با ما همراه باشید

اخبار 41

راه اندازی ۴ رشته جدید در دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران

منتشر شده

در

راه اندازی ۴ رشته جدید در دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران

معاون آموزشی دانشکدگان فارابی از راه‌اندازی سه رشته جدید بین‌رشته‌ای در مقطع کارشناسی‌ارشد و یک بین‌رشته‌ای جدید در دوره دکترا در دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر مرتضی سلطانی، معاون آموزشی دانشکدگان فارابی درباره این رشته‌های جدید بین‌رشته‌ای گفت: برای اولین در کشور رشته «مطالعات حقوق قانونگذاری» در دوره کارشناسی‌ارشد در دانشکدگان فارابی طراحی شد.

معاون آموزش دانشکدگان فارابی درباره روند طراحی و تصویب این رشته افزود: مراحل قانونی طراحی و تصویب این رشته در دانشکدگان و دانشگاه انجام شده است، کارگروه تخصصی شورای تحول وزارت علوم هم این رشته را تصویب کرده و منتظر مجوز و تصویب در شورای تحول علوم انسانی هستیم. اگر این مجوز سریع‌تر صادر شود می‌توانیم از سال ۱۴۰۱ در این رشته نسبت به پذیرش دانشجو اقدام کنیم.

وی درباره ضرورت راه‌اندازی این رشته، گفت: رشته‌هایی مانند مدیریت و علوم سیاسی، به بحث قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری ورود پیدا کرده بودند ولی از جنبه حقوقی این موضوع مورد بررسی قرار نگرفته بود. بنابراین به نوعی نیاز سیاست‌گذار، قانونگذار، مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام است که یک نگاه حقوقی هم به بحث قانونگذاری داشته باشند و صرفاً بحث‌شان سیاسی یا مدیریتی نباشد. بنابراین کاملاً مبتنی بر یک درخواست و یک مساله، این رشته تأسیس شد که مجلس هم در طراحی این رشته همکاری داشته است.

دکتر سلطانی، قرآن‌کاوی رایانشی را به عنوان دیگر بین‌رشته‌ای در دست تصویب در دوره کارشناسی ارشد عنوان کرد و افزود: این رشته هم برای تصویب به کمیسیون علوم انسانی ارسال شده است و منتظر تصویب در وزارت علوم هستیم که پس از دریافت مجوز از وزارت علوم، اولین دوره پذیرش دانشجو در این رشته از سال ۱۴۰۲ در دانشکدگان فارابی آغاز می‌شود. هدف از راه‌اندازی این رشته بین‌رشته‌ای را بهره‌گیری از علوم رایانه‌ای برای کمک به مباحث تفسیری است.

معاون آموزشی دانشکده فارابی، مقطع کارشناسی ارشد رشته «تحول هوشمند» را از دیگر رشته‌های در دست طراحی این دانشکدگان اعلام کرد و افزود: این رشته که مباحث مدیریت شهری را بررسی می‌کند، یک رشته کاملاً بین رشته‌ای است که بین مهندسی کامپیوتر، مدیریت و جغرافیاست و در راستای هوشمندسازی مدیریت امور شهری طراحی و اجرا می‌شود.

معاون آموزش دانشکدگان فارابی خاطرنشان کرد: مراحل اولیه طراحی رشته تحول هوشمند در دست انجام است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت مدیریت شهری گفت: رشته دیگری که در دست طراحی داریم «دکترای مدیریت شهری» است که مطالعات اولیه آن در دانشکدگان انجام شده و منتظر بررسی در دانشگاه هستیم. این رشته هم یک رشته بین‌رشته‌ای بین جغرافیا و مدیریت است که بسیار مورد نیاز شهرداری‌ها، بویژه در کلان‌شهرهاست.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اجرای مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت شهری در آموزش عالی، چه ضرورتی در راه‌اندازی دوره دکترای این رشته وجود داشت؟ گفت: در حوزه مدیریت ضعف نظریه‌پردازی داریم و در دوره کارشناسی ارشد ما نمی‌توانیم از دانشجو انتظار داشته باشیم بیاید نظریه‌پردازی کند؛ چراکه در دوره کارشناسی ارشد بیشتر تحقیقات کاربردی است و اگر دانشجو یک دانشجوی قوی و خوب باشد حداکثر بتواند یک تحقیق توسعه‌ای انجام بدهد و یک مدل یا چارچوب و الگویی را توسعه بدهد؛ بنابراین در مقطع کارشناسی ارشد به نظریه‌پردازی نمی‌رسیم.

دکتر سلطانی با تاکید بر اهمیت نظریه‌پردازی در حوزه مدیریت شهری متناسب با شرایط فرهنگی و بومی کشور، گفت: در حوزه مدیریت شهری دچار ضعف نظریه‌پردازی هستیم؛ یعنی نظریه‌پردازی متناسب با شرایط فرهنگی و بومی ایران نداریم و پیشنهاد راه‌اندازی دکترای مدیریت شهری هم در همین راستا انجام شده است تا بتوانیم خلأ نظریه‌پردازی را جبران کنیم.

معاون آموزشی دانشکدگان فارابی ضمن تاکید بر بازنگری دروس و رشته‌ها در این دانشکدگان، گفت: بازنگری دروس چند رشته اعم از حسابداری و کامپیوتر انجام شده و بقیه هم در دست اقدام است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، وی در پایان با اشاره به اهمیت و نقش میان‌رشته‌ای‌ها در حل مسائل جامعه، گفت: از دانشکده‌ها درخواست کرده‌ایم تا رشته‌های بین رشته‌ای را در راستای حل مساله ارائه دهند و معتقدیم اگر دانشکدگان فارابی بخواهد متمایز باشد باید به سمت بین‌رشته‌ای‌ها برود.

انتهای پیام

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها