی جامعه هتل‌داران از پذیرش مسافر در خانه‌مسافرها اظهار کرد: در سطح استان هیچگونه مجوزی برای راه‌اندازی خانه مسافر داده نشده است و اگر چنین اقدام خلافی انجام می‌گیرد جامعه هتل‌داران مراتب را برای پیگیری‌های لازم با ارائه اطلاعات از مکان این خانه‌ها به اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اطلاع دهند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 57

موافقت مجلس با اولویت بررسی طرح تعیین تکلیف وضعیت استخدامی نیروهای ایثارگر شرکتی

منتشر شده

در

توسط

موافقت مجلس با اولویت بررسی طرح تعیین تکلیف وضعیت استخدامی نیروهای ایثارگر شرکتی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای بررسی اولویت دار طرح استفساریه ماده «۲۱» قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران درخصوص تعیین تکلیف وضعیت استخدامی نیروهای ایثارگر شرکتی موافقت کردند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی تقاضای بررسی اولویت دار طرح استفساریه ماده «۲۱» قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران درخصوص تعیین تکلیف وضعیت استخدامی نیروهای ایثارگر شرکتی را بررسی کرده و در نهایت با آن موافقت کردند.

علی بابائی کارنامی؛ سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح تقاضای اولویت بررسی طرح استفساریه ماده ۲۱ قانون جامع ایثارگران، بیان کرد: در این قانون گفته شده بود که نیروهای شرکتی و قراردادی ایثارگران به نیروهای پیمانی تبدیل شوند، اما دولت این قانون را درخصوص نیروهای قراردادی اجرا کرده، اما نیروهای شرکتی را برخلاف قانون بلاتکلیف گذاشته است‌.

وی در ادامه اظهار کرد: براساس این طرح تلاش کردیم تا نیروهای شرکتی هم طبق قانون برنامه ششم توسعه تبدیل وضعیت شوند، لذا از نمایندگان درخواست داریم که با اولویت بررسی این طرح موافقت کنند تا بیش از ۱۰ هزار خانواده شهدا و ایثارگری که معطل اجرای این قانون هستند، از خدمات نظام اسلامی برخوردار شوند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها