با ما همراه باشید

اخبار 25

رشد فروش شیرینی و شکلات

منتشر شده

در

یکی از شیرینی‌فروش‌های معروف در امیرآباد می‌گوید: «امسال حجم مشتریان نسبت به اسفند سال گذشته ۴۰‌درصد افزایش داشته است‌ اما نسبت به اسفند سال ۹۷ با حدود ۳۰ درصد کاهش فروش مواجه هستیم.»

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «شیرینی یکی از خوراکی‌های مناسبتی ما ایرانیان است که از جمله برای عید نوروز نیز استفاده می‌شود. با این که با نزدیک شدن به شب عید باید میزان فروش این محصول رونق پیدا کند اما شیرینی‌فروشان به نبود مشتری به میزان دو سال گذشته معترض هستند. این گزارش میدانی «دنیای‌اقتصاد» به وضعیت شیرینی‌فروشی‌ها اختصاص دارد. در منطقه ۱۱ تهران یکی از قدیمی‌ترین مغازه‌های این صنف فعال است که روی جعبه شیرینی‌های خود تصویر قدیمی از خیابان ولیعصر و ساختمان قدیمی شیرینی‌فروشی خود را چاپ کرده است.

مرد جوانی پشت صندوق نشسته که می‌پرسم: وضعیت فروش چگونه است؟ فروشنده می‌گوید: «میزان فروش بسیار پایین است؛ به‌ طوری‌ که پخت شیرینی را در آشپزخانه خود نسبت به دو سال قبل حدود ۵۰ درصد کاهش داده‌ایم.»

تحقیقات میدانی «دنیای‌ اقتصاد» نشان می‌دهد که حدودا ۳۰ درصد از مشتریانی که خرید شیرینی شب عید داشتند خرید شیرینی‌های بسته‌بندی شده شرکتی را به شیرینی‌های کیلویی باز ترجیح می‌دهند. از فروشنده پرسیدم شیرینی‌های شرکتی هم افزایش قیمت داشته؟ پاسخ داد: «بله با توجه به این که قیمت شکر، آرد و … امسال افزایش داشته، شیرینی‌های شرکتی هم گران شدند. مثلا قیمت این شیرینی‌های ۴۰۰ گرمی آرد نخودچی سال گذشته بسته‌ای ۲۵ هزار تومان بود اما امسال ۴۲هزار تومان فروخته می‌شود.»

دردسرهای نوسان قیمت شکر

از سال گذشته تاکنون شکر، زعفران، آرد و سایر ملزومات تهیه شیرینی حدودا دو برابر افزایش قیمت داشته است که این افزایش قیمت تاثیر مستقیم بر قیمت تمام‌شده شیرینی‌ها دارد. از سوی دیگر شیوع ویروس کرونا و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور موجب شده تا میزان فروش شیرینی در طول یک ‌سال گذشته کاهش یابد. بررسی‌های «دنیای‌ اقتصاد» نشان می‌دهد میزان فروش در اسفند ماه امسال نسبت به اسفند سال ‌۹۸ حدود ۴۰ درصد افزایش داشته است‌ زیرا در اسفند سال گذشته به علت آغاز شیوع ویروس کووید-۱۹ اغلب خانوارها از خرید شیرینی خودداری کردند؛ به‌ طوری که برخی به پخت شیرینی در منزل نیز پرداختند.

یکی از شیرینی‌فروش‌های معروف در امیرآباد می‌گوید: «امسال حجم مشتریان نسبت به اسفند سال گذشته ۴۰‌درصد افزایش داشته است‌ اما نسبت به اسفند سال ۹۷ با حدود ۳۰ درصد کاهش فروش مواجه هستیم.»

شیرینی‌های دانمارکی این مغازه سال گذشته کیلویی ۳۴ هزار تومان فروخته می‌شد؛ در حالی‌ که امسال همان شیرینی با همان کیفیت کیلویی ۴۹ هزار تومان فروخته می‌شود. رصد بازار شیرینی‌فروشان نشان می‌دهد این افزایش قیمت برای شیرینی خامه‌ای(تر) نیز بوده است و قیمت آن را از کیلویی ۳۸ هزار تومان به ۵۸ هزار تومان رسانده‌ است.

فروشنده یکی از مغازه‌های فعال در تهران می‌گوید: «مشتریانی که در یک‌ سال گذشته به ما مراجعه کرده‌اند اغلب شیرینی خامه‌ای و کیک خریده‌اند و گویا افزایش قیمت موجب شده اگر هر خانوار که به‌طور میانگین دو ماه یک‌بار برای خرید شیرینی به ما مراجعه می‌کرد؛ در حال‌حاضر هر ۴ یا ۵ ماه یک‌بار به خرید شیرینی اقدام ‌کند.»

افزایش قیمت شیرینی تنها به مواد اولیه آن خلاصه نمی‌شود بلکه ملزوماتی که به بسته‌بندی و تزئین شیرینی و کیک مربوط می‌شود، دستخوش افزایش قیمت شده است؛ به‌ طوری‌ که جعبه، سینی‌های طلقی و پلاستیکی، نایلون بسته‌بندی، روبان و … نیز بیش از ۲ برابر نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته‌اند.

یکی از خوراکی‌هایی که اغلب افراد در عید سال نو خریداری و برای پذیرایی از آن استفاده می‌کنند شکلات است. این خوراکی بر اساس اعلام دبیر انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات در رده کالای لوکس جای گرفته است. مواد اولیه این کالا وارداتی بوده و با افزایش نرخ دلار قیمت آن نیز افزایش یافت. از سوی دیگر نیز با توجه به تحریم‌ها واردات آن به‌شدت کاهش یافت از همین‌ رو به علت افزایش قیمت و کاهش حجم واردات قیمت تمام‌شده این محصول افزایش چشمگیری به خود گرفت؛ به‌ طوری‌ که اغلب خانوارها این محصول را از سبد خرید خانوار خود حذف کردند. با کاهش خریدی که در این بازار رخ داد تولیدکنندگان نیز در میانه سال، حجم تولید خود را تا ۳۰ درصد کاهش دادند. در گزارش میدانی صورت‌گرفته از یکی از فروشندگان شکلات در خصوص افزایش قیمت پرسیدم که گفت: «افزایش قیمت شکلات نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده است. مثلا این شکلات‌ها کیلویی ۲۰ هزار تومان در سال گذشته فروخته می‌شد، در حالی‌ که امسال با قیمت ۳۸ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود یا این که آن شکلات‌های زرورقی سال گذشته کیلویی ۴۰ هزار تومان بود اما امسال هرکیلو ۷۵ هزار تومان فروخته می‌شود. این شکلات تخته‌ای ۱۰۰ گرمی سال گذشته ۸‌ هزار تومان بود اما در حال‌ حاضر ۱۸ هزار تومان فروخته می‌شود.»

در این میان آبنبات‌ها همچون گذشته طرفداران زیادی ندارند زیرا اغلب فروشندگان از نبود مشتری برای آنها سخن گفتند. یکی از فروشندگان که مرد مسنی بود گفت: «این آبنبات‌ها قبلا مشتری زیاد داشت اما با ورود شکلات‌های جدید دیگر کسی سراغی از آنها نمی‌گیرد. افزایش و کاهش قیمت آن نیز موجب کاهش یا افزایش مشتری نمی‌شود؛ چون طرفدار زیادی ندارند.»

با این که قیمت شیرینی نسبت به سال گذشته دستخوش افزایش قابل‌ توجهی شده است اما میزان مشتریان نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته و از رکودی که سال گذشته در شیرینی‌فروشی‌ها ایجاد شده بود امسال خبری نیست. بررسی‌های «دنیای‌ اقتصاد» نشان می‌دهد که با توجه به افزایش قیمت شکر، هل، زعفران و سایر مواد اولیه شیرینی‌پزی، با توجه به شرایط اقتصادی حاکم در جامعه گویا پخت شیرینی در منزل برای خانوارها مقرون‌به‌صرفه نیست بنابراین خرید شیرینی آماده صرفه اقتصادی بیشتری دارد و احتمالا خرید شیرینی برای ایام عید در چند روز پایانی سال افزایش خواهد یافت.»

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها