با ما همراه باشید

اخبار 56

مزاحم فکر کردن همسر خود نشوید

منتشر شده

در

مزاحم فکر کردن همسر خود نشوید

ایسنا/اصفهان یک مدرس خانواده با بیان اینکه علت اصلی طلاق این است که زندگی کردن را بلد نیستیم، چند باید و نباید زندگی مشترک برای زوج‌ها را تشریح کرد.

فرهنگسرای تخصصی پرسش وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در ادامه مجموعه وبینارهای «جوانی فصل رویش» به سراغ شاهین فرهنگ- دکترای روانشناسی تربیتی از دانشگاه هاروارد آمریکا و مدرس نام‌آشنای خانواده رفت تا با مخاطبان خود از «بایدها و نبایدهای زندگی زناشویی» بگوید.

وی در ابتدا از مخاطبان سخنان خود خواست توصیه‌هایی را که در این وبینار مطرح می‌کند به مدت ۳ ماه و بدون وقفه در زندگی مشترک خود اجرا کنند تا به احتمال ۹۸ درصد، تلخ‌ترین زندگی‌های در لبه پرتگاه طلاق به زندگی‌هایی آرام و عاشقانه تبدیل شود.

این مدرس خانواده با بیان اینکه این توصیه‌ها اصلاً شامل خودخوری کردن، دم نزدن، صبر کردن، سکوت کردن و اشک ریختن نیست، گفت: اختلافات زناشویی هم طول درمان دارد، پس عمل کردن به این توصیه‌ها را نباید رها کرد و باید آنها را ادامه داد.

وی با تأکید بر اینکه به‌ جای اصلاح همسر، فرزند و خانواده همسر باید خودمان و نگاه‌ها و باورهای خود را ترمیم کنیم، افزود: نباید این توصیه‌ها را چماقی بر سر همسرمان کنیم و قیافه حق به جانب بگیریم. همچنین تمام این توصیه‌ها هم برای آقایان است و هم برای خانم‌ها.

آقایان و خانم‌ها؛ مزاحم فکر کردن همسر خود نشوید

«آقایان مزاحم فکر کردن خانم‌ها نشوید»؛ فرهنگ این جمله را به عنوان نخستین توصیه خود مطرح کرد و ادامه داد: خانم‌ها زمانی که می‌خواهند فکر کنند، حرف می‌زنند و زمانی که با ما صحبت می‌کنند در واقع دارند فکر می‌کنند. آنها در هنگام حرف زدن امکانات، احتمالات و راهکارها را بررسی کرده و به ‌دنبال راه‌حل‌ها می‌گردند. پس زمانی که خانمی حرف می‌زند همسرش نباید حرف بزند، بلکه باید به او نگاه کند، سرش را به علامت شنیدن تکان دهد و کلاه همه‌چیزدانی هم بر سرش نگذارد و اجازه دهد تا حرف زدن و در واقع فکر کردن همسرش تمام شود و تنها در صورتی که خانم سوالی پرسید می‌تواند نظر دهد.

این روانشناس با اشاره به اینکه خانم‌ها هم نباید مزاحم فکر کردن آقایان شوند، تصریح کرد: آقایان در هنگام فکر کردن حرف نمی‌زنند و زمانی که درگیری ذهنی دارند، مأیوس و ناامید یا نگران مسائل مالی یا زیر بار فشار اقتصادی هستند وارد غار تنهایی خود می‌شوند و دوست ندارند کسی دور و برشان باشد. در غار تنهایی رفتن نشانه‌هایی دارد؛ مثل اینکه مرد کنترل تلویزیون را در دست می‌گیرد و مدام کانال‌ها را عوض می‌کند یا مدام تلفن همراه یا سررسیدش را چک می‌کند اما در واقع در حال فکر کردن است، پس خانم‌ها نباید مزاحم فکر کردن آقایان شده و وارد غار تنهایی آنها شوند. در این هنگام خانم‌ها نباید با همسرشان حرف بزنند بلکه باید صبور باشند تا فکر کردن مرد تمام شود و سر صحبت را باز کند.

وی با بیان اینکه به نظر من علل اصلی طلاق برخلاف چیزی که عنوان می‌شود، اعتیاد، عدم رضایت از روابط زناشویی، خیانت و مسائل اقتصادی نیست، اضافه کرد: علت اصلی طلاق این است که زندگی کردن را بلد نیستیم پس باید این مهارت‌ها را یاد بگیریم.

خانم‌ها نیاز به درک و توجه دارند

فرهنگ با بیان اینکه خانم‌ها نیاز به درک و توجه دارند، تصریح کرد: توجه کردن آسان‌تر از آن است که با بی‌توجهی به روح و روان همسر خود لطمه بزنیم و سپس بخواهیم با صد روش و تکنیک این ضربه را جبران کنیم. پس مردان باید در عمل و با رفتار خود در خانه نشان دهند که به جنس زن چه همسر، چه دختر و چه خواهر خود اهمیت می‌دهند.

به گزارش ایسنا، این مدرس خانواده با تأکید بر اینکه یکی از دلایلی که برخی خانم‌ها مدام بیمار می‌شوند بی‌توجهی همسرشان است، اظهار کرد: رفتار غلطی که امتیاز دریافت کند و تأیید شود تکرار، تشدید و تکثیر می‌شود. مثلاً مردی که به دیگران پرخاش و بی‌ادبی می‌کند اگر دوستانش رفتار او را تأیید کنند؛ بی‌ادب‌تر و پرخاشگرتر می‌شود. بنابراین اگر خانمی مدام به خود و زندگی‌اش برسد اما همسرش به او هیچ توجهی نکند، کم‌کم افسرده می‌شود. صدها بیماری وجود دارد که منشأ جسمانی ندارد و ریشه آغاز آنها مسائل روحی و روانی است.

وی افزود: خانم‌ها دوست دارند خواسته‌های آنها برای همسرشان مهم و نظرشان ارزشمند باشد، همسرشان با آنها مشورت کرده و به تنهایی تصمیم نگیرد. مردان باید بدانند که باید به اتفاق همسرشان تصمیم بگیرند و این تصمیمات را با هم اجرا کنند.

فرهنگ با بیان اینکه خانم‌ها نیاز به توجه کلامی هم دارند، ادامه داد: جملاتی مانند «دوستت دارم»، «قدر تو را می‌دانم»، «برای من خیلی مهم هستی» و … سال‌ها در قلب خانم‌ها می‌ماند. همچنین این بسیار مهم است که مردان همسر خود را درست صدا بزنند. طبق یک روایت حضرت علی(ع) همسر خود حضرت فاطمه(س) را با سه ویژگی صدا می‌زدند؛ اول با نام “فاطمه”، دوم “فاطمه جان” و سوم “فاطمه جان که جان علی فدای تو شود”.

وی با بیان اینکه خانم‌ها نباید با همسر خود رفتارهایی انجام دهند که معمولاً در قبال بچه‌ها دارند، سرزنش کردن، انجام کارهای کاملاً شخصی آقایان، یادآوری مدام کارها، گوشزد کردن اشتباهات و به رخ کشیدن نقاط ضعف، مقایسه منفی با دیگران و دستور و تعیین تکلیف برای شوهر را ۶ رفتار مخرب خانم‌ها با همسرشان دانست.

این دانش‌آموخته دکترای روانشناسی گفت: معنای این ۶ رفتار مخرب یا همان مامان‌بازی این است که خانم‌ها به همسر خود می‌گویند تو نمی‌دانی چه باید بگویی و چه نگویی، چه کاری انجام دهی و چه کاری انجام ندهی و نیاز به کنترل، هدایت و مراقبت دائمی داری. مردان در مقابل این رفتار زنان دو نوع واکنش دارند؛ اول اینکه زیر بار آن نمی‌روند و گارد می‌گیرند و بدرفتاری می‌کنند. دوم اینکه زیر بار آن می‌روند اما روز به روز بچه‌تر و بی‌مسئولیت‌تر می‌شوند و خانم‌ها روز به روز مامان‌تر و پرمسئولیت‌تر می‌شوند، پس خانم‌ها باید از این شش رفتار مخرب بپرهیزند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 56

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

منتشر شده

در

توسط

اعلام وضعیت هشدار در شمال هند در پی شکستن یخچال طبیعیِ هیمالیا

در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا، مقامات هندی در برخی مناطق شمالی این کشور وضعیت هشدار اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مقامات هندی اعلام کردند: در پی شکسته شدن بخشی از یخچال طبیعی هیمالیا و جاری شدن سیلاب شدید از ساکنان روستاهای حاشیه رودخانه ها درخواست کردند تا خانه های خود را تخلیه کنند.

گفته شده یخچال طبیعی بزرگ در ایالت اوتارخند در شمال هند شکسته شده و باعث بروز بهمن در نزدیکی یک پروژه برق آبی شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک نیوز، صدها نیروی پلیس مرزی برای انجام عملیات نجات به منطقه اعزام شده اند. احتمال تلفات انسانی در این حادثه وجود دارد

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

منتشر شده

در

توسط

برگزاری بزرگداشت آیت‌الله سیدرضا فاضلیان در همدان

ایسنا/همدان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: مراسم بزرگداشت فاضل عارف حضرت آیت الله سید رضا فاضلیان در همدان برگزار می‌شود.

احمدرضا احسانی اظهار کرد: وی از یاران راستین امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی بوده و در دوران دفاع مقدس نقش بسزایی در بسیج مردم و ترویج روحیه ایثار و شهادت در جامعه داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با بیان اینکه آیت الله فاضلیان سال ۱۳۶۱ با حکم امام خمینی(ره) به‌عنوان امام‌جمعه ملایر منصوب‌ شد، افزود: وی پس از ۳۴ سال عهده داری این مسئولیت، شهریورماه سال ۱۳۹۵ از این سمت کناره گیری کرده و آبان ماه امسال بعد از گذراندن یک دوره بیماری، دار فانی را وداع گفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با بیان اینکه مراسم بزرگداشت این عالم ربانی روز چهارشنبه  ۳۰ بهمن ماه برگزار خواهد شد، خاطرنشان کرد: این مراسم با حضور و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد، امام جمعه محترم موقت تهران و با حضور علما و روحانیون و شخصیت های برجسته کشوری در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی سینا برگزار می شود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 56

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

منتشر شده

در

توسط

تاثیرات نامطلوبی که مصرف بی‌رویه کودهای شیمیایی بر آب و خاک می‌گذارند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد گفت: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

رحیم برزگر در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کودها به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، اظهار کرد: از نظر نوع عناصری که در کودها وجود دارد ممکن است کودها، نیتروژن‌دار، فسفردار، آهن‌دار، پتاسیمی، منیزیمی، گوگردی و کلسیمی باشند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه کودها ممکن است اسیدزا، قلیازا یا خنثی باشند، افزود: برخی از کودها ممکن است خالص باشند و برخی دیگر دارای ناخالصی زیادی هستند.

این مدرس دانشگاه در خصوص استفاده از چه نوع کود برای زمین کشاورزی یا گلخانه توضیح داد: این مسئله بستگی به نوع خاک، نوع محصول و نوع کشت داشته، برخی از کودها را می‌توان برای زمین استفاده کرد اما حق استفاده از آن‌ها در گلخانه وجود ندارد، چرا که در گلخانه میزان برداشت محصول زیاد است و اگر محصول برداشتی، خوراکی باشد در این نوع کشت‌ها باید از کود با خلوص بالا و عناصر سنگین کم و قابل حل در آب استفاده کرد.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد ادامه داد: برای زمین کشاورزی که کشت آن خاکی است، می‌توان از کودهایی با ناخالصی بیشتر استفاده کرد، چرا که در زمین‌های کشاورزی کودها با خاک‌پاش در زمین پخش می‌شوند، این کودها در داخل آب آبیاری حل شده و سپس استفاده می‌شوند و اگر در آب حل نشوند ممکن است باعث گرفتگی قطره‌چکان‌ها شود.

برزگر تاکید کرد: بستگی به اینکه کشت در گلخانه از نوع خاکی یا هیدروپونیکی باشد، نوع کود مصرفی مشخص می‌شود، به‌طوری که در کشت‌های هیدروپونیکی از انواعی از کودهای شیمیایی استفاده می‌شود که دارای خلوص بالا بوده و حلالیت بالایی داشته باشند چون به‌مرور در خاک آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: اگر کشت در زمین کشاورزی باشد، می‌توان از کودهایی استفاده کرد که حلالیت پایینی دارند، چرا که به مرور زمان، عناصر  در داخل خاک  آزاد شده و جذب گیاه می‌شوند، بسته به نوع خاک منطقه و در مناطقی مانند شهرکرد یا مناطق مرکزی ایران که خاک دارای PH قلیایی بوده و یا آهک زیادی دارد از کودهای اسیدزا مانند نیترات آمونیوم، اوره، سولفات آمونیوم و سوپر فسفات تریپل استفاده می‌شود.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه نمی‌توان در زمین‌های آهک‌دار از کود فسفات معمولی استفاده کرد، یادآور شد: چرا که در داخل این نوع کودها مقداری گچ وجود دارد و می‌تواند سبب افزایشPH  خاک شود، برعکس در زمین‌های شمال کشور که خاک‌ها اسیدی هستند، باید از کودهای قلیایی مانند نیترات کلسیم استفاده کرد.

برزگر درخصوص ضرر کودهای شیمیایی تصریح کرد: هرچقدر ناخالصی کود بالاتر باشد، مضرات آن بیشتر است، عناصری مانند سرب، کادمیوم، نیکل در کود شیمیایی وجود داشته و می‌توانند جذب گیاه شوند و مضر هستند.

این مدرس دانشگاه اضافه کرد: اگر مصرف کودهای شیمیایی زیاد شود سبب شوری خاک شده که این مسئله خود به تدریج سبب اثرات منفی مانند کاهش عملکرد گیاه، جذب‌نشدن برخی از عناصر مانند پتاسیم و مشکل در جذب آب می‌شود و گیاه با صرف انرژی بیشتر، آب مورد نیاز خود را جذب می‌کند، به‌علاوه کودها می‌توانند به آب‌های زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و بر سلامتی انسان، اثر بدی بگذارد.

وی با بیان اینکه کودهای شیمیایی می‌توانند باعث از بین بردن ساختمان خاک شوند، افزود: به‌علاوه خاکدانه‌ها را از بین برده، تهویه خاک را کاهش داده و ظرفیت نگهداری عناصر غذایی را در خاک کم می‌کنند.

عضو هیات علمی گروه باغبانی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه میزان مصرف کود شیمیایی در گلخانه و زمین قواعد خود را دارد، افزود: اینکه چه گیاهی قرار است کشت شود، چه عناصری در طول دوره رشد از داخل خاک گرفته شود تا گیاه بتواند رشد خود را کامل کند، در میزان مصرف کود موثر هستند.

وی اضافه کرد: در مرحله بعد باید دید در داخل خاک چه میزان عناصر غذایی وجود داشته و گیاه چه میزان عناصر غذایی نیاز دارد، آن‌گاه باید تفاوت این دو مقدار را مشخص کرد و اگر به اندازه نیاز کود مصرف شود مشکلی پیش نمی‌آید.

برزگر در پایان درخصوص کودهای گیاهی خاطرنشان کرد: این نوع کودها به‌دلیل بهبود میزان ماده آلی خاک، افزایش ظرفیت نگهداری عناصر غذایی خاک و نیز اسیدی کردن خاک می‌تواند کمک زیادی در رشد گیاه داشته باشند و کودهای گیاهی در مقایسه با کودهای شیمیایی، معایبی مانند عناصر سنگین و شوری خاک را به دنبال ندارند.

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها