با ما همراه باشید

اخبار 41

روابط علمی و فناوری ایران و افعانستان گسترش می یابد

منتشر شده

در

 روابط علمی و فناوری ایران و افعانستان گسترش می یابد

توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری مشترک میان ایران و افغانستان بررسی و زمینه‌های لازم برای آغاز فرآیند همکاری‌های مشترک فراهم شد.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار با عبدالظاهر شکیب رییس آکادمی علوم افغانستان ضمن بررسی توسعه زیست‌بوم نوآوری مشترک دو کشور، محورها و سرفصل‌های برای شکل گیری همکاری و تعامل بر فناورانه بر اساس تفاهم‌نامه را بررسی کردند.

مهم‌ترین هدف این تفاهم‌نامه‌ دوجانبه میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آکادمی علوم افغانستان که در مرحله نهایی قرار دارد، توسعه همکاری‌های علمی و فناوری، انتقال تجربه‌ها و زیرساخت‌ها و ارائه کمک‌ها کمک‌های توسعه‌ای در حوزه علم و فناوری است.

در این نشست معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دربرگیرندگی زبان فارسی در فضای مجازی و افزایش روزافزون نفوذ این زبان را فرصتی برای پیشرفت فناورانه یاد کرد و افزود: زبان فارسی، نهمین زبان اینترنت است که نسبت به جمعیت جهانی، نفوذ و دربرگیری قابل توجهی است. اکنون نیز استارتاپ‌های فارسی زبان جزو برترین‌های فضای وب هستند و این زبان می‌تواند زمینه مشترک همکاری‌های دو کشور برای رونق شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق قرار بگیرد.

ستاری، با اشاره به ایجاد زیست‌بوم نوآوری مشترک میان ایران و افغانستان گفت: مدل‌ها و الگوهای موفقی که در رونق زیست‌بوم نوآوری ایران پیاده سازی شد، بر مبنای یک همکاری مشترک، قابلیت تعمیم و توسعه در کشور افعانستان را دارد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این‌که ایران در بومی سازی الگوهای نوآورانه و فناورانه موفق بوده است و می‌تواند این الگو را به کشور همسایه خود نیز انتقال دهد، ادامه داد: الگوهای موفق بسیاری در ایران پیاده شده است و توانسته است راه را برای پیشرفت دانشی، فناورانه و نوآورانه ایران هموار کند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با تاکید بر ایجاد پارک علم و فناوری مشترک ایران و افغانستان به عنوان فصلی تازه میان همکاری‌های فناورانه دو کشور گفت: الگوی موفق پیاده سازی زیست بومی منطبق با بوم و ویژگی های کشورمان، زمینه ساز رونق بیش از ۵هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران شرکت خلاق و نوآور شده است. همچنین بیش از ۵۰ پارک علم و فناوری در ایران، با اهداف توسعه‌ای مشترک، سازگار با محیط بومی در استان‌های مختلف بستری را برای خلق ارزش افزوده و اشتغال از ایده‌های نوآورانه و فناورانه فراهم می‌کنند. این الگو بر بستر یک پارک علم و فناوری مشترک قابل اجرایی شدن است.

ستاری از نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع خلاق دو کشور در افزایش تعامل‌های دو کشور گفت و ادامه داد: شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق که در توسعه فناوری‌ها و خدمات عمومی فعالیت می‌کنند می‌توانند یکی از زمینه‌های انتقال دستاورد و تجربه‌های موفق ایران به کشور افغانستان باشند، همچنین در دیگر حوزه‌های دانشی و فناورانه که ایران در آن‌ها سرآمد است، فصل مشترک تازه‌ای در همکاری و تعامل دو کشور خواهد بود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همکاری میان مراکز دانشی، پژوهشگاه‌ها ، شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را از دیگر محورهای مهم همکاری‌های فناورانه و دانش‌بنیان دو کشور دانست و گفت: دولت‌ها در این مسیر باید پلی ارتباطی میان فعالان بخش‌های گوناگون زیست‌بوم نوآوری ایجاد کنند و بدون ایجاد خللی در مسیرشان، تعاملات این حوزه را گسترش دهند.

در ادامه این نشست، عبدالظاهر شکیب رییس آکادمی علوم افغانستان با اشاره به ظرفیت‌های همکاری علمی میان دو کشور گفت: آکادمی علوم افغانستان آماده است تا از تجربه‌های علمی ایران بهره ببرد. در این مسیر آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارزشمند بوده و این همکاری را برای توسعه تعامل میان مراکز علمی دو کشور ادامه می‌دهیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی همچنین وجود فصل‌های مشترک تاریخی و فرهنگی فراوان میان ایران و افغانستان را زمینه‌ای برای همکاری‌های علمی و فناورانه دانست و گفت: این دو کشور در زمینه‌های گوناگون تعاملی عمیق و غنی دارند و با استفاده از ابزار زبان مشترک، می‌توانیم روابط علمی و فناورانه دو کشور را بسط دهیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 41

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

منتشر شده

در

توسط

مهلت دفاع ازپایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران تمدید شد

معاونت آموزشی دانشگاه تهران طی اطلاعیه‌ای تاریخ دفاع از رساله یا پایان‌نامه مربوط به نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را اعلام کرد.

به گزارش ایسنا، معاونت آموزشی دانشگاه تهران اعلام کرد؛ بر اساس مصوبه شورای آموزشی این دانشگاه، با تمدید زمان برگزاری جلسه دفاع از رساله یا پایان‌نامه بدون ایجاد نیمسال و اخذ شهریه تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ موافقت شد.

همچنین دانشجویان مذکور مشمول خدمت وظیفه عمومی که در سنوات ارفاقی هستند و مدت معافیت تحصیلی آنان به پایان رسیده، موظف هستند تا پایان نیم سال اول سال تحصیلی جاری (۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۹) از رساله یا پایان‌نامه خود دفاع کنند.

بر این اساس در صورت دفاع پس از این تاریخ (تا تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹) عواقب ناشی از عدم تأیید سازمان وظیفه عمومی ناجا به عهده آنان بوده و قصوری متوجه دانشگاه تهران نخواهد بود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

منتشر شده

در

توسط

آیت الله علوی گرگانی درگذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت

ایسنا/قم آیت الله سید محمد علی علوی گرگانی از مراجع تقلید در پیامی درگذشت آیت الله سید رضی علوی پدر حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: جناب مستطاب حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید محمود علوی وزیر محترم اطلاعات سلام علیکم درگذشت والد معظم، عالم پارسا و جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید رضی علوی رحمه الله موجب تاثر و تالم گردید. اینجانب این ضایعه را به جنابعالی و ارادتمندان و بیت آن عالم محترم تسلیت گفته و مغفرت و رحمت الهی را برای آن عالم بزرگوار از خداوند مسالت مینمایم.

آیت الله سید رضی علوی از پیشگامان انقلاب اسلامی ظهر ۳۰ بهمن‌ماه جاری در سن ۹۷ سالگی  درگذشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 41

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

منتشر شده

در

توسط

افزایش دو برابری وام دستیاری در سال آینده/دانشجویان دارای مشکل مالی به ما مراجعه کنند

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت از رشد ۵۰ درصدی وام هایی دانشجویی خبر داد و گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند تا در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

به گزارش ایسنا، مهندس بهروز رحیمی در جمع فعالان نهادهای دانشجویی با بیان این‌که طی دو سال گذشته معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش داشته است تا در حوزه بهبود زیرساخت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی حرکت کند، خاطرنشان کرد: بیش از ۶۷ پروژه خوابگاهی نیمه کاره در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد که به همت این معاونت طی اقداماتی حمایتی در حال تکمیل است.

وی با تاکید براینکه۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی افزوده خواهد شد،اضافه کرد: با تکمیل ۶۷ خوابگاه نیمه‌کاره عنوان شده، ظرفیتی بالغ بر ۲۰ هزار تخت دانشجویی به ظرفیت تخت‌های خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اضافه خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام سفرهای استانی معاون فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: حضور در همه دانشگاه‌ها و حضور در جمع دانشجویان از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشان دهنده توجه ویژه این معاونت به حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی از جمله وضعیت تغذیه، خوابگاه‌ها، وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان است. در این میان بودجه‌های حوزه‌های فرهنگی دانشجویی طی این دو سال تغییرات بسیار خوبی پیدا کرده است که امیدواریم اثر آن در سال‌های آتی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و دانشجویی قابل مشاهده خواهد بود.

رحیمی با بیان این‌که عمده وظایف ما وظایف مالی و اداری است، بیان داشت: موفقیت‌هایی که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی طی این دو سال احساس شده است، می‌تواند در سنوات آتی، انقلابی در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی ایجاد کند.

این مقام مسؤول از برگزاری جشنواره‌های دانشجویی به عنوان فضایی برای دیده شدن دانشجو یاد کرد و بیان کرد: برگزاری جشنواره‌های دانشجویی با این وجود که ممکن است از لحاظ اجرایی دارای مشکلاتی باشد اما نماد حضور دانشجویان است که اگر این فرصت را نیز از دانشجویان بگیریم دیگر عرصه‌ای برای دیده شدن ندارند.

رحیمی ‌گفت به رشد ۵۰ درصدی کلیه وام‌های دانشجویی اشاره کرد و بیان داشت: امروز می‌توانیم ادعا کنیم که در کلیه وام‌های دانشجویی و کلیه بودجه‌هایی که بر اساس سرانه در طول سال به دانشجویان از محل این منابع، وام پرداخت می‌شد، نسبت به ابتدای سال ۹۸ رشد ۳ برابری داشته‌ایم. در این بین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا به امروز ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای ارایه وام به دانشجویان خود دریافت کرده است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به موفقیت‌های حاصله در حوزه وام دستیاری و ارایه این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: این خبر خوش را به دستیاران عزیز خواهیم داد که مبلغ این وام در سال آینده دو برابر خواهد شد.

به گزارش مفدا، وی در حوزه بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری از رسیدن خبرهای خوش در آینده نزدیک خبر داد و متذکر شد: نگاه مجموعه فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، همراهی و همیاری با دانشجویان است و به واقع تلاش می‌کند تا به هر اندازه که در توان خود می‌بیند در مسیر رفع مشکلات این عزیزان حرکت کند.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص مشکلات روحی و روانی دانشجویان در حوزه سلامت روان گفت: آن دسته از دانشجویانی را که به دلیل مشکلات مالی، دچار پریشانی‌های روحی هستند به حوزه رفاهی دانشگاه خود مراجعه نمایند و دانشگاه‌ها نیز این افراد را به ما معرفی کنند تا صندوق رفاه دانشجویان در حد بضاعت از این دانشجویان حمایت مالی شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها