کد خبر : 180131
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵

موی چرب و ۱۷ روش برای خلاص شدن از آن

موی چرب و ۱۷ روش برای خلاص شدن از آن

روش های درمانی مختلفی وجود دارند که بدون از بین رفتن کامل چربی‌های طبیعی مورد نیاز مو یا تحریک پوست سر می‌توانند به کاهش چربی مو کمک کنند. به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی» نوشت: «اگر بدون در نظر گرفتن این که چند بار موی خود را می‌شویید، با ظاهر و احساس

موی چرب و ۱۷ روش برای خلاص شدن از آن

روش های درمانی مختلفی وجود دارند که بدون از بین رفتن کامل چربی‌های طبیعی مورد نیاز مو یا تحریک پوست سر می‌توانند به کاهش چربی مو کمک کنند.

به گزارش ایسنا، عصر ایران به نقل از «مدیکال نیوز تودی» نوشت: «اگر بدون در نظر گرفتن این که چند بار موی خود را می‌شویید، با ظاهر و احساس همیشگی چربی در آن مواجه هستید، تولید بیش از حد چربی ممکن است دلیل بروز این شرایط باشد. انواع مختلف مو مقداری چربی برای تغذیه و حفظ سلامت خود و همچنین محافظت از پوست سر تولید می‌کنند اما تولید بیش از حد چربی می‌تواند به درماتیت سبورئیک، شرایطی که موجب بروز بخش‌های قرمز و پوسته‌پوسته روی پوست همراه با شوره سر می‌شود، منجر شود. درمان درماتیت سبورئیک می‌تواند دشوار باشد. موی بسیار چرب می‌تواند موجب احساس خجالت و کاهش اعتماد به نفس فرد نیز شود.

روش های درمانی مختلفی وجود دارند که بدون از بین رفتن کامل چربی‌های طبیعی مورد نیاز مو یا تحریک پوست سر می‌توانند به کاهش چربی مو کمک کنند.

شستشو

موی خود را بیشتر بشویید

گاهی اوقات موی چرب به‌واسطه چربی اضافی که به‌خوبی پاک نشده است، ایجاد می‌شود. برخی افراد با موی چرب ممکن است به شست‌وشوی روزانه موی خود نیاز داشته باشند. شامپو به پاکسازی چربی اضافی کمک می‌کند و همچنین محصولات مو و مواد زائد دیگر که روی پوست سر انباشته شده و می‌توانند ظاهر و احساس چرب بودن را به مو ببخشند، پاکسازی کند.

موی خود را کمتر بشویید

شست‌وشوی بیش از حد مو اغلب می‌تواند چربی‌های طبیعی مو را از بین برده و حتی موجب تولید چربی بیشتر توسط مو شود. از این رو شست‌وشوی روزانه مو برای برخی افراد ممکن است بیش از حد زیاد باشد. افرادی که با چرب‌شدن سریع موی سر خود پس از شست‌وشوی آن مواجه می‌شوند و پوست سر آنها دچار خارش یا تحریک می‌شود، ممکن است به شست‌وشوی موی خود با تکرر کمتر نیاز داشته باشند. انجام این کار می‌تواند به متعادل‌کردن تولید چربی و پیشگیری از چرب به نظر رسیدن مو کمک کند.

تکنیک شست‌وشوی را ببهود ببخشید

دنبال‌کردن عادت‌های نامناسب شست‌وشوی مو می‌تواند موجب چربی بیش از حد مو و آسیب‌دیدن پوست سر شود. شما باید ریشه‌های مو و پوست سر را به آرامی و با مقدار کمی شامپو ماساژ دهید. از خراشیدن پوست سر یا چنگ‌زدن مو پرهیز کنید. مالش شدید پوست سر و مو می‌تواند موجب تحریک و تولید چربی بیش از حد شود.‌ در انتها، مو و پوست سر را به خوبی آبکشی کرده تا باقیمانده شامپو روی سر باقی نماند.

از محصولات نرم‌کننده مو کمتر استفاده کنید

محصولات نرم‌کننده مو می‌توانند موجب انباشت سریع‌تر چربی شده که به ظاهر چرب مو منجر می‌شود. محصولات نرم‌کننده را روی انتهای تارهای مو بمالید تا از خشک شدن آنها پیشگیری شود. پس از استفاده از محصولات نرم‌کننده، آبکشی مو را به‌خوبی انجام دهید.

یک برنامه شست‌وشوی مو تنظیم کنید

برخی مواقع روز برای شست‌وشوی مو بهتر هستند؛ از جمله پس از انجام تمرینات ورزشی یا به عنوان نخستین اقدام پس از بیدار شدن از خواب. شست‌وشوی مو هنگام شب ممکن است به معنای مواجهه با ظاهر چرب مو در صبح روز بعد باشد. انجام تمرینات ورزشی نیز موجب تعریق می‌شود که می‌تواند ظاهری چرب و کثیف به مو ببخشد. شست‌وشوی مو پس از پوشیدن کلاه، کلاه کاسکت یا روسری نیز ایده خوبی است. پوشاندن سر موجب تولید گرما می‌شود که تعریق پوست سر و به دام افتادن چربی را به همراه دارد.

از شامپو خشک استفاده کنید

برخی افراد ممکن است تمایلی به شست‌وشوی روزانه موی خود نداشته باشند یا حتی در صورت انجام این کار با ظاهر چرب مو پس از گذشت مدت کوتاهی مواجه شوند. در این موارد، شامپو خشک ممکن است کمک کند زیرا آثار آن بلافاصله شکل می‌گیرند. شامپو خشک چربی اضافه را از مو می‌گیرد. برای افرادی که در پی جایگزین‌هایی خانگی هستند، نشاسته ذرت یا پودر نوزاد نیز می‌توانند اثری مشابه را به همراه داشته باشد.

باید به این نکته اشاره داشت که استفاده بیش از حد از شامپو خشک می‌تواند احساس وجود شن و کثیفی مو را به همراه داشته باشد. شامپو خشک نباید به عنوان جایگزینی برای شامپو و آب در نظر گرفته شود، زیرا به پاکسازی آلودگی و ذرات باقیمانده از پوست سر کمک نمی‌کند.

حالت دادن به مو

از حالت‌دادن بیش از حد به مو پرهیز کنید

استفاده از اتوی مو و سشوار می‌تواند ظاهر زیباتری به موی شما ببخشد اما استفاده بیش از حد از آنها می‌تواند موجب چرب‌شدن سریع‌تر مو نسبت به زمانی شود که مو به طور طبیعی خشک می‌شود. عدم استفاده از اتوی مو و سشوار از مو در برابر آسیب مرتبط با گرما نیز محافظت می‌کند.

مدل‌های مختلف مو را امتحان کنید

برخی به کشیدن و جمع‌کردن مو به سمت پشت سر خود علاقه دارند اما این کار می‌تواند موجب پخش‌شدن سریع‌تر چربی‌ها روی پوست سر شود. اگر درمان‌های مختلف به کاهش چربی سر کمک نمی‌کنند، تغییر مدل مو ممکن است به فرد در کسب احساسی بهتر کمک کند. در حقیقت موی چرب می‌تواند برای برخی انواع مدل‌های مو به خوبی کار کند.

برس مو و شانه خود را تمیز کنید

تمیزکردن منظم برس مو و شانه می‌تواند مفید باشد زیرا این کار به از بین بردن محصولات زائد، پوست مرده و مواد باقیمانده دیگر روی این وسایل کمک می‌کند. اگر برس مو یا شانه خود را تمیز نکنید، گرد و غبار و مواد باقیمانده در استفاده بعدی در مو پخش می‌شوند. این می‌تواند ظاهری چرب و کثیف به موی تازه شسته شده شما ببخشد.

موی خود را لمس نکنید

افرادی که با موی خود بازی می‌کنند، اغلب با ظاهر چرب‌تر مو پس از لمس آن مواجه می‌شوند. چربی و آلودگی می‌توانند از دست‌ها به مو منتقل شوند. همچنین زمانی که فردی موی خود را می‌پیچاند، دست در موی خود می‌کشد یا سر خود را می‌خاراند، غدد چربی را به تولید چربی بیشتر تحریک می‌کند.

از محصولات مناسب استفاده کنید

محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که برای موی چرب طراحی شده‌اند. تغییر شامپو و استفاده از گزینه‌ای مناسب می‌تواند به پاکسازی چربی اضافی کمک کرده و مو را تمیز و سالم نشان دهد. افرادی که قصد دارند هر روز موی خود را شست‌وشو دهند نباید از این شامپوهای قوی استفاده کنند زیرا می‌تواند موجب تحریک پوست سر شود. استفاده از شامپوی بچه یا شامپوهایی که برای استفاده روزانه طراحی شده‌اند، انتخاب‌های بهتری هستند.

از محصولات مو که حاوی سیلیکون هستند، استفاده نکنید

تصور می‌شود سیلیکون موجب نرمی و درخشش مو می‌شود اما مرزی باریک بین درخشش و چربی وجود دارد. انباشت سیلیکون در مو می‌تواند ظاهری چرب به مو ببخشد. همچنین سیلیکون می‌تواند از نفود رطوبت در ساقه‌های مو جلوگیری کند، از این رو توصیه می‌شود افراد از محصولات حاوی سیلیکون تا حد امکان در روتین مراقبت از موی خود استفاده نکنند.

از برخی محصولات خاص پرهیز کنید

افرادی که موی چرب دارند بهتر است از محصولات حالت‌دهنده مو که می‌توانند موجب خوابیدن مو شده و ظاهری چرب به آن ببخشند، پرهیز کنند. محصولاتی که مدعی نرمی و تغذیه مو هستند به طور معمول ضروری نیستند و ممکن است ظاهر چرب مو را بدتر کنند.

محصولات طبیعی

روغن نارگیل را امتحان کنید

در شرایطی که استفاده از روغن ممکن است شبیه به درمانی برای موی چرب به نظر نرسد، اما روغن نارگیل می‌تواند کمک کند. روغن نارگیل چربی را از پوست سر بلند کرده و به طور همزمان، انتهای تارهای مو را تغذیه و نرم می‌کند.

موی خود را با روغن درخت چای بشویید

یک مطالعه نشان داد که استفاده از شامپویی حاوی ۵ درصد روغن درخت چای در مقایسه با دارونما به بهبود شوره سر، تسکین خارش پوست سر و کاهش چربی مو کمک کرده است.

از فندق افسونگر استفاده کنید

فندق افسونگر برای افرادی با موی چرب می‌تواند مفید باشد. این محصول به بسته‌شدن منافذ پوست که چربی تولید می کنند، کمک می‌کند. همچنین فندق افسونگر می‌تواند خارش و التهاب را تسکین دهد و به بازیابی تعادل pH طبیعی پوست سر کمک کند. فندق افسونگر محلولی ملایم برای افرادی با پوست سر حساس نیز است.

از چای استفاده کنید

مطالعاتی کوچک نشان داده اند که چای سبز می تواند به حفظ ظاهر سالم و بدون چربی موی سر کمک کند. چای سبز می تواند به کاهش تولید چربی کمک کند و همچنین پوست سر را با مواد مغذی تغذیه می کند. استفاده از شامپوی حاوی عصاره چای سبز می‌تواند به افراد در کاهش چربی موی سر کمک کند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها