با ما همراه باشید

اخبار 22

عملکرد شهرداری‌ها در میزان ثبت‌نام‌ها تاثیرگذار بود/افزایش میزان سواد داوطلبان

منتشر شده

در

عملکرد شهرداری‌ها در میزان ثبت‌نام‌ها تاثیرگذار بود/افزایش میزان سواد داوطلبان

ایسنا/خراسان رضوی سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: داوطلبان دارای مدرک دکتری در این دوره ۴ درصد و دوره قبل ۳ درصد بودند، یعنی شرکت‌کنندگان این دوره از دوره قبل باسوادتر هستند.

محمدعلی نبی‌پور امروز در نشست خبری ضمن‌ تبریک اعیاد شعبانیه و فرا رسیدن سال جدید، با اشاره به نقش پررنگ رسانه‌ها در نشان دادن حقایق به مردم، اظهار کرد: معاندین نظام برای سیاه‌نمایی، تلقین ناکارامدی نظام به مخاطب، به اخبار دروغ و اخباری که شاید ارزش شنیدن ندارد و به بزرگ کردن نقاط ضعف می‌پردازند که رسانه‌های داخلی و دلسوزان انقلاب باید به این مسئله توجه کنند.

وی با تاکید براینکه نقد منصفانه باعث رشد است اما باید از سیاه‌نمایی و تخریب جلوگیری کنیم، ادامه داد: قطعا دولت هم از منتقدین منصف حمایت می‌کند اما باید اخبار صحیح بررسی و به مردم‌ منتقل شود. لذا ارتباط بین‌ مسئولین و رسانه به عنوان واسطه میان مردم و مسئولین باید نزدیک‌تر شود.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه انتخابات یکی ازمهم‌ترین شئون حاکمیتی است، خاطرنشان کرد: قانون‌گذار اجرای انتخابات را به عهده وزارت کشور گذاشته و با توجه به حساسیت بالای آن، پوشش صحیح آن توسط رسانه‌ها می‌تواند در سلامت انتخابات تاثیرگذار باشد.

نبی‌پور سلامت انتخابات را یکی از مهم‌ترین ارکان آن برشمرد و افزود: یکی از مهم‌ترین محورهای سلامت انتخابات، شفافیت است‌. تلاش ما این است که فرایندهای مختلف انتخابات را با شفافیت به اطلاع مردم برسانیم و قطعا هرچه شفافیت بیشتر باشد، مشارکت مردم نیز در انتخابات گسترده‌تر خواهدبود، لذا ما برای تحقق این شفافیت تلاش زیادی خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: در سال آینده ما سه انتخابات شوراها، ریاست جمهوری و میان‌دوره‌ای خبرگان را داریم. فرایند انتخابات شوراها شروع شده است، به دلیل شیوع کرونا و اینکه اجتماعات امکان ابتلا را افزایش می‌دهد، وزارت کشور پیوست بهداشتی برای فرایندهای مختلف انتخابات تهیه کرده بود.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی بیان کرد: اولین فرایند انتخابات، تشکیل هیئت‌های اجرایی است که برای این کار تمهیداتی اندیشیده شد، اولین اقدام، جدا شدن ثبت نام انتخابات شوراهای شهرها و روستاها از هم بود، در پنج دوره قبلی ثبت نام‌ها همزمان انجام‌ می‌شد، اما به دلیل اجتناب از تجمع، در این دوره این جداسازی انجام شد. بدین ترتیب ثبت نام‌انتخابات شورای شهر به اتمام رسیده است و ثبت نام انتخابات شوراها نیز 16 لغایت 22 فروردین ماه سال آینده انجام خواهد شد.

نبی‌پور اضافه کرد: علاوه بر ثبت نام حضوری در فرمانداری‌ها، برای ثبت نام غیر حضوری نیز سه مسیر متفاوت در نظر گرفته شد. این سه مسیر عبارت اند از اپلیکیشن موبایلی، اپلیکیشن دسکتاپ و حضور در دفاتر پیشخوان. اما آن میزانی که مورد انتظار ما بود از این روش‌ها استقبال نشد  و ۶۱ درصد ثبت نام‌ها حضوری و ۳۹ درصد از طریق این سه مسیر پیش‌بینی شده برای ثبت‌نام غیرحضوری، انجام شد.

وی افزود: از میان ثبت نامی‌های غیرحضوری، ۹ درصد از طریق اپلیکیشن موبایل، ۱۳درصد اپلیکیشن دسکتاپ،  ۱۷ درصد از طریق دفاتر پیشخوان صورت گرفت. تا الان حدود ۳۲۲۵ نفر ثبت نام‌شان نهایی شده است که از این تعداد ۲۰۲۹ نفر حضوری، ۵۳۴ نفر از طریق دفاتر پیشخوان و ۲۲۸ نفر از طریق اپلیکیشن موبایل و ۳۸۴ نفر از طریق اپلیکیشن دسکتاپ اقدام به ثبت نام کرده‌اند .

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: دوره پیش در روز آخر ۵۰ درصد ثبت نام کرده بودند اما این دوره ۶۰ درصد در روز آخر ثبت نام کردند. از افرادی که ثبت نام کرده‌اند، ۱۳ درصد زن معادل ۴۰۴ نفر و ۷۸ درصد مرد هستند. در دور قبل هم ترکیب همین بود، در دور چهارم ما ۱۲ درصد خانم و ۸۸ درصد مرد داشتیم.

نبی‌پور با بیان اینکه از نظر تحصیلی رشد نسبتا کمی داشتیم، عنوان کرد: در این دوره ۳۴ درصد ثبت‌نامی‌ها فوق لیسانس هستند که در دوره قبلی ۲۷ درصد ثبت‌نامی‌ها دارای مدرک فوق لیسانس بودند. همچنین داوطلبان دارای مدرک دکتری در این دوره ۴ درصد و دوره قبل ۳ درصد بودند، یعنی شرکت‌کنندگان این دوره از دوره قبل باسوادتر هستند.

وی ادامه داد: در این دور استقبال روحانیون مثل دور قبل ۳ درصد بود.  این دور ۱۷ درصد شرکت‌کنندگان ایثارگر هستند. ثبت‌نامی‌های دارای سابقه نمایندگی در شورای شهر نیز ۱۶ درصد آمار کل ثبت‌نامی‌ها را تشکیل می‌دهند. از نظر سنی هم افراد زیر ۴۰ سال ۳۹ درصد آمار کل ثبت‌نامی‌ها را تشکیل می‌دهند در حالیکه این آمار در دور قبل ۴۰ درصد بود، همچنین ۴.۵ درصد از شرکت‌کنندگان نیز بالای ۶۰ سال هستند.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: از نظر شغلی نیز فرهنگیان ۱۶ درصد، کارمندان ۲۴ درصد و مشاغل آزاد ۲۷ درصد بیشترین‌ اقشاری بودند که ثبت نام کردند. همچنین اساتید دانشگاه ۳ درصد، بازنشستگان ۸ درصد، پزشکان ۱ درصد، نیروهای نظامی ۱ درصد و افراد بیکار ۲ درصد، کشاورزان ۲ درصد و وکلا ۲ درصد آمار ثبت‌نامی‌ها را تشکیل می‌دهند.

نبی‌پور تصریح کرد: در شهرستان‌هایی که دارای جمعیت اهل سنت وشیعه هستند، ۲۲۹ نفر در کل استان از اهل سنت اقدام به ثبت نام کردند که ۷ درصد کل جمعیت ثبت نامی‌ها را تشکیل می‌دهند و ۹۳ درصد دیگر را هم پیروان مذهب شیعه تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه طبق قانون اجرای انتخابات توسط مردم با تشکیل هیئت‌های اجرایی انجام می‌شود، اظهار کرد: این هیئت‌ها مجری برگزاری انتخابات‌اند. هیات‌های اجرایی از معتمدین محلی و اشخاص حقیقی تشکیل می‌شوند.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی ضمن تشریح مراحل شکل‌گیری هیئت‌های اجرایی، گفت: در سال جاری ما سه انتخابات داریم، یعنی باید سه هیات اجرایی جدا داشته باشیم. اما به خاطر کرونا، هیات‌های اجرایی و نظارت به توافق رسیدند که معتمدین محلی مشترک شوند، یعنی معتمدین هیات‌های اجرایی سه انتخابات مشترک‌اند و فقط اعضای حقوقی، به ترتیبی که در قانون آمده است تغییر می‌کنند.

نبی‌پور خاطرنشان کرد: از افرادی که به عنوان معتمدین به هیات‌های نظارت معرفی شدند، ۳درصد رد صلاحیت شدند و ۹۷ درصد تایید شدند. افرادی که الان در این هیئت‌ها معتمدند از نظر سیاسی ۲۸ درصد اصولگرا، ۲۵ درصد اصلاح‌طلب و ۴۷درصد دارای گرایش سیاسی معتدل و مستقل‌اند. یعنی ما فقط از یک طیف خاص در ترکیب معتمدین قرار ندادیم .

وی با بیان اینکه ۱۱۴ هیات اجرایی در کل استان داریم، عنوان کرد: در هر کدام از بخش‌های استان یک هیات اجرایی داریم، یعنی۸۱ هیات اجرایی در بخش‌ها و همچنین ۳۳ هیات هم در  فرمانداری‌ها داریم. هیات‌های اجرایی در فرمانداری‌ها مسئول برگزاری انتخابات شورای اسلامی شهرها و هیات‌های اجرایی بخش‌ها نیز مسئول برگزاری انتخابات شورا اسلامی روستاها هستند.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه ۴۶۵ کرسی اصلی و علی‌البدل در استان در شوراها داریم، اضافه کرد: از 3 هزار و 226 نفری که تاکنون برای رقابت ثبت‌نامشان نهایی شده است، ۶ نفر انصراف و ۵۳ نفر لغو ثبت نام کرده‌اند. مشهد تنها شهر استان است که شورای شهر آن دارای ۱۵ عضو است. سایر شهرهای استان نیز دو شهر ۹ عضو، ۶ شهر ۷ عضو  بقیه شهرها نیز ۵ عضو دارند.

نبی‌پور با اشاره به افزایش تعداد ثبت نامی ها در روزهای آخر بیان کرد: این مساله به این دلیل است که برخی دیر تصمیم می‌گیرند یا تحت فشار برای ثبت نام قرار می‌گیرند. ما تا روز آخر در یکی دوتا از شهرستان‌ها اصلا ثبت نام نداشتیم و روز آخر ثبت نامی انجام شد.

وی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان دوره قبل شورای شهر مشهد نیز در ششمین انتخابات شورای شهر ثبت نام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: اما این تعداد زیاد نبود که البته دلایل گوناگونی دارد. به طور کلی در مشهد در مجموع ۱۰۵۷ نفر از تمامی اقشار و افراد ثبت نام کرده‌اند. در شهرهایی که شهرداری ضعیف بوده، مردم کمتر ثبت نام کردند اما در سایر شهرها مردم استقبال بهتری داشتند.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه ما پیش‌تر هم تجربه انتخابات الکترونیک را داشتیم، اظهار کرد: در دور قبل در ۷ شهرستان استان انتخابات تمام الکترونیکی انجام شد. در این دوره مصوبه ملی داریم که انتخابات شورای شهر کلان‌شهرها تمام الکترونیکی شود لذا انتخابات شورای شهر در مشهد نیز الکترونیکی خواهد بود.

نبی‌پور ادامه داد: اینکه برخی نگران طولانی‌تر شدن فرایند انتخابات هستند، درست نیست؛ چراکه طبق تجربه ما، فرایند ثبت نام و همچنین اخذ رای به روش الکترونیکی با سرعت بالایی انجام می‌شود. همچنین اگر در فرایند اخذ رای به روش الکترونیکی مشکلی در روز انتخابات رخ دهد، رای‌گیری دستی انجام خواهد شد.

وی با مقایسه بین تعداد ثبت‌نامی‌های این دور و دوره قبل، عنوان کرد: در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجموعا ۳۴۱۹ نفر در استان ثبت نام کرده بودند در حالی که در این دور این آمار به ۳۲۲۶ نفر رسیده است. لذا با توجه به اینکه انتخابات دوره قبل در ۷۳ شهر برگزار شد و این دوره با افزایش تعداد شهرهای استان، انتخابات در ۸۷ شهر برگزار می‌شود، نتیجه این می‌شود که میزان استقبال مردم برای ثبت نام، اندکی نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی در ادامه به بیان دلایل ممکن برای کاهش استقبال در میزان ثبت نامی‌ها پرداخت و افزود: در این مساله، ممکن است وضعیت اقتصادی شهرداری‌ها اثرگذار بوده باشد. همچنین برخی مشکلاتی که در رابطه با شوراها و شهرداری‌ها پیش آمده و تخلفاتی که به وجود آمده بود، ممکن است برخی از مردم را نسبت به ثبت نام در انتخابات شورای شهر دلسرد کرده باشد. ما امیدواریم عدم استقبال به این معنا نباشد که افرادی که آمده‌اند کم‌کیفیت‌تر هستند. البته میزان ثبت نام‌ها در خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها در وضعیت بهتری قرار دارد.

نبی‌پور با بیان اینکه هنوز گرایش سیاسی ثبت‌نام کنندگان مشخص نیست، در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص اینکه آیا ستاد انتخابات استان به منظور دعوت از نخبگان و متخصصین برای ثبت نام در انتخابات شورای شهر، با احزاب و فعالان سیاسی به گفت‌وگو با تعامل پرداخته است یا خیر، گفت: وزارت کشور در خصوص افزایش مشارکت در انتخابات،  وظیفه قانونی ندارد اما وظیفه ذاتی دارد که رقابت و مشارکت را افزایش دهد.

وی ادامه داد: در همین راستا استاندار خراسان رضوی با برخی از افراد، جریانات و احزاب سیاسی شاخص استان نشست‌هایی را داشته است. ما هم از طریق خانه احزاب و تشکل‌های سیاسی تلاش داریم تا مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ افزایش پیدا کند. ما تعاملاتی با نخبگان، ائمه جمعه تاثیر گذار داشته و داریم. همچنین یکی از مهم‌ترین ماموریت‌هایی که برای شورای اطلاع‌رسانی استان در نظر گرفته شده است، افزایش بحث مشارکت است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 22

دلیل چالش بازار مرغ در قزوین از زبان استاندار

منتشر شده

در

توسط

دلیل چالش بازار مرغ در قزوین از زبان استاندار

ایسنا/قزوین استاندار قزوین با اشاره به نقش دلالان در بازار مرغ گفت: بالا بودن قیمت مرغ در استان‌های البرز و تهران باعث چالش در بازار قزوین شده است و دلالان هم باعث این اتفاقات هستند و مرغ را از قزوین خارج می‌کنند.

هدایت‌الله جمالی‌پور در نشست خبری با اصحاب رسانه که پنجشنبه ۲۸ اسفند در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: دولت برای آنکه بتواند سال ۹۹ را مدیریت کند تمام داشته‌های خود را به میدان آورد و از سویی دیگر دشمن هم همه ظرفیت‌های خود را به میدان آورد تا همبستگی ما را هدف قرار دهد، به طوری‌که با استفاده از تخریب سرمایه‌های داخلی و فاصله انداختن بین مردم و مسئولان و بهره‌برداری از ابزار تحریم اقتصادی به دنبال تحقق اهداف خود بودند.

وی در ادامه تأکید کرد: در این میان مردم علیرغم تمام مشکلات معیشتی در زمین طراحی شده دشمن بازی نکردند و منافع ملی را در نظر گرفتند تا دشمن ناامید شود ضمن اینکه اصحاب رسانه نیز با نگاهی دقیق و تیز به بهترین شکل ممکن رفتار کردند، به خوبی مسیرها را تشخیص دادند و موجب همبستگی و اتحاد بیشتر در استان شدند.

استاندار قزوین در خصوص عملکرد رسانه‌ها در سال ۹۹ در استان قزوین اضافه کرد: عده‌ای در کشور بدون رعایت انصاف نقد می‌کنند و به تخریب نظام می‌پردازند که خوشبختانه در استان قزوین این طور نبود و رسانه‌های استان در جهت تقویت پایه‌های نظام حرکت کردند و انتقادات سازنده داشتند.

دخل و خرج قزوین همخوانی ندارد

وی درخصوص اعتبارات و بودجه استان قزوین گفت: علی‌رغم توانمندی استان متأسفانه بودجه قزوین هیچ تناسبی با ظرفیت‌ها نداشت و در چنین شرایطی مدیریت بسیار سخت بود بنابراین روی بودجه استان تمرکز کردیم تا سازمان برنامه‌وبودجه را متقاعد کنیم که بودجه استان قزوین با مخارج آن تناسبی ندارد.

جمالی‌پور تصریح کرد: با رایزنی‌هایی که داشتیم توانستیم در بودجه ۱۴۰۰ در بخش جاری تغییرات نسبتاً خوبی را ایجاد کنیم؛ امسال توانستیم برای سد نهب که ۱۲ سال معلق مانده بود اعتباراتی جذب و بالاخره طرح را به اتمام برسانیم. برای اتمام و بهره‌برداری از سد بالاخانلو هم اقداماتی انجام شده که امیدواریم تا قبل از پایان دولت به اتمام برسد.

وی بیان کرد: برای حل مشکلات صنعت در استان قزوین از تمام ظرفیت استان استفاده کردیم تا بتوانیم به صورت جدی از تولیدکنندگان حمایت کنیم؛ در همین راستا سعی کردیم مواد اولیه‌ای که در گمرکات بود ترخیص کنیم و در اختیار واحدهای صنعتی قرار دهیم ضمن اینکه مشکلات ارزی هم پیگیری شد.

استاندار قزوین تأکید کرد: برای حل مشکل آب آبیک اعتباراتی را جذب کردیم و در اختیار آب و فاضلاب قرار دادیم و تمام سعی ما این است هرچه زودتر به اتمام برسد.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت کردن اقتصاد در استان بسیار سخت بود به‌طوری‌که مرغ در استان‌های هم‌جوار ۳۷ هزار تومان بود اما در قزوین این نرخ را به‌سختی در قیمت ۲۳ هزار تومان نگه داشتیم.

این مسئول با اشاره به نقش دلالان در بازار مرغ در قزوین گفت: بالا بودن قیمت مرغ در استان‌های البرز و تهران باعث چالش در بازار قزوین شده است و دلالان هم باعث این اتفاقات هستند و مرغ را از قزوین خارج می‌کنند. در ماه‌های گذشته ۵۰ تا ۷۰ تن مرغ را روزانه در استان توزیع می‌کردیم اما تقاضا به جایی رسید که دیروز ۱۹۰ تن مرغ در استان توزیع شد.

وی تصریح کرد: در مدیریت میوه شب عید رویکرد ما منفعتی و سود نیست و فقط کمک به بازار است و سازمان همیاری هم تمام سعی خود را به کار خواهد گرفت که برای مردم دغدغه ایجاد نشود.

جمالی‌پور درخصوص پرداخت مطالبات کارگران تأکید کرد: می‌دانیم که مردم مشکل معیشتی و اقتصادی دارند و شرایط کشور در تحریم‌های سخت و ظالمانه است اما فعالیت جدی در این امر صورت گرفته است و دولت هم برای پرداخت مطالبات بازنشستگان اقدام کرده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 22

اجرای ۸۰۳ طرح بنیاد برکت در مرکز لرستان

منتشر شده

در

توسط

اجرای ۸۰۳ طرح بنیاد برکت در مرکز لرستان

ایسنا/لرستان فرماندار خرم‌آباد از اجرای ۸۰۳ طرح بنیاد برکت در این شهرستان با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریالی خبر داد.

جعفر طولابی ۲۸ اسفند ماه در جلسه کارگروه اشتغال  خرم‌آباد ضمن تشکر از بنیاد برکت برای اجرای طرح‌هایی در بحث محرومیت‌زدایی، ایجاد و توسعه اشتغال پایدار در این شهرستان، تأکید کرد: طرح‌های بنیاد برکت مایه خیر و برکت بوده است.

وی ادامه داد: در اجرای این طرح‌ها باید توجه به مناطق محروم داشته باشیم، چون هدف بنیاد برکت محرومیت‌زدایی است و باید مناطق محروم را در اولویت قرار دهیم.

طولابی با اشاره به اجرای ۸۰۳ طرح محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال پایدار با همکاری ویژه بنیاد برکت در ۱۴۰ روستای خرم‌آباد، افزود: برای اجرای این طرح‌ها ۳۰۰ میلیارد ریال هزینه شده و ۸۰۰ فرصت شغلی مستقیم داشته است.

فرماندار خرم‌آباد با اشاره به اقدامات مناسب بنیاد برکت در این شهرستان، تصریح کرد: سال ۹۸ حدود ۱۱۴ درصد و امسال نیز ۲۴۲ درصد برنامه‌های این بنیاد برکت در خرم‌آباد محقق شده و نقش مهمی در محرومیت‌زدایی داشته است.

وی در ادامه گفت: بانک‌های عامل و دستگاه‌های اجرایی در به ثمر رسیدن این طرح‌ها تلاش زیادی داشتند و اقدامات آنها قابل تقدیر است.

طولابی با تأکید بر بحث آموزش در راستای ایجاد اشتغال، اضافه کرد: آموزش مناسب بسیار کارگشا خواهد بود و باید فعالیت‌های این حوزه بیشتر شود.

فرماندار مرکز لرستان توسعه تشکل‌های تعاونی را یکی دیگر از اقدامات عنوان کرد و افزود: این موضوع باید به یک فرهنگ تبدیل شود.

وی به شیوع ویروس کرونا و تحریم‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: با مشارکت مسئولان و مردم این موضوعات مدیریت شد و امیدواریم در ۱۴۰۰ و سال‌های پس از آن نیز این مشارکت‌ها تداوم داشته باشد و منجر به موفقیت شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 22

ممنوعیت‌ها و ملاحظات سفر در نوروز

منتشر شده

در

توسط

ممنوعیت‌ها و ملاحظات سفر در نوروز

دستورالعمل ستاد خدمات سفر با تاکید بر تشویق نکردن مردم به مسافرت در تعطیلات نوروز ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا و قرارگاه عملیاتی این ستاد (وزارت کشور) در تعطیلات نوروز سفر و تردد به ۴۰ شهر ممنوع است: گچساران (کهگیلویه و بویراحمد)، آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش، شوشتر، کارون، امیدیه، ایذه، اندیمشک، باغ‌ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزدگان، شادگان و مسجد سلیمان (خوزستان)، سراب و عجب‌شیر (آذربایجان شرقی)، ارومیه، چایپاره، ماکو و نقده (آذربایجان غربی)، گلپایگان (اصفهان)، دهلران (ایلام)، دیلم، کنگان و گناوه (بوشهر)، سامان (چهارمحال و بختیاری)، ارسنجان و زرین‌دشت (فارس)، دیوان‌دره (کردستان)، پل‌دختر و دورود (لرستان)، خمین (مرکزی)، بندر خمیر (هرمزگان)، نهاوند (همدان) و خاتم (یزد). بر همین اساس معاون گردشگری با عنوان رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر دستورالعملی را با موضوع «مدیریت و برنامه‌ریزی سفرهای مسؤولانه در نوروز ۱۴۰۰» ابلاغ کرد که وظایف و مسؤولیت‌های ۲۳ دستگاه در آن مشخص شده است.

در این دستورالعمل تاکید شده است:

تمام دستگاه‌ها موظند در اطلاع‌رسانی‌ها سیاست عدم تشویق به سفر را به صورت جدی مورد توجه قرار دهند.

رعایت فاصله‌گذاری، بهداشت فردی، استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و انجام نشدن دید و بازدیدها از اصول مهم بوده که تمام دستگاه‌ها در اطلاع‌رسانی مد نظر قرار دهند.

تبیین شرایط غیرقابل پیش‌بینی وضعیتِ شهرها و احتمال ایجاد تغییرات به دلیل روند بیماری از یک سو و ضرورت رعایت الزامات و محدودیت‌ها متناسب با تغییرات از سوی دیگر، از محورهای اصلی بوده که باید توسط تمام دستگاه‌های اجرایی و در امر اطلاع‌رسانی به مردم نیز مدنظر و توجه قرار گیرد.

مسافرت «به» و «از» شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی ممنوع است.

در شهرهای مقصد گردشگری اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی ضروری بوده است و در صورت بروز تخلف، کمیته نظارت مراتب را برای اعمال قانون و جریمه انجام می‌دهد.

ممنوعیت مسافرت «به» و «از» شهرهای با وضعیت نارنجی و قرمز صرفا مربوط به خودرهای شخصی بوده و مسافرت با سیستم حمل و نقل عمومی (هواپیما، اتوبوس و قطار) را شامل نمی‌شود.

حمل و نقل کالا، سوخت، بار، اقلام ضروری و مواد مشابه شامل ممنوعیت تردد جاده‌ای نمی‌شود.

وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی نسبت به بازنگری پروتکل‌های بهداشتی مختص سفر با سیستم حمل و نقل عمومی برای مسافران و اماکن ارائه‌دهنده خدمات، اقدام و اجرا کند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرجع رسمی اعلام تغییر وضعیت شهرها است. بر این اساس، فهرست وضعیت شهرها در دوره زمانی مورد نظر برای یک بار و به صورت ثابت تا پایان تعطیلات اعلام می‌شود.

چنان‌چه وضعیت هر یک از شهرهای زرد و آبی در طول ایام تعطیلات تغییر کند (به نارنجی و قرمز) وزارت بهداشت سریعا موضوع را به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی اطلاع می‌دهد تا محدودیت‌های مرتبط با هر وضعت اعمال شود. در این شرایط نیروی انتظامی ضمن جلوگیری از ورود خودروهای جدید به این شهرها (به دلیل تغییر وضعیت) ۷۲ ساعت زمان برای خروج خودروهای شخصی غیربومی موجود در شهرها درنظر می‌گیرد و از اعمال قانون (جریمه) خودداری می‌کند.

در صورت تغییر و ایجاد وضعیت خاص و فوق‌العاده (از منظر روند بیماری) در هر یک از شهرها و یا استان‌ها، وزارت بهداشت موظف است سه روز قبل از بروز شرایط بحرانی مراتب را به کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی اعلام کند تا اقدامات لازم انجام شود.

رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط گروه‌های هدف موضوع ماده ۵ دستورالعمل (شهرهای گردشگرپذیر) و همچنین دستگاه‌های مسؤول در حوزه اماکن و مراکز خدمات‌دهنده برابر مصوبه ضروری بوده و براین اساس ستادهای استانی مدیریت کرونا با برگزاری جلسه ویژه نسبت به تدوین راهکارهای اجرایی اقدام لازم را انجام دهند.

کمیته عالی نظارت با همکاری تمام دستگاه‌های مسؤول نسبت به تشدید اقدامات کنترلی و نظارتی اقدامات مرتبط را انجام دهند.

طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در تعطیلات نوروز با هدف بیماری‌یابی، جداسازی و قرنطینه افراد بیمار یا مشکوک و ارائه خدمات حمایتی استمرار داشته باشد.

اقامت در مدارس و اماکن دولتی همانند قبل در تمام شهرها (با رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع است.

برپایی چادر مسافرتی در بوستان‌ها، پارک‌ها و مراکز تفریحی در همه شهرها (با رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع است.

اقامت در کمپ‌های جنگلی در همه شهرها (با رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد و آبی) ممنوع است.

از تردد خودروها و سرنشینان آن‌ها که دارای تست مثبت کووید هستند توسط نیروی انتظامی برابر گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جلوگیری می‌شود.

تورها و فعالیت خودروهای مرتبط با آن‌ها توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در چهارچوب طرح جامع مدیریت هوشمندِ محدودیت‌ها صرفا در شهرهای آبی و زرد برگزار می‌شود.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای اطلاع‌رسانی لازم به اماکن گردشگری و اقامتی در خصوص رعایت الزامات طرح جامع مدیریت هوشمندِ محدودیت‌ها اقدام کند و همچنین روی اجرای دستوالعمل‌های بهداشتی مرتبط نظارت لازم را انجام دهد.

ستادهای استانی مدیریت بیماری، مسؤول نظارت عالیه بر اجرای مفاد دقیق این دستورالعمل و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی هستند.

ستاد تسهیل خدمات نوروزی در چهارچوب سیاست‌های کلی ابلاغی و تدابیر ستاد استانی مدیریت کرونا اقدامات لازم را پیگیری و اجرایی می‌کند.

ستادهای استانی از شکل‌گیری تجمعات و اجتماعات در شهرهای قرمز و نارنجی جلوگیری کنند.

در این دستورالعمل وظایف هر یک از دستگاه‌ها به تفکیک مشخص شده است؛ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، صدا و سیما، وزارت راه و شهرسازی، دادستانی کل کشور، ستادهای استانی مدیریت کرونا، اتاق اصناف ایران، اداره کل تعزیرات، جمعیت هلال احمر و اورژانس کشور از جمله اعضای این ستاد هستند.

خدمات حمل و نقل، امداد و نجات، خدمات انتظامی، امنیتی و ترافیک شهری، هماهنگی امور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، برنامه‌ریزی و آمار، خدمات اسکان و رفاه، نظارت و تنظیم بازار، سلامت و محیط زیست، اطلاع‌رسانی، تبلیغات،  امور فرهنگی و فضای مجازی و ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات نیز از جمله کمیته‌های تخصصی و تابع این ستاد به شمار می‌آیند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها