با ما همراه باشید

اخبار 24

معرفی صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری

منتشر شده

در

معرفی صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری
صنایع دستی شهرستان شهرکرد
نمدمالی و کلاه مالی
نمدمالی از ابتدایی‌ترین شیوه‌های تولید زیرانداز، پای‌پوش و لباس بوده که بشر به ان دست یافته است.
ماده اولیه نمد از پشم بوده که در اثر رطوبت و فشار در هم تنیده شده است، کلاه نمدی، زیرانداز، جلیقه، شنل، زیرمنقلی، کیف، کفش و پوشش اسب از جمله کاربردهایی است که برای نمد وجود دارد .
قفل‌سازی
تولید قفل‌های سنتی در استان چهارمحال و بختیاری در چالشتر از مناطق غرب شهرستان شهرکرد از دیرباز رواج داشته و توسط هنرمندان زبردست این منطقه تولید می‌شود .
صنایع دستی شهرستان سامان
شهرستان سامان یکی از کانون‌های صنایع دستی استان محسوب می‌شود که در آن بافته‌های داری به ویژه گلیم به عنوان شاخص‌ترین مصنوعات صنایع دستی مطرح است .
این شهرستان در حوزه تولید صنایع دستی مذهبی و تنورهای سنتی فعالیت دارد، در این شهرستان رشته‌های علامت‌سازی، علم‌سازی، ضریح‌سازی و … رواج دارد .
صنایع دستی شهرستان بن
خاتم و بافته‌های داری
تزئین سطوح چوبی مانند قاب عکس و تابلو، جعبه دستمال کاغذی و قلمدان و … با استفاده از مواد اولیه گوناگون نظیر فلز، چوب‌های رنگی و استخوان را خاتم‌کاری می‌نامند .
بافته‌های داری و زیراندازها یکی از گروه‌های صنایع دستی را تشکیل می‌دهند که قدمت بسیار طولانی در این شهرستان داشته و نقش بسیار مهمی در این منطقه ایفا می‌کند .
صنایع دستی شهرستان لردگان
شهرستان لردگان یکی از کانون‌های صنایع دستی استان محسوب می‌شود که در آن انواع بافته‌های داری و عشایری نظیر گلیم، جاجیم، خورجین و البسه محلی جزء موارد عمده تولید صنایع دستی این شهرستان است .
این شهرستان حوزه تولید مصنوعات صنایع دستی عشایری است .
صنایع دستی شهرستان اردل
توربه یا توبره
محصول دیگری است که عشایر بختیاری تولید می‌کنند توبره و یا به گویش بختیاری توربه حالتی کیسه مانند دارد و شبیه کوله پشتی است که برای نگهداری و حمل مواد غذایی به کار می‌رود .
تی‌یر یا نمکدان
بافته‌ای است در ابعاد ۴۰*۶۰ سانتی‌متر که برای نگهداری نمک در میان عشایر بختیاری تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد .
وریس
وریس نوعی نوار است که به روش کارت بافی تولید می‌شود که در زندگی عشایر بختیاری کاربردهای زیادی دارد و اغلب به عنوان طناب مورد استفاده قرار می‌گیرد .
شیردنگ
شیردنگ نیز همانند وریس نوعی نوار است که به روش کارت بافی تولید می‌شود که در زندگی عشایر بختیاری اغلب به عنوان یک نوار تزئینی درون سیاه چادرها، خانه‌ها و مراسم عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد .
البسه سنتی
تولید لباس‌های سنتی در شهرستان براساس الگوی لباس زنان بختیاری از گذشته رواج داشته است و امروزه تولید و مصرف آن در این شهرستان هنوز ادامه داردو جزو لاینفک فرهنگ این منطقه است .
صنایع دستی شهرستان کیار
در منطقه کیار علاوه بر صنایع دستی رایج استان مانند گلیم، بافته‌های داری، جاجیم و … سرمه‌دوزی و ملیله‌دوزی از جمله رشته‌هایی است که از طریق استاد شاگردی وارد منطقه شده و نقش اقتصادی قابل توجهی را داراست .
همچنین رندی‌بافی یکی از بافته‌های منحصر بفرد استان است که با کیفیت‌ترین آن در این منطقه تولید می‌شود .
صنایع دستی شهرستان بروجن
بافته‌های داری
بافته‌های داری و زیراندازهایکی از گروه‌های صنایع دستی را تشکیل می‌دهند که قدمت بسیار طولانی در استان داشته و نقش بسیار مهمی در خودکفایی مردم منطقه ایفا می‌کند .
گلیم
یکی از انواع صنایع دستی زیرانداز و پوششی است که از پشم گوسفند بافته می‌شود گلیم به شکل سنتی‌، معمولا برای پوشش زمین استفاده می‌شود، ولی امروزه به عنوان یک پوشش مدرن برای خانه‌های شهری نیز خریداری
می‌شود .
پاپوش سنتی (گیوه )
گیوه‌بافی و گیوه‌دوزی با استفاده از نخ‌های پنبه‌ای و قطعات چرم، از اصلی‌ترین پای پوش‌های سنتی مردم استان از گذشته‌های دور محسوب می‌شده که در حال حاضر از جمله هنرهای در حال منسوخ استان است .
جاجیم
یکی از دست بافته‌هایی که در میان بختیاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد جاجیم است که به شکل نوارهابی باریک به عرض ۱۸ تا ۳۵ سانتی‌متر و طول ۲۰ تا ۲۵ متر از پشم بافته می‌شود .
پس از بافت، آن را به قطعاتی با طول مناسب تقسیم می‌کنند و از پهلو به یکدیگر می‌دوزند که از آن به عنوان روانداز ایتفاده می‌شود .
نمدمالی
نمدمالی از ابتدایی‌ترین شیوه‌های تولید زیرانداز، پای‌پوش و لباس بوده که بشر به آن دست یافته است .
ماده اولیه نمد از پشم است که در اثر رطوبت و فشار در هم تنیده شده است .
کلاه نمدی، زیرانداز، جلیقه، شنل، زیر منقلی، کیف، کفش و پوشش اسب از جمله کاربردهایی است که یکی از اقلام صادراتی محسوب می‌شود .
صنایع دستی شهرستان فارسان
از مهم‌ترین صنایع دستی رایج در این شهرستان می‌توان به بافته‌های داری شامل فرش، گلیم و چوغا اشاره کرد، همچنین هنر سفال و سفال‌گری نیز در روستای ده چشمه فعال است .
صنایع دستی شهرستان کوهرنگ
چوقا
چوقا که گاهی چوخا تلفظ می‌شود نوعی پوشش و لباس رسمی مردان بختیاری‌ها است که زنان بختیاری آن را ازپشم سفید و سورمه‌ای طبیعی می‌بافند .
بهتیرین نوع آن به نام چوقای کیارسی بف معروف است و دارای بافت بسیار ظریف بوده و تاران‌ها از جنس پنبه است .
شیردنگ
شیردنگ نیز همانند وریس نوعی نوار است که به روس کارت بافی تولید می‌شود که در زندگی عشایر بختیاری اغلب به عنوان یکی نوار تزئینی درون سیلاه‌چادها و خانه‌ها و مراسم عروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد .
هورژین
خورجین یا به گویش بختیاری هورژین از صنایع دستی مهم عشایر بختیاری است که به دست زنان این قوم بر روی دارهای افقی بافته می‌شود .
خورجین پوششی تزئینی است که وسایل زندگی عشایر در ان قرار می‌گیرد .
هورژ خورج
هورژ بافته‌ای است که از ان برای نگهداری وسایل زنان بختیاری استفاده می‌شود .
هورژ یک کیسه دو طرفه که به دو دو روش گلیم ساده بافت و استفاده از تکنیک بافته‌های  پرزدار تولید می‌شود .
اندازه هورژ کوچکتر از هورژین است و از بافته‌های است که منحصرا در میان عشایر بختیاری مصرف دارد .
مهده
مهده در میان عشایر بختیاری جرو وسایل زنان محسوب می‌شود که وسایل خود را در ان جای می‌دهند .
پس از اتمام بافت از یک ضلع تازده می‌شودو با موی بز آن را می‌دوزند مهمده نیز مانند هورژ قفل و کلید دارد .
خورج
این وسیله که مانند هورژ از یک کیسه دو طرفه به اندازه تقریبی هر طرف 25 *20 سانتی‌متر ساخته می‌شود و از بافته‌های است که مردان بختیاری از ان به عنوان وسیله‌ای برای نگه‌داری پول و اشیاء خود استفاده می‌کنند .
هور
هور کیسه‌ای است دو طرفه که به طور عمده برای حمل گندم و آرد و گاهی برای غلات دیگر و حبوبات به کار می‌رود هور از خورجین کمی کوچکتر است و اطراف جیب‌های آن کاملا دوخته می‌شود.

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 24

کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قم

منتشر شده

در

توسط

کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک در قم
جانشین فرماندهی انتظامی استان قم از کشف بیش از 15 کیلوگرم تریاک و دستگیری 3 نفر قاچاقچی خبر داد.
به گزارش ایسنا منطقه قم، سرهنگ صیاد درویشی، بیان کرد: با رصد اطلاعاتی پليس مبارزه با مواد مخدر استان قم بر عوامل اصلي تهيه و توزيع مواد مخدر، مشخص شد یک نفر قاچاقچی مواد مخدر قصد دارد مقاديري مواد مخدر را با استفاده از يک دستگاه خودروي کامیون “بنز” از مبداً یکی از استان های همجوار به مقصد قم منتقل کند.

جانشین فرماندهی انتظامی استان عنوان کرد: باهوشیاری ماموران خودروی مذکور شناسایی و توقیف و 3 نفر در این رابطه بازداشت شدند.

سرهنگ درویشی ادامه داد: در بازرسی صورت گرفته از خودروی توقیف شده مقدار 9 کیلو و 950 گرم مواد مخدر از نوع تریاک در قالب تعداد 6 بطری پلاستیکی، کشف شد.

وی اضافه کرد: در بررسی های بعمل آمده، تحویل گیرنده مواد مخدر در استان نیز که با یک دستگاه خودروی سواری ” پراید” با راننده کامیون جهت تحویل گرفتن مواد مخدر همکاری داشت، در اقدام به موقع ماموران دستگیر و در بازرسی بدنی از وی مقدار 6 کیلو و 50 گرم مواد مخدر از نوع “شیره تریاک” کشف شد.

ادامه مطلب

اخبار 24

ساری به هواداران چلسی: حداقل تا دقیقه آخر منتظر بمانید بعد اعتراض کنید!

منتشر شده

در

توسط

ساری به هواداران چلسی: حداقل تا دقیقه آخر منتظر بمانید بعد اعتراض کنید!

سرمربی چلسی پاسخ اعتراض هواداران تیمش را داد. آن هم در شرایطی که اشتباهات داوری باعث برد آبی‌های لندن شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، چلسی در شرایطی توانست کاردیف را در لیگ برتر شکست دهد که اشتباهات داوری به داد تیم مائوریسیو ساری رسید. زمانی که چلسی با یک گل از حریف خود عقب بود، هواداران چلسی خواستار برکناری مربی‌شان شدند. با این حال یک گل آفساید از سزار آسپلیکوئتا و عدم اخراج رودیگر، مدافع آلمانی چلسی باعث شد سرمربی کاردیف اعتراض زیادی به داور داشته باشد و در نهایت گل دوم را نیز لوفتوس چیک به ثمر رساند.

مائوریسیو ساری سرمربی چلسی با انتقاد از رفتار هواداران چلسی گفت: هواداران چلسی حداقل تا پایان بازی زمان بدهند و صبر کنند و در ادامه اعتراض کنند. من سرمربی هستم و سال‌هاست که چنین شرایطی را می‌دانم و قطعاً می‌دانم احساس هواداران چلسی چگونه است. ما در این دیدار تمام تلاش خودمان را کردیم. می‌دانیم کسب سهمیه لیگ قهرمانان بسیار فشرده است ولی تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد تا بتوانیم در پایان فصل به این هدف برسیم.

نیل وارناک، سرمربی کاردیف نیز با انتقاد شدید از داور مسابقه گفت: لیگ برتر انگلیس شاید بهترین لیگ جهان باشد ولی ضعیف‌ترین داورهای جهان را دارد.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 24

جشن‌های نوروزی در سایه امدادرسانی به سیل‌زدگان مازندرانی

منتشر شده

در

توسط

در حالی سیزده روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و مسئولان در کنار مردم در حال امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند که در کنار امدادرسانی به مردم سیل‌زده در مازندران، جشن‌های نوروزی و استقبال از مسافران نیز در دستور کار مسئولان و مردم این استان قرار دارد و در این میان، حرکاتی چون واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به نفع مردم سیل‌زده مازندرانی نیز خود یک خبر خوب محسوب می‌شود.

سیزده روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و مسئولان در کنار مردم در حال امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده هستند، هرچند این سیل، آغاز سال جدید را به کام تمام مردم کشور به ویژه مازندرانی‌ها تلخ کرد اما حضور طلاب و گروه‌های مردم نهاد، پای کار بودن نهادهای انقلابی سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی، ورزشکاران و رسانه‌ها در کنار مسئولان اجرایی، نمود یک وحدت واقعی در استان بوده است.

به گزارش ایسنا مازندران، از سویی دیگر، در کنار امدادرسانی به مردم سیل‌زده در مازندران، جشن‌های نوروزی و استقبال از مسافران نیز در دستور کار مسئولان و مردم این استان قرار دارد و در این میان، حرکاتی چون واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به نفع مردم سیل‌زده مازندرانی نیز خود یک خبر خوب محسوب می‌شود.

آماده‌باش تمامی نیروهای امدادی و هلال احمر در مازندران

مهدی رازجویان معاون امور عمرانی استانداری مازندران در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت امداد رسانی به سیل‌زدگان مازندرانی و قطعی آب در شهرهای بابل و بابلسر، اظهار کرد: با اتصال خط دوم انتقال آب سد لفور میزان ورودی آب به بابلسر 150 لیتر بر ثانیه افزایش یافت و تا ظهر امروز مشکل در بابلسر تا حدود زیادی برطرف می‌شود هرچند ممکن است در ساعات ابتدایی با افت فشار مواجه باشد.

وی تصریح کرد: از ظهر امروز دوشنبه 12 فروردین، موج جدید بارش‌های باران آغاز می شود و در شهرهای غربی مانند رامسر و نور از شدت بیشتری برخوردار است.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران با بیان اینکه از دیروز محور کندوان بسته شد و تا بعد از ظهر امروز محور هراز نیز مسدود است، خاطرنشان کرد: به تمامی تیم های هلال احمر و سایر تیم های اجرایی اعلام آماده باش شده است، همچنین تهیه غذا و اسکان موقت نیز در دستور کار قرار دارد و عوامل راهداری و ادوات مکانیکی در محورهای مواصلاتی مازندران مستقر هستند.

امدادرسانی با هلی‌کوپتر به یک روستا در نکا

رازجویان در ادامه تصریح کرد: در شرق مازندران و به ویژه نکا بارش باران از شدت کمتری برخودار بوده اما همچنان بازگشایی مسیر روستای لترگاز در بخش هزارجریب به دلیل رانش به وجود آمده و برفگیر بودن، امکان بازگشایی آن در حال حاضر وجود ندارد و با هلی کوپتر همچنان به آن منطقه امدادرسانی می شود.

وی همچنین در مورد وضعیت مدارس مناطق سیل زده و بازگشایی آن نیز خاطرنشان کرد: در روستاها و مناطق سیل زده از جمله سیمرغ و سایر مناطق دیگر بازید از مدارس انجام شد و با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش دستورات اکید برای تخلیه آب از مدارس و آماده سازی آن برای نخستین روز پس از تعطیلات و پذیرش دانش آموزان صورت گرفت.

معاون امور عمرانی استانداری مازندران همچنین در مورد آخرین وضعیت پل بالا رستم قائمشهر نیز گفت: در حال حاضر این پل موقت در حال احداث است اما به دلیل شدت جریان آب، کار ساخت پل موقت همچنان با کندی مواجه است.

تخریب 520 واحد مسوکنی بر اثر سیل در جویبار

سید علی اسد فرماندار جویبار نیز با حضور در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران با اعلام خسارت سیل به 6 هزار از اراضی باغی و زراعی این شهرستان، از برآورد 50 میلیارد تومانی مجموع خسارات وارد شده خبر داد.

فرماندار جویبار سرریز آب از رودخانه تلار، سیاهرود و  تجن را سه منطقه‌ای اعلام کرد که شهرستان جویبار را تحت تأثیر سیل قرار داد، گفت: 25 روستای شهرستان جویبار تحت تاثیر سیل قرار گرفته است، همچنین 520 واحد مسکونی دچار آسیب شده و قابل تعمیر هستند و بیش از 400 نفر برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها و دریافت تسهیلات معرفی شده‌اند.

فرماندار شهرستان جویبار با اشاره به اینکه 25 واحد مسکونی نیز نیازمند نوسازی است به وضعیت کم آبی و بی آبی در این شهرستان اشاره کرد و افزود: آب جویبار از قائمشهر و سیمرغ تأمین می‌شود و از آنجایی که تاسیسات آب این دو شهر تحت تاثیر سیل آسیب دیده است، انتقال آب به جویبار با مشکل مواجه شد.

همت شهرداری های مازندران در امدادرسانی و بازسازی سیمرغ`

 

با تاکید استاندار مازندران بر همکاری تمامی ارگان های استان برای بازسازی خسارات سیل، شهرداری‌های مازندران وارد میدان شدند.

بر اساس این گزارش، شهرداری های هچیرود، سلمانشهر و عباس آباد با اعزام تیم های عملیاتی در بازسازی فضای سبز شهر کیاکلا در شهرستان سیمرغ مشارکت می کنند. همچنین تیم های این شهرداری ها با کامیون های گل و گیاه راهی سیمرغ شده اند تا فضای این شهر را هر چه زودتر به حالت سابق بازگردانند.

شهرداری آمل نیز ضمن استقرار یک دستگاه ماشین آتش نشانی، مسولیت رنگ آمیزی جدول های شهر کیاکلا را برعهده گرفته است.

تیم های امدادی و فضای سبز شهرداری های کتالم و سادات شهر، شیرود و رامسر نیز جهت مشارکت در بازسازی سیمرغ بزودی عازم این شهر خواهند شد. تیم های امدادی و عملیاتی شهرداری قائم شهر‌ نیز با وجود همجواری با سیمرغ از نخستین روز سیل در منطقه حضور دارند.

اقامت بیش از 12 میلیون نفر شب گردشگر در مازندران

با وجود خسارت بیش از تصور سیل به مازندران و تمام امدادرسانی‌هایی که مسئولان در کنار گروه‌های جهادی در حال انجام آن هستند، در سویی دیگر از این استان، مازندرانی‌ها از مسافران نوروزی پذیرایی می‌کنند.

در این راستا، سیف الله فرزانه دبیراجرایی ستاد تسهیلات سفر مازندران در جمع خبرنگاران، از ثبت اقامت ۱۲ میلیون و ۷۹ هزار و ۶۱۹ نفر شب اقامت مسافران نوروزی در استان از ۲۷ اسفند ۹۷ تا دهم فروردین ۹۸ خبر داد.

وی با اعلام این خبر تصریح کرد: در همین مدت چهار هزار و 53 مسافر و گردشگر از اماکن تاریخی فرهنگی بازدید کرده که از این تعداد چهار هزار و 50 نفر بازدید کننده داخلی و 3 نفر بازدید کننده خارجی بوده‌اند.

دبیراجرایی ستاد تسهیلات سفر مازندران تعداد بازدید کنندگان از موزه‌های استان را 125 هزار و 784 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 125 هزار و 296 نفر گردشگر داخلی و 488 نفر مسافر و گردشگر خارجی بوده‌اند، همچنین در همین مدت 518 هزار و 887 گردشگر و مسافر از اماکن مذهبی و متبرکه استان زیارت کردند.

فرزانه گفت: از 27 اسفند تا روز گذشته یک میلیون و 691 هزار و 895 گردشگر و مسافر از روستاهای مازندران بازدید و دو میلیون و 563 هزار و 628 گردشگر در روستاهای مازندران اقامت شب داشته‌اند.

واریز درآمد حاصل از موسیقی زنده و جنگ شادی به مردم سیل‌زده مازندرانی

همچنین محمود شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در جمع خبرنگاران  از  برگزاری 30 جشنواره فرهنگی هنری و اجرای 80 موسیقی زنده در غرب مازندران در این ایام خبر داد و افزود: با وجود مهمان ناخوانده سیل در مازندران شاهد حضور چشمگیر گردشگر در این استان هستیم.

وی با اشاره به اینکه گذرگاه های متعدد فرهنگی در مبادی استان شکل گرفته است، تصریح کرد: در اجرای برنامه ها به معرفی مازندران همراه با ارایه صنایع دستی و غیره پرداخته شد و علیرغم وضعیت جوی، برنامه‌ها از استقبال خوبی برخوردار بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از برگزاری موسیقی زنده و جنگ شادی در شهرهای این استان خبر داد و افزود: عناصر هنری ضمن ابراز همدردی حمایت خود از مردم سیل زده، در قالب  درآمد حاصل از اجرا و در اختیارقراردادن آن به مناطق و مردم سیل زده به اجرای موسیقی زنده و جنگ شادی پرداختند.

شالویی در بخش سینما و نوروز نیز گفت: 65 هزار نفر از برنامه های سینمایی در مازندران بازدید کردند و ارایه بلیط نیم بها برای حضور مردم در سینما در مناطق سیل زده نیز در دستور کار قرار دارد.

گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران منبع: ايسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها