با ما همراه باشید

علمی پزشکی

شایع‌ترین مشکلات پوستی در تابستان و راه‌های جلوگیری از آنها

منتشر شده

در

به نقل از وبسایت علمی «خبرنی»، فصل تابستان با سرگرمی و لذت بردن از تعطیلات در طبیعت همراه است، اما در کنار آن، برخی از بیماری‌های پوستی شایع می‌شود که باید از خود در برابر آن محافظت کنیم.

شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در تابستان

احتمال این بیماری‌ها در اثر افزایش دما و گسترش ویروس‌ها در هوای محیط افزایش می‌یابد. از شایع‌ترین این بیماری‌ها موارد زیر است:

۱. قرار گرفتن در معرض رنگدانه‌ها و سوختگی‌ها

این اتفاق در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب برای مدت طولانی رخ می‌دهد؛ بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم از نشستن در معرض آفتاب مستقیم از ساعت ده صبح تا چهار بعدازظهر که اشعه‌ها از قدرت بیشتری برخوردار هستند خودداری کنید و به دنبال مکان‌های سایه دار باشید.

برای جلوگیری از سوختگی و ظهور رنگدانه‌های پوستی از درجه ضد آفتاب مناسب استفاده کنید و هر ۴ ساعت دوباره آن را روی پوست خود بمالید.

۲. عفونت قارچی

یکی از بیماری‌های شایع پوستی در تابستان عفونت قارچی است که در اثر تعریق شدید در دمای بالا ظاهر می‌شود و به صورت لکه‌های کوچک سفید، قهوه‌ای روشن یا صورتی بروز می‌یابد.

برای جلوگیری از عفونت قارچی رعایت موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

لباس‌های نخی بپوشید و از لباس‌های دارای مواد مصنوعی که عرق را جذب نمی‌کند، خودداری کنید.

پس از بیرون آمدن از آب شنا بلافاصله دوش بگیرید. زیرا نوعی قارچ وجود دارد که در نتیجه شنا کردن در دریا یا استخر که درصد کلر افزایش می‌یابد، بین ران‌ها ظاهر می‌شود.

۳. عفونت باکتریایی

ازدحام بیش از حد در مکان‌های تفریحی، احتمال انتقال عفونت باکتریایی بین افراد را افزایش می‌دهد، به خصوص برای افرادی که پوست حساس دارند، بنابراین یک بیماری پوستی شایع در تابستان است.

برای جلوگیری از این عفونت، فقط از وسایل شخصی تمیز استفاده کنید و به خصوص هنگام مسافرت روزانه دوش بگیرید.

۴. ابتلا تب نیل

نوعی بثورات پوستی است که به صورت برجستگی‌های کوچک قرمز رنگ ناشی از افزایش تعریق و گرما ظاهر می‌شود و ممکن است گاهی همراه با خارش باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به این نوع بیماری پوستی در تابستان، موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

-لباس سبک نخی بپوشید و خانه را به خوبی تهویه کنید.

-از دمای بالا دور باشید.

-برای مرطوب شدن بدن با آب سرد دوش بگیرید.

-مراقب باشید از این بیماری غفلت نکنید. زیرا ممکن است به عفونت‌های پوستی تبدیل شود.

-پس از مشورت با پزشک با استفاده از کرم سفارشی آن را درمان کنید، اما ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

۵. ظهور بثورات و لکه‌های پوستی

در بیشتر بیماری‌های شایع پوستی در تابستان، پوست در معرض بثورات قرار می‌گیرد که در مناطق مختلف گسترش می‌یابد که شایع‌ترین آن آرنج و دست‌هاست.

بثورات می‌تواند به دلیل انسداد غدد عرق ایجاد و باعث التهاب بافت‌های اطراف شود، بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم:

-از پوشیدن لباس‌های بافته شده از الیاف مصنوعی خودداری و لباس‌های نخی را انتخاب کنید تا تعریق که منجر به این بثورات می‌شود، افزایش نیابد.

-از مکان‌های گرم دور باشید و به بهداشت شخصی توجه کنید.

-مناطق تحت تأثیر بثورات را با آب ولرم بشویید و، اما آنجا را مالش ندهید، خوب خشک کنید.

-از غذا‌هایی استفاده کنید که حاوی ویتامین C هستند و از ترشح هیستامین در بدن جلوگیری می‌کنند و حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستند که باعث کاهش بثورات می‌شوند.

-از روش‌های درمانی تجویز شده توسط پزشک خود استفاده کنید.

۶. جوش‌های چرکی

عفونت‌های شدیدی هستند که بر روی فولیکول‌های مو و نواحی اطراف آن‌ها تأثیر می‌گذارد و با افزایش تعریق احتمال عفونت افزایش می‌یابد و عواملی مانند دیابت و افزایش وزن وجود دارد که باعث افزایش فعالیت باکتری‌های ایجاد کننده این جوش‌ها می‌شود.

برای جلوگیری از جوش، باید تا حد ممکن از گرمای شدید دور باشید و از بهداشت شخصی بدن به خوبی مراقبت کنید.

۷. ملاسما و کک و مک

یکی از بیماری‌های شایع پوستی در تابستان که باعث ناراحتی خانم‌ها می‌شود، ظهور ملاسما و کک و مک بر روی پوست در فصل تابستان است.

ملاسما رنگدانه‌ای به رنگ تیره است که در مناطقی که به طور مستقیم در معرض آفتاب قرار دارند، به خصوص صورت، ظاهر می‌شود، در حالی که کک و مک به صورت لکه‌های کوچک به شکل و اندازه‌های مختلف است.

برای جلوگیری از ملاسما و کک و مک، به شما توصیه می‌کنیم موارد زیر را انجام دهید:

-نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض اشعه‌های مضر از ضد آفتاب استفاده کنید.

-در زمان اوج گرما از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

-استفاده از کرم‌های طبی که می‌توانند این لکه‌های را از بین ببرند.

۸. آکنه

برخی از افراد به ویژه آن‌هایی که پوست چربی دارند، در فصل تابستان از ظهور آکنه روی پوست خود رنج می‌برند. با شدت گرما، این دانه‌ها روی پوست تشکیل می‌شوند، زیرا ترشحات غدد چربی با منافذ باز افزایش می‌یابد و بنابراین چسبیدن غبار و میکروب به پوست و تشکیل دانه‌ها راحت‌تر است.

برای جلوگیری از این نوع بیماری شایع پوستی در تابستان، موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

-از دست زدن یا فشار دادن آن‌ها خودداری کنید تا هیچ اثری بر روی پوست باقی نگذارد وعفونت از یک مکان به مکان دیگر منتقل نشود.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علمی پزشکی

داروی درمان روماتوئید آرتریت رونمایی شد

منتشر شده

در

توسط

داروی درمان روماتوئید آرتریت رونمایی شد
عکس دریافتی و تزیینی است

داروی تزریقی درمان روماتوئید آرتریت امروز با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد.

 داروی “بیوسیمیلار” حاوی ماده فعال دارویی “آناکینرا” است که نوعی سیتوکین(عامل سرکوب کننده ایمنی) به شمار می‌رود.

سیتوکین‌ها یا عامل سرکوب کننده ایمنی، پروتئین‌هایی هستند که توسط بدن ساخته می‌شوند و هماهنگ کننده ارتباطات بین سلولی هستند و به کنترل فعالیت‌های سلولی کمک می‌کنند.

بدن انسان در برابر بیماری‌های روماتوئید آرتریت و سندرم وابسته به کرایوپیرین و بیماری‌های “استیل”، مقادیر زیاد سیتوکین به نام اینترلوکین-۱ تولید می‌کند که موجب اثرات مضری همچون التهاب و بروز علائم بیماری می‌شود.

به طور معمول بدن ما پروتئین‌هایی برای سرکوب اثرات مضر اینترلوکین-۱ تولید می‌کند که آناکینرا ماده فعال استفاده از میکروارگانیزم “ای کولای” E-coli تولید شده است.

این دارو در ترکیب با داروی (methortrexate)  برای درمان نشانه‌ها و علائم بیماری روماتوئید آرتریت در بزرگسالان کاربرد دارد. این دارو برای بیمارانی تجویز می‌شود که پاسخ آن‌ها به داروی (methortrexate) برای درمان روماتوئید آرتریت به اندازه کافی خوب نبوده است.

این دارو برای درمان نشانه‌ها و علائم التهاب مرتبط با بیماری‌های راش(ضایعه پوستی)، درد مفصلی، تب، سردرد، خستگی در بزرگسالان و کودکان در رده سنی ۸ ماه به بالا کاربرد دارد.

همچنین این دارو برای درمان بیماری التهابی با درگیری چند ارگان در دوره نوزادی که به آن “سندرم عصبی پوستی مفصلی مزمن” در شیرخواران گفته می‌شود، کاربرد دارد.

این دارو در فرم تزریقی به تولید رسیده  است.

این دارو در یک شرکت دانش‌بنیان دارویی به تولید رسید که علاوه بر دریافت مجوز از وزارت بهداشت، مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به تولید رسیده است و اکنون در داروخانه ها موجود است که امروز نیز با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی شد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

علمی پزشکی

پیشگیری از اختلالات شناختی با کمک داروی ضد انعقاد خون!

منتشر شده

در

توسط

پیشگیری از اختلالات شناختی با کمک داروی ضد انعقاد خون!

پژوهشگران برزیلی در بررسی جدید خود دریافته‌اند که شاید داروهای ضد انعقاد بتوانند به پیشگیری از زوال شناختی در افراد مسن کمک کنند.

 به نقل از نیوز مدیکال نت، یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که داروی ضد انعقاد موسوم به “دابیگاتران”(Dabigatran) می‌تواند مانند داروی “وارفارین”(Warfarin)، به پیشگیری از زوال شناختی در افراد مسنی که به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستند، کمک کند.

فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین نوع آریتمی قلبی در افراد مسن به شمار می‌رود و با افزایش خطر سکته مغزی، اختلالات شناختی و زوال عقل همراه است. زمانی که لخته خون جلوی رسیدن جریان خون به مغز را بگیرد، سکته رخ می‌دهد. داروهای خوراکی ضد انعقاد یا داروهایی مانند دابیگاتران و وارفارین که از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری می‌کنند، معمولا برای پیشگیری از سکته تجویز می‌شوند. مشخص شده است که دابیگاتران در پیشگیری از سکته مغزی، با وارفارین قابل مقایسه است و همچنین، خطر خونریزی کمتری دارد.

پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی که از داروی خوراکی ضد انعقاد استفاده می‌کنند، کمتر در معرض خطر زوال عقل قرار می‌گیرند. با وجود این، مکانیسمی که در این مزیت نقش دارد، ناشناخته مانده است و آزمایش‌های بالینی پیشین، پیامدهای اختلالات شناختی و عملکردی را در بیماران ارزیابی نکرده‌اند.

“برونو کاراملی”(Bruno Caramelli)، استادیار پزشکی “دانشگاه سائو پائولو”(USP) برزیل و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این احتمال وجود دارد که زوال شناختی، به تشکیل لخته‌های خونی کوچک در مغز مربوط باشد که ممکن است با داروهای موثری که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند مورد حمله قرار بگیرند. از آنجا که دابیگاتران وضعیت ضد انعقادی پایدارتری را ارائه می‌دهد، ما بررسی کردیم که آیا این دارو ممکن است برای پیشگیری از زوال شناختی در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، موثرتر از وارفارین باشد یا خیر.

طی این پژوهش موسوم به “اختلال شناختی مرتبط با فیبریلاسیون دهلیزی”(GIRAF)، یک آزمایش تصادفی به مدت دو سال در برزیل انجام شد و اثرات دابیگاتران و وارفارین را بر اختلالات شناختی و عملکردی، خونریزی و عوارض مغزی در بیماران مسن مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ارزیابی کرد.

این پژوهش، ۲۰۰ بزرگسال بالای ۷۰ سال مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را بررسی کرد که حدود ۶۲ درصد از آنها مرد بودند. شرکت‌کنندگان به طور تصادفی به مدت دو سال، دابیگاتران یا وارفارین را مصرف کردند. هم در ابتدای آزمایش و هم پس از دو سال، ام‌آرآی مغز بیماران گرفته شد تا سکته‌های احتمالی شناسایی شود.

شرکت‌کنندگان، ارزیابی‌های ۹۰ دقیقه‌ای شناختی و عملکردی را در جلسات یک ساله و دو ساله بعدی تکمیل کردند. ام‌آرآی دیگری نیز در پایان دوره دو ساله انجام شد تا رخدادهای احتمالی مربوط به عروق مغزی شناسایی شوند.

پژوهشگران پس از دو سال، این نتایج را به دست آوردند؛

*هیچ شرکت‌کننده‌ای طی دوره آزمایشی به زوال عقل مبتلا نشد.

*تفاوتی کمتر از نیم امتیاز در حافظه، عملکردهای اجرایی، زبان و توجه شرکت‌کنندگانی که وارفارین یا دابیگاتران مصرف می‌کردند، وجود داشت که از نظر آماری قابل توجه نبود.

یافته‌های این پژوهش، اهمیت درمان ضد انعقادی را در کاهش زوال شناختی بیماران مسن مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی نشان می‌دهند. علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند که در میان بیماران مسن‌تر مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی که به اندازه کافی با وارفارین یا دابیگاتران درمان شده‌اند، هیچ تفاوتی در پیامدهای شناختی پس از دو سال درمان وجود ندارد.

کاراملی گفت: جنبه‌های شناختی برای بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی‌، مهم است و این نتایج می‌توانند به تصمیم‌گیری در مورد این که کدام داروی خوراکی ضد انعقاد باید تجویز شود، کمک کنند. برای کشف مفاهیم جدید در مورد پیشگیری بالقوه از زوال شناختی و مزایای احتمالی درمان برای بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی و خانواده‌های آنها، پژوهش‌ بیشتری مورد نیاز است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

علمی پزشکی

وزیر علوم مشکوک به کرونا شد/نتیجه تست کرونا هنوز مشخص نشده است

منتشر شده

در

توسط

وزیر علوم مشکوک به کرونا شد/نتیجه تست کرونا هنوز مشخص نشده است

سرپرست اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم با بیان اینکه دکتر زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تست کرونا داد گفت: هنوز نتیجه این تست مشخص نشده است.

 دکتر ندا شفیعی در خصوص برخی اخبار منتشر شده مبنی بر دلیل عدم حضور دکتر محمدعلی زلفی گل با وزیر آموزش عالی پژوهش‌های علمی سوریه، گفت: به دلیل مشکوک بودن ابتلای دکتر زلفی‌گل به کرونا، ایشان نتوانست در این دیدار حضور داشته باشد.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، وی افزود: با توجه به اینکه دکتر زلفی‌گل با احساس سرماخوردگی مواجه شد، به دلیل رعایت دستور العمل‌های بهداشتی، در نشست مشترک با بسام بشیر ابراهیم وزیر علوم سوریه شرکت نکرد و قائم مقام وزیر و معاونان وزیر علوم در این جلسه حضور دارند.

سرپرست اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم اعلام کرد: هنوز نتیجه تست کرونای وزیر علوم مشخص شده است.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها