کد خبر : 2394
تاریخ انتشار : جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۲

رنج مضاعف بیماران مبتلا به سرطان در مازندران

رنج مضاعف بیماران مبتلا به سرطان در مازندران

عکس تزیینی است  دکتر محمد اسلامی جویباری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، فوق تخصص فوق تخصص خون و سرطان بالغین و رییس انجمن علمی هماتولوژی و انکولوژی ایران در یادداشتی به ایسنا، از برخی تصمیم‌های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انتقاد کرد. در این یادداشت آمده است: حدود ۱۷ ماه از شیوع کووید۱۹

رنج مضاعف بیماران مبتلا به سرطان در مازندران
عکس تزیینی است

 دکتر محمد اسلامی جویباری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، فوق تخصص فوق تخصص خون و سرطان بالغین و رییس انجمن علمی هماتولوژی و انکولوژی ایران در یادداشتی به ایسنا، از برخی تصمیم‌های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، انتقاد کرد.

در این یادداشت آمده است:

حدود ۱۷ ماه از شیوع کووید۱۹ می‌گذرد و سیستم بهداشت و درمان، همچون روز اول که اطلاعات بسیار کمی راجع به این پاندمی داشتیم، رفتار می کند. در ابتدا بیماران مبتلا به سرطان زیادی را از دست دادیم، چون برآوردی از گستردگی بیماری، درمان‌های لازم و تختهای بیمارستانی نداشتیم.

اولین اقدام آن روزها تخلیه مرکز جامع سرطان مازندران و اختصاص آن به کووید۱۹ بود. به نقل از وزیر محترم بهداشت، هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ بدون تخت نماند، ولی در این میان، بیماران مبتلا به سرطان زیادی بی تخت ماندند یا به بخشی منتقل شدند که فاقد حداقل استانداردهای لازم برای مراقبت از این بیماران و درنتیجه، آمار بالای مرگ و میر در این گروه بود.

هنوز در پیک پنجم بیماری، علیرغم همه توصیه ها، مذاکرات و مکاتبه گروه انکولوژی با مسئولین مربوطه، باز هم اولین اقدام،  تخلیه مرکز جامع سرطان و انتقال بیماران به سایر بخش ها است.

شاید از دید بعضی از متولیان سلامت همچنان ابتلای به سرطان، معادل پایان زندگی است یا شاید اکنون که کووید۱۹ در مرکز توجه رسانه ها می باشد، بی تخت ماندن بیمار مبتلا به سرطان اهمیت کمتری داشته باشد.

حال که به مرحله ای رسیدیم که سایرکشورهای دنیا باید از ما درس راهکار کنترل کووید۱۹ را بیاموزند، با افتخار به دنیا اعلام کنیم که ما به قیمت سرگردانی بیماران مبتلا به سرطان، آنقدر جا فراهم کردیم که هیچ بیمار مبتلا به کووید۱۹ معطل تخت بیمارستانی نمی ماند تا آنها هم بیاموزند که نیازی به جدا کردن و حفظ بخش های سرطان با قوانین قرنطینه سخت گیرانه در طی همه گیری کووید۱۹ نیست و به راحتی می توان این بیماران را تحت هر شرایطی و در هر بخشی درمان کرد.

مرکز جامع سرطان، با زحمت و پیگیری رییس محترم وقت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و معاون فعلی درمان وزارت بهداشت جناب آقای دکتر جان بابایی به منظور بهبود کیفیت ارایه خدمات درمانی سرطان ساخته و تجهیز شد. با تبدیل این مرکز که تنها بخش بستری درمان سرطان در سطح دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد، به بخش کرونا، بیماران مبتلا به سرطان یا باید در این شرایط راه پایتخت را برای پیدا کردن تخت در پیش بگیرند و یا منتظر بمانند تا شاید تخت بستری در هر بخشی با هر شرایطی پیدا شود و البته باید شبی هم دست برآرند و دعایی بکنند که این تاخیر تاثیری بر روند درمان نخواهد گذاشت و یا در طی بستری مبتلا به کووید۱۹  نخواهند شد.

دکتر محمد اسلامی جویباری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها