با ما همراه باشید

استانها

فصل بارش‌ها بهترین فرصت برای ذخیره آب کشاورزی

منتشر شده

در

فصل بارش‌ها بهترین فرصت برای ذخیره آب کشاورزی

  فرماندار شهرستان رشت گفت: باید فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد تا کشاورزان از بارش‌های زمستانی حداکثر استفاده کنند و به این موهبت‌های الهی به عنوان منابع آبی کشاورزی برای فصل زراعی بعدی نگاه کنند که این همان مدیریت منابع آب است.

علی فتح‌اللهی امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان که در فرمانداری برگزار شد ضمن قدردانی از عوامل اجرایی در مدیریت آب کشاورزی در سال زراعی جاری، اظهار کرد: استان گیلان به ویژه شهرستان رشت اولویت اول تولید برنج را داراست و ۹ درصد برنج کشور در شهرستان رشت تولید می‌شود.

فرماندار شهرستان رشت با اشاره به وجود ۵۲ هزار متر از اراضی کشت برنج در شهرستان رشت، افزود: این سطح وسیع اراضی شالیزاری در شهرستان بیانگر اشتغالزایی کشاورزی برای هزاران خانوار است؛ هدف تامین امنیت روحی و روانی کشاورزان است که کشاورزان دغدغه و نگرانی تامین آب کشاورزی را نداشته باشد و با خیال راحت فرآیند کشت برنج را دنبال کند.

وی ادامه داد: ایجاد امنیت عمومی در سطح جامعه بازخوردهای بسیار مثبتی دارد، هر جا امنیت بوده باعث افزایش رضایتمندی شده؛ امنیت فقط شامل مباحث تروریستی نیست بلکه شامل امنیت غذایی، شغلی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هم می‌شود و اگر هر کدام از این موارد احساس نشود آثار آن را در جامعه شاهد خواهیم بود.

فتح‌اللهی خاطرنشان کرد: وقتی امنیت خاطر کشاورزان تامین شود یقین بدانید، بازخورد آن در عملکرد آنها مشخص خواهد شد، در جایی که زندگی مردم مختل باشد نا آرامی را در رفتار مردم شاهد خواهیم بود و این بازخورد همان نگرانی است؛ حال اگر دغدغه‌ها را به حداقل برسانیم نوع رفتار و گفتار آنها نیز متفاوت خواهد بود.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه باید توزیع عادلانه و متوازن منابع آب کشاورزی را در اولویت قرار دهیم، گفت: با اینکه در اتمام فصل کشاورزی هستیم، حداقل ۶ ماه جهت سیاستگذاری و برنامه ریزی درست برای فصل زراعی پیشرو فرصت داریم که میطلبد در این فرصت راهکارهای درست را برای ذخیره و احیای منابع آب کشاورزی را اجرایی کنیم؛ برنامه‌ها و اعتبارات را هدفمند پیش بینی نماییم و بیشترین مشکلات را شناسایی و در اولویت قرار دهیم.

وی بیان کرد: کارهای عملیاتی، برنامه‌ای و اجرایی را همزمان اجرا کنیم و برنامه محور پیش رویم، باید فرهنگ‌سازی لازم صورت گیرد تا کشاورزان از بارش‌های زمستانی حداکثر استفاده کنند و به این موهبت‌های الهی به عنوان منابع آبی کشاورزی برای فصل زراعی بعدی نگاه کنند که این همان مدیریت منابع آب است.

فتح‌اللهی اضافه کرد: باید کشاورزان را ترغیب کنیم تا از بذری استفاده کنند که علاوه بر مرغوب بودن،  دارای طول دوره محدود کاشت و برداشت بوده و در برابر خشکسالی هم مقاوم باشد؛ همچنین در مباحث اجرایی از الان باید سردهنه‌ها، لایروبی‌ها، احیای ایستگاه‌ها و برق‌رسانی را بررسی و موانع را رفع نماییم.

فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر اینکه با توجه به اینکه فصل بارش‌ها آغاز شده باید حداکثر بهره را از این نعمت الهی در آب‌بندان‌ها داشته باشیم و از ظرفیت آنها استفاده و ذخیره کنیم، گفت: با توجه به اینکه طبق گزارش‌ها سطح آب سفره‌های زیرزمینی در حال کاهش است لذا هر چقدر مقدار مانده آب را با استفاده از ظرفیت آب‌بندانها افزایش دهیم یقینا در فصل زراعی با کمترین چالش مواجه خواهیم بود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استانها

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

منتشر شده

در

توسط

‍ توزیع ۳ هزار دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان نیازمند ایلامی

 مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان ایلام گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و در پاسداشت سه هزار شهید گرانقدر این استان تعداد سه هزار دستگاه تبلت در بین دانش آموزان نیازمند این استان توزیع می‌شود.

 «قنبر موسی‌نژاد» در آیین توزیع هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت در بین دانش‌آموزان مددجوی ایلامی اظهار کرد: امروز هزار و ۵۰۰ دستگاه تبلت که با همکاری شرکت زرین معدن چاف تهیه شده‌اند بین نیازمندان توزیع می شود و تأمین مابقی آن نیز در روزهای آینده مدنظر ما خواهد بود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) با عنوان اینکه در آستانه سال تحصیلی و در شرایط کرونایی تبلت و لوازم کمک آموزشی هوشمند مهم ترین نیاز دانش آموزان و دانشجویان این استان خواهد بود گفت: انتظار ما از افراد خیر و نیکوکار و همچنین دستگاه‌های دیگر این است که در این امر مهم کمیته امداد را همراهی و در این زمینه مشارکت کنند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان نیازمند به لوازم هوشمند کمک آموزشی از قبل شناسایی و نیاز آنها اثبات  شده است تصریح کرد: تلاش ما این است که با تهیه تبلت برای این دانش آموزان و دانشجویان خدمات ماندگاری به این قشر ارائه دهیم.

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام با اشاره به اینکه شیوع کرونا موجب شد که  دانش آموزان برای ادامه تحصیل و بهره مندی از کلاس های مجازی نیاز به وسایل کمک آموزشی از جمله تبلت داشته باشند، افزود: در آستانه برگزاری کنگره ۳ هزار شهید استان ایلام به مناسبت  چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۳ خدمت به محروم و نیازمندان  ارایه می شو که ۱۰ نوع از این خدمات توسط کمیته امداد انجام می گیرد.

موسی نژاد با اشاره به اینکه یکی از این ۴۳ خدمت تهیه تبلت برای توزیع در بین دانش آموزان نیازمند سطح استان است تصریح کرد: خوشبختانه با مدد شهدا و تلاشی که صورت گرفت، به زودی رقم تبلت هایی که بین دانش اموزان استان توزیع می شود به رقم سه هزار دستگاه خواهد رسید.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

منتشر شده

در

توسط

پوستر بیشترین اثرگذاری در فضای مجازی دارد/ خانه گرافیک ایلام تشکیل می‌شود

 رئیس حوزه هنری استان ایلام در نخستین روز از کارگاه سه روز خلق پوستر از اهتمام حوزه هنری برای تشکیل خانه گرافیک ایلام خبر داد.

 محمدعلی قاسمی اظهار کرد: در مناطقی مانند استان ایلام فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه تجسمی و گرافیک داریم ولی در خلق اثر و حضور هنرمندان در بستر جامعه و مکان های فرهنگی و هنری تعدادشان اندک است که این موضوع نیاز به آسیب شناسی دارد.

وی گفت: امید است این سلسله جلسات و کارگاه های آموزشی با حضور هنرمندان رشته های مختلف در استان ادامه داشته باشد و در آینده بتوانیم خانه گرافیک حوزه هنری را با حضور هنرمندان استان افتتاح کنیم تا از هنر این عزیزان در عرصه میدانی  و اجتماعی بیش از پیش بهره مند شویم.

رئیس حوزه هنری استان ایلام یادآور شد:  امروز در بستر فضای مجازی هنر گرافیک است که مفاهیم و موضوعات را در کمترین زمان ممکن و ارزانترین قیمت به مخاطب منتقل می‌کند.

کارگاه سه روزه گرافیک (خلق پوستر) با حضور استاد مجتبی مجلسی، با موضوع ایلام مهد پایداری و پایتخت خادمین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) از ۲۸ تا ۳۰شهریور در محل حوزه هنری استان ایلام به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و کنگره ملی سه هزار شهید استان ایلام برگزار می‌شود.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

استانها

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

منتشر شده

در

توسط

کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود

 سرپرست منابع آب دورود از کاهش ۸۱ درصدی آب در ایستگاه هیدرومتری ماربره شهرستان خبر داد.

شاددل در جلسه شورای حفاظت از منابع آب دورود که امروز ۲۷ شهریورماه برگزار شد، با ارائه گزارش کاملی از وضعیت نگران‌کننده منابع آبی، اظهار کرد: حجم رواناب در ایستگاه هیدرومتری ماربره دورود نسبت به مردادماه سال آبی گذشته ۶۳ درصد و نسبت به متوسط طول دوره آماری ۸۱ درصد کاهش داشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به ‌پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر ادامه وضعیت خشکسالی در سال آبی آتی و کاهش نزولات جوی در سال آبی ۱۴۰۰-۹۹ و افت شدید آب‌های زیرزمینی، سطحی و همچنین موجب کاهش حجم رواناب و به تبع آن کاهش حجم مخزن ذخیره در پشت سد مروک شد و به کمترین مقدار خود که در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب رسید درحالی‌که سال گذشته همین موقع ۳۴ میلیون مترمکعب و ۴۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

سرپرست منابع آب دورود خاطرنشان کرد: با توجه به این بحران رهاسازی آب از سد مروک در سال آبی پیش رو برای پایین‌دست غیرممکن و اگر کشاورزان محصولات بهاره به میزان زیاد و عدم رعایت الگوی کشت، به‌منظور حفاظت از منابع آب شهرستان دورود از هرگونه اضافه برداشت و حفر چاه غیرمجاز توسط متخلفین برابر قانون جلوگیری می‌شود.

شاددل اضافه کرد: از خردادماه ۱۴۰۰ در شهرستان دورود دو دستگاه حفاری غیرمجاز در حال حفر توقیف، ۴ حلقه چاه غیرمجاز پر و هفت حلقه به مراجع قضایی جهت اخذ حکم معرفی شده و تاکنون حکم مسدود کردن ۶۰ حلقه چاه اخذ که با این تعداد چاه غیرمجاز شرکت منابع آب شهرستان به حمایت و همدلی جمعی بیشتری نیاز داد.

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها