کد خبر : 5831
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴

شورای پنجم به زد و بندها و فسادهای چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد

شورای پنجم به زد و بندها و فسادهای چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد

رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در دوره مدیریت شهری فعلی شهر فروشی تقریباً متوقف و از تخریب باغ‌ها جلوگیری شده است، گفت: شورای پنجم به زد و بندها و فسادهای چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد. به گزارش ایسنا، محمد جواد حق‌شناس در سیصد و پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر

شورای پنجم به زد و بندها و فسادهای چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد

رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به اینکه در دوره مدیریت شهری فعلی شهر فروشی تقریباً متوقف و از تخریب باغ‌ها جلوگیری شده است، گفت: شورای پنجم به زد و بندها و فسادهای چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد.

به گزارش ایسنا، محمد جواد حق‌شناس در سیصد و پانزدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: دوره پنجم شورای شهر تهران به پایان رسیده است و این شورا با فهرست امید و شعارهای شهر انسان محور، شهر پاک شهر زیست پذیر، شهری برای همه و مبارزه گسترده با فساد و شهر فروشی کار خود را آغاز کرد.

وی افزود: در طول چند دهه، رویکرد مدیریت شهری تهران بر آن بود که با صدور مجوز ساخت و سازهای نامحدود و گسترده به بهانه پاسخ به تقاضای مسکن با کسب درآمدهای کلان و البته استقراض از بانک‌ها و فروش اوراق قرضه در عمل با فروش زمین و آسمان شهر، نسبت به توسعه کالبدی شهر اقدام کند.

وی با بیان اینکه پل‌ها، تونل‌ها و اتوبان‌هایی ساخته شد و در حوزه مترو نیز پیشرفت‌های نسبتا خوبی صورت گرفت، گفت: اما در برآیند کلی نتایج در حد مطلوب شکل نگرفت. ساخت تونل‌ها، پل‌ها و اتوبان‌ها، ترافیک و آلودگی هوای شهر را کاهش نداد وحال مردمان شهر را خوب نکرد. ساخت و سازهای گسترده نه فقط منجر به کاهش قیمت مسکن نشد؛ بلکه قیمت‌ها نجومی شده و سر به فلک کشید.

رئیس کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران افزود: جمعیت شهر و عرض و طول و ارتفاع شهر به دلیل همین سیاست‌ها در حد انفجار افزایش یافت و باغ‌های قدیمی شهر برای ساخت و سازها نابود شد. آب و هوای شهر روز به روز آلوده‌تر و ترافیک نیز سنگین‌تر شد.

حق‌شناس با بیان اینکه بافت اجتماعی و آسایش و ایمنی در بسیاری از محلات شهر فدای توسعه کالبدی شهر وساخت وسازها شد، گفت: این رشد نامتوازن بستر مناسبی هم برای رشد فساد در مدیریت شهری در فقدان هر نوع شفافیت را فراهم آورد و همچنین محیط زیست شهروندان و مدیریت شهری را همزمان با چالش‌های بزرگی روبرو ساخت.

وی خطاب به شهروندان تهرانی گفت: می‌دانید اکنون که بخش بزرگی از شهروندان بویژه جوانان شما چالش مسکن دارند، حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد؟ از خود بپرسید ۶۵ هزار میلیارد تومان بدهی و حداقل معادل همان مبلغ درآمد شهر در کجای شهر هزینه شده بود. حتی با دلار میانگین ۱۵۰۰ تومان بین سال‌های ۸۴ تا ۹۶ با فرض صرف ۱۳ هزار میلیارد تومان مبلغی معادل ۹۰ میلیارد دلار به نام شهر هزینه شده است. آیا آنچه در شهر ساخته شده است با این مبلغ تناسبی دارد؟ آیا می‌دانید کل هزینه کرد مدیریت شهری دوره پنجم بر فرض تحقق کل بودجه چهار سال با دلار میانگین ۲۵ هزار تومان کمتر از ۵ میلیارد دلار است؟

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به ویژگی‌های شهر انسان محور گفت: شهر انسان محور، شهری است که در آن سلامت و کیفیت و ارزش‌های زندگی فردی، اجتماعی و فرهنگی شهروندان فدای ساختمان‌ها و خودروها نمی‌شود. شهر پاک، شهری است که برای کسب درآمدهای کلان آب، هوا، زمین، آسمان، محیط زیست و بافت محلات و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی شهر فروخته نمی‌شود و همه سرمایه‌های تجدید ناپذیر فدای ساختمان، ماشین و فساد مدیریت شهری نمی‌شود. آری این شورا با هدف شهر انسان محور و شهر پاک، شهر فروشی را تقریباً متوقف کرد از تخریب باغ‌ها جلوگیری کرد، به زد و بندها و فسادهای چند هزار میلیاردی پاسخ رد داد. آب و هوا را آلوده‌تر نکرد، بدهی‌های شهر را کاهش داد، آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی شهر را افزایش نداد.

حق‌شناس با اشاره به گام‌های برداشت شده در حوزه هوشمندسازی و شفافیت، گفت: نگهداشت شهر در طول چهار سال با وجود همه کمبودها و مشکلات هیچ گاه مختل نشد، مردم را صاحب اصلی شهر دانست و همه جلسات خود را علنی و در حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار کرد و هیچ تصمیم محرمانه‌ای را اتخاذ نکرد. شورای شهر پنجم با وجود همه کارشکنی‌ها و فشارها و با وجود معضلات بدهی و هجوم چند هزار طلبکار چندساله، تورم نیروی انسانی، فساد و نابسامانی به جامانده از گذشته، با وجود کاهش شدید درآمدها به دلیل توقف شهر فروشی، با وجود مشکلات کلان اقتصادی ناشی از تشدید تحریم‌ها و افزایش تورم و کاهش شدید ارزش پول ملی و با وجود آثار زیانبار ناشی از وقوع پاندمی کرونا، علیرغم وعده‌های برخی، در باتلاق شهرداری غرق نشد و در جهات عدیده‌ای موفق بود، هر چند که این توفیق با انتظارات مردم و بدنه اصلاح طلب و اعضای این شورا از خود فاصله بسیاری داشت.

وی افزود: هر چند واقعیت‌های کناره گیری آقای محمد علی نجفی اولین شهردار، بازنشستگی ویژه آقای محمد علی افشانی دومین شهردار و بدعهدی‌های سومین شهردار منتخب توسط این شورا تاسف بار است که در مجال مناسب به آن پرداخته خواهد شد. وقتی نمی‌گذارند شهرداران منتخب کار کنند، هیچ کمکی حتی آنچه را که قانون بر عهده‌شان گذاشته را به مدیریت شهری نمی‌کنند و در یک رفتار شگفتی ساز از دعوت شهردار برای حضور در جلسات دولت خودداری می‌نماید یا برخی مقامات حتی از دیدارهای تشریفاتی سالانه خودداری می‌ورزند. یا نمایندگان مجلس به ناروا به تحقیق و تفحص در حوزه شهرداری رای مثبت نمی‌دهند یا شهرداری به تعهدات خود عمل نمی‌کند، بیشتر مدیران خود را نه بر اساس شایستگی و نه همسو با سیاست‌های شورا و رای مردم، بلکه بر اساس رفاقت و مناسبات شخصی برمی‌گزیند، به جای تعامل، تقابل با شورا را در دستور کار خود و مدیرانش قرار می‌دهد و بی‌توجهی به مصوبات و نظرات شورای شهر منتخب مردم که او را شهردار کرده است را پیشه خود می‌سازد. انتقادات و پیشنهادهای به حق اعضای شورای شهر را به ناروا سهم خواهی اعلام می‌کند و شورای شهر نیز به دلیل پاره‌ای از مصلحت‌ها سکوت پیشه می‌کنند و دم بر نمی‌آورند، شوربختانه فرصت‌ها می‌سوزد و حقوق مردم تضییع می‌شود.

وی ادامه داد: آری دموکراسی فقط نوشتن قانون اساسی و تدوین قوانین مترقی نیست، بلکه لازم است مردان و زنان باورمندی که به مردم و نهادهای برخاسته از آن وفا دارند و احترام می‌گذارند بر مسند امورقرار گیرند و بر عهد و سوگندی که یاد کرده‌اند پایداری کنند. وقتی برخی کارگزاران ناتوان و ناباور به رای مردم و نهادهای مردمی که جایگاه و مسند خود را مدیون رای و اعتماد مردم و نهادهای دموکراتیک هستند به جای وفاداری و تعهد به برنامه‌های شورا منویات و منش‌های شخصی خود را دنبال می‌کنند دیگر جایی برای دموکراسی و موفقیت مورد انتظار نهادهای برخاسته از آن نخواهد بود.

وی با بیان اینکه باوجود همه این مشکلات، حوزه فرهنگی و اجتماعی این شورا توانست با رویکرد توسعه پایدار، و حفظ ارزش‌ها و منابع فرهنگی و اجتماعی شهر را در دستور کار خود قرار دهد گفت: احکام و شاخص‌های سطوح اول تا سوم سند عملیاتی برنامه سوم را در حوزه فرهنگی و اجتماعی برای اولین بار درکشور بر اساس پایداری فرهنگی و اجتماعی تدوین و تصویب و جهت اجرا ابلاغ و بخشی از آن را در بودجه سالیانه لحاظ کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها