با ما همراه باشید

ارزهای دیجیتال

صعود کم جان رمزارزها

منتشر شده

در

صعود کم جان رمزارزها

بیشتر ارزهای دیجیتالی صعود خفیفی را تجربه کردند.

 به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، شماری از کاربران صرافی باینانس در تلاش هستند تا از این صرافی به دادگاه فدرال شکایت کنند. طبق ادعای این معامله گران، در جریان ریزش سنگین ماه قبل بازار، صرافی باینانس به این کاربران اجازه قرار دادن حد ضرر را نداده و همین مساله آن ها را دچار خسارت سنگین کرده است. از آنجایی که این صرافی دارای دفتر مرکزی مستقلی نیست، کار شاکیان برای تحت پیگرد قرار دادن متخلفان احتمالی چندان آسان نخواهد بود.

یکی از بانفوذترین مدیران بانک مرکزی آمریکا به طرز بی سابقه ای از ارزهای دیجیتالی انتقاد کرده و این مساله باعث نگرانی معامله گران از اتخاذ رویکرد مشابه چین توسط فدرال رزرو در برخورد با رمزارزها شده است. نیل کاشکاری- مدیر دفتر منطقه ای مینیاپولیس- با بیان اینکه پنج، شش سال پیش به رمزارزها و بیتکوین خوشبین بود، گفت: تا جایی که من می بینم ۹۵ درصد این بازار را تقلب، سردرگمی و هیاهوی پوچ فرا گرفته است.

در ادامه تلاش قانون گذاران آمریکایی برای ایجاد یک چارچوب نظارتی روی بازار رمزارزها، شماری از نمایندگان کنگره با ارسال نامه ای به گری گنسلر- رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا- از این نهاد خواسته اند تا با همکاری کمیسیون بورس آتی کالا، یک کارگروه مشترک نظارتی تشکیل دهد که هدف از ایجاد آن، فراهم کردن بستری برای تبادل نظر و گفتگو بین قانون گذاران، نهادهای ناظر و فعالان بازار رمزارزها خواهد بود.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۹۶۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۴۱ درصد بیشتر شده است.

در حال حاضر ۴۷ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۸ درصد در اختیار اتریوم است. بیت‌ کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۴۵ هزار و ۷۵۳.۴۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۴۱ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۳۰۵۳.۲۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۵۴ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۶۹ درصد افزایش

۳- بایننس کوین

قیمت: ۴۲۲.۱۶ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۴۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۰.۷۹ درصد افزایش

۴- کاردانو

قیمت: ۲.۲۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۵۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳۰.۶۲ درصد افزایش

۵- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۶- ریپل

قیمت: ۱.۱۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۵۷ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۹.۳۹ درصد افزایش

۷- دوج کوین

قیمت: ۰.۳۰۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۶.۰۴ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۶۶ درصد افزایش

۸ – یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۹- پولکا دوت

قیمت: ۲۵.۶۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۸۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲۵.۲۲ درصد افزایش

۱۰- سولانا

قیمت: ۷۱.۱۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۰۳ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۷۴.۰۴ درصد افزایش

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارزهای دیجیتال

نه ماینری به بورس آمده، نه ماینری رفته!

منتشر شده

در

توسط

نه ماینری به بورس آمده، نه ماینری رفته!

کم‌تر کسی گمان میکرد مسئولان بازار سرمایه روی یکی از رقبای این بازار که به نوعی باعث خروج سرمایه از کشور می‌شود، دست بگذارند و شروع به استخراج رمزارز کنند! اما این اتفاق رخ داد و با وجود گذشت دو هفته از تایید خبر وجود دستگاه ماینر در شرکت بورس و با اینکه سازمان بورس اطلاعات مختصری را در این باب منتشر کرده، هنوز شرکت بورسی‌ها سکوت را جایگزین شفاف‌سازی کردند به طوریکه انگار در شرکت بورس نه ماینری آمده نه ماینری رفته!

 زمزمه‌های کشف چند دستگاه ماینر در روزهای ابتدایی ماه جاری به گوش رسید. اقدامی که در ابتدا یک تکذیب از سوی علی صحرائی، مدیرعامل سابق شرکت بورس و یک تایید از سوی مصطفی بهشتی سرشت، معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار را در پی داشت.

علی صحرائی موضوع مذکور را رد کرد اما بهشتی سرشت به ایسنا گفت که “شخصا دستگاه‌ها را رؤیت نکرده‌ام، اما چند روزی است که بحث آن مطرح است. وی همچنین در مورد اینکه گفته می شود “این دستگاه‌ها متعلق به شخص خاصی بوده است”، گفت: باید بگویم با اطلاعاتی که تاکنون به دست آورده‌ام، این دستگاه‌ها شخصی نبوده‌اند، اما بطورکلی چنین فعالیتی خارج از فعالیت‌های شرکت بورس محسوب می‌شود و این مجموعه باید پاسخگو باشد.

همه تکذیب‌ها، تکذیب شدند!

چند ساعت بعد از انتشار خبر مذکور، شرکت بورس در بیانیه ای اعلام کرد اگرچه شرکت بورس اوراق بهادار تهران ورود به حوزه رگولاتوری رمزارز را به عنوان یک دارایی دیجیتال و در قالب یک پروژه تحقیقاتی دنبال کرده بود اما وجود ماینر شخصی در این شرکت تکذیب می شود. حتی شرکت توانیر هم در همان روز وجود دستگاه ماینر در شرکت بورس را تکذیب کرد.

با این حال و روز بعد از تکذیب های صورت گرفته، سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه ای وجود دستگاه های ماینر در شرکت بورس را تایید و اعلام کرد: در رسیدگی های نظارتی سازمان بورس و اوراق بهادار، تعدادی ماینر که از سوی شرکت بورس اوراق بهادار تهران مورد بهره برداری قرار گرفته است در ساختمان شرکت مزبور کشف و در ادامه بررسی نیز مشخص شد که فعالیت مزبور در گزارش ها و حساب های شرکت به طور کامل ثبت و افشا نشده است و با توجه به اینکه بدوا چنین امری با اساسنامه و رسالت شرکت بورس نیز همخوانی نداشته است، موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است.

حدود چهار روز بعد نیز شرکت توزیع برق تهران بزرگ در خصوص کشف تعدادی دستگاه غیرمجاز استخراج رمزارز در شرکت بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: بر اساس گزارش مامورین بازرسی از محل، تعداد ۸۲ دستگاه ماینر که درلحظه بازدید این شرکت در مدار قرار نداشتند کشف و ضبط شده است.

صحرائی استعفاء داده شد!

پس از این ماجرا، علی صحرائی از استعفای خود خبر داد و اعلام کرد که اعضای هیات مدیره بورس تهران نیز از ماجرا خبر داشتند. البته پس از آن مشخص شد صحرائی استعفا نداده و بنابر صورتجلسه هفتم مهرماه هیات مدیره شرکت بورس برکنار شده است!

همچنین حسین بوستانی، یکی از اعضای هیات مدیره شرکت بورس به ایسنا اعلام کرد که “این اعضا از وجود دستگاه های ماینر در شرکت بورس اطلاع نداشتند و هیچ مصوبه ای که مبنی بر استخراج رمزارز در شرکت بورس باشد، نه در هیات مدیره فعلی و نه در هیات مدیره قبل وجود ندارد. ”

وی همچنین تاکید کرد که “در کمیته ساختمان هیات مدیره قبل، مصوبه ای انجام می‌شود مبنی بر اینکه تعدادی دستگاه پردازنده برای مرکز داده یا همان دیتا سنتر شرکت بورس خریداری شود. این مصوبه هیچ اشاره ای به اینکه این دستگاه قرار است برای ماینر استفاده شود نداشته و مشخصا در آن ذکر شده است که دستگاه پردازشگر برای مرکز داده است. اما با توجه به اینکه این دستگاه ها استفاده دوگانه ای  دارند بعدا به نحو دیگر مورد استفاده  قرار گرفته اند و هیات مدیره به هیچ وجه در جریان اینکه قرار است از دستگاه پردازشگر استفاده دیگری غیر از استفاده مرکز داده شود، نبوده است. ”

نظر مجلس و قوه قضائیه چیست؟

در این میان نمایندگان مجلس از همان ابتدا از وزیر اقتصاد درخواست کردند تا فورا پرونده وجود ماینرها در شرکت بورس تهران را به قوه قضاییه ارسال کند. در این راستا، ذبیح الله خداییان، سخنگوی قوه قضاییه در آخرین نشست خبری خود که روز چهارشنبه برگزار شد، درباره تخلفات بورس تصریح کرد: دادسرای تهران کارهای زیادی روی این پرونده جهت شناسایی افرادی که ممکن است در این پرونده دخالت داشته باشند انجام داده است. افرادی احضار و یا دعوت شدند اما هنوز کسی به عنوان متهم احضار نشده و به احتمال قوی در آینده نزدیک این کار صورت خواهد گرفت. مراحل کارشناسی پرونده رو به اتمام است و در خصوص نصب ماینر در سازمان بورس پرونده جداگانه ای تشکیل شده که در جریان رسیدگی است.

نظر سازمان بورس چیست؟

همچنین روز گذشته محمدعلی دهقان دهنوی، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار درست چند ساعت قبل از خداحافظی با این سازمان، در مصاحبه ای که با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه داشت در این مورد توضیحاتی را ارائه کرد و گفت:این موضوع در حال رسیدگی است و ممکن است ابعاد آن به درستی و شفاف، روشن نشده باشد؛ ‌ بنابراین مرسوم نیست لحظه به لحظه گزارش داده شود.  آن چیزی که می‌خواهم درباره ماینرها در شرکت بورس بگویم، مجموعه اطلاعاتی است که تا این لحظه بر اساس مستندات موجود به دست آمده است. اینکه موارد به دست آمده قطعی و نهایی شود و منجر به برخورد با کسی بشود یا ابعاد دیگری وجود داشته باشد، در روزهای آینده روشن‌تر می‌شود اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد قضیه روشن شده است.

به گفته وی این موضوع به ماه‌های پایانی سال ۹۸ برمی گردد که در آن یک کمیته شامل دو نفر از اعضای هیئت مدیره شرکت بورس تهران به همراه مدیرعامل و چند تن از مدیران شرکت بورس تصمیم می گیرند که تعدادی دستگاه ماینر خریداری و بهره‌برداری کنند. آنان ادعا می کنند که در آن زمان به دنبال کار تحقیقاتی در این زمینه، استفاده از امکانات موجود و فعالیت اقتصادی بوده و در همین راستا  در دو نوبت یکبار به تعداد ۵۰ دستگاه و یک نوبت به تعداد  ۳۲ دستگاه ماینز خریداری شده است.   این دستگاه‌ها در ابتدای سال ۹۹ خریداری و شروع به بهره‌برداری می شود اما به گفته آنان، در آن زمان استفاده از این دستگاه ها به شکل امروز، تخلف برشمرده نمی شده و راحت‌تر می‌توانستند کار را انجام دهند. بنابراین تا شهریورماه  حدود سه و نیم بیت کوین ماین کردند و بعد هم آن را متوقف می کنند.

چند سوال بی پاسخ

با وجود آنکه سازمان بورس اعلام کرده  که  موضوع به معاونت حقوقی سازمان ارسال شده است و نمایندگان مجلس نیز از ورود این پرونده به قوه قضائیه خبر داده اند اما جزییات جدیدی از این پرونده که به طور علنی حق هزاران سهامدار شرکت بورس را ضایع کرده اعلام نشده است. به این دلیل از ضایع شدن حق سهامداران صحبت میکنیم که به گفته حمید اسدی، یک حقوقدان بازار سرمایه، “ماینینگ قطع به یقین در حوزه فعالیت شرکت بورس نیست و این مساله طبق اساسنامه شرکت، خارج از موضوع فعالیت شرکت محسوب می شود. شرکت بورس باید نسبت به آن شفاف سازی می‌کرد و در سامانه کدال اطلاعیه‌ای جهت آگاهی و اطلاع سهام‌داران منتشر می‌کرد. “بنابراین شرکت بورس مانند همه شرکت های بورسی دیگر موظف است هر درآمدی که کسب می‌کند را به طور شفاف در سامانه کدال در اختیار سهامداران خود قرار دهد.

بر این اساس برای میزان رمز ارز استخراج شده در شرکت بورس عدد سه و نیم بیت کوین مطرح شده است که بیش از سه میلیارد تومان ارزش دارد و مشخص نیست که درآمد حاصل از آن به جیب چه کسی یا چه کسانی رفته است؟ هنوز مشخص نیست آیا واقعا هیات مدیره شرکت بورس از وجود دستگاه ها اطلاع داشتند یا خیر؟ که اگر میدانستند و سکوت کردند که در این تخلف دخیلند و اگر از چنین ماجرای مهمی بی خبر بودند که بار بی خبری بر دوش آن ها سنگینی می‌کند.

پیگیری های ایسنا درمورد رفع ابهامات این ماجرا هنوز به نتیجه نرسیده است؛ چراکه تلاش های این خبرگزاری در طول دو هفته گذشته برای برقراری تماس با برخی اعضای هیات مدیره شرکت بورس و همچنین مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس بی نتیجه مانده است. گویا درخواست این خبرگزاری برای گفت‌وگو با مسئول ذیربط در سامان بورس همچنان درحال بررسی است که به محض انجام مصاحبه، اطلاعات جدید در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

شریعتی: پرونده ماینرهای بورس فورا به قوه قضاییه ارجاع شود

منتشر شده

در

توسط

شریعتی: پرونده ماینرهای بورس فورا به قوه قضاییه ارجاع شود

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: از وزیر اقتصاد می خواهم فورا پرونده وجود ماینرها در شرکت بورس تهران را به قوه قضاییه ارسال کند.

  مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، نوشت:
«دیروز 4 ساعت توانیر بودم، گزارش مبسوطی درباره جزییات تعرفه های جدید، روش های بهینه سازی، هوشمندسازی و مقابله با رمزارزهای غیرمجاز مخفی شنیدم.
حالا در بورس (خانه سرمایه مردم) ماینر گذاشتند و می گویند عمدی نبوده! از وزیر اقتصاد می خواهم فورا پرونده این تخلف را به قوه قضاییه ارسال کند.»
به گزارش ایسنا، در چند روز اخیر اخباری مبنی بر وجود چندین دستگاه ماینر استخراج رمز ارز در شرکت بورس تهران منتشر شد و در نهایت سازمان بورس در اطلاعیه‌ای صحت این اخبار را تایید کرد و مدیر عامل آن نیز از سمت خود استعفا داد.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب

اخبار

جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز برای تامین برق زمستان

منتشر شده

در

توسط

جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز برای تامین برق زمستان

سخنگوی صنعت برق گفت: با جمع‌آوری مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز به تامین برق زمستان جاری و تابستان آینده کمک بزرگی خواهد شد.

 مصطفی رجبی مشهدی با اعلام دستگیری سوداگران استخراج رمز ارز غیرمجاز، از همکاری خوب نیروهای مردمی، نیروهای انتظامی و وزارت اطلاعات در این خصوص قدردانی کرد و افزود: برای تامین برق مطمئن و پایدار هموطنان، شناسایی و جمع‌آوری این مراکز غیرمجاز کماکان ادامه دارد.
سخنگوی صنعت برق گفت: حتی حفر چاله برای پنهان کردن دستگاه‌های غیرمجاز در خانه‌های روستایی و یا هر مکان دیگری، از چشم همکاران صنعت برق دور نمی‌ماند و ضمن شناسایی شامل جریمه‌های سنگین خواهند شد.
این گزارش می‌افزاید: بر اساس آخرین گزارش مردمی در روز گذشته ٦ مهرماه، ١٨ دستگاه ماینر غیرمجاز کشف شد که مصرف آن معادل مصرف روزانه ١٠٠ مشترک خانگی است.
منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها