با ما همراه باشید

اقتصادی

«مرگ»؛ سرانجام نسخه‌های عجیبی که در آرایشگاه‌های زنانه پیچیده می‌شود

منتشر شده

در

بسیاری از معضلات اجتماعی نتیجه پیشنهادات غلط و خارج از چارچوبی است که افراد در جایگاه‌های مختلف برای یکدیگر می‌پیچند. امروزه سطح رشد آسیب‌های اجتماعی روندی فزاینده و نگران کننده را پشت سر می‌گذارد که در بسیاری از موارد با آگاه سازی افراد و ایجاد بستری جهت آگاهی بخشی و روشنگری مردم میتوان جلوی گسترش بخش قابل توجهی از آن‌ها را گرفت.

اعتیاد به موادمخدر پیامد دورهمی‌های ناسالم!

توصیه‌ها و پیشنهاداتی که نوجوانان و جوانان در میهمانی‌ها و دور همی‌های دوستانه به هم دارند و خواسته و از سر عمد و یا به صورت ناخواسته و از روی غفلت یکدیگر را گرفتار معضلاتی، چون اعتیاد کرده و گاه در یک چشم به هم زدنی این پیشنهادات و تعاملات مخرب به قیمت مرگ و زندگی آن‌ها تمام می‌شود.

دختران و زنان جوان بیش از مردان قربانی دوستی و پذیرش پیشنهاد دوستان نامتعارف خود می‌شوند و از آنجا که زنان اغلب احساساتی و عاطفی هستند، در زمان کمتری ممکن است در معرض آسیب هایی، چون اعتیاد قرار گرفته و معتاد شوند.

رفت و آمد و مراوده زنان و دختران با یکدیگر در اماکنی، چون آرایشگاه‌ها و میهمانی‌های زنانه طی سال‌های اخیر تنها یک ارتباط دوستانه ساده نبوده است و بسیاری از دختران و زنان معتاد و کارتن خواب علت گرایش به اعتیاد و مصرف موادمخدر خود را رفت و آمد و همنشینی با زنانی که خود گرفتار مصرف مواد افیونی بوده‌اند، عنوان می‌کنند.

از حضور فالگیر‌ها تا پزشک نما‌هایی که نسخه چاقی و لاغری می‌پیچند!

آرایشگاه‌های زنانه سابقه خوبی در سلامت اجتماعی و فرهنگی ندارند و با تغییر سبک زندگی مردم بسیاری از تحولات عجیب و غریب زاییده طرز فکر مدیران و گردانندگان این مراکز است که به مرور در سطح جامعه با وجود همه ناهنجاری عادی انگاری می‌شود.

محیط داخلی آرایشگاه‌های زنانه بیشتر از آنکه به دنبال انجام کار‌های مختص این قبیل مجموعه‌ها باشد سال‌های سال است که یا پاتوق فالگیر‌ها و رمال‌ها با تیپ و قیافه‌های عجیب و غریب ظاهری و فکری است و یا به محل پیچیدن نسخه‌های درمانی لاغری و چاقی، انجام انواع لیرز به صورت غیر تخصصی تبدیل شده است.

سردار مجید کریمی رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر ناجا در نشست خبری روز سه‌شنبه یکم تیر ماه خود در جمع خبرنگاران گفت: به تازگی مصرف قرصی با نام تجاری گلوریا که تحت عنوان یکی از دارو‌های پر فروش در جهت لاغری معرفی می‌شود در اماکنی مثل آرایشگاه‌های زنانه توزیع و به فروش می‌رسد.

سردار کریمی همچنین گفت: متاسفانه قرص‌های لاغری که طرفدارانی نیز در میان زنان و جوانان دارد عوارض جبران ناپذیری برای مصرف‌کنندگان درپی دارد و در این میان برندی به نام گلوریا که شامل کپسول‌های لاغری است و حاوی مخدر شیشه تشخیص داده شده است.

اعتیاد به مخدر شیشه دستاورد مصرف قرص‌های لاغری غیرمجاز

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: پلیس مبارزه با موادمخدر و سازمان غذا و دارو وجود مخدر شیشه در این کپسول‌ها را تایید کرده است و این نوع کپسول‌ها بیشتر در آرایشگاه‌های زنانه، عطاری‌ها، باشگاه‌های ورزشی، تبلیغات ماهواره‌ای و … به فروش می‌رسد.

به گفته سردار کریمی این نوع کپسول‌ها به صورت قاچاق و غیر قانونی وارد کشور می‌شود و مصرف کنندگان این نوع به اصطلاح داروی لاغری بدون آنکه خودشان بدانند دچار اعتیاد شدید به مخدر شیشه شده و امکان ترک کردن آن برایشان بسیار دشوار خواهد بود.

بر اساس گفته‌های رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر متأسفانه تا کنون ۲ نفر از زنانی که مصرف کننده کپسول لاغری گلوریا بوده‌اند جان باخته و چندین نفر هم دچار مشکلات کبدی و تنفسی و گوارشی شده‌اند.

آنچه مسلم است این است که در شرایط فعلی جامعه و عموم اقشار حاضر در آن به ویژه و دختران و زنان جوان بیش از سایرین به آگاه سازی و در اختیار داشتن اطلاعات کافی نیازمند هستند و این مسئولان و متولیان حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی اند که باید بستری امن و مطمئن را برای افزایش اطلاعات عموم مردم فراهم کنند.

منبع: دانشجو

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

منتشر شده

در

توسط

منتظر اعلام عمومی حقوق‌ها باشید

گر چه طی سال‌های گذشته الزام قانون برای دسترسی عمومی به اطلاعات حقوق کارکنان اجرایی نشده است ولی به استناد وعده اخیر معاون رئیس جمهوری باید به زودی این اتفاق رخ دهد.

 در اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا است و طی آن تمامی دستگاه‌های مشمول باید نسبت به اعلام میزان ناخالص پرداختی به هر یک از کارکنان اقدام کند، اما در همین بند قانونی تاکید شده دولت امکان دسترسی برای نهادهای نظارتی و عموم مردم به این اطلاعات را فراهم آورد.

با این وجود در سال پایانی برنامه ششم توسعه حتی ورود اطلاعات حقوقی از سوی دستگاه‌های مشمول در سامانه تکمیل نشده و برخی ورود هم نکرده‌اند و در همین رابطه اخیرا با اعلام سازمان اداری و استخدامی، شرط پرداخت حقوق، ورود اطلاعات به سامانه ثبت حقوق و مزایا اعلام شد.

وعده معاون رئیس جمهور برای دسترسی به اطلاعات حقوق

اما دسترسی به اطلاعات بر اساس قانون چگونه خواهد بود موضوعی است که اخیرا لطیفی -رئیس سازمان اداری و استخدامی و معاون رئیس جمهوری-به نوعی وعده آن را داده است؛ به طوری که در اظهاراتش گفته «دسترسی به اطلاعات پرداختی‌ها برای نهادهای نظارتی و عموم در قانون تکلیف شده که انشاالله این اتفاق صورت می گیرد.»

دولت دوازدهم که اعلام نکرد

این وعده در حالی مطرح شده و به مطالبه‌ای در اجرای قانون شفاف سازی پرداخت کارکنان خواهد بود که در دولت قبل با وجود درخواست‌هایی که در اجرای این بند از قانون برنامه ششم توسعه وجود داشت،  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرده بود که با اینکه مسئول راه اندازی سامانه است اما نه مکلف به باز کردن دسترسی به این اطلاعات بوده و نه مجوز آن را دارد که سامانه را برای عموم باز کند.

انصاری -رئیس وقت سازمان اداری و استخدامی- این موضوع را مشروط به موافقت دولت دانسته و تاکید داشت که تصمیم گیری درباره دسترسی عموم به اطلاعات حقوقی مدیران به دولت بستگی دارد و هر زمان که این مجوز را  صادر کند، دسترسی به اطلاعات پرداختی مدیران فعال خواهد شد.

دولت سیزدهم به قانون عمل می‌کند؟

به هر حال اینکه در صورت تکمیل فرآیند اطلاعاتی حقوق دستگاه‌ها در سامانه ثبت حقوق و مزایا، دولت فعلی به قانون عمل خواهد کرد و وعده رئیس سازمان اداری و استخدامی تا چه حد عملیاتی خواهد شد هم به نوعی به انجام تعهد دولت به اجرای قانون برنامه ششم توسعه بستگی دارد.

 

ادامه مطلب

اقتصادی

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

منتشر شده

در

توسط

احوالپرسی رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی

رییس دفتر مقام معظم رهبری از آیت الله امینی احوالپرسی کرد.

به گزارش ایسنا،‌ در پی کسالت آیت‌الله امینی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن احوالپرسی، برای ایشان دعا و آرزوی سلامتی و بهبود کرد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اقتصادی

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منتشر شده

در

توسط

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

درحالیکه اخباری مبنی بر تغییر قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها منتشر شده، بانک مرکزی و کانون صرافان اعلام کردند که هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده است.

 در روزهای اخیر صحبت‌هایی مبنی بر اعمال تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها مطرح شد.

در این زمینه روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که “هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده و اطلاعیه بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها صرفا تاکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این فرآیند بوده است”.

علاوه بر این، رئیس شورای عالی کانون صرافان ایرانیان با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در این خصوص تاکید کرد که هیچ گونه تغییری در نحوه فروش ارز به صورت اسکناس ذیل سرفصل‌های مصوب ایجاد نشده و صرافان می‌توانند مطابق با رویه و دستورالعمل‌های پیشین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به فعالیت در بازار ارز اقدام کنند.

لواسانی خاطر نشان کرد: اطلاعیه صادر شده در تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۰ صرفا تاکید مجدد بر مفاد لازم الاجرای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از جمله “دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی‌ها” (مصوب شورای عالی مبارزه با پولشویی) بوده است.

پیش از این بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به شرکت‌های صرافی اعلام کرد که انجام کلیه معاملات ارزی در سامانه سنا و نیما از طریق واسطه‌های دیگر تحت عناوین مختلف (واسطه‌گری، مشاوره، دلالی و …) سبب نقض احتمالی قوانین و مقررات شده و موجب ایجاد مسئولیت برای طرفین معامله می‌شود، لذا تاکید می‌شود که هرگونه معامله اعم از خرید و فروش به صورت اسکناس و حواله ارزی صرفا مابین طرفین و بدون دخالت شخص سوم انجام شود؛ بدیهی است که عواقب ناشی از عدم رعایت این موضوع برعهده مدیران و مسئولان شرکت صرافی متخلف خواهد بود.

 

نحوه فروش ارز در صرافی‌ها تغییر کرده است؟

منبع: ايسنا

ادامه مطلب

برترین ها