با ما همراه باشید

اخبار 25

لزوم تشکیل انجمن‌های علمی بین رشته‌ای/به ثمر رسیدن فعالیتهای علمی در گرو شبکه‌ای شدن آنهاست

منتشر شده

در

لزوم تشکیل انجمن‌های علمی بین رشته‌ای/به ثمر رسیدن فعالیتهای علمی در گرو شبکه‌ای شدن آنهاست

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت با بیان اینکه امروزه در دنیای علم به ثمر رسیدن فعالیت‌ها نیازمند شبکه‌ای شدن آنهاست، بر لزوم تشکیل انجمن‌های علمی بین رشته‌ای تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت که به صورت مجازی در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد، ضمن تقدیر از دانشگاه علم و صنعت ایران برای برگزاری این رویداد مهم علمی دانشجویی گفت: بزرگوارانی که از اولین دوره جشنواره در برگزاری آن اهتمام و مشارکت داشته اند، به خوبی از جایگاه این فعالیت بزرگ و درخشان آگاه بوده اند و اگر چنین نبود، چنین مشارکتی را در مجموعه انجمن‌های علمی شاهد نمی‌بودیم.

وی تاکید کرد: آنچه امروزه داریم و همه وسعت و افزوده‌ها و دارایی‌های جشنواره حرکت، حاصل تلاش دانشجویان است و خوشحالیم که هم دانشجویانی که از روزهای اول آغازین جشنواره حرکت، مشارکت کردند و هم دوستان آنها که این جشنواره را استمرار دادند و با اقبال و تلاش خود آغازگر حرکتی وسیع در فضای علمی کشور شدند و هم همه همکاران دانشگاهی و ستادی که در برگزاری این جشنواره ها نقش داشته‌اند، به خوبی از ضرورت و اهمیت جشنواره حرکت، آگاه بوده‌اند و هر ساله با همراهی دانشجویان، نقطه‌های تازه‌تر و نویی بر این جشنواره افزوده‌اند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه امروز جشنواره بین المللی حرکت هم در سطح ملی و هم جهانی به خوبی شناخته می شود و این حاصل اهتمام یکایک افرادی است که این حرکت را با قوت و جدیت دنبال کردند.

وی افزود: بالندگی، رشد و تکاپوی یک جامعه، وابسته به تلاش و اهتمام افراد آن است بخصوص هنگامی که تلاشی عالمانه و از سر تعهد و بر مبنای رضایت درونی کنشگران اجتماعی و صاحبان آن حرکت باشد، بالندگی چشمگیری اتفاق می‌افتد و حرکت در انجمن‌های علمی دانشجویی از این جنس است. آورده های انجمن‌ها نیز برای خود دانشجو، تشکل، دانشگاه، وزارت عتف و در نهایت برای کشور خواهد بود.

دکتر غفاری با اشاره به اینکه امروزه در دنیای علم به ثمر رسیدن فعالیت‌ها نیازمند شبکه‌ای شدن آنهاست، گفت: فعالیت علمی باید بتواند خود را در یک منظومه تعریف کند و شکل گیری این منظومه، بیش از هر چیز نیازمند مجموعه ای از اتصالات است. وقتی واحدهای پراکنده، مکمل یکدیگر می‌شوند به اتحاد بیشتری دست می یابند که مایه پیروزی و قوت آنهاست و خوشبختانه این وضعیت را در انجمن‌های علمی می‌بینیم.

وی تصریح کرد: جدای از اینها هدف دیگری که در صف و ستاد باید دنبال شود، تشکیل انجمن های علمی بین رشته‌ای است. چراکه در دنیای امروز، رویش‌های انجمن‌ها منوط به این است که هر دپارتمان فراتر از رشته خود را ببیند تا به کارآیی بیشتری دست یابد. همه علوم با حیات اجتماعی سر و کار دارند و به دنبال این هستند که زندگی بهتر و با کیفیت بیشتری داشته باشیم که در آن، مطلوب‌ها حاکمیت بیشتری داشته باشند و با چنین نگاهی، دیگر نمی‌توان علوم را به صورت نقطه ای دید و باید علوم بین‌رشته ای را مورد توجه قرار داد و به دنبال افق‌های تازه بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه انجمن‌های علمی دانشجویی به دلیل تاریخ و سابقه خود، انباشتی از دانش و تجربه هستند، گفت: این انجمن ها می توانند بازوی مؤثری برای دانشگاه اجتماعی و مؤثر که به مسایل پیرامون خود حساس است، باشند و نگاه مدبرانه، واقع گرایانه و برنامه مداری را می طلبند تا فهم مناسبی از جامعه داشته و بتوانند در رفع تنگناهای آن گام بردارند.

وی از تک تک دانشجویان انجمن‌های علمی، کارشناسان و مدیران دست اندرکار و معاونین فرهنگی و رؤسای دانشگاه‌ها تقدیر کرد و از رؤسای دانشگاه‌ها و معاونین فرهنگی و اجتماعی آنها خواست حمایت‌های خود را با سعه صدر بیشتر و تمام توان استمرار دهند، چرا که رشد انجمن‌های علمی یعنی اعتلای دانشگاه.

دکتر ارجمندی، دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت ضمن تبریک پیشاپیش نوروز ۱۴۰۰ با اشاره به میزبانی دانشگاه علم و صنعت در برگزاری سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، افزود: دانشگاه علم و صنعت ایران مفتخر به میزبانی این دوره از جشنواره بین المللی حرکت است. امیدواریم میزبان خوبی برای دانشجویان و مهمانان جشنواره باشیم و از خداوند خواستاریم که در مسیر خدمت به جوانان و دانشجویانی که در مسیر علم و دانش کوشا هستند، ما را موفق بدارد و بتوانیم خدمت گذاری صادق در عرصه‌های علمی، فرهنگی، باورهای الهی و مسئولیت‌های اجتماعی باشیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به تغییر نگاه دانشگاه‌ها به کارکرد آنها، گفت: امروزه ارتباط دانشگاه با جامعه تبدیل به اصل غیر قابل انکاری شده است و دانشگاه‌ها تلاش می‌کنند این ارتباط را هر چه قویتر به نمایش گذارند و با توجه به نیازهای جامعه اقدام به توسعه خویش کنند. در این راستا دانشگاه علم و صنعت ایران، ضمن برقراری رابطه عمیق و معنادار با جامعه، حل مشکلات اجتماعی را از اولویت‌های خویش قرار داده و در برنامه راهبردی پنجم توسعه این دانشگاه، موضوع ترویج مسئولیت پذیری اجتماعی، از محورهای اساسی است.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت با تاکید بر اینکه دانشجویان پیشرو و فعال، پل ارتباطی دانشگاه و نیازهای اجتماعی جامعه هستند، اظهار کرد: انجمن های علمی، نمونه ای موفق از گروه های دانشجویی در بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت ها و شکوفایی علمی دانشجویان هستند که به ارتباط دانشگاه و جامعه کمک می کنند.

دکتر ارجمندی با تاکید بر این که دانشگاه علم و صنعت ایران در سال های اخیر، بسترهای مساعد و مناسبی را برای فعالیت های دانشجویان جهت کمک به حل مشکلات جامعه فراهم آورده است، گفت: یکی از بهترین این بسترها ۲۱ انجمن علمی دانشگاه هستند که علیرغم تعطیلی ظاهری دانشگاه‌ در دوران کرونا، ده‌ها وبینار علمی دانشگاهی، ملی و بین المللی برگزار کردند و بیش از ۵۰۰ ساعت برنامه آموزشی را برای حدود ۳ هزار نفر در سامانه مجازی دانشگاه ارائه کردند و جالب توجه اینکه در همین دوران، کتاب انجمن های علمی دانشگاه نیز برگزیده جشنواره دکتر حسابی شناخته و معرفی شد.

وی افزود: سیزدهمین جشنواره ارزشمند بین المللی حرکت، نتیجه فعالیت انجمن‌های علمی دانشگاه‌های داخل و دیگر کشورهای شرکت کننده است و امیدواریم دانشجویان و اعضای هیات علمی از فرصت‌های ایجاد شده توسط آن، بهره مند شوند.

دکتر واعظی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی و دبیر بخش ایده‌شو جشنواره حرکت در ویدئویی با اشاره به اینکه در سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، شاهد برگزاری سومین دوره ایده شو هستیم که دبیرخانه دائمی آن در دانشگاه شهید بهشتی مستقر است، هدف از راه اندازی بخش ایده شو را ایجاد شور و نشاط علمی، شناسایی ایده های خلاقانه و ترویج فرهنگ ایده پردازی در جامعه برای حل مشکلات کشور عنوان کرد و گفت: بخش ایده شو دارای ۴ محور است و در جشنواره سیزدهم، جمعا ۹۶ ایده محوری در قالب ۴۲ تیم و با مشارکت ۳۶ دانشگاه به دبیرخانه واصل شد. ۱۱ مربی در قالب ۵ کارگاه آموزشی ایده تا عمل، امر آموزش را بر عهده داشتند و در نهایت ۲۴ ایده به مرحله بعد راه یافتند که باید در ۲۰۰ ثانیه، ایده خود را به صورت ویدئو، ضبط کرده و ارائه می دادند. در ادامه، ۸ ایده برتر وارد مناظره شدند که در نهایت، ۳ ایده به عنوان برتر انتخاب و در اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.

در ادامه، مهندس فلاح، دبیر علمی سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، گزارشی از فعالیت های دبیرخانه و روند برگزاری جشنواره ارائه کرد.

وی با ذکر این مطلب که دبیرخانه جشنواره سیزدهم از زمان پایان جشنواره دوازدهم در ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹ آغاز به کار کرد و پس از بازنگری در فرآیند داوری، آبانماه ۹۹ دستورالعمل جشنواره سیزدهم را منتشر کرد، گفت: مهلت ارسال آثار به دبیرخانه تا ۲۰ دی ماه بود و آثار دریافتی ۲۵ دی ماه جمع‌بندی شد.

دبیر علمی جشنواره حرکت در خصوص آثار دریافتی اظهار کرد: به طور کلی ۱۴۲۷ اثر دریافت شد که به تفکیک، ۹۶ اثر در بخش کارآفرینی، ۶۶ اثر در بخش کتاب، ۳۰۲ اثر در بخش انجمن برتر، ۸۳ اثر در بخش ویژه، ۱۴۹ اثر در بخش مسابقه، ۲۶۶ اثر در بخش نشریه، ۲۱۵ اثر در بخش فعالیت خلاقانه، ۱۲۰ اثر در بخش محتوای دیجیتال، ۵۰ اثر در بخش اختراع، ۴۸ اثر در بخش انجمن پویا و ۳۲ اثر در بخش دانشگاه برتر بوده اند.

وی همچنین گفت: در مرحله داوری غیرحضوری، ۱۲۰ داور از رشته‌های مختلف از دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی کل کشور به مدت یک ماه آثار را ارزیابی کردند که در نهایت، ۵۳ اثر حائز رتبه اول، ۴۰ اثر دوم، ۳۴ اثر سوم و ۳۰ اثر شایسته تقدیر شناخته شدند.

دکتر زهتاب، دبیر بخش انجمن پویای سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت نیز در ادامه به معرفی این بخش از جشنواره و اقدامات آن پرداخت و افزود: انجمن پویای جشنواره سومین سال فعالیت خود را می گذراند و با این هدف به جشنواره افزوده شد که به انجمن‌های علمی، دانشجویان و اساتید راهنما یادآوری کند علاوه بر انتخاب هدف برای انجمن علمی، انتقال تجربیات و گزارش فعالیت‌ها نیز مهم است. در واقع، انجمن پویا، انجمنی دیده شده که علاوه بر اینکه راه خود را به درستی انتخاب می کند، شیوه راه را نیز به دیگران منتقل می کند که چگونه بروید که به نتیجه برسید.

وی در خصوص معرفی روند فعالیت این انجمن نیز توضیح داد: در جشنواره امسال ۴۸ اثر از ۱۹ دانشگاه دریافت شد که در قالب ویدئوی ۵ دقیقه‌ای موضوعی که موفقیت آن ثبت شده را به انتخاب خودشان معرفی کرده بودند. طی داوری ۱۰ اثر برای ارائه نهایی انتخاب شدند که به صورت آنلاین کار خود را معرفی می کنند و بر اساس نظر داوران، اثر برگزیده انجمن پویا معرفی می شود.

در بخش پایانی این مراسم، غرفه‌های مجازی سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت توسط دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افتتاح شد.

بر اساس اعلام دانشگاه علم و صنعت، سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت، ویژه آثار و دستاوردهای اتحادیه‌ها و انجمن‌های علمی دانشجویی،از روز گذشته ۲۳ اسفند ماه در دانشگاه علم و صنعت آغاز به کار کرده و تا ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ ادامه دارد.

مراسم اختتامیه این جشنواره روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه با حضور دکتر غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با معرفی برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره برگزار خواهد شد.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 25

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

منتشر شده

در

توسط

شناسایی ۱۰ مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای کرمانشاه

ایسنا/کرمانشاه معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شناسایی ۱۰ فرد مبتلا به کرونای انگلیسی در یکی از روستاهای استان خبر داد.

دکتر ابراهیم شکیبا با اشاره به شناسایی ۱۴ فرد دیگر که مبتلا به کرونای انگلیسی شده‌اند، اظهار کرد: در آزمایش‌های تخصصی انجام شده ۱۴ بیمار مبتلای دیگر به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی در استان شناسایی و شمار مبتلایان در استان به ۲۶ نفر افزایش یافت.

وی افزود: متاسفانه ۱۰ نفر از ساکنان یک روستا که از نظر تقسیمات جغرافیایی جزو شهرستان صحنه بوده، اما مراودات ساکنان آن بیشتر با شهرستان سنقر و کلیایی است به ویروس جهش یافته کرونا مبتلا شده اند.

شکیبا اظهار کرد: این افراد در یک مراسم عروسی در یکی از شهرستانهای استان لرستان شرکت کرده بودند و هم اکنون تعدادی از آنان در بیمارستان بستری هستند.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پایش و بیماریابی از افرادی که با بیمار ساکن ماهشهر که به گیلانغرب سفر کرده بود در ارتباط بودند، ابتدا سه نفر و امروز نیز دو نفر دیگر بیمار مبتلا به این گونه ویروس در شهرستان گیلانغرب شناسایی شدند.

شکیبا گفت: تمامی این پنج نفر به واسطه فردی که اقدام به سفر به این شهرستان کرده بود به این ویروس خطرناک مبتلا شده‌اند.

وی اظهار کرد: دو بیمار دیگر استان در شهرستان سرپل ذهاب شناسایی شده اند. این دو بیمار در یک کارخانه در استان ایلام کار می کنند که متاسفانه اکثرا به این واریانت ویروس مبتلا شده اند.

به گفته شکیبا از مجموع ۲۶ بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان، ۲۵ نفر به دنبال سفر یا پذیرش مهمان گرفتار شده اند که این امر اهمیت خودداری از سفر و دورهمی را بیشتر از گذشته نشان می دهد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

منتشر شده

در

توسط

رئیس جمهور سابق بولیوی بازداشت شد/ واکنش مورالس

رئیس جمهور موقت سابق بولیوی امروز، شنبه به همراه دو وزیر سابق به اتهام خیانت، توطئه چینی و فساد بازداشت شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اداوردو دِل کاستیلو، وزیر کشور بولیوی اظهار کرد: “جنین آنی‌یز “، رئیس جمهور موقت سابق این کشور توسط پلیس بازداشت شد. آنی‌یز به همراه آلوارو کویمبرا و رودریگو گوسمن، وزیر دادگستری و انرژی بازداشت شد.

کاروس ادواردو دل کاستیلو با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیس‌بوک تصریح کرد: «به اطلاح مردم بولیوی می‌رسانم که جینین آنز دستگیر شده و هم‌اکنون تحت بازداشت پلیس قرار دارد.»

وزیر کشور بولیوی گفت که حکم قرار بازداشت به دلیل دست داشتن در پرونده کودتای سال ۲۰۱۹ از سوی دادستانی عمومی این کشور علیه جنین آنی‌یز صادر شده بود.

اوو مورالس در واکنش به این مساله گفت، باید تمام مسؤولان کودتای نوامبر ۲۰۱۹ مجازات شوند.

اوو مورالس سال ۲۰۱۹ در پی تشدید اعتراض‌ها به عملکرد دولت و نیز ادعای مطرح شده مبنی بر تقلب در انتخابات از سمت خود استعفا داد و از بولیوی گریخت.

وی که به آرژانتین پناه برده بود چندی بعد پس از پیروزی سوسیالیست‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر گذشته که به قدرت گرفتن لوئیس آرسه، متحد و وزیر سابق وی منجر شد وعده داد به زودی به کشور باز می‌گردد.

خانم آنی‌یز، سیاستمدار محافظه‌کاری که پس از سرنگونی مورالس به مدت ۱۱ ماه از نوامبر ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به صورت موقت ریاست جمهوری بولیوی را بر عهده داشت روز جمعه با انتشار عکسی از قرار بازداشت صادرشده علیه وی در توییتر نوشته بود که «آزار و اذیت سیاسی آغاز شده است.»

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 25

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

منتشر شده

در

توسط

سیاست نهاد رهبری در سیستان وبلوچستان صداقت در کار و قانون‌مداری است

ایسنا/سیستان و بلوچستان نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان وبلوچستان گفت: سیاست نهاد رهبری در امور اهل سنت استان، صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری است.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی در نشست علمای شاخص اهل سنت استان گفت: از ابتدای ماموریت در سیستان‌و بلوچستان مبنای فعالیت ما بر تعامل و مشارکت حداکثری اهل سنت در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ها بوده و سیاست ما صداقت در کار و شفافیت و قانون‌مداری بوده و هست.

امام جمعه زاهدان افزود: در جلسات مختلف و گفتگو های متعدد با علمای اهل سنت به برخی از بی اعتمادی ها اشاره کردیم و خواستار تلاش برای رفع بی اعتمادی ها در استان شدیم و در خصوص برخی مطالبات صورت گرفته باید بدانیم که مطالبات دو طرفه خواهد بود وهمت وتلاش دوطرفه را نیز می طلبند.

محامی بیان داشت: تلاش های زیادی در سطح استانی وکشوری، برای ایجاد نگاه واحد بین مسئولان در تعامل با اهل سنت صورت گرفته و خوشبختانه در شرایط کنونی وفاق خوبی بین مسئولان برای پیگیری و حل مشکلات استان ایجاد شده است، ولازمه نتیجه بخش بودن آن هم، هماهنگی و یک صدایی ماست.

وی ادامه داد: با دسته بندی و فهرست بندی مشکلات استان و با حضور جمعی‌ مسئولان استان در مرکز و جلسه با مسئولان ارشد کشور پیگیر مطالبات و مشکلات مردم استان بوده ایم که این مشکلات به تدریج قابل حل خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان اظهار کرد: یک صدایی استان در بیان مشکلات به مرکز کشور و حفظ آرامش و همدلی در بین مردم منجر به آغاز پروژه‌های مختلف و شتاب قطار پیشرفت در استان شده و باید توجه داشته باشیم که ناهماهنگی، آشوب و التهاب ترمز دستی پیشرفت استان را خواهد کشید.

وی عنوان کرد: تشکیل شوراهای مختلف از جمله راه اندازی شورای افتاء از دیگر برنامه های مدنظر بوده که سعی داریم تا با برنامه ریزی های لازم شورای افتاء را بر اساس فقه حنفی تشکیل دهیم تا مبنای بسیاری از کارها قرار گیرد.

وی به لزوم ایجاد تحول در حوزه های علمیه اهل سنت تاکید کرد و افزود: نیاز است تا حوزه های علمیه اهل سنت پاسخگوی نیاز های روز جامعه باشد که در این جهت تلاش های زیادی صورت گرفته و همچنان باید ادامه دار باشد.

وی گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان مجموعه مستقلی است که با شورای برنامه‌ریزی مدارس علمیه اهل سنت همکاری می‌کند و ارائه طرح های شورای برنامه ریزی  در صورتی در سیستان ‌وبلوچستان به اجرا درخواهد آمد که متناسب با اقتضائات استان باشد.

حجت الاسلام والمسلمین محامی گفت: طبق گفتمان های صورت گرفته در جلسات شورای آموزش در نهایت مقرر شد مشکلات و چالش ها در استان مشخص و همه یکصدا شویم و سپس به دنبال پیگیری مسائل از مرکز کشور باشیم.

وی با بیان این که پیشنهاد به شورای آموزش این بود که خدمات را برشمرده و هرکدام با استقلال مدارس منافات دارد را حذف خواهیم نمود، ادامه داد: مدیران مدارس اهل سنت در خصوص ارائه خدمات به مدارس اولا از مجموع خدمات فقط یک مورد را منافی استقلال دانستند که گفتیم حذف گردد.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان ادامه داد: خدمات به دو شکل خدمات عمومی و خدمات خصوصی در نظر گرفته شد و در نهایت پیشنهاد بر این شد که شورای هماهنگی مدارس علمیه اهل سنت آیین نامه ای را برای ارائه اطلاعات با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان تنظیم کند که اینکار صورت نگرفت و با نامه های دیگری مواجه شدیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: آزادی مذهبی که در قانون اساسی آمده است به معنای این است که وقتی اکثریت کشور مذهب جعفری هستند اینگونه نباشد که مذاهب دیگر را اجازه فعالیت ندهند بلکه سایر مذاهب باید در امور مذهبی خود آزادانه عمل کنند البته به معنای این نیست که اینها از شیعیان بالاتر هستند و از قوانین کشور نیز مستثنی هستند زیرا برخی مسائل حیث مذهبی ندارد و همه ملزم به رعایت آن هستند از جمله ساخت مدارس یا مساجد که از حیث قانون و مدیریت هیچ فرقی بین شیعه و سنی نیست، وچهارچوب وضوابط خاص خودش را دارد.

وی گفت: حوزه‌های علمیه شیعه زیر نظر شورای مدیریت و برنامه ریزی حوزه علمیه فعالیت می‌کنند و نظارت  به حوزه های علمیه اهل سنت توسط مرکزی زیر نظر سازمان اوقاف تعریف شده است که از میان اهل سنت استان سیستان و بلوچستان نیز چند نماینده در این مرکز حضور دارند و تصمیم گیری در این خصوص توسط خود آن ها صورت می گیرد و باید توجه داشت که نظارت بر حوزه های علمیه شیعه به مراتب بیشتر از مدارس علمیه اهل سنت است.

محامی بیان کرد: در گذشته نیز اعلام کردیم که بنای دخالت در مدارس علوم دینی اهل سنت را نداریم و پیشنهاد دادیم تا آیین نامه همکاری به گونه ای دقیق و منصفانه تهیه ، تدوین و تصویب شود که ماندگار باشد و به شخص خاصی ارتباط پیدا نکند.

وی در ادامه به ارائه چند پیشنهاد پرداخت و گفت: بر اساس  آنچه که در نامه ۶ بندی نوشته و تصویب شده مبنای ارائه خدمات بر اساس آمارها و امتحانات و نمرات کسب شده باشد.

وی ادامه داد: ارائه اطلاعات افراد چه از طریق مدیران مدارس و چه از طریق شورای هماهنگی باید ارائه شود و در ادامه مدارس برای همکاری بیشتر شورای هماهنگی و نهاد آیین نامه ای را تنظیم و گفتمان هایی را صورت دهند و نسبت به شورای برنامه ریزی نیز بهتر است ابتدا صحبت ها در استان یکی شود و سیستم به گونه ای طراحی شود که شائبه دخالت در آن وجود نداشته باشد.

در ابتدای این جلسه مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز تاکید کرد: علمای اهل سنت هیچ گونه خصومتی با نظام جمهوری اسلامی ایران ندارند و همواره دوستدار نظام و همراه رهبر معظم انقلاب ومسئولین بوده اند.

وی ادامه داد: وحدت موجود در منطقه با تلاش های نظام جمهوری اسلامی و علما ایجاد شده است و همه علمای ما در مسیر اعتدال و وحدت حرکت و در برابر ناامنی ها ایستادگی می کنند.

مولوی اسماعیل زهی بیان داشت: ما با حاکمیت جمهوری اسلامی مشکلی نداریم و نظارت را حق نظام می دانیم اما معتقدیم که استقلال مدارس باید حفظ شود.

وی گفت: به همه مسئولان اطمینان می‌دهیم که هیچگونه نگرانی از بابت مدارس علمیه اهل سنت نداشته باشند زیرا کار ما کار فرهنگی است و علمای ما با هیچ گروهک تندرو و افراط گری همراه نیست و به دنبال انجام کار سیاسی نیستیم.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها