با ما همراه باشید

اخبار 54

معنویت در «بیانیه گام دوم» اجتماعی سیاسی است

منتشر شده

در

معنویت در «بیانیه گام دوم» اجتماعی سیاسی است

مدیر حوزه‌های علمیه و عضو فقهای شورای نگهبان معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را اجتماعی سیاسی ارزیابی کرد و گفت: معنویت در نگاه اسلامی بسته‌ای گسیخته از منظومه حیات اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و سیاسی بشر نیست.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه‌های علمیه و عضو فقهای شورای نگهبان در پیش نشست کنگره «زیارت، معنویت و اخلاق بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» که به صورت وبینار از آدرس ABARAT.IR پخش شد، محور صحبت خود را «دکترین معنویت در نگاه اسلام یا با رویکرد اسلامی» قرار داد و گفت: معنویت و احساس تعلق به عالم قدس و فراتر رفتن از گرایش‌های مادی و عواطف مادی یک پدیده دیرپا در تاریخ بشری است؛ پدیده‌ای که در ادیان تعین و تشخص پیدا کرده است و مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: معنویت‌های گوناگونی داریم که دارای طیف بسیار متنوع و متکثر است؛ از معنویت‌های دنیایی و نزدیک به عالم ماده شروع می‌شود، معنویت‌های سکولار، ساختگی و دست ساز بشر، معنویت‌های انحرافی که تا معنویت‌های بسیار عالی دینی و متعالی عرفانی که در برخی از ادیان و مذاهب تجلی کرده است.

آیت‌الله اعرافی افزود: از منظر اسلام در باب معنویت علاوه بر اینکه بر آن وجه معنویت که در دایره‌های گوناگون متصور است، احترام قائل هستیم اما معنویت اسلامی را دارای مشخصات، مؤلفه‌ها و مختصاتی می‌دانیم که آن را از معنویت‌های نوظهور و معنویت‌هایی که در ادیان شرقی است، و حتی از معنویت‌هایی که در ادیان دیگر ابراهیمی است متفاوت می‌دانیم و حتی اوج این معنویت و نظریه را در نگاه معارف الهی و اهل بیت و انقلاب اسلامی متجلی می‌دانیم.

وی معنویت را دارای وجه مشترک بشری و انسانی ارزیابی کرد که کمتر مکتب، فقه، جامعه و فرد بشری است که رگه‌ای از معنویت در او نباشد یا توجهی به معنویت نداشته باشد و اظهار کرد؛ در مرحله بعد معنویت در ادیان جلوه‌گری خاصی دارد؛ در مرحله سوم معنویت در ادیان الهی و ابراهیمی و توحیدی تشخص‌های بیشتری یافته است و در ادامه معنویت را در اسلام بارزتر و برجسته‌تر می‌دانیم، بویژه معنویت در رویکرد معارف اهل بیت.

مدیر حوزه‌های علمیه معنویت را دومین محور در توصیه‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دانست و درباره ویژگی‌ها و مختصات آن که همان دکترین معنویت اسلامی است گفت: نخست اینکه معنویت اسلامی علاوه بر اینکه احساسی، عاطفی و شور انگیز است و با عواطف و عقل و شور بشری در می‌آمیزد و ان را بر می‌انگیزد، دارای پایه‌ها و مبانی و بنیان‌های عقلانی و فکری و معرفتی است.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: معنویت اسلامی یک معنویت انتخابی عاطفی و احساسی محض نیست، بلکه معنویتی است که بر پایه‌های تفکر فلسفه اسلامی و عقلانیت منطق استوار شده است. به این دلیل ویژگی دوم معنویت اسلامی این است که محصور در دایره بسته شخص و درون آدمی نیست، بلکه این معنویت اتصالی میان انسان و حقایقی ماوراء عالم ماده است که عبارت از خدا و انوار الهی و بسیاری از تجلیات عالم غیب است؛ بنابراین معنویت یک اتصال درون و بیرون واقعی است. پس معنویت اسلامی خیالی نیست بلکه واقعی است که به عنوان یک امر مضاف، طرف اضافه دارد و تعلق با جهان بیرون که فرامادی است در آن ملحوظ است.

وی سومین ویژگی معنویت اسلامی را قلبی دارای آیین رفتاری و شعائر دانست و گفت: معنویت اسلامی در قالب عبادت، زیارت، دعا و مناجات جلوه‌گر می‌شود؛ ما یک مجموعه و منظومه‌ای از روش‌ها و شیوه‌ها و قالب‌هایی در اندیشه معنویت اسلامی هستیم که روح معنویت با این قالب‌ها در آمیخته است؛ معنویت خشکی نیست که در درون باشد و هیچ اتصالی با قالب‌های شعائر و رفتاری و آیینی نداشته باشد نیست؛ بلکه با آن‌ها در تعامل است؛ بر خلاف برخی معنویت‌های نوظهور و دروغین که بسته در یک محدوده قلبی درونی هست.
مدیر حوزه‌های علمیه افزود: ما در این قسمت، در اسلام عبادات، واجبات، مستحبات و قالب‌های دعا و زیارت و مناجات داریم که این‌ها همه جلوه‌ها و ساحت‌های تجلی آن حس درونی و معنویت و عواطف معنوی است.

آیت‌الله اعرافی چهارمین ویژگی دکترین معنویت اسلامی را ارتباط آن با فقه و منظومه شریعت ارزیابی کرد و گفت: از این جهت است که معنویت اسلامی شریعت‌گرا یا شریعت‌پذیر و مرتبط با شریعت و منظومه‌های قوانین و مقررات فقهی است و به عبارت دیگر معنویت اسلامی امتداد سبک زندگی و رفتارهای فردی، خانوادگی و اجتماعی دارد.

وی ادامه داد: معنویت در نگاه اسلامی را یک بسته گسیخته از منظومه حیات اجتماعی و خانوادگی و اقتصادی و سیاسی بشر نمی‌دانیم؛ بلکه می‌گوییم این معنویت جان مایه و درون مایه‌ای است که بر ساحت‌های دیگر این شخصیت هم اثر می‌گذارد؛ به عبارت دیگر معنویت اسلامی ضمن اینکه یک ساحت در شاکله شخصیت به شمار می‌آید، در عین حال این معنویت در ساحت‌های دیگر هم سایه افکنده است و با آن‌ها هم درگیر می‌شود و به آن‌ها رنگ می‌دهد و چهره آن‌ها را تغییر می‌دهد.

مدیر حوزه‌های علمیه در توصیف چهره یک انسان معنوی در جامعه اسلامی گفت: معنویت او در صلح او و جنگ او، در سفر و حذر او، خانه و بیرون خانه او، در نهانخانه قلب و سیمای او، در اعمال جوارحی و درونی و افعال جوارحی او و سبک زندگی و تعاملات او پرتو می‌افکند؛ این معنویتی جامع و فراگیر است که در منطق اسلامی وجود دارد.

آیت‌الله اعرافی افزود: معنویت از این جهت با اخلاق و سبک زندگی و ساحت‌های مختلف بشر در ارتباط است؛ این معنویت اسلامی است؛ معنویت اسلامی یک پدیده در کنار بقیه معارف اسلام نیست، بلکه به شکلی زنجیره‌ای را تشکیل می‌دهد و روح و مغزی می‌شود که در ابعاد مختلف خود را نشان می‌دهد؛ این تئوری را در شخصیت‌های مختلف اسلامی متجلی می‌بینیم.
وی مثال زد: امیرالمؤمنین (ع) یک شخصیت معنوی در اوج حس معنوی و عرفانی است؛ اما این حس معنوی و عرفانی امیر المؤمنین (ع) در جنگ و صلح، محراب، خانه، تربیت خانوادگی، امامت و رهبری، زعامت، هدایت، در دستگیری نسبت به خلق و در خلوت نیمه‌شب او سایه افکنده است. این معنویت جامع و البته بسیار عمیق و دقیق و جذاب اسلامی است.

مدیر حوزه‌های علمیه یکی از جلوه‌های بزرگ معنویت اسلامی را زیارت دانست و توضیح داد: زیارت در حقیقت یک نماد بارز، یک پرچم برافراشته برای معنویت اسلامی است؛ زیارت در اسلام مقوله‌ای است که در آن تنوین همه ابعاد معنویت نهفته است؛ زائر آنگاه که خود را در آبشار زیارت قرار می‌دهد و خود را در سایه‌سار آن نگاه امام و پیامبر و مزور قرار می‌دهد و آنگاه که لب به گفت‌وگو با مزور می‌گشاید وارد یک جهانی نو، جدید، معنوی، عرفانی و نورانی می‌شود.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: از این جهت است که زیارت ما، زیارت عرض سلام و تمام نیست؛ بلکه در این عرض سلام، برقراری یک پیوند عمیق و وفیق قلبی با اولیای الهی است؛ در این عرض سلام، عرضه خویشتن بر امام و مزور است؛ بازنگری درون است؛ بازسازی خویشتن است؛ تمرین معارف الهی است؛ این حقیقت ناب زیارت است که در اسلام وجود دارد؛ بویژه در اندیشه اهل بیت تجلی پیدا کرده است.

وی دائره المعارف زیارت تشیع را حاوی تمام همه معارف کلامی، اخلاقی، فقهی و اندیشه اسلامی دانست و گفت: زیارت جامعه، زیارت امین الله و انواع زیارت‌های دیگر چه جهانی دارد، مانند دعاهای ما است؛ بنابراین زیارت یک منظومه و مجموعه است که بن مایه آن معنویت اسلامی است که آن چند مشخصه را دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه از تحلیل معنویت و زیارت عبور کرد و درباره گام دوم انقلاب اسلامی گفت: این بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، بیانیه بلندی است که از چهل سال پیشین انقلاب یک تصویر جامع ارائه می‌دهد و یک نگاهی بلند به آینده انقلاب اسلامی است، بعد از همه گزارش‌ها و تحلیل‌های دقیق به توصیه‌های پایانی می‌رسد که در آن هفت توصیه، دومین توصیه اخلاق و معنویت می‌شود؛ همانطور که در بند آخر سبک زندگی آمده است.

آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: اگر کسی این بیانیه را تحلیل کند آن دکترین معنویت اسلامی را با همه ویژگی‌هایی که عرض کردم مشاهده می‌کند که درقسمت معنویت و اخلاق این بیانیه چند نکته قابل توجه است؛ یکی اینکه معنویت و اخلاق اگر چه یک بند در کنار بندهای دیگر است، اما روحی است که بر بقیه هم سایه می‌افکند.

وی درباره نکته دومی که می‌توان از بحث معنویت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی استفاده کرد ابراز داشت: در توصیه دوم بیانیه گام دوم معنویت سکولار نیست، بلکه معنویت اجتماعی و سیاسی است و سوم اینکه حاکمیت دینی در برابر این معنویت برایش چند تکلیف تعیین شده است؛ یک حاکمیت اخلاقی، ارزشی و دینی در برابر معنویت و اخلاق چند وظیفه دارد.
مدیر حوزه‌های علمیه در تشریح این وظایف گفت: باور داشته باشد در قبال معنویت و اخلاق وظیفه دارد؛ دولت اسلامی، دولت رفاه و سعادت و پیشرفت و ترقی و علم و دانش و فناوری‌ها هست، اما فقط این‌ها نیست؛ دولت فرهنگ، اخلاق، معنویت و حاکمیت ارزش‌ها هم هست؛ دوم اینکه به این وظیفه آگاه باشد؛ سوم اینکه در برابر این وظیفه فرهنگی و اخلاقی متعهد باشد، چهارم اینکه در حدودی اقدام کننده و فعال باشد و پنجم اینکه در دایره وسیع‌تری بسترساز، زمینه‌ساز برای ظهور و بروز ارزش‌های اخلاقی و معنوی باشد و فضا را برای فعالیت مردمی در این زمینه فراهم کند و سیاستگذار و تدبیرکننده یک حرکت معنوی و اخلاقی باشد؛ و البته دائم به ارزش‌های جدید و شیوه‌های جذاب توجه کند.

آیت‌الله اعرافی در بیان نکته دیگری درباره معنویت که می‌توان از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی برداشت کرد اظهار کرد: انقلاب اسلامی یک دکترینی در معنویت و اخلاق آورده است که در نقطه مقابل اخلاق ستیزی فرهنگ‌های استکباری غربی است که باید به آن هم به صورت کامل توجه کرد.امیدواریم این نشست بتواند در این مسیر یار و همراه نسل جوان و جامعه ما باشد.

انتهای پیام

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار 54

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

منتشر شده

در

توسط

سیاست‌های شکست‌خورده خود را تکرار نکنید

فرمانده کل سپاه گفت: آمریکا دیگر چهره یک قدرت فائقه جهانی را ندارد و قوای پیشران قدرت او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران عزیز و چه در سایر بلاد اسلامی، فرسوده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از سپاه نیوز، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در آیین الحاق شناورهای رزمی به نیروی دریایی سپاه در بندرعباس، اظهار داشت: ما از وادی ظلمت به سرزمین نور هدایت شدیم؛ ایرانی که جلال و شوکت و شکوهت در شوکت شیطانی امپراتوری غرب ادغام شده بود، بر اثر انقلاب اسلامی مجد و عظمت فراموش شده خود را بازیافت و اسلام به حاکمیت رسید و تشکیل قدرت داد.

وی گفت: ما از تحریم و پیامدهای آن عبور کرده ایم و معماران آن را شکست داده ایم.

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: پیشرفت‌های ما در زمان تحریم بسیار قوی تر، درخشان‌تر و مدرن‌تر از فضای غیر تحریم بوده است.

فرمانده کل سپاه  افزود: قدرت‌های بزرگ در برابر روح آسمانی این انقلاب شکوهند ایستاده اند.واکنش‌های سرسخت استکبار در دفاع مقدس، برای بازگشت دوباره و به دست گرفتن سرنوشت ملت ایران صورت گرفت.ملت ما تجربه‌های سختی در تاریخ گذشته از سلاطین و حاکمان دیده بود و تجربه‌های دردناک از صدر اسلام در حافظه خود داشت.

سردار سلامی گفت: این بار ایران عزیز سرافراز در مقابل همه توطئه‌های جهانی ایستاد.حجم تهاجمات در این ۴۲ سال کاملا جهانی بود و همه قدرت‌های جهان با هم متحد بودند.دشمن تمام زوایای ملت بزرگ ایران از جمله عرصه‌های روانی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را به جغرافیای جنگ تبدیل کرد.

فرمانده کل سپاه  تصریح کرد: در تمام فرازهای سخت ملت عزیز ایران و سایر ملت‌های همراه ایران اسلامی درخشیدند و در هیچ صحنه‌ای عقب ننشستند و تسلیم نشدند.تا امروز که ۴۲ سال از این انقلاب ناب میگذرد، جلال و جبروت شیطانی دشمنان در هم شکسته شده است.آمریکا دیگر چهره یک قدرت فاتح جهانی را ندارد و قادر نیست در هر نقطه دلخواه، سیاست‌های خود را پیش ببرد.قوای پیشران او توسط انقلاب اسلامی چه در ایران و یا سایر بلاد اسلامی فرسوده شده است.

سردار سلامی با بیان اینکه ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند گفت: در عرصه جنگ اقتصادی دشمن، امروز ما بسیار قوی‌تر از آغاز این جنگ هستیم. مقاومت جواب داده است و قوی شدن مسیر قطعی ماست. در دنیای امروز باید قوی بود و یا تسلیم شد.ما با تجربه‌های زیاد از این ۴۲ سال، دریافته ایم در هر نقطه‌ای که دشمنان متمرکز شده اند، ما ایستاده ایم و آنجا قوی‌تر شده ایم. رهبر بزرگ انقلاب اسلامی و ملت عزیز با هم در یک جبهه واحد برای ایستادگی اراده کرده اند و این ایستادن واقعیت پیدا کرده است.

وی افزود: تصور دشمنان این بود که می‌توانند با فشار اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، ارعاب نظامی، تهاجم رسانه‌ای و جنگ نیابتی ملت شریف ایران را از نظام و رهبری عزیز جدا کنند.دشمن تصور می‌کرد می‌تواند ملت را به ستوه بیاورد و آن‌ها را در مسیر تسلیم قرار دهند.ما فهمیده ایم باید در اقتصاد به ظرفیت‌های خود تکیه کنیم. فشار حداکثری و معمار آن، با هم از ملت ایران شکست خورده اند و امروز با یک دشمن شکست خورده روبرو هستیم.

وی گفت: ما باید قوی باشیم، این راهی است که رهبر عزیزمان فرا روی ما گشوده اند و ملت عزیز ما پشتیبان آن بوده اند و باید در اینجا از ملت سرافراز، نجیب، آگاه و هوشمند تشکر کنیم. دشمنان را اگر رها کنیم، آن‌ها رها نمی‌کنند و این سفارش قرآن است.باید دشمن را تعقیب کنیم و اجازه ساماندهی نظامی و سیاسی به آن‌ها ندهیم. امروز برخی رژیم‌های مرتجع، سرزمین‌های اسلام را میزبان سیاست‌های صهیونیست‌ها کرده اند.صهیونیست‌ها شجره ملعونه هستند که در هر سرزمینی رشد می‌کنند ارمغانی جز آتش ندارند.

سردار حسین سلامی افزود: اجازه به صهیونیست‌ها در سرزمین اسلامی چیزی جز دشمنی با مسلمانان نیست.در دوستی با صهیونیست‌ها افراط نکنید و این ازدواج نامبارک هر دوی شما را در آتش قرار می‌دهد.مسلمانان چنین رفتارهایی را از حاکمانشان نمی‌پذیرند.

سردار سلامی خطاب به آمریکایی‌ها افزود: شما در میدان فشار علیه ملت ایران شکست خورده اید و سیاست‌های شکست خورده را تکرار نکنید.دریا یکی از جبهه‌های دفاعی ما است که به وسعت تمام آب‌های جهان گسترش یافته است.این برای دفاع از منافع این ملت عزیز، جمال و شوکت الهی ایران بزرگ است.نیروی مسلح، ارتش و سپاه قهرمان در حال متراکم سازی قدرت خود هستند.

وی گفت: این چهارمین مرحله گسترش کمی و کیفی قدرت در نیروی دریایی سپاه است.از ابتدای سال تاکنون حدود صد فروند شناور دریایی، ۲۰۰ فروند پهپاد تهاجمی، اعزام شناور اقیانوس پیما و امروز صدها فروند شناور رزمی، نشان دهنده بخشی از تلاش گسترده همه خادمان، طراحان و مجریان سیاست‌های دفاعی و قدرتمند ایران عزیز است.

سردار سلامی افزود: نیروی دریایی ما در ارتفاع قدرتمند است و سیستم‌های پرتابگر از هوا برای مقابله با شناورهای دشمن مجهیز می‌شود. ملت ایران استقلالش را با تحریم عوض نمی‌کند ؛روی سطح، افق‌های بلندی برای نیروها طراحی شده است و باز هم گسترش می‌یابد.در زیرسطح در موضوع کشف و مقابله با دشمن، پدیده جدیدی در سپاه شکل گرفته و توسعه می‌یابد.سرافرازی از آن ملت ماست و در همه ارکان دفاعی، رویش قدرت بر مبنای فن آوری‌های مدرن که از ذهن جوانان خلاق ما سرچشمه می‌گیرد وجود دارد.

وی از همه مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران شریف، وزارت دفاع و بخصوص نیروی دریایی و فرماندهان که با این حرکت، ناکارآمدی دشمن را رقم زدند و آرامش را به قلب‌های مردم این سرزمین آوردند، قدردانی کرد.
منبع:ایسنا

ادامه مطلب

اخبار 54

محورهای مواصلاتی فارس باز است

منتشر شده

در

توسط

محورهای مواصلاتی فارس باز است

ایسنا/فارس مدیر مرکز مدیریت راه‌های فارس گفت: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

حمید احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین شرایط جوی در محورهای فارس بیان کرد: براساس اطلاعات دریافتی از سامانه‌های هوشمند جاده‌ای و گزارش اعلامی راهداران مستقر در محورها هم‌اینک‌ بارش پراکنده باران در محورهای منتهی به ارسنجان و خرامه در جریان است.

او با بیان اینکه سایر محورهای استان نیمه ابری تا تمام ابری گزارش شده است، ادامه داد: براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های ترددشمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر استان، در حال حاضر تمام محورهای استان باز و تردد در آنها به روال عادی در جریان است.

به گفته احمدی، طی شبانه روز گذشته، کل تردد ثبت شده بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۲۸ تردد شمار فعال در محورهای برون شهری، نسبت به روز قبل ۳۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین ۱۳ درصد است.

او خاطرنشان کرد: اوج تردد بین ساعات ۷ تا ۸ در محور مرودشت-شیراز و کمترین تردد در محور احشام-لامرد بین ساعات ۹ تا ۱۰ انجام شده است.

مدیر مرکز مدیریت راههای فارس به هموطنان توصیه کرد بدلیل شیوع ویروس کرونا از سفرهای جاده‌ای پرهیز کنند.

انتهای پیام

ادامه مطلب

اخبار 54

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

منتشر شده

در

توسط

فروش فراتر از انتظار کتاب یک شاعر

نسخه‌ای از مجموعه شعرهای «پل الوار» شاعر فرانسوی در یک حراجی به قیمتی فراتر از انتظار فروخته شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیگارو، یک نسخه از مجموعه شعر «پل الوار» شاعر فرانسوی در حراجی کریستیز به قیمت حدود ۱۷۰ هزار یورو فروخته شد.

مجموعه شعر «محفوظ از شکست» که «خوان میرو» نقاش اسپانیایی تصویرگری آن را برعهده داشته است به عنوان یکی از موفقیت‌آمیزترین کتاب‌های این هنرمند شناخته می‌شود.

کارشناسان ارزش تقریبی این کتاب را حدود ۵۰هزار تا ۷۰هزار یورو برآورد کرده بودند.

این کتاب در سومین بخش از حراجی «کتابخانه آوانگارد» کریستیز به فروش گذاشته شد. کتاب دیگری از شعرهای «تریستان تزارا» شاعر رومانیایی- فرانسوی با تصویرگری «میرو» نیز در همین حراجی درحالی به قیمت ۹۰هزار یورو فروخته شد که ارزش تقریبی آن ۲۰هزار یورو برآورد شده بود.

در جولای ۲۰۱۹ نیز کتاب دیگری از شعرهای «پل الوار» با تصویرگری «پیکاسو» به قیمت ۵۳۲هزار یورو فروخته شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها