با ما همراه باشید

انرژی

ساخت دستگاه‌های مورد نیاز صنعت نفت کشور

منتشر شده

در

ساخت دستگاه‌های مورد نیاز صنعت نفت کشور

شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به تأمین صددرصدی نیاز داخل کشور در حوزه طراحی و تولید دستگاه‌های مورد نیاز در صنعت نفت و شرکت‌های تابع نفتی شد.

 مهندس سهیل متینی‌تبار، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: شرکت ما در سال ۱۳۸۰ تأسیس شد و در سال ۱۳۹۵ در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شدیم. ما چندین دستگاه در صنعت نفت را برای نخستین بار در ایران تولید کرده‌ایم.

وی با اشاره به نصب سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار در محل‌های بارگیری و تخلیه نفتکش‌ها گفت: در هنگام حرکت کامیون‌ها و مخزن‌دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش‌ها به وجود می‌آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش‌سوزی در انبارهای نفت جلوگیری می‌شود. ما در تولید این دستگاه به خودکفایی رسیده‌ایم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان این‌که شیر کنترل برقی ضدانفجار برای نخستین بار در ایران طراحی و ساخته شده است، افزود: شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی‌سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده‌های نفتی می‌پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می‌شود.

مهندس متینی‌تبار سیستم فلومیتر جابه‌جایی مثبت را از محصولات پرمصرف و استراتژیک صنایع نفت دانست و گفت: این دستگاه به‌منظور اندازه‌گیری جریان فرآورده‌های نفتی در خطوط لوله، پایانه‌های نفتی و انبارهای نفت استفاده می‌شود.

وی افزود: نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می‌شد و از طریق مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم به این تکنولوژی بالا دست پیدا کنیم و به جرأت می‌توانم بگویم که سومین یا چهارمین کشوری هستیم که به این تکنولوژی رسیده‌ایم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره دستگاه فلومیتر توربینی، توضیح داد: این دستگاه نیز نوع دیگری از دستگاه‌های اندازه‌گیری است. به‌صورت پره توربینی و برای اندازه‌گیری فرآورده‌های نفتی که در خطوط لوله و پایانه‌ها با سرعت زیاد حرکت می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیا و مطابق با استانداردهای بین‌المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد، می‌توانیم آن را در مبادی تحویل به مشتری استفاده کنیم که به اصطلاح در پایانه‌های صادراتی نیز استفاده می‌شود.

مهندس متینی‌تبار در معرفی سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار  هم گفت: این سیستم حرکت دوّار میترهای جابه‌جایی مثبت را به پالس‌های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می‌کند. این پالس‌ها در دو کانال A  و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می‌شود. این دستگاه در محیط‌های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. ما موفق به اخذ گواهینامه بین‌المللی برای این سیستم شده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت صحت‌سنجی در ادامه از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه‌جایی مثبت یاد کرد و افزود: این دستگاه به‌منظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده است. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه‌ها باشد. مستر میتر جابه‌جایی مثبت با دقت تقریباً ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد به‌منظور صحت‌سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی و تولید قطعات یدکی فلومیترهای جابه‌جایی مثبت دستگاه اسمیت آمریکایی

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به شرکت امریکایی اسمیت که دستگاه قطعات یدکی را تولید می‌کند، اظهار کرد: ما از طریق مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید کنیم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. با توجه به تحریم‌های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و هم‌اکنون نیز این دستگاه‌ها در صنعت استفاده می‌شود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه‌های اصلی کنیم.

مهندس متینی‌تبار دستگاه فلو کامپیوتر دیجیتال یا شماره انداز دیجیتال را یکی از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین محصولات مورد استفاد در صنعت نفت دانست و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشخصه دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران‌سازی دما بر روی فرآورده‌های نفتی است که به‌منظور اندازه‌گیری مقدار دقیق حجم فرآورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی از مستر میتر به‌عنوان شاخص‌ترین محصول شرکت یاد کرد و گفت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و  تلفیقی از سه دستگاه فلومیتر جابه‌جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریباً می‌توان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می‌گیرد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با تأکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه‌ها بر پایه تلفیقی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، افزود: در فلومیتر توربینی، قطعه‌ای به نام پیکاپ پویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به‌صورت یک پک ارائه شده بود و ما برای آن‌که مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم، از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.

مهندس متینی‌تبار در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت گفت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می‌شود تا زمانی‌که به انبارهای نفت می‌رسد، باید مقدار اندازه‌گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می‌شوند. می‌توانیم بگوییم که همه شرکت‌های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می‌آیند.

وی با اشاره به تأمین صد درصدی نیاز داخل این نکته را تصریح کرد که توانسته‌ایم جلوی خرید خارجی را بگیریم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در ادامه افزود: در حال حاضر شرکت ما رقیب داخلی ندارد. چون نخستین و تنها شرکتی هستیم که توانسته‌ایم به این سطح از تکنولوژی دست پیدا کنیم. رقبای ما شرکت‌های بزرگ تولیدکننده آمریکایی و اروپایی هستند.

مهندس متینی‌تبار با اشاره به شعار حمایت از تولید داخل گفت که عدم واردات این دستگاه و قطعات نیز به حمایت از تولیدات داخلی منجر شده است.

وی درباره موضوع صادرات نیز گفت: به‌صورت مستقیم صادرات نداریم. اما از طریق شرکت‌های واسطه توانسته‌ایم به شرکت‌های نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه خلیج‌فارس یعنی به شرکت‌های همسایه صادرات داشته باشیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به وجود چالش‌های متعدد در این حوزه، افزود: خریدهای خارجی توسط کارفرما و عدم خرید داخلی از مهم‌ترین چالش‌های ما بود. وجود بوروکراسی‌های اداری می‌تواند دلیل این عدم اعتماد باشد. سیستم‌ها و دستگاه‌هایی که توسط شرکت ما ساخته شده، به شیوه مهندسی معکوس و طراحی از پایه است و با نمونه‌های آمریکایی برابری می‌کند.

متینی‌تبار از استقرار در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به‌عنوان یک حمایت نام برد و افزود: استقرار در پارک و بهره‌مندی از حمایت‌های صندوق پارک دانشگاه تهران انجام بسیاری از امور را تسهیل کرده است. برای مثال در گذشته ضمانت‌نامه‌ها را از بانک و با وثیقه‌های بسیار بالا تهیه می‌کردیم، اما هم‌اکنون با اخذ چک می‌توانیم ضمانت‌نامه‌های شرکت در مناقصه را از صندوق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تهیه کنیم.

وی هدف امسال شرکتشان را طراحی و ساخت دستگاه جدیدی به نام کلیورس فلومیتر دانست و یادآور شد: این دستگاه تکنولوژی فوق‌العاده بالایی دارد و در دنیا مورد استفاده است. تقریباً ۵۰ درصد راه را رفته‌ایم. در ادامه مسیر به حمایت از جانب سایر شرکت‌های تابع نفت نیاز داریم. بزرگترین حمایت از تولیدکننده و یک شرکت دانش‌بنیان، خرید از ایشان است. امیدواریم بتوانیم در سال جدید از این دستگاه رونمایی کنیم.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انرژی

هشدار رئیس سازمان انرژی اتمی به رژیم صهیونیستی

منتشر شده

در

توسط

هشدار رئیس سازمان انرژی اتمی به رژیم صهیونیستی

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان هشدار داد: رژیم صهیونیستی پیش از تهدید ایران بهتر است نگاهی به حد و اندازه خود بیندازد.

 محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در گفت وگو با شبکه المسیره به رژیم صهیونیستی هشدار داد که از پیش هرگونه تهدید حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران، نگاهی به آینه بیندازد تا حد و اندازه واقعی خود را بفهمد.

 

اسلامی در ادامه خاطر نشان کرد که ایران در راهبرد ملی خود هرگز به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نبوده و نخواهد بود. ایران کاملا مطابق با استانداردها و در چارچوب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل می‌کند.

 

وی همچنین گفت که در تمامی برنامه‌های بازرسی که تاکنون از تاسیسات هسته‌ای در ایران انجام شده، هیچ گونه انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نشده است.

 

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش افزود: استکبار فکر می‌کند که با ترور یک دانشمند هسته‌ای می تواند به انقلاب اسلامی ضربه بزند اما این اقدام نتیجه عکس داشت و نه تنها موجب تضعیف برنامه هسته‌ای ما نشد، بلکه منجر به تقویت و توسعه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران شده است.

 

محمد اسلامی تاکید کرد: سایر طرف‌های برجام به تعهدات خود ذیل این توافق عمل نکردند و در عین حال، مدعی هم هستند. این موضوع دلیل ایجاد فضای منفی و رسانه‌ای علیه ما را به خوبی نشان می‌دهد.

 

وی در پایان تاکید کرد که مذاکرات آتی در وین درباره بازگشت سایر طرف‌ها به اجرای تعهداتشان است، نه موضوعات هسته‌ای.

 

 

ادامه مطلب

انرژی

کلاف سردرگم بحران آب در بخش کشاورزی

منتشر شده

در

توسط

کلاف سردرگم بحران آب در بخش کشاورزی

غامض جلوه کردن الگوهای آبیاری در کشاورزی به این دلیل که تاکنون خروجی مطلوبی برای این حوزه نداشته مبحثی قدیمی است که همچون کلافی سردرگم دربین اهل نظر دست به دست می شود. گفته می شود بهره وری آب در کشاورزی ایران نزدیک به یک پنجم استاندارد جهانی است. در کشوری که نیازهای آبی بالایی دارد خبط و خطا کردن روش های اعمال شده مدیریتی در این حیطه حالا دیگرپذیرفتنی نیست.

 سرمشق قرار دادن گاه و بیگاه سبک و سیاق کشاورزی هندوستان  که تحت عنوان “انقلاب سبز” حاصل درخوری داشت در ایران نتیجه ای معکوس داشته است.

از نظر برخی از مدیران برنامه ریز، نهادهای حاکمیتی در کشور ما با موضوعی بنام  آمایش انرژی آشنا نیستند و به همین دلیل هم هست که نمی دانند فلان شهرستان در بازه سه ماهه زمستان چقدر برق یا بنزین و گاز نیاز دارد و یا بَهمان استان برای فصل زراعی جدید چه میزان آب نیاز دارد و در نتیجه  شاهدیم  که در گوشه و کنار استان همدان که در تنش آبی به سر می برد، هندوانه کاشته می شود و یا در اصفهان و شیراز بی آب، برنج می کارند و یا فولاد سازان  وپالایشگاهی ها و نیروگاه داران  برای اینکه نمره ممتازی از نهادهای متولی محیط زیست بگیرند، مدام درخت می کارند و بعد متوجه می شوند که نمی توانند از عهده سیراب کردن همین درختان بر بیایند.

پژوهش ها نشان می دهد که بخش کشاورزی که حدود ۱۷.۷ درصد اشتغال و نزدیک به  ۵.۹ صادرات غیر نفتی کشور را تشکیل می دهد فقط موفق شده ۶.۶ درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص دهد درحالی که استعداد کشور در این حوزه بسیار بیشتر از این ها است. همچنین تأمین کننده حدود ۸۰ درصد مواد غذایی و نیز ۸۰ تا ۹۰ درصد مواد اولیه صنایع مورد نیاز کشور، اصلی ترین مشکلش، اصلی ترین مشکل کشور است، آب!

به عقیده بسیاری از کارشناسان  فقدان مدیریت صحیح اختصاص آب به حوزه کشاورزی آنقدر تاثیر گذار بوده که طراحی کردن مجدد الگوهای آبیاری جدید، یعنی همان روشی که کشورهای موفق جهان آن را پیشه خود کرده اند را بیش از پیش ضروری ساخته است، اما این طرح نمی تواند و نباید روایتی شخصی و جدید به خود بگیرد و برخی به زعم خود، اجرای آن را درست بپندارند. چرا که مدیرانِ پیش از این هم، از همین ناحیه وارد کار شدند و در نهایت به در بسته خوردند.

روش های جدید آبیاری زمین های زراعتی و یا باغ ها وعرصه های کشاورزی موضوعی است که در همه دانشگاه های جهان آن را تدریس می کنند  و بر این اساس نکته پنهانی ندارند که ما در کشاورزی ایران نتوانیم از آن سود ببریم  و به همین خاطر نیازی نیست که  در آن دست ببریم و به سلیقه فردی خویش آن را پیاده کنیم.

بنابراین  نهادهای متولی حاکمیتی نیز دریافته اند که  با محک کهنه و سنتی نمی توان به جنگ شیوه های منسوخ شده آبیاری کشاورزی رفت تا بهره وری آن را بالا برد  و به اجبار باید  از همان شیوه علمی استفاده کنند و با مطالعات از پیش انجام شده در حوزه بوم و سرزمین، این الگوها را به گونه ای پیاده سازند که درصد خطای آن بسیار بسیار پایین باشد و به اصطلاح آب از آب تکان نخورد.

صاحبنظرانی که دستی بر آتش مدیریت دارند  دریافته اند  شرایط سخت و دشوار پایداری و استمرار تولیدات بخش کشاورزی و در نهایت تولیدات غذایی، جایی برای آزمون و خطای جدید ندارد و با هر ابزاری هست باید سطح زیر کشت و یا دیگر محصولات باغی و زراعی را با کمترین میزان مصرف آب، بالا برد.

داریوش مختاری- کارشناس ارشد حوزه مدیریت منابع آبی در این رابطه به ایسنا گفت: در کشور ما اقلیم خشک حرف اول را می زند و  هر گونه بی توجهی به آن و دل خوش کردن به بخش های پرآب نمی تواند گره ای از کار فروبسته بهره وری پایین آب کشاورزی باز کند.

وی با بیان اینکه  با توجه به قابلیت های بالای بخش کشاورزی در استان های مختلف و چهار فصل بودن همه استان ها، بابالا بردن  بهره وری، می توان تولیدات باغی و زراعی را به میزانی رساند که قابلیت صادراتی افزون تری داشته باشد، اظهار کرد: کشورهای کوچکی که از آخرین متدهای آبیاری در کشاورزی استفاده کرده اند هم اکنون به قطب صادرات انواع محصولات تبدیل شده اند.

به گفته وی یافته های اطلاعاتی نشان می دهد کارنامه باغی و زراعی ایران نسبت به کشور هایی نظیر ترکیه، مصر، استرالیا و آمریکا  نمرات قابل قبولی نداشته است. گفته شده  متوسط عملکرد برنج (شلتوک) در ایران، ترکیه، مصر و آمریکا به ترتیب ۴.۵، ۷.۷، ۹.۵ و ۸.۱ و عملکرد چغندرقند برای کشورهای مذکور به ترتیب ۴۱.۸، ۵۴.۴، ۵۰.۵ و ۶۳ تن بر هکتار است. این خود مشتی از خروار است که خوشبختانه از منظر تیم های جدید مدیریت های کلان دور نمانده است.

وی با تاکید بر اینکه بهره وری هرچه بیشتر از آب کشاورزی، خلق ارزش افزوده افزون تری خواهد داشت و به گوشه ای از مشکل اشتغال کشور کمک شایانی خواهد کرد، گفت: فعالان عرصه تامین آب کشاورزی دریافته اند که هرگونه تاخیر و اهمالی در تغییر الگوی مصرف آب بدون بهره و یا بهره وری پایین می تواند ضررهای جبران ناپذیری به بدنه اقتصاد کشور بزند.

وی با بیان اینکه گام های جدید برای سامان بخشی به این حوزه آغاز شده است. لزوم تغییر اسلوب های پیشین تامین آب کشاورزی بسیار پررنگ تر از قبل جلوه می کند و نخبگان و کارشناسان برای بهره وری آب در برنامه هفتم  توسعه و بودجه ۱۴۰۱ به تکاپویی امیدوار کننده افتاده اند، گفت: توسعه آبیاری‌های نوین، رعایت الگوی کشت، استفاده همزمان چندمنظوره از منابع آب، تسطیح و یکپارچه سازی اراضی و سرفصل هایی از این دست می تواند کارنامه بهره وری آب کشاورزی را به ثبت نمرات بالاتری برساند  وعقب ماندگی از استاندردهای جهانی را جبران کند.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

انرژی

رسیدگی به مشکل کم آبی صرفاً به وزارت نیرو منحصر نمی‌شود

منتشر شده

در

توسط

رسیدگی به مشکل کم آبی صرفاً به وزارت نیرو منحصر نمی‌شود

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت ارتباط نزدیک و متقابل دولت و جوامع علمی و مراکز پژوهشی و دانشگاهی، گفت: نخبگان و جوامع علمی باید در این ارتباط دو سویه برای مسایل و مشکلات مختلف کشور، راهکار علمی و اجرایی پیشنهاد دهند.

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی عصر امروز یکشنبه در جلسه هیأت دولت با اشاره به مشکل کم آبی و خشکسالی تصریح کرد: رسیدگی به مشکل کم آبی صرفاً به وزارت نیرو منحصر نمی‌شود و همه دستگاه‌های مرتبط، وظیفه دارند در مشورت با جوامع دانشگاهی راه حل ملی برای برای خشکسالی بیابند.

رئیس جمهور تصریح کرد چنانچه مردم در موضوعی گله‌مند هستند وظیفه داریم ابعاد مختلف مشکلات و راهکارهای موجود را برای مردم تبیین و تشریح کنیم.

وی تغییر الگوی کشت را یکی از راه‌های مواجهه با کم‌آبی دانست و گفت: باید متناسب با اقلیم و داشته‌های منابع آبی برای کشت محصولات اقدام شود و آموزش مورد نیاز نیز به کشاورزان ارایه شود.

رئیسی در ادامه توجه به آینده تحصیلی و شغلی دانشجویان و نخبگان را ضروری دانست و گفت: وزارتخانه‌های «علوم» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و معاونت علمی ریاست جمهوری باید برای استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان و امیدوار کردن دانشجویان به آینده شغلی و تحصیلی خود راهکارهای لازم را اتخاذ کنند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت امادگی دستگاهها برای مقابله با حملات سایبری اشاره کرد و تاکید کرد: خدمات ارائه شده در بستر فضای مجازی به مردم باید از امنیت کامل برخوردار باشد و باید از “خدمات و داده ها” در مقابل حملات سایبری دشمن کاملا حفاظت شود.

رئیسی در ادامه به ادعاهای دروغین علیه دولت و شایعه پراکنی در فضای رسانه ای کشور پرداخت و تاکید کرد: عده ای قصد دارند به اعتماد و امید مردم لطمه بزنند اما لازم است با سرعت و دقت به اینگونه شایعات پاسخ داده شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها