با ما همراه باشید

اخبار 50

سرگذشت تلخ دو بیمار در بیمارستانی مشهور

منتشر شده

در

سرگذشت تلخ دو بیمار در بیمارستانی مشهور

فرزند یک بیمار ۶۸ ساله که در پی کارگذاری اشتباه یک شنت در مغزش جان باخته و همچنین فرزند بیماری دیگر که بعد از چند روز سرگردانی در بخش کرونای بیمارستان فوت کرده، به روایت سرگذشت تلخ پدران خود پرداختند.

«مسعود» به ایسنا می‌گوید: اواسط سال گذشته بدلیل اختلال در راه‌رفتن و حافظه، پدرم را نزد یک پزشک متخصص بردم که پس از معاینه و چند مرحله مختلف انجام آزمایش‌های فنی اعلام کرد نیاز به کارگذاری شنت مغزی توسط یک جراح مغز و اعصاب است. برای همین پدرم را به یکی از بیمارستان‌های مشهور تهران و نزد یکی از پزشکان جراح آن بیمارستان بردم تا با نامه دکتر متخصص، این عمل انجام شود.

او ادامه می‌دهد: مهرماه سال قبل نهایتا عمل شنت‌گذاری انجام و پنج روز بعد پدرم از بیمارستان مرخص شد اما چند روز بعد با بازگشت علایم سابق و حتی شدیدتر، با شماره‌ای که توسط جراح برای مواقع اضطراری در اختیارمان بود تماس گرفتیم و منشی، حرف‌های ما را به پزشک منتقل کرد. پزشک جراح گفت چیز مهمی نیست و کاملا طبیعی است. بعد هم گفت همینطور بماند تا چند روز دیگر که نوبت معاینه اول است بررسی کنم.

مسعود می‌گوید: روز معاینه که پدرم را به بیمارستان بردیم، با واقعیتی تلخ مواجه شدیم. پزشک جراح گفت متاسفانه اشتباهی رخ داده و باید سریعا بصورت اورژانسی شنت را از سر خارج کنیم. سپس در تماس با دستیار خود گفت بیماری که در جریان کارش هستی آمده، شما شنت را خارج کن چون من عازم سفر خارج هستم و نمی‌توانم حضور داشته باشم. بعد هم بابت این موضوع عذرخواهی کرد و حلالیت طلبید!

او ادامه می‌دهد: وقتی پرس و جو کردیم مشخص شد که شنت تأمین‌شده برای این عمل از نوع دیگری غیر از آن چیزی بوده که پزشک جراح در نسخه دستور داده و بجای شنت مغزی، شنت کمری تامین و جاگذاری شده است!

مسعود با بیان اینکه در این پروسه، پیمانکار تأمین‌کننده، مسئول مربوطه در اتاق عمل که شنت را تحویل گرفته و پزشک جراح مقصر بوده‌اند، می‌افزاید: ما که از این اتفاق شوکه شده بودیم، نمی‌دانستیم دقیقا چه کاری از دستمان برمی‌آید. پزشک گفت دو بار دیگر باید جراحی انجام شود تا یک بار شنت اشتباه را بصورت اورژانسی خارج کنند و بعد از یک ماه، شنت دیگری مطابق همان نسخه اول که مناسب بیمار بوده است، جاگذاری شود.

مسعود ادامه می‌دهد: واقعا چاره دیگری جز پذیرش دستور پزشک نداشتیم چون هیچ جراح دیگری با توجه به شرایط پیش‌آمده حاضر به پذیرش و اصلاح کار جراح قبلی نبود. نهایتا پدرم برای بار دوم زیر تیغ جراحی رفت و شنت خارج شد و بعد از یک ماه هم برای عمل سوم مطابق همان نسخه قبلی، شنت صحیح تهیه و مجددا شنت‌گذاری انجام شد ولی از عمل دوم به بعد، پدرم روز به روز اندام و اعضای بدنش یکی پس از دیگری از کار افتاد و در نهایت هم با از کار افتادن ریه بر اثر ایست تنفسی ناشی از فشار بالای مغز (براساس گزارش کالبدشکافی) جان باخت.

او درباره اقدامات خود پس از این اتفاق نیز می‌گوید: با توجه به اینکه خود پزشک صراحتا به اشتباه در کارگذاری شنت اقرار کرده بود، شکایتی را در خود بیمارستان تنظیم کردیم که معاونت درمان بیمارستان در پاسخ، ضمن عذرخواهی گفت بیمارستان بدلیل اشتباه صورت‌گرفته هیچگونه هزینه‌ای از شما یا بیمه تکمیلی شما در عمل دوم و سوم دریافت نمی‌کند و تنها هزینه بیمه تامین اجتماعی را برای دو عمل اضافه منظور می‌کنیم. از آنجا که رسیدگی بیشتر در اختیار بیمارستان نبود، بابت قصور عوامل دخیل در این اتفاق از شرکت تأمین‌کننده تجهیزات پزشکی تا خود پزشک، به دادسرای جرایم پزشکی مراجعه و شکایتی را تقدیم مقام قضایی کردیم.

مسعود که در حال حاضر با گذشت بیش از یک سال از درگذشت پدرش همچنان پیگیر این پرونده است، با اشاره به نظریه کارشناسی کمیسیون سه‌نفره اظهار می‌کند: این کمیسیون، مجموعا ۱۴ درصد تقصیر را متوجه دو نفر از عوامل این ماجرا دانست و زمانی که به این نظریه اعتراض کردیم، کمیسیون پنج‌نفره همین میزان تقصیر را هم نپذیرفت و عوامل دخیل را بکلی مبری از قصور اعلام کرد.

او که حالا به نظریه این کمیسیون نیز اعتراض کرده و منتظر تشکیل جلسه کمیسیون هفت‌نفره و ارائه توضیحات لازم است، می‌گوید: من در جلسه این کمیسیون یک سوال پرسیدم که البته هنوز هم کسی به این سوالم پاسخ نداده است. سوال من این بود که آیا خود این پزشکان راضی می‌شوند عزیزشان، سه بار – که البته دوبار آن هم بخاطر اشتباه کادر درمان بوده – تحت عمل جراحی سنگینی مثل جراحی مربوط به مغز قرار بگیرد؟ آیا چنین تعدد عمل اضافه‌ای برای یک شخص ۶۸ ساله یا دیگران اساسا قابل تحمل است؟

مسعود می‌گوید: برای من و خانواده‌ام تنها چیزی که اهمیت داشت جان پدرم بود که از دست رفت و حتی اگر همه عوامل این حادثه هم محکوم شوند، پدرم زنده نمی‌شود اما در حال حاضر تنها انگیزه‌ام از پیگیری این پرونده آن است که جان عزیزان مردم بخاطر برخی اشتباهات جبران‌ناپذیر در معرض خطر قرار نگیرد و کسانی که با سلامتی مردم سر و کار دارند بدانند که مسئولیت سنگینی بر عهده‌شان است.

او می‌افزاید: از طرفی مردم باید هوشیار باشند که شهرت بیمارستان، ضامن جان عزیزانشان نیست و نهایت پاسخی که بابت اعتراض خانواده بیمار می‌دهند این است که «برو هر جا دلت می‌خواهد شکایت کن» چون می‌دانند کسانی که باید درباره کار آنان به مرجع قضایی نظر کارشناسی بدهند هم‌صنف و همکار خودشان هستند و همین موضوع نوعی پشت‌گرمی برایشان ایجاد می‌کند.

مسعود در پایان خاطرنشان می‌کند: در این ایام که مدافعان سلامت، جان خودشان را کف دستشان گذاشته‌اند و واقعا برای نجات مردم فداکاری می‌کنند، دور از انصاف است که عده‌ای پزشک با بی مبالاتی و بی‌مسئولیتی خود تمام زحمات همکاران خود را در کادر درمان تحت‌الشعاع قرار دهند و چهره پزشکان و عوامل بهداشت و درمان کشور را مخدوش کنند. ما هم فقط منتظر نظر مرجع قضایی هستیم تا ببینم واقعا قرار است عدالت اجرا شود یا چون طرف شکایت پزشک است و همکارانش باید درباره او نظر بدهند، این پرونده هم می‌رود کنار سایر پرونده‌های بی‌نتیجه قصور پزشکی.

اما «وحید» هم تجربه دیگری را از همین بیمارستان روایت می‌کند؛ سرگذشت تلخ پدری که جان باخت و آخرش هم نفهمیدند کرونا داشته یا نداشته: بیشتر از ۶ ماه پیش پدرم را به دلیل تهوع خونی و با دستور اورژانس به بیمارستان بردیم. همان اول، اسکن ریه انجام شد و گفتند کرونا ندارد بلکه مشکل گوارشی است.

او ادامه می‌دهد: در بخش پست سی‌سی‌یو اعلام کردند باید اندوسکوپی یا کلونوسکوپی انجام شود. روز پنجم یا ششم بعد از کلی آزمایش و … به بخش گوارش منتقل شد و با وجود شدت ضعف جسمانی که داشت، اندوسکوپی انجام شد و گفتند مشکل گوارشی ندارد!

وحید می‌افزاید: همان شب پزشک متخصص آمد و گفت علائم بیمار بشدت به کرونا شبیه است و باید در بخش کرونا بستری شود. گفتم اسکن ریه‌اش مشکلی را نشان نداده و اکسیژن خونش هم که خوب است. تست پی‌سی‌آر هم که نگرفتید. چطور با قاطعیت می‌گویید کرونا دارد؟ بدون اینکه به این سوال‌ها پاسخی بدهد، گفت قطعا کروناست و باید به بخش کرونا منتقل شود.

او با بیان اینکه پدرم به بخش کرونا منتقل شد و به ما هم اجازه نمی‌دادند که پیش او بمانیم، اظهار می‌کند: از فردای آن شب افتادیم دنبال داروهای کرونا. تست پی‌سی‌آر گرفتند و بعد از دو روز هم زنگ زدند گفتند پدرتان فوت کرده است. جواب پی‌سی‌آر هم همان روز فوتش آمد که منفی بود!

وحید می‌گوید: وقتی با برادرم رفتیم پیکر پدرم را از سردخانه بیمارستان تحویل بگیریم، فردی که آنجا بود نه ماسک داشت و نه تجهیزات خاصی. به من گفت بیا کمک کن جنازه را ببریم. من تعجب کردم چون اگر پدرم واقعا کرونا داشت، چرا باید به همین راحتی به همراه بیمار می‌گفتند برای جابجایی جنازه کمک کن؟ اصلا چرا خود متصدی آنجا ماسک نداشت؟ مگر کرونا به سرعت منتقل نمی‌شود؟ از طرف دیگر، اگر پدرم کرونا داشت چرا تدفین او طبق پروتکل انجام نشد؟

او به پیگیری‌ها و اعتراض‌هایش هم اشاره می‌کند: پرونده را به هر پزشکی نشان دادیم گفت مگر می‌شود ریه بیمار سالم باشد، اکسیژن خونش ۹۵ درصد باشد، تست پی‌سی‌آر هم منفی باشد اما کرونا داشته باشد؟ از طرفی، من و خانواده‌ام دائم پیش پدرم بودیم؛ پس چرا هیچکدام از ما مبتلا نشدیم؟ واقعا آخر هم نفهمیدیم که پدرم کرونا داشت یا نه. اگر مبتلا به کرونا بود، چرا از روز اول وارد فاز درمان کرونا نشدند؟ اگر هم کرونا نداشت که چرا بخش کرونا بردند و داروهای کرونا دادند؟ من چیزی از پزشکی نمی‌دانم اما از کجا معلوم که همان داروها باعث ایست قلبی‌اش نشده باشد و هزار سوال دیگر که الان نزدیک هفت ماه است مثل خوره به جان من و خانواده‌ام افتاده است.

وحید درباره شکایت از بیمارستان و پزشک هم می‌گوید: خود پزشکانی که بعد از فوت پدرم با آنها مشورت کردم، ‌گفتند شکایت فایده‌ای ندارد. راست هم می‌گفتند چون پدر من که دیگر زنده نمی‌شد و با رفت و آمد به دادگاه، سلامتی سایر اعضای خانواده‌ام هم در این شرایط کرونایی به خطر می‌افتاد.

او هم البته منکر زحمات بخش عمده پزشکان و اعضای کادر درمان نیست اما می‌گوید: شما تصور کنید وقتی در این بیمارستان مجهز و مشهور پایتخت چنین اتفاقاتی می‌افتد، در جاهای دیگری که امکانات خیلی کمتری دارند و از طرفی مردم هم آنقدرها پیگیر قضیه نیستند، چه بلایی سر بیمار و خانواده‌اش می‌آید. دقیقا برای همین است که همیشه می‌گویند خدا هیچکس را گرفتار بیمارستان نکند. نه بخاطر بیماری و درد بلکه بخاطر همین اتفاقات تلخ که هیچوقت هم جبران نمی‌شوند.

به گزارش ایسنا، تمامی اسناد مربوط به ادعاهای مطرح‌شده در این دو گفت‌وگو جهت ارائه به وزارت بهداشت، سازمان تامین اجتماعی و سایر مراجع ذیربط، موجود و قابل ارائه است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 50

پیری جمعیت؛ بلایی که دیر یا زود گریبانگیر کشور می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پیری جمعیت؛ بلایی که دیر یا زود گریبانگیر کشور می‌شود

ایسنا/چهارمحال و بختیاری بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در آینده‌ای نه چندان دور جمعیت سالمندان در ایران افزایش پیدا می‌کند و ایران از یک کشور جوان به یک کشور سالمند تبدیل می‌شود، پیری جمعیت در کشورها پیامدهای بسیاری دارد، مشکلات اقتصادی یکی از این پیامدها است، به همین دلیل تمامی کشورها سیاست‌هایی برای جلوگیری از پیری جمعیت و برقراری توازن بین جمعیت اتخاذ می‌کنند.

به گزارش ایسنا، نیروی جوان در هر کشور یک سرمایه محسوب می‌شود، زیرا باوجود نیروی جوان در یک کشور امکان رشد، شکوفایی و نوآوری فراهم می‌شود، نیروی جوان در حرکت چرخ‌های اقتصاد بسیار موثر بوده و یکی از مولفه‌های مهم در تامین امنیت یک کشور نیز به شمار می‌رود، بنابراین حضور جوانان در یک جامعه بسیار مهم و حیاتی است.

از طرفی سالمندان به مراقبت‌های بسیاری نیازمند هستند و این مراقبت‌ها نیز عموما هزینه‌هایی را به کشور تحمیل می‌کند، یکی دیگر از مسائل مهم پیرامون سالمندان پرداخت حقوق بازنشستگی است، زمانیکه جمعیت یک کشور به سمت سالمندی حرکت کند و عمده نیروی آن کشور از تولیدکننده به مصرف‌کننده تبدیل شود، مشکلات اقتصادی گوناگونی برای کشور ایجاد می‌شود و به دلیل نبود نیروی جوان مورد نیاز انجام فعالیت‌های اقتصادی و کسب درآمد نیز بسیار سخت خواهد شد.

پیری جمعیت امری طبیعی است و در هر کشوری رخ می‌دهد، به‌همین دلیل در بسیاری از کشورها سیاست‌های گوناگون برای جلوگیری از این موضوع اتخاذ شده و تمرکز بسیاری بر موضوع فرزندآوری و برقراری توازن در جمعیت صورت گرفته است، در ایران نیز طی سالیان گذشته هشدارهای بسیاری مبنی بر حرکت جمعیت به سمت سالمندی بیان شده و به همین دلیل نیاز به فرزندآوری و تلاش برای داشتن جامعه جوان به شدت احساس می‌شود.

البته یکی از موضوعات بسیار مهم در خصوص فرزندآوری در میان خانواده‌های امروزی مسائل اقتصادی است، زیرا داشتن فرزند نیازمند هزینه‌هایی است که شاید تامین آن برای تمامی زوجین کار آسانی نباشد، متاسفانه امروزه بسیاری از زوج‌های جوان حتی توان پرداخت اجاره یک منزل مسکونی را ندارند و خرید خانه برای آن‌ها به امری بسیار سخت و محال تبدیل شده است، البته مشکلات آن‌ها تنها به این مورد ختم نمی‌شود، زیرا باوجود افزایش روز افزون قیمت انواع کالاها حتی خرید مواد خوراکی مورد نیاز و لباس نیز برای افراد با درآمد پایین بسیار دشوار شده و این موضوع بیانگر این است که تشویق زوجین به فرزندآوری و در نتیجه برقراری توازن در جمعیت و جلوگیری از پیری آن به برنامه‌ریزی دقیق و سیاست‌گذاری صحیح در حوزه اقتصاد نیازمند است.

 نیازهای اساسی یک کودک قابل چشم‌پوشی نیست

محمد احمدی_ یکی از افرادی که در یکی از شرکت‌های تولیدی در شهرکرد مشغول به کار است و حدود سه سال از زندگی مشترک او می‌گذرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه امروزه تامین هزینه‌های مربوط به زندگی بسیار دشوار است و بنده با وجود اینکه فرزندی ندارم، مشکلات بسیاری در تامین مخارج زندگی دارم، زیرا در بسیاری از موارد با پرداخت اجاره منزل، اقساط تسهیلات گوناگون و خرید مواد خوراکی ضروری در همان روزهای ابتدایی ماه حقوق تمام می‌شود و به همین دلیل تا به حال به داشتن فرزند به صورت جدی فکر نکرده‌ام.

وی افزود: البته که داشتن فرزند برای هر انسانی بسیار شیرین است، اما امروزه نمی‌توان از نیازهای اساسی یک کودک چشم‌پوشی کرد، از آغاز بارداری به دلیل انواع چکاپ‌ پزشکی مورد نیاز برای زنان باردار، هزینه‌های مربوط به داشتن فرزند آغاز می‌شود و تمامی این موارد نیز برای سلامت کودک و مادر ضروری است و نمی‌توان به دلیل مشکل مالی از آن چشم‌پوشی کرد.

احمدی ادامه داد: تامین هزینه‌های مربوط به زایمان و بیمارستان و پس از آن خرید شیرخشک و پوشک و… بسیار سخت است و همین موضوعات باعث می‌شود که جوانان از داشتن فرزند واهمه داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: برخی افراد با وجود اینکه از وضعیت مالی مطلوبی برخوردار هستند، تمایل به داشتن فرزند ندارند، اما بسیاری از زوجین تنها به دلیل مشکلات اقتصادی اقدام به فرزندآوری نمی‌کنند، بنابراین اگر این افراد از لحاظ مالی دارای دغدغه‌های کمتری باشند، برای داشتن فرزند اقدام خواهند کرد، برای مثال استرس افزایش اجاره‌بها منزل و مجبور به نقل‌مکان، افزایش هر روزه قیمت کالاهای ضروری، نداشتن امنیت شغلی بسیاری از افراد و… از مهم‌ترین موانع موجود بر راه زوجین بوده که برطرف شدن آن‌ها نیازمند تدابیری جدی است.

بالا بودن هزینه‌های نگهداری از کودک مانعی برای فرزندآوری

سحر اسدی_مادری که حدود پنج ماه از تولد فرزند او می‌گذرد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: داشتن فرزند و تجربه حس مادر شدن بسیار خوشایند است، اما برخی افراد باتوجه به وضعیت اقتصادی موجود از فرزندآوری اجتناب می‌کنند، البته بنده باتوجه به اینکه به‌خوبی از میزان هزینه‌های مربوط به داشتن فرزند آگاهی دارم در برخی موارد به این افراد حق می‌دهم.

وی افزود: از هزینه‌های سرسام آور دوران بارداری، زایمان و بیمارستان که بگذریم، تامین هزینه‌های یک کودک بسیار دشوار است، برای مثال شیرخشک و پوشک دو اقلامی است که برای یک کودک بسیار ضروری هستند و نمی‌توان در خرید آن کوتاهی و یا صرفه‌جویی کرد، اما متاسفانه همین اقلام قیمت بسیار بالایی دارند و روز به‌روز نیز قیمت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

اسدی ادامه داد: کودکان رشد روزانه دارند و بنابراین نمی‌توان از یک لباس برای مدت طولانی برای آن‌ها استفاده کرد، عموما لباس کودکان نیز قیمت بالایی دارد و خرید آن‌ها برای والدین کار آسانی نیست، در صورتیکه تنها مدت کوتاهی نیز قابل استفاده هستند، البته تمامی این موارد مربوط به زمان کودکی است و طبیعی است با رشد کودک هزینه‌های او نیز افزایش پیدا می‌کند و باتوجه به تورم موجود تامین این هزینه‌ها دشوار خواهد شد.

وی عنوان کرد: من و همسرم هر دو شاغل هستیم، اما با این وجود در کنار هزینه‌های فرزندمان برای پرداخت اجاره منزل و سایر موارد گاهی با مشکل رو به‌رو می‌شویم و به همین دلیل فکر می‌کنم برای خانواده‌هایی که تنها یک نفر و مرد خانواده شاغل بوده، داشتن فرزند و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن بسیار دشوار است.

کیفیت جمعیت اهمیت بالاتری نسبت به کمیت آن دارد

شهرام مقدس_ جامعه‌شناس در خصوص اهمیت جوانی جمعیت، اظهار کرد: موضوع فرزندآوری پیرو بحث ازدواج است، بنابراین باید بررسی کرد به چه علت شاهد کاهش آمار ازدواج هستیم و این دلایل می‌تواند در موضوع فرزندآوری نیز تاثیر داشته باشند.

وی افزود: درحال حاضر در فضایی قرار داریم که باتوجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی نگرانی‌هایی برای تامین آینده در دوره‌های مختلف مطرح می‌شود، در چنین حالتی انسان‌ها به دلیل نبود اطمینان از آینده قادر به انجام یک برنامه‌ریزی صحیح نیستند و نمی‌توانند برای آینده تصمیمات جدی اتخاذ کنند، موضوعات ازدواج و فرزندآوری از استراتژیک‌ترین و بلندمدت‌ترین برنامه‌ریزی‌هایی است که هر انسانی برای آینده خود دارد و موضوعی نیست که بتوان به صورت مقطعی به آن نگاه کرد، زیرا دارای تبعات دائمی و پایدار بوده، بنابراین باید با اطمینان بالایی این تصمیمات اتخاذ شوند.

مقدس با بیان اینکه انسان‌ زمانی یک مسئولیت را برعهده می‌گیرد که برای او منافع و مزایایی داشته باشد، ادامه داد: اگر افراد در فضایی که مجبور هستند، مسئولیت‌پذیر باشند دچار تنش‌های متعدد شوند، احتمال دارد که در مراحلی به‌دلیل تمام شدن توان فرد به سمت راحت‌طلبی و فرار از مسئولیت حرکت کنند، در سیستم‌های سنتی داشتن فرزند یک امتیاز بود، زیرا به‌عنوان یک سرمایه اجتماعی تلقی می‌شد، اما در سیستم جدید و کنونی این کارکردها دچار تغییر شده و در حقیقت فرزندان در زمان گذشته به نوعی کمک‌رسان خانواده بودند، اما امروزه فرزندان تا سن بالایی وابستگی به خانواده را داشته و استقلال یافتن برای آن‌ها مشکل شده، بنابراین برخی عوامل کلان، عوامل خُرد را تحت تاثیر خود قرار داده و منجر به کاهش میزان زاد و ولد شده است.

این جامعه‌شناس عنوان کرد: کیفیت جمعیت از اهمیت بالایی برخوردار بوده و حتی کیفیت جمعیت از کمیت آن مهم‌تر است، زیرا در دنیای امروز بسیاری از کارها به سمت مکانیزه شدن و حذف نیروی کار پیش می‌رود و تمامی این موارد بیان‌کننده این موضوع است که داشتن جمعیت با عده بالا ضرورتی ندارد، بنابراین در این مرحله لازم است افرادی که می‌توانند کیفیت جمعیت را تضمین کنند، مشارکت داشته باشند.

مقدس اضافه کرد: زمانیکه برای فرزندآوری برخی امتیازات درنظر گرفته می‌شود، افرادی که از لحاظ آگاهی و در نتیجه فرزندپروری ضعیف هستند به این کار تشویق می‌شوند و در نتیجه گروه‌هایی از انسان‌ها در آینده وارد جمعیت می‌شوند که کیفیت جمعیت را تغییر داده و این کیفیت را کاهش می‌دهند، زیرا این افراد در خانواده‌های با سطح آگاهی پایین پرورش پیدا کرده و درنتیجه دارای تخصص و مهارت‌های لازم نشده‌اند، در حالیکه جامعه به شدت به افراد متخصص و با مهارت بالا نیازمند است.

وی تصریح کرد: زمانیکه امکانات و منابع کافی در جامعه وجود داشته باشد، خود افراد جامعه قادر به تصمیم‌گیری صحیح در خصوص فرزندآوری هستند، اما زمانیکه امکانات و منابع موجود نباشد، اضطرار برای افزایش جمعیت به تعویق می‌افتد و فرزندآوری جایگاهی در ذهن و تصمیمات افراد نخواهد داشت، بنابراین منابع و امکانات با تصمیم‌گیری درخصوص فرزندآوری رابطه مستقیم و تنگاتنگ دارد.

این جامعه‌شناس بیان کرد: در دهه ۶۰ فرزندآوری رشد بالایی داشت و این موضوع نیز منجر به بروز برخی مشکلات در جامعه شد، برای مثال در زمان مناسب برای متولدین این دهه کار ایجاد نشد و همچنین مشکلاتی در خصوص تامین مسکن و ازدواج این افراد به وجود آمد.

مقدس افزود: جمعیت در حقیقت دارای مکانیزم‌های درونی است و این یعنی هرچقدر درخصوص فرزندآوری تبلیغات انجام شود، احتمال دارد نتیجه مورد انتظار به دست نیاید و این موضوع به دلیل همین مکانیزم‌های درونی جمعیت بوده و بهترین کار این است که فرصت‌های زندگی و امنیت نسبت به آینده برای افراد تضمین شود، سپس جامعه را به یک جامعه رو به توسعه با چشم‌انداز بلندمدت تبدیل کرد، همچنین لازم است روی خانواده موفق و کارکردهای آن متمرکز شده و یک الگو مناسب برای افراد و جامعه ایجاد کنیم، در نتیجه افراد جذب چنین خانواده‌هایی شده و متقاضی داشتن آن می‌‎شوند و این بهترین تبلیغ است.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 50

عمان: از سطح کنونی روابط با اسرائیل راضی هستیم

منتشر شده

در

توسط

عمان: از سطح کنونی روابط با اسرائیل راضی هستیم

وزیر خارجه عمان گفت که کشورش نسبت به سطح کنونی روابط با رژیم صهیونیستی رضایت دارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، بدر البوسعیدی، وزیر خارجه عمان گفت که کشورش از سطح روابط و گفتگو با رژیم صهیونیستی که شامل کانال‌های مناسب تماس می‌شود، راضی است.

وی گفت که کشورش به صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها بر اساس راهکار تشکیل دو کشور پایبند است.

این اظهارات البوسعیدی در حالی مطرح می‌شود که برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال عادی سازی روابط مسقط و تل آویو بعد از عادی سازی روابط بحرین و امارات با این رژیم حکایت داشت.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 50

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در جهان

منتشر شده

در

توسط

 

جدیدترین آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا در جهان

آمار جهانیِ مبتلایان به کروناویروس تاکنون به ۱۰۸ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۶۶۸ نفر رسیده و مرگ دو میلیون و ۳۷۸ هزار و ۸۷۳ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

به گزارش ایسنا، بنابر تازه‌ترین آمارها تاکنون ۸۰ میلیون و ۳۴۵ هزار و ۴۲۰ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۹ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا تاکنون با بیش از ۲۸ میلیون مبتلا و بیش از ۴۸۰ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۱۰.۸ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۹.۷ میلیون نفر فراتر رفته است.

همچنین در حال حاضر چهار کشور ایالات متحده، برزیل، مکزیک و هند رکورددارِ شمار قربانیان این بیماری در دنیا هستند.

تعداد جان‌باختگان کووید ۱۹ در انگلیس نیز از ۱۱۵ هزار نفر عبور کرده و این کشور تاکنون بیشترین قربانیان کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. به علاوه هم‌اکنون تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا هم از ۹۲ هزار نفر عبور کرده و در میان کشورهای اروپایی در رتبه دوم این جدول قرار دارد.

همچنین فرانسه بیش از ۸۰ هزار، روسیه بیش از ۷۸ هزار و آلمان نیز بیش از۶۴ هزار و ۵۰۰ فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را گزارش داده‌اند.

پس از این کشورها، اسپانیا با بیش از ۶۴ هزار و ۲۰۰، ایران با بیش از ۵۸ هزار، کلمبیا با بیش از ۵۶ هزار، آرژانتین با بیش از ۴۹ هزار، آفریقای جنوبی با بیش از ۴۷ هزار و پرو با بیش از ۴۳ هزار جان‌باخته دیگر کشورهایی هستند که تاکنون آمار بالای مرگ‌ و میر ناشی از کووید ۱۹ را ثبت کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (جمعه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا: ۲۸ میلیون و ۲ هزار و ۲۴۰ مبتلا، ۴۸۶ هزار و ۹۲۲ قربانی

۲. هند: ۱۰ میلیون و ۸۸۰ هزار و ۶۰۳ مبتلا، ۱۵۵ هزار و ۴۸۴ قربانی

۳. برزیل: ۹ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۲۹۸ مبتلا، ۲۳۶ هزار و ۳۹۷ قربانی

۴. روسیه: چهار میلیون و ۲۷ هزار و ۷۴۸ مبتلا، ۷۸ هزار و ۶۸۷  قربانی

۵. انگلیس: سه میلیون و ۹۹۸ هزار و ۶۵۵ مبتلا، ۱۱۵ هزار و ۵۲۹ قربانی

۶. فرانسه: سه میلیون و ۴۰۶ هزار و ۶۸۵ مبتلا، ۸۰ هزار و ۸۰۳ قربانی

۷.اسپانیا: سه میلیون و ۴۱ هزار و ۴۵۴ مبتلا، ۶۴ هزار و ۲۱۷ قربانی

۸. ایتالیا: دو میلیون و ۶۸۳ هزار و ۴۰۳ مبتلا، ۹۲ هزار و ۷۲۹ قربانی

۹. ترکیه: دو میلیون و ۵۶۴ هزار و ۴۲۷ مبتلا، ۲۷ هزار و ۱۸۷ قربانی

۱۰. آلمان: دو میلیون و ۳۲۱ هزار و ۲۱۵ مبتلا، ۶۴ هزار و ۵۱۳ قربانی

براساس آمار فوق در حال حاضر ۲۱ کشور اول این جدول، همگی از رقم یک میلیون ابتلا عبور کرده‌اند و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای روسیه، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، ترکیه، آلمان، کلمبیا، آرژانتین، مکزیک، لهستان، ایران ،آفریقای جنوبی،اوکراین، پرو، اندونزی، جمهوری چک و هلند نیز بیش از یک میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها