با ما همراه باشید

سیاسی

رژیم صهیونیستی و تروریسم دریایی در منطقه

منتشر شده

در

رژیم صهیونیستی و تروریسم دریایی در منطقه

یک کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی عنوان کرد که اتفاقات مشکوک و ماجراجویانه‌ی روزهای اخیر برای چند کشتی عبوری در منطقه خلیج فارس و دریای عمان و اتهام‌زنی‌های بی اساس به جمهوری اسلامی مبنی بر دست داشتن در این حوادث در کنار هجمه سنگین رسانه‌ای علیه کشورمان، در شرایطی در حال رقم خوردن است که جمهوری اسلامی خود، آسیب دیده اینگونه اقدامات است.

 نیما فرهید کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی با عنوان “رژیم صهیونیستی و تروریسم دریایی در منطقه” عنوان کرد: این صحنه‌آرایی خطرناک که همچون گذشته رد پای بیگانگانی که چه از لحاظ جغرافیایی و چه از لحاظ معنوی به این منطقه تعلق ندارند در آن دیده می‌شود را، باید با بیش از ۱۰ حمله به کشتی‌های ایرانی در سالهای اخیر در یک پازل پیچیده دید که جوسازی رسانه‌ای در عرصه بین الملل علیه ایران نیز وظیفه تسهیل کننده در این امر را عهده‌دار است.

با شرایط موجود، احتمالا کشتیرانی تجاری منطقه امنیت سابق خود را  از دست داده و سرآغاز این ناامنی همزمان با افزایش تحرکات رژیم صهیونیستی در منطقه است.

اما برای  انحراف افکار عمومی داخل و به‌ویژه خارج کشور از این موضوع، برخی کشورها با اقدامات مختلف به دنبال این هستند که برخلاف آنچه حقیقت دارد، ایران را تهدیدی برای امنیت کشتیرانی بین المللی معرفی کنند. این مسئله در منطقه به گونه‌ای پیش رفته که قبل از آنکه دلیل اصلی حوادث با کار کارشناسی مشخص شود رسانه-های عبری، عربی، غربی که گویی مترصد فرصتی برای ایجاد چالش علیه ایران بوده‌اند، وارد عرصه شده و سعی در متهم کردن ایران دارند.

این نخستین بار نیست که دشمنان با همراهی رسانه‌ها و برخی کشورهای منطقه سعی در معرفی ایران به عنوان کشوری خطرناک دارند، بلکه همزمانی مسئله اخیر نیز که هم اینک مطرح شده با دو اتفاق منطقه‌ای می‌تواند حائز اهمیت باشد. اول باید به‌خاطر داشت که در ماههای گذشته پروژه عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی کلید خورده است، درحالی که طی سالهای طولانی این رژیم به عنوان دشن شماره یک خاورمیانه و کشورهای عربی شناخته می‌شد.

این رابطه از جایی مورد توجه قرار دارد که رژیم صهیونیستی در درجه اول به عنوان رژیمی اشغالگر و غاصب و در درجه دوم به عنوان کشوری جعلی از هیچ تلاشی برای آسیب زنی به کشورهای منطقه به‌ویژه اعراب کوتاهی نکرده است. نکته دوم که نباید از نظر دور داشت تغییر کارگزاران سیاسی جمهوری اسلامی آن هم در فضایی ناشی از مشارکت و احترام متقابل مردم و حکومت است و این در حالی است که در انتخابات اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی تغییر حکمرانان سیاسی با چالش‌ها و تنش‌های جدی همراه بود. حمایت و پشتیبانی مردم در جمهوری اسلامی از حکومت و ناکامی دشمنان در تفرقه افکنی باعث شد تا طی یک نقشه جدید اجماعی جهانی علیه ایران طراحی شود و با توجه به نقش موثر ایران در منطقه خلیج فارس چه موضوعی بهتر از اتهام زنی درباره اختلال در تامین امنیت منطقه از سوی ایران.

این سناریوی اتهام زنی به سرعت از سوی سخنگوی وزارت خارجه ایران رد شد و خطیب زاده در دو مرحله به نمایندگی از وزارت خارجه اعلام کرد که ایران نقشی در حوادث دریایی پیش آمده نداشته و حتی حجم این اتفاقات را مشکوک ارزیابی کرد. با این حال رسانه‌های وابسته به طراحان این سناریو و کشورهای مطرح کننده این اتهام در تلاشند تا ضمن وارونه نشان دادن شرایط و واقعیت، ظرفیت‌های تعاملی جمهوری اسلامی را همزمان با روی کار آمدن دولت جدید محدود کنند که به نوعی می‌توان این اقدام آنان را تهدید ایران اسلامی دانست.

باید به خاطر داشت رژیم صهیونیستی برای کسب جایگاه و حفظ موقعیت خود از هیچ تلاش و حتی جنایتی فروگذار نخواهد کرد چنانچه پیش از این نیز حوادثی را برای شهروندان خود رقم زده تا از طریق این خودزنی بتواند جامعه جهانی را با خود همراه و جو حاکم را علیه فلسطینیان تغییر دهد. اکنون نیز رژیم صهیونیستی، انگلیس، آمریکا و حتی عربستان سعودی بی هیچ پشتوانه قابل استنادی، ایران را متهم به خرابکاری در خلیج فارس و دریای عمان می‌کنند تا از این راه فشارها بر کشور را افزایش دهند اما ایران با توجه به جایگاه ویژه خود در منطقه و جهان و با وجود برتری های نظامی و سرمایه اجتماعی حمایت از نظام حاکم در موقعیت برتری قرار داشته و هیچکدام از این تهدیدات نمی‌تواند اثری بر روند روابط صلح آمیز آن با دنیا داشته باشد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بین الملل

افقانستان جدید و سیاست خارجی جدید در منطقه

منتشر شده

در

توسط

افقانستان جدید و سیاست خارجی جدید در منطقه

به عقیده یک مقام ارشد حوزه خلیج فارس، تحولات اخیر نمایانگر کنار رفتن کامل دکترین منسوخ شده کارتر – تعهد یک آمریکای وابسته به نفت به استفاده از نیروی نظامی به منظور دفاع از منافعش در حوزه خلیج فارس – است.

 به نقل از روزنامه گاردین، این مقام که نامش را فاش نکرد، بیان داشت که ۲۰ سال جنگ، جنگی که قرار بوده”نبرد علیه آنهایی که اسلام را ربوده بودند باشد، در افغانستان هیچ میراثی به جا نگذاشته و تصاحب قدرت توسط طالبان باعث نگرانی رهبران حوزه غرب آفریقا و منطقه “ساحل” نسبت به ظهور یک افراطگری اسلامی جدید با اعتماد به نفس بالا می شود.

او می‌گوید: خروج پرآشوب و سریع آمریکا از افغانستان پرسشهایی جدی را برای کشورهای حوزه خلیج فارس از بابت ارزش داشتن قول آمریکا در خصوص تامین امنیت طی ۲۰ سال آینده مطرح می‌سازد. افغانستان یک زلزله است یک زلزله بسیار قدرتمند و آثارش قرار است برای مدت زمانی بسیار طولانی نزد ما باقی بماند. آیا ما واقعا می توانیم برای ۲۰ سال آینده متکی به چتر امنیتی آمریکا باشیم؟ من فکر می کنم هم اکنون این بسیار غامض است.

این مقام اضافه کرد، توقع ندارد طالبان نسبت به زمانی که قبلا در قدرت بود متفاوت رفتار کند  و گفت: آنها اساسی مثل قبل هستند اما درک بیشتری از جهان پیدا کرده‌اند.

به گفته این مقام بزرگترین شگفتی مربوط به ناشایستگی محض عملیات آمریکا و بروز نشانه های درگیری بروکراتیک داخلی است که تفکر آمریکا را خدشه دار ساخت، است.

او تاکید کرد، افغانستان احتمالا به نشانه پیروزی پاکستان و فرصتی برای چین در حالی که آمریکا نقشی جزئی ایفا می کند، نگریسته می شود. این مقام بیان داشت: اگر درگیری ژئوپلتیکی بر سر افغانستان وجود دارد ما شاهد پاکستان و چین در یک سمت و هند، ایران و روسیه در سمت دیگر خواهیم بود. و من فکر نمی کنم که آمریکایی ها قرار باشد بخشی از نزاع ژئوپلتیکی بر سر افغانستان باشند.

بسیاری از کشورهای حوزه خلیج فارس شروع به تنظیم مجدد سیاست خارجی خود و لحاظ کردن کاهش اتکای آمریکا به نفت و انزوای مردمی فزاینده آمریکا کرده اند اما مقام مذکور اظهار کرد، انتظار تسریع این فرآیند و در ادامه اعمال تغییر شکل و آرایش در ائتلافها و تمایل برخی رقبای تاریخی برای ایجاد روابطی عملگرایانه تر را دارد. به گفته او، هدف کلی کاستن از تنشها در منطقه خواهد بود.

این مقام گفت که انتظار مذاکرات بیشتر بین عربستان و ایران در آینده و همچنین بین امارات متحده عربی و ایران را دارد. او به امضای یک توافق دفاعی بین عربستان و روسیه به عنوان نشانه این که در عصر پساکربن کشورهای حوزه خلیج فارس خواستار تنوع بخشیدن به منابع امنیتی خود جدای از آمریکا هستند اشاره کرد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

بین الملل

دیدار رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با سفیر کشورمان در ایروان

منتشر شده

در

توسط

دیدار رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با سفیر کشورمان در ایروان

گوستانیان، رایزن اقتصادی سفارت ارمنستان در تهران با  ظهوری سفیر ایران در ارمنستان در مورد راهکارهای تقویت ارتباطات بخش‌های اقتصادی و تجاری سفارت ایران در ایروان و سفارت ارمنستان در تهران گفت‌وگو کردند.

  در این دیدار که با حضور معاون سفارت، رایزن تجاری و کارشناسان اقتصادی سفارت کشورمان در ایروان برگزار گردید اولویتها و برنامه‌های توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور، تقویت و توسعه شناخت تجار و فعالین اقتصادی دو کشور از یکدیگر، تداوم و توسعه ارتباطات بخش های اقتصادی دو نمایندگی برای رفع موانع همکاریهای اقتصادی و تجاری، برگزاری نمایشگاهها، نشستهای خبری، ملاقاتها و دیدارها از صنایع و فعالیتهای اقتصادی و … مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

سیاسی

رئیسی در جلسه هیات دولت: مدیران اجرایی آستانه تحمل خود را در مواجهه با انتقادها بالا ببرند

منتشر شده

در

توسط

 رئیسی در جلسه هیات دولت: مدیران اجرایی آستانه تحمل خود را در مواجهه با انتقادها بالا ببرند

سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه در جلسه هیأت دولت با تأکید بر اینکه دولت از نقد منصفانه و سازنده استقبال می‌کند، اظهار داشت: نقد منصفانه را باعث رشد و ارتقاء امور در کشور می‌دانیم و مدیران اجرایی باید آستانه تحمل خود را در مواجهه با انتقادها بالا ببرند، چرا که انتقاد درست می‌تواند نسبت به اصلاح کاستی‌ها و نواقص مفید باشد.

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، رئیس جمهور همچنین با گرامیداشت روز ملی سینما، توجه ویژه به اصحاب هنر را ضروری دانست و گفت: باید نسبت به مشکلات حرفه‌ای و حتی شخصی و معیشتی اصحاب هنر توجه ویژه داشته باشیم. لازم است وزیر محترم ارشاد، مشکلات حرفه ای و شخصی جامعه هنری کشور را پیگیری کند.

رئیسی ضمن بیان اینکه سینما ابزاری است که باید در خدمت انقلاب و تبیین فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی قرار بگیرد از اصحاب سینما خواست در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی و امیدآفرینی در جامعه پیشگام باشند.

وی افزود: تأثیرگذاری مفاهیمی که با ابزار فیلم و هنر منتقل می‌شود، بسیار بیشتر از هزاران ساعت سخنرانی است.

رئیسی در ادامه، مأموریت دریانوردی ناوگروه ۷۵ ارتش جمهوری اسلامی را اقدامی بسیار ارزشمند و قابل تقدیر دانست و اظهار کرد: این مأموریت افتخارآمیز دریانوردی، نشان داد که با تکیه بر توانمندی داخلی می‌توان تولید قدرت کرد و همچنین شجاعت در برخورد با چالش‌ها را به رخ همگان کشید و این حضور برجسته، پیام امیدبخشی برای مردم ایران و مستضعفان جهان و خار چشمی بر دشمنان بود.

رئیسی اقدام وزارت صنعت و معدن و تجارت را در کاهش قیمت سیمان بسیار پسندیده و امیدبخش خواند و اظهار کرد: همه مسئولان باید تلاش کنند قیمت کالاها بویژه کالاهای معیشتی مردم به هیچ عنوان گران نشود و ضمن تلاش در جهت برقراری ثبات در بازار باید در راستای کاهش قیمت‌ها تلاش کرد.

همچنین در این جلسه، پیشنهاد وزیر کشور درخصوص استانداری حسین مدرس خیابانی برای استان سیستان و بلوچستان به تصویب رسید.

رئیسی خطاب به استاندار جدید استان سیستان و بلوچستان چهار موضوع را مورد تاکید قرار داد:

۱- حفظ و ارتقاء وحدت و برادری موجود بین اقوام و مذاهب موجود در استان و پیشگیری از اقدامات تفرقه‌افکنانه جریان‌های افراطی، به لحاظ اینکه اقوام بلوچ و سیستان و مردم شیعه و سنی استان در

سالیان متمادی با همدیگر زندگی برادرانه داشته‌اند.

۲- استفاده از نیروهای کارآمد بومی و ظرفیت منابع انسانی توانمند و شایسته استان بالاخص جوانان.

۳- تأکید بر ارتقاء امنیت مرز و استان با کمک و همت مردم منطقه به عنوان مرزداران شایسته کشور.

۴- ساماندهی و ضابطه‌مند نمودن مبادلات مرزی و سوخت‌بری.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها